Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ארוחה משפחתית לאכילה בריאה? ארוחות משפחתיות כרוכות לעתים גם בחוויות לא נחמדות כגון עבודת בישול ממושכת, ויכוחים טורדניים, מריבות בין הילדים ועוד. יחד עם זאת ארוחה משפחתית גם מקדמת הרגלי תזונה נכונים בקרב הילדים שהם קריטיים לבריאותם.

השמנה הנובעת בין היתר מהרגלי תזונה לקויים מהווה גורם סיכון מרכזי למחלות רבות כולל בין היתר סוכרת סוג 2, מחלות לב וכלי דם, עומסי יתר על המפרקים וכתוצאה מכך כאבי גב, כאבי ברכיים ועוד. על פי המחקר הנוכחי ארוחות משפחתיות מעודדות ילדים לאכול יותר ירקות ופירות ובכך מאפשרת להם לפתח הרגלי אכילה בריאים יותר.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ארוחה משפחתית מקדמת אכילה בריאה - רקע

תופעת ההשמנה בגיל הילדות נמצאת במגמת עלייה ומוגדרת כמגפה ברוב המדינות בעולם המערבי. למעשה קיימת עלייה מתמדת בשכיחות ההשמנה בקרב כול הגילים ובכלל זה בקרב ילדים, בני נוער ובמבוגרים. מספר הסובלים מהשמנה ומעודף משקל מייצג עלייה של 45% בשכיחות ההשמנה ביחס לתחילת שנות התשעים. על פי הערכות שונות בארץ סובלים מהשמנה ועודף משקל כ-20% מהמתבגרים בעוד שבארצות הברית המספרים גדולים אף יותר. ילדים שמנים סובלים מבריאות לקויה, מקושי לקיים אורח חיים פעיל, מאי מקובלות חברתי, מדימוי עצמי נמוך, מבעיות פסיכולוגיות רבות ועוד. אך בזה לא ייסוריו של הילד. הסיכוי של ילד שמן להיות מבוגר שמן גדולים מאוד. המשמעות של להיות מבוגר שמן היא חולי רב, קטלני בחלקו בגיל המבוגר ועקב כך גם אובדן שנות חיים.

חשוב לזכור שהשמנת יתר אינה גזרה משמיים. טיפול יעיל בהשמנה צריך להתבסס על שני עקרונות: שינוי הרגלי תזונה ואורח חיים והקפדה על פעילות גופנית מרובה. השינויים שצריך לבצע באורח החיים ובהרגלי התזונה כוללים מתן  דוגמא אישית לילד בכול הנוגע לסוג המזון שנאכל ואופן האכילה. כפי שהמחקר הזה מוכיח הורים שאוכלים אוכל לקוי יגרמו לילדם לאכול אוכל כזה. יש להקפיד על הרגלי אכילה נכונים כמו למשל לעיסה איטית, לא לגדוש את הפה עם כמות גדולה של אוכל, להקפיד לאכול רק כשרעבים ולהפסיק לאכול כאשר שבעים. יש להקפיד לאכול רק על שולחן האוכל ולא לחטוף מזון בסיטואציות אחרות. כמובן שאין לשכוח את החלק של פעילות גופנית בהפחתת המשקל ובשמירה על המשקל החדש.

המחקר

ארוחה משפחתית מקדמת אכילה בריאה

רקע: בעולם המערבי השבע מגפת ההשמנה בקרב ילדים. להשמנה זאת השפעה עצומה על הבריאות הפיזית והנפשית של הילד. השמנה זאת מעלה את הסיכויים של הילד לגדול ולהיות מבוגר שמן על כול המשעות הבירותית של זה.

המחקר: מטרת המחקר הייתה לזהות מהי ההשפעה שיש לארוחות משפחתיות ולדינמיקה ההורית על כמות הירקות והפירות שצורכים הילדים. לצורך המחקר עקבו החוקרים אחר 2,383 ילדים בגיל ממוצע של 8.3 שנים שלומדים ב- 53 בתי ספר יסודיים בלונדון.

ממצאי המחקר: המחקר מצא שילדים צורכים בממוצע 293 גרם של ירקות ופירות כול יום. ילדים שבמשפחה שלהם נהוג לאכול ארוחות משפחתיות לעתים קרובות אכלו 125 גרם פירות וירקות יותר מאשר ילדים שאינם נוהגים לסעוד עם המשפחות שלהם בארוחת משותפות.

הורים שניזונים מירקות ופירות מעלים את הסיכוי של ילדיהם לעשות זאת גם בהשוואה להורים שאינם ניזונים או ניזונים ממעט ירקות ופירות. חיתוך של הירקות והפירות עבור הילדים עודד אותם לצרוך מהם יותר. ילדים שההורים של חתכו עבורם ירקות ופירות אכלו 44גרם יותר פירות וירקות בהשוואה לילדים שהוריהם לא חתכו עבורם ירקות ופירות.

