Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פעילות גופנית, אוהבים או לא? נכון לעת הזאת רק חלק קטן מהאוכלוסייה עוסק בפעילות גופנית סדירה ומשמעותית. מדוע? לפחות בחלק מהמקרים הסיבה לכך היא תחושת הסבל הנגרמת כתוצאה מביצוע הפעילות הגופנית. מדוע לא כולם חשים כך?

אין חולק על החשיבות של פעילות גופנית לבריאות שלנו ובכלל זה לאורך חיינו. זה פשוט מאוד, פעילות גופנית שווה שנות חיים. למרות הקשר הברור הזה עדיין ישנם הבדלים דרמטיים בגישה של האנשים לפעילות גופנית. חלק מהאנשים מלאי מוטיבציה לעסוק בפעילות גופנית ואילו חלק אחר עושה זאת ללא כול חשק ולפעמים איפלו עם תחושת מועקה, אך, אין לשכוח את אותו חלק באוכלוסייה שאינו טורח לבצע כול פעילות גופנית כי הם פשוט מתעבים את זה. חלק מהאנשים הולכים מלאי חדווה ואנרגיה לחדרי הכושר וחלק סובל מפעילות גופנית ועל כן מוותר על החוויה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פעילות גופנית, אוהבים או לא? - רקע

אוהבים פעילות גופניתמדוע קיימים ההבדלים הללו? חוקרים טוענים שגם במקרה הזה הגנים משחקים תפקיד משמעותי. לדעת החוקרים רוב האנשים המבצעים פעילות גופנית מתוגמלים על ידי רמה גבוה יותר של כימיקל הקרוי דופמין המופרש ופועל במוח. דופמין אחראי לתחושות כמו מוטיבציה, עונג ותחושות טובות אחרות. בקרב חלק מהאנשים קיים שיבוש גנטי הפוגם בחיישנים של הדופמין ועקב כך פוגם במערכת התגמול הזאת. נתון זה מסביר מדוע 25% מהאנשים אינם מבצעים כול פעילות גופנית או פורשים ממנה בשלבים מוקדמים.

המחקר

המחקר: עקב תחילה אחר עכברי מעבדה ולאחר מכן אחר 3,000 בוגרים. במחקר נבדקו בין היתר רמת הדופמין במוח בשלבים השונים של פעילות גופנית.

תוצאות המחקר: בדומה לממצאים שנמצאו אצל עכברים גם בקרב אנשים נמצאו שתי ורסיות גנטיות הקשורות לדופמין. באחת מהן נמצאה רמה נמוכה מאוד של דופמין במהלך פעילות גופנית. הבדלים אלו אחראיים לשוני בתחושות הנוצרות אצלנו בכול הנוגע לביצוע פעילות גופנית או ניהול אורח חיים נטול פעילות.

מסקנות החוקרים: יתכן והאשמה לכך שאתם יושבי כורסאות מנוונים מוטלת על ההורים שלכם שהורישו לכם גנים שאינם מאפשרים השפעה מוגברת של דופמין במצב של מאמץ גופני. האם זה אומר שאותם אנשים חסרי או מיעוטי דופמין לא יתאמנו לעולם? החוקרים (Dori Arad) טוענים שלמרות החשיבות הגדולה שיש להשפעות הגנטיות הרי ששום דבר לא חקוק בסלע ואותה קבוצת אנשים יכולה לפתח הרגלים מהנים הכרוכים בפעילות גופנית. אסטרטגיה אפשרית לכך כוללת חיבור עם אנשים אחרים לספורט קבוצתי וקבלת הנאה מעצם ההתחברות החברתית.

Nov., 2016, American Physiological Society meeting, Phoenix, Ariz

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נעלי ריצה מומלצות

נעלי ריצה מומלצות תצמצמנה את הסיכון האדיר שקיים להיפצע מריצה. ריצה הוא ספורט בריא אך בעל סיכויי פגיעה גבוהים במיוחד. במהלך הריצה הגפיים התחתונות נושאות בעיקר העומס ובהן מתרחשים גם רוב הנזקים. נעלי ריצה לא מתאימות מעלות את הסיכון.

