Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מזון בריא לחיים ארוכים! כאשר אתם יושבים לסעוד אל תשכחו שאוכל טוב ובכמות הראויה עשוי להאריך חיים. אכילת פירות, ירקות, מוצרי חלב דלי שומן, מזון מלא, בשר רזה ושמן מהצומח מפחיתה את הסיכון למוות מוקדם באופן משמעותי ומאריכה חיים.

אז מה נחשב למזון בריא?מהו מזון בריא ומה מוגדר כמזון שאינו בריא? ההגדרות של מהו מזון בריא משתנים לעתים קרובות אבל באופן בסיסי ניתן לומר שמזון בריא הוא מזון הנושא עמו יתרון בריאותי לגופנו. בין אם על ידי בניית רקמות ותחזוקן ובין אם על ידי מניעת מחלות. ברשימת המזונות שאין חולקים על היותם מזונות בריאים נכלול את בין היתר דגים, בשר, פירות כולל פירות יער כמו אוכמניות, אגוזי מלך, ירקות כולל ירקות ירוקי עלים, דגנים מלאים ויוגורט. יש כמובן לצמצם את אכילת היתר ואת האכילה של מזון שאינו בריא כמו מזון מטוגן, מזון מתועש, מזון המכיל סוכר וקמח לבן ועוד.

מזון בריא לחיים ארוכים - רקע

הרגלי תזונה עשויים להוביל להתפתחות גורמי סיכון למחלות לב וכלי דם ובכלל זה אוטם שרירי הלב, שבץ מוחי, סוכרת ועוד מחלות המוגדרות כבעלות פוטנציאל לקצר את החיים. עקב החשיבות העצומה של התזונה בכול הנוגע לאריכות החיים ולאיכות החיים חשוב להעריך את הסיכון שיש לכול אדם לחלות במחלות קטלניות אלו  בגלל אכילה, אי אכילה או אכילה מועטה או רבה מידי של פריט מזון מסוים. כמובן שהערכה כזאת מחייבת התייחסות למשתנים רבים כולל גיל, מצב הבריאותי מקדים, גנטיקה ועוד. נכון להיום ידוע שפריטי מזון מסוימים כגון נתרן (מלח), סוכר ומשקאות ממותקים כרוכים בסיכון לחלות במחלות אלה.

בכול הנוגע לפרטי מזון אחרים אין מספיק נתונים ובוודאי אין נתונים המתייחסים במיוחד למגדר, גיל, מוצא, רמה סוציואקונומית ועוד. המחקר המסוקר כאן יצא לבדוק את רמת הסיכון לחלות או למות בגלל מחלות לב וכלי דם בעקבות צריכה או תת צריכה של 10 סוגי מזון שונים על פי גיל, מגדר, גזע, והשכלה.

מחקר

מזון בריא לחיים ארוכיםרקע: בארצות הברית לא נחקר ונמצא היחס שיש בין אכילה או אי אכילה של פרטי מזון מסוימים למחלות קרדיו מטבוליות.

מטרת המחקר: החוקרים במחקר הנוכחי יצאו לדרך במטרה לענות על השאלה: מהי רמת הסיכון למות ממחלת לב וכלי דם, שבץ מוחי וסוכרת (מוות קרדיו - מטבולי) בגין אכילה לא אופטימלית של 10 מוצרי מזון שונים בארצות הברית.

השיטה: המחקר הנוכחי התבסס על אנליזה של מידע שנאסף באמצעות סקר ארצי אודות הרגלי תזונה, מחלות קרדיו מטבוליות ומוות בין השנים 2002 - 2012. הממצאים שהופקו הוערכו באופן סטטיסטי. האנשים נשאלו לגבי אכילה או אי אכילה או אכילה מועטה או רבה מדי של 10 סוגי מזון כולל: פירות, ירקות, גרעינים ואגוזים, דגנים מלאים, בשר אדום שאינו מועבד, בשר מועבד, משקאות ממותקים, שומן רב בלתי רווי, פירות ים ואומגה 3, ונתרן.

ממצאים: בשנת 2012 אכילה לא אופטימלית של 10 סוגי מזון שונים גרמו ל- 318,656 מקרי מוות המשקפים 45.4% ממקרי המוות מסיבות קרדיו - מטבוליות. הכמות הגדולה ביותר של מקרי מוות מיוחסת לצריכת יתר של נתרן, תת צריכה של אגוזים וגרעינים, צריכת יתר של בשר מועבד, צריכה מופחתת של מזון מהים הכולל שומנים מסוג אומגה 3. 

מסקנות: צריכה לא אופטימלית של סוגי מזון מסוימים העלו את הסיכון של האנשים לחלות באחת או יותר מהמחלות הקרדיו מטבוליות כולל מחלות לב וכגלי דם, שבץ מוחי, וסוכרת ובכך לקצר את חייהם. 