מסקנות החוקרים: ארוחות משפחתיות כמו גם חיתוך של פירות וירקות מהוויים גורמים המעודדים ילדים לצרוך יותר ירקות ופירות ולהשיג את המינימום המומלץ.

J Epidemiol Community Health 2013; 67:332-338.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת פרקים ניוונית ויטמין K

דלקת פרקים ניוונית? ויטמין K עלול להיות קשור לכך. נימצא קשר בין רמה נמוכה של וויטמין K לבין הסיכון לחולי ניווני בפרקי הגוף (אוסטאוארטריטיס). מחלה זאת הפוגעת בעיקר באנשים מבוגרים גורמת לכאב, נוקשות, מוגבלות ואיכות חיים ירודה ועולה כסף רב למשלם המיסים.

דלקת פרקים ניוונית ויטמין K
מזון בריא לחיים ארוכים

מזון בריא לחיים ארוכים! כאשר אתם יושבים לסעוד אל תשכחו שאוכל טוב ובכמות הראויה עשוי להאריך חיים. אכילת פירות, ירקות, מוצרי חלב דלי שומן, מזון מלא, בשר רזה ושמן מהצומח מפחיתה את הסיכון למוות מוקדם באופן משמעותי ומאריכה חיים.

מזון בריא לחיים ארוכים
זלילת בשר עלולה לקצר חיים

זלילת בשר עלולה לקצר חיים! המחקר הנוכחי מצא שאכילה מרובה של בשר מעובד ובשר אדום מקצרת חיים. הסיבה לכך אינה רק מחלות סרטן ולב אלא גם מחלות כמו אלצהיימר, כיבי קיבה ומגוון בעיות בריאות אחרות. עוד קובע המחקר שצריכת בשר לבן היא בטוחה יחסית.

זלילת בשר עלולה לקצר חיים
השמנה מקצרת לכם את החיים

השמנה מקצרת לכם את החיים! השמנה גורמת נזקים בריאותיים כולל בין היתר למפרקים ומעלה את הסיכון להתפתחות מגוון מחלות, קטלניות בחלקן. מחקר חדש מצא שאפילו השמנה ממוצעת המאפיינת כיום כשליש מאמריקנים, גורמת למוות מוקדם ומפחיתה שנים מחיינו. 

השמנה מקצרת לכם את החיים
קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי

קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי! שבץ מוחי הוא מהבעיות הרפואיות הקטלניות ביותר לבני האדם. שתיית קפה מפחיתה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי. תופעות הלוואי של שתיית קפה: שתיית קפה מוגזמת עלולה לגרום להפרעות שינה, עלייה בלחץ דם והשפעות שליליות על הלב.

קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי
ניתן לעכב את מחלת הסוכרת

ניתן לעכב את מחלת הסוכרת! למחלת הסוכרת השפעות מרחיקות לכת על הבריאות שלנו. אם אתם נוטים לחלות במחלה הזאת חשוב שתשנו את אורח החיים שלכם. דיאטה ופעילות גופנית יכולים לעכב את הסוכרת לשנים רבות, עד 14 שנים לאחר הפסקת הפעילות.

ניתן לעכב את מחלת הסוכרת
שוקולד טוב ללב ולכלי הדם

שוקולד טוב ללב ולכלי הדם! אכילת שוקולד מטיבה עם חוש הטעם וגם עם הלב, כלי הדם, לבלב ועוד. אכילת שוקולד או קקאו מידי יום למשך שבועות עד חודשים יכולה לשפר את התפקוד של הלבלב וכלי הדם ואפילו להוריד את לחץ הדם על כול המשמע מכך.

שוקולד ללב בריא
ירקות ופירות למלחמה בסרטן

ירקות ופירות למלחמה בסרטן! מחקרים רבים ממליצים לאכול ירקות ופירות. חלקם טוענים שאכילתם מועילה במלחמה המתמדת שהגוף מנהל נגד סרטן. ככול שהירקות והפירות צבעוניים יותר כך גדלה יעילותם כלוחמים. לכול פרי וירק יש את היכולות המיוחדות שלו. 

ירקות ופירות למלחמה בסרטן
השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50

השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50! המחקר הנוכחי מציין את נזקי ההשמנה וטוען שהם מחמירים ככול שאנו מתבגרים. לאחר גיל 50 עודף שומן בגוף גורם להתקשות של כלי הדם והגברת הסיכון למוות ממחלות לב וכלי דם ומחלות סרטן, נזק למפרקים ועוד.

השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50
לעס יותר אכול פחות

לעס יותר אכול פחות! אנשים שלועסים לאט אוכלים פחות ונוטים בין היתר, מסיבה זאת להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שלועסים מהר. אכילה איטית ולעיסה מרובה גורמים לתחושת שובע מוקדמת ועקב כך להפחתת הקלוריות הנצרכות בהארוחה ב10-15%.

לעס יותר ולאט
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)