Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פעילות גופנית שומרת על המוח! פעילות גופנית שכוללת הליכה, תרגילי שיווי משקל והרמת משקולות שומרת על היכולות הקוגניטיביות ובכלל זה על חדות הזיכרון ומפחיתה את הסיכון לפתח אלצהיימר בקרב מבוגרים. אין מרשם לגבי סוג הפעילות הרצוי העיקר להמשיך ולהתעמל.

העידן בו אנו חיים מעודד בין היתר אורח חיים יושבני נטול פעילות גופנית. חוסר בפעילות גופנית פוגע בחלקי הגוף השונים באופנים שונים. הרקמות השונות בגוף נוטות להתנוון כתוצאה מחוסר בפעילות גופנית. הדברים נכונים באותה מידה לגבי שרירים, גידים, עצמות וגם תאי מוח. מחקרים כמו זה המצוטט כאן מדגימים את ההשפעה שיש לפעילות גופנית על המוח ועל היכולות שלו.

פעילות גופנית שומרת על המוח - רקע

בגלל אריכות החיים, מספר האנשים המבוגרים בעולם המערבי עולה ללא הרף. על פי הערכות שונות עד שנת 2030 אחד מכול חמישה אזרחים בארצות הברית יהיו בני יותר מ- 65 שנים. המשמעות של מספרים אלה היא עלויות כלכליות אדירות הנלוות לטיפול באוכלוסייה זאת. עלויות אלה גדולות אף יותר כאשר חלק מהאוכלוסייה הזאת סובל גם מפגיעה קוגניטיבית וקשיים תפקודיים. הפגיעה הקוגניטיבית יכולה להיות קלה או חמורה ולהגיע עד לכדי דמנציה שבה הזיכרון, ההתנהגות והתפקוד משתנים עקב פגיעה ניוונית בעצבי המוח. מחלת אלצהיימר מאובחנת כאשר הניוון המוחי חמור כול כך שהאדם אינו יכול לבצע פעולות ומטלות בסיסיות.

בשנת 2012 נאמד מספר החולים באלצהיימר בארצות הברית ב- 5.4 מיליוני בני אדם כאשר רק 200,000 מתוכם היו בני פחות מ65 שנים. העלויות של טיפול באוכלוסייה זאת בארצות הברית נאמדות ב- 130 - 200 ביליוני דולרים לשנה. בשנת 2050 הסכומים הללו צפויים להגיע ל-1.1 ביליוני דולרים לשנה. חשוב לציין שניוון מוחי בדומה לניוון רקמות אחרות בגוף עקב הזדקנות הוא תהליך טבעי. יחד עם זאת ניתן לשלוט ברמת הניוון בין היתר על ידי פעילות גופנית.

מחקרים רבים כולל זה המסוקר כאן שבים ומדגישים את היכולת של פעילויות גופניות שונות להגדיל את הנפח של אזורי מוח שונים או לכול הפחות להפחית את הסיכון לאובדן נפח כזה במוח. מתברר מאותם מחקרים שהתפיסה שאומרת שאדם נולד עם מספר מוגדר של תאי עצב ואלה רק הולכים ופוחתים עם השנים אינה נכונה. מחקרים מסוימים הדגימו כיצד הרצה אינטנסיבית וממושכת של חולדה הובילה להתפתחות להיווצרות תאי עצב חדשים במוח ולקשרים טובים יותר בין העצבים הללו.

פעילות גופנית שומרת על המוח

המשמעות של מחקרים אלו היא שגם מוח בוגר עשוי להתפתח ולהשתנות לטובה כתוצאה מפעילות גופנית. התוצאה הישירה של פעילות גופנית סדירה לאורך שנים היא על כן לחימה בלתי פוסקת בסיכון לפתח מחלות ניווניות של המוח כולל דמנציה.

המחקר

רקע: למרות המחקרים השונים שהצביעו על הקשר שבין פעילות גופנית לבין צמצום הסיכון להתפתחות דמנציה הנושא נותר עדיין שנוי במחלוקת. החוקרים יצאו לדרך בניסיון לשפוך אור על הנושא הזה.

המחקר: החוקרים ערכו סקירה שיטתית וסקירת מטה-אנליזה (Meta-analysis) של מחקרי אורך (Longitudinal studies) שבהם נבדק הקשר שבין פעילות גופנית לבין הסיכון ללקות ביכולת הקוגניטיבית בקרב אנשים ללא דמנציה.  פגיעה ביכולת הקוגניטיבית כללה במחקר הזה גם דמנציה, מחלת אלצהיימר ודמנציה וסקולרית (Vascular Dementia) שהיא שיטיון הנגרם עקב פגיעה בזרימת הדם התקינה לחלקי המוח השונים.

לאחר סינון המחקרים הלא מתאימים כולל כאלה שעקבו אחר קבוצת המחקר פחות מ12 חודשים התבססו החוקרים על 117,410 אנשים כאשר השיא של המעקב אחר חלק מהם עמד על 28 שנים. החוקרים ניתחו את הממצאים שהושגו במחקרים הללו בשיטות סטטיסטיות מקובלות.

ממצאי המחר: פעילות גופנית מעניקה השפעה מגינה מפני דמנציה מכול סוג שהוא כולל אלצהיימר ופגיעה ביכולות הקוגניטיביות אבל לא משפיעה על דמנציה וסקולרית. פעילות גופנית היא גורם חשוב במניעת אלצהיימר אשר מהווה את רוב המקרים ( 60 – 70%) של דמנציה.

עוד מצאו החוקרים שדי בפעילות גופנית קלה ורציפה כדי להפחית את הסיכון ללקות בדמנציה מכול סוג שהוא. החוקרים מצאו גם שהשפעה מגינה זאת מפני אלצהיימר הייתה משמעותית יותר בקרב גברים מאשר בקרב נשים, אך נשים נהנו מהשפעה טובה יותר של פעילות גופנית בכול הנוגע למניעת ירידה ביכולות הקוגניטיביות ביחס לגברים.

Biomed Res Int. Published online 2017 Feb 7

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נעלי ריצה מומלצות

נעלי ריצה מומלצות תצמצמנה את הסיכון האדיר שקיים להיפצע מריצה. ריצה הוא ספורט בריא אך בעל סיכויי פגיעה גבוהים במיוחד. במהלך הריצה הגפיים התחתונות נושאות בעיקר העומס ובהן מתרחשים גם רוב הנזקים. נעלי ריצה לא מתאימות מעלות את הסיכון.

נעלי ריצה מומלצות
ריצה על הליכון

ריצה על הליכון היא פתרון נהדר לימים גשומים ובשימוש