JAMA. 2017;317(9):912-924 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת פרקים ניוונית ויטמין K

דלקת פרקים ניוונית? ויטמין K עלול להיות קשור לכך. נימצא קשר בין רמה נמוכה של וויטמין K לבין הסיכון לחולי ניווני בפרקי הגוף (אוסטאוארטריטיס). מחלה זאת הפוגעת בעיקר באנשים מבוגרים גורמת לכאב, נוקשות, מוגבלות ואיכות חיים ירודה ועולה כסף רב למשלם המיסים.

דלקת פרקים ניוונית ויטמין K
זלילת בשר עלולה לקצר חיים

זלילת בשר עלולה לקצר חיים! המחקר הנוכחי מצא שאכילה מרובה של בשר מעובד ובשר אדום מקצרת חיים. הסיבה לכך אינה רק מחלות סרטן ולב אלא גם מחלות כמו אלצהיימר, כיבי קיבה ומגוון בעיות בריאות אחרות. עוד קובע המחקר שצריכת בשר לבן היא בטוחה יחסית.

זלילת בשר עלולה לקצר חיים
השמנה מקצרת לכם את החיים

השמנה מקצרת לכם את החיים! השמנה גורמת נזקים בריאותיים כולל בין היתר למפרקים ומעלה את הסיכון להתפתחות מגוון מחלות, קטלניות בחלקן. מחקר חדש מצא שאפילו השמנה ממוצעת המאפיינת כיום כשליש מאמריקנים, גורמת למוות מוקדם ומפחיתה שנים מחיינו. 

השמנה מקצרת לכם את החיים
קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי

קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי! שבץ מוחי הוא מהבעיות הרפואיות הקטלניות ביותר לבני האדם. שתיית קפה מפחיתה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי. תופעות הלוואי של שתיית קפה: שתיית קפה מוגזמת עלולה לגרום להפרעות שינה, עלייה בלחץ דם והשפעות שליליות על הלב.

קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי
ניתן לעכב את מחלת הסוכרת

ניתן לעכב את מחלת הסוכרת! למחלת הסוכרת השפעות מרחיקות לכת על הבריאות שלנו. אם אתם נוטים לחלות במחלה הזאת חשוב שתשנו את אורח החיים שלכם. דיאטה ופעילות גופנית יכולים לעכב את הסוכרת לשנים רבות, עד 14 שנים לאחר הפסקת הפעילות.

ניתן לעכב את מחלת הסוכרת
שוקולד טוב ללב ולכלי הדם

שוקולד טוב ללב ולכלי הדם! אכילת שוקולד מטיבה עם חוש הטעם וגם עם הלב, כלי הדם, לבלב ועוד. אכילת שוקולד או קקאו מידי יום למשך שבועות עד חודשים יכולה לשפר את התפקוד של הלבלב וכלי הדם ואפילו להוריד את לחץ הדם על כול המשמע מכך.

שוקולד ללב בריא
ירקות ופירות למלחמה בסרטן

ירקות ופירות למלחמה בסרטן! מחקרים רבים ממליצים לאכול ירקות ופירות. חלקם טוענים שאכילתם מועילה במלחמה המתמדת שהגוף מנהל נגד סרטן. ככול שהירקות והפירות צבעוניים יותר כך גדלה יעילותם כלוחמים. לכול פרי וירק יש את היכולות המיוחדות שלו. 

ירקות ופירות למלחמה בסרטן
השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50

השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50! המחקר הנוכחי מציין את נזקי ההשמנה וטוען שהם מחמירים ככול שאנו מתבגרים. לאחר גיל 50 עודף שומן בגוף גורם להתקשות של כלי הדם והגברת הסיכון למוות ממחלות לב וכלי דם ומחלות סרטן, נזק למפרקים ועוד.

השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50
ארוחה משפחתית לאכילה בריאה

ארוחה משפחתית לאכילה בריאה? ארוחות משפחתיות כרוכות לעתים גם בחוויות לא נחמדות כגון עבודת בישול ממושכת, ויכוחים טורדניים, מריבות בין הילדים ועוד. יחד עם זאת ארוחה משפחתית גם מקדמת הרגלי תזונה נכונים בקרב הילדים שהם קריטיים לבריאותם.

ארוחה משפחתית לאכילה בריאה
לעס יותר אכול פחות

לעס יותר אכול פחות! אנשים שלועסים לאט אוכלים פחות ונוטים בין היתר, מסיבה זאת להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שלועסים מהר. אכילה איטית ולעיסה מרובה גורמים לתחושת שובע מוקדמת ועקב כך להפחתת הקלוריות הנצרכות בהארוחה ב10-15%.

לעס יותר ולאט
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)