Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

בריאות לאחר גיל 50 אינה נשמרת לבד. הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר מזה של בני גילם הלא פעילים. התובנה שלהיות פעיל גופנית משמעותה חיים ארוכים יותר ידועה מזה שנים. המחקר הנוכחי מוסיף שיש לה גם השפעה על איכות החיים. 

החוקרים אומרים שאמנם גם הליכה מספיקה כדי לשפר את איכות הבריאות שלנו לאחר גיל 50 אך למי שמסוגל ריצה יעילה יותר. הקשר הישר שישנו בין כושר לב ריאה לקוי והסיכון הגבוה לחלות במחלות, קטלניות בחלקן, ולמות מוות מוקדם, נחקר רבות ובאופן שיטתי. ההשפעות של כושר גופני על אנשים הנמצאים באמצע החיים נותרו בלתי ידועים.

בריאות לאחר גיל 50 - רקע

הגוף שלנו לאחר גיל 50 נמצא כבר במצב של בלאי איטי. הקצב שבו הוא מתבלה הוא אינדיבידואלי ותלוי בגנטיקה, בסגנון חיים, בפציעות קודמות ועוד. למעשה במידה ואתם לא ערניים לאופן שבו אתם חיים והגנטיקה שלכם אינה טובה במיוחד אתם תתחילו את תהליך ההתפרקות של הגוף גם קודם לכן. חלק ניכר מהאוכלוסייה לאחר גיל 50 כבר סובל ממחלה כרונית אחת או יותר. בין יתר המחלות האורבות לנו בגיל הזה נמנה לחץ דם גבוה, סוכרת, רמה גבוהה של סוכרים וכולסטרול בדם, טרשת עורקים ועוד. כיצד משנים את רוע הגזרה או שמא אין בררה אלא ללכת על הדרך זרועת המחלות הזאת אל סוף החיים? 

גיל מאט אותנו

ככול שאנו מתבגרים אנו מתחילים להאט את הקצב ונמנעים ממאמצים מיוחדים. נעדיף ללכת במקום לרוץ, נעדיף שמישהו אחר ירים עבורנו את השידה, שהשליח מהסופר יוביל את השקיות אל הרכב ועוד. בגיל הזה כבר פחות חשוב לנו איך אנחנו נראים ולכן חלקנו מסתובב עם כרס וסוחב עודף משקל של מספר קילוגרמים בגלל אכילת יתר ושריפה מופחתת של קלוריות. ובכן, יש קשר בין האטה וההשמנה ותהליכי הבלאי שאליו אנו חשופים עם השנים. על ציר הזמן אנו נוטים לאבד מסת שריר. אבדן של מסת שריר מאיטה את המטבוליזם שלנו ובכך נגרמת עלייה במשקל. אובדן מסת שריר גם גורמת לנו להיות חלשים יותר ולנוע פחות ולאט.

אורח חיים יושבני וניוון

הערכות מדברות על כך שכ-50% מהאנשים לאחר גיל 50 אינם מבצעים פעילות גופנית או מבצעים מעט מידי ממנה. קבוצת גיל זאת צפויה לגדול והשכיחות של אורח החיים היושבני צפויה להתרחב אף היא. פעילות גופנית רציפה אינה מאפשרת לניוון הזה לפשוט על גופנו ועל מוחנו. המשמעות של להיות בעל כושר גופני טוב היא טווחי תנועה טובים יותר, עוצמה גופנית טובה יותר, יכולת אנרגטית גבוה יותר ומוח חריף יותר. כול צורה של פעילות גופנית טובה (הליכה, ריצה, משחקי כדור, רכיבת אופניים, אימוני כוח בחדר הכושר, מפרשיות, גולף ועוד).

זהירות פציעות

בריאות לאחר גיל 50

אך יש לערוך התאמות למצב הנוכחי שלכם, לפציעות אם ישנן, ולמחלות אם קיימות. אין לשכוח לשלב פעילות אירובית המאפשרת פיתוח כושר לב ריאה עם אימוני התנגדות לשיפור הכוח ולשמירה על מסת העצם. גם כאן אין להיות זחוח ולהגזים בקצב עלייה ברמות המאמץ ובדרגת הקושי. החשש מפציעות צריך להיות דומה לחשש שלכם מהליכי הניוון הנובעים מחוסר עשייה. פציעות אורבות לכם וצריך להיות זהיר.

המחקר

רקע: החוקרים במחקר הנוכחי שמו להם למטרה להבין מה הם ההשפעות שיש לכושר לב ריאה על הסיכוי לחלות במחלות כמו אוטם שריר הלב, שבץ מוחי, סוכרת, מחלות ריאה כרוניות, מחלות כליות כרוניות, חולי של המעי הגס, שיטיון ועוד בקרב אנשים מעל גיל 50.

המחקר: החוקרים עשו זאת על ידי זיהוי קשר בין מחלות לבין מצב הכושר הגופני אצל 18,670 מתנדבים בריאים כאשר 21.1% מהם נשים שגילן הממוצע 49 שנים. הערכה לגבי רמת הכושר הגופני התבצעה באמצעות הליכון, מספר המחלות המשמעותיות תועדו וחושב היחס שבין השניים תוך שקלול של משתנים שונים כמו גיל, ,מדד מסת הגוף, לחץ דם, רמת הכולסטרול והסוכר בדם, צריכה של אלכוהול ועישון.

ממצאי המחקר: כושר גופני גבוה מפחית משמעותית את הסיכון של גברים ונשים לחלות באחת מהמחלות שנוטרו במחקר ולמות מוות מוקדם בגלל מחלות אלה.

מסקנות המחקר: במחקר הזה הודגם כיצד אנשים לאחר גיל 50 שהיו בכושר לב ריאה טוב סבלו משמעותית מפחות מחלות כרוניות גם במהלך 26 השנים שלאחר תחילת המחקר. הממצאים הללו תומכים גם בתפיסה הטוענת שכושר גופני עשוי אף להאריך חיים.

Arch Intern Med. 2012 Sep 24; 172(17): 1333–1340

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

אוסטאופורוזיס בקרב גברים

אוסטאופורוזיס בקרב גברים היא תופעה שאינה ידועה מספיק. מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית בלבד. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. 

אוסטאופורוזיס בקרב גברים
אוסטאופורוזיס והרזיה

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס והרזיה
נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

נפש בריאה בגוף בריא
הפרעות שינה מניעה

הפרעות שינה? מניעה של הפרעות שינה אפשריות. עבור רבים שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שמעט הפרעות שינה היא תופעה נורמלית הפרעות שינה רבות וחריפות מידי עלולות לגרום למחלות שחלקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

הפרעות שינה מניעה
אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול
חולה חכם אינו טרדן

חולה חכם אינו טרדן! קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

חולה חכם אינו טרדן
חיים ארוכים יותר

חיים ארוכים יותר? טיפים לחיים ארוכים ובריאים המובאים כאן עשויים להאריך את חייכם ולשפר את איכותם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? 

חיים ארוכים יותר
אוסטאופורוזיס גורמי סיכון

אוסטאופורוזיס? גורמי סיכון כוללים בין היתר גיל מבוגר ומגדר נשי. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה. 

אוסטאופורוזיס גורמי סיכון
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כשנוהגים לא מדברים בטלפון
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)