נעלי ריצה מומלצות
ריצה על הליכון

ריצה על הליכון היא פתרון נהדר לימים גשומים ובשימוש נכון ומפוקח גם לצורך שיקום פציעות במערכת שריר ושלד. אבל לא הכול וורוד. חוסר הגיוון במשטח הריצה אינו מאפשר לשמר תכונות ויכולות גופניות חשובות. ריצה על הליכון לעומת ריצה בחוץ? היכן ש סיכוי גבוה יותר לפציעות?

ריצה על הליכון
התעמלות בונה עצם

התעמלות בונה עצם עשויה למנוע את דלדולה. לצפיפות העצם חשיבות רבה וצריכה מוגברת של סידן ומינרלים אחרים אינה מספיקה לבנייתה. למניעת מחלת דלדול העצמות צריך לשלב פעילות גופנית כדי להמריץ את תהליכי בניית העצם והגברת צפיפות העצם. 

התעמלות בונה עצם
בדיקה לפני פעילות גופנית

בדיקה לפני פעילות גופנית נדרשת כדי לוודא שהכול בסדר אצלכם ואתם לא נמצאים בסיכון בריאותי. ספורט עשוי אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, מדובר בתחום בעל סיכון לפציעות ואפילו למוות. בדיקה לפני תחילת עונת האימנים עשויה להועיל.

בדיקה לפני פעילות גופנית
שריפת שומן יעילה יותר

שריפת שומן יעילה יותר זה עניין פשוט כאשר יודעים איך. ספורט שמטרתו הפחתת משקל מינימאלית אינו דומה לספורט שממטרתו שריפת שומנים והצרת היקפים. פעילות מהסוג הזה חייבת להיות אינטנסיבית יותר בעצימות של מעל 75% מדופק המטרה.

שריפת שומן יעילה יותר
לך למען הלב

לך למען הלב! מה הסוג הנכון של פעילות גופנית עבור חולה שהנו בעל משקל יתר וצריך לעבור תהליך של שיקום הלב? ממחקר חדש מתברר שהקפדה על הליכה יומית ארוכה ובקצב רגיל עשויה לעזור בהפחתת משקל ובשיקום הלב יותר מאשר הליכות מהירות וקצרות.

הליכה לשיקום הלב
רופאים עודדו עיסוק בספורט

רופאים עודדו עיסוק בספורט! לפעילות גופנית יתרונות רבים כולל בין היתר הפחתת הכאבים בצוואר או הכאבים בגב התחתון. מחקר חדש מגלה שבעלי המקצועות הרפואיים שהיו אמורים להדריך, לכוון, לעודד ואף ללחוץ על ביצוע פעילות גופנית אינם עושים זאת מספיק.

רופאים עודדו עיסוק בספורט
ריצה משפרת גם את הראייה

ריצה משפרת גם את הראייה! לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל שיפור של הלב וכלי הדם ומניעת מגוון מחלות. במחקר שפורסם ב2009 נמצא שרצים למרחקים ארוכים נהנים גם מהפחתה משמעותית בסיכון לפגיעה בחדות הראייה.

ריצה משפרת גם את הראייה
ספורט ורק אחר כך טלוויזיה

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה! הורים צריכים להציב גבולות לילדים כדי למנוע שהייה ממושכת מידי מול הטלוויזיה, חוסר פעילות גופנית והשמנה. משקל יתר והשמנה מהווים מגיפה בעולם המערבי. אחת הסיבות לכך היא אורח החיים היושבני הנובע בין היתר מצפייה ממושכת בטלוויזיה. 

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה
שרירים בגוף האדם

שרירים בגוף האדם הם מבנים מורכבים, אמינים ובעלי יכולת התחדשות וריפוי עצמי. אחד המאפיינים המרכזיים שלהם היא היכולת המדהימה להפוך אנרגיה לתנועה. שרירי השלד נתונים לשליטתנו בעוד שהשרירים החלקים ושרירי הלב מנוהלים באופן אוטונומי. 

שרירים בגוף האדם
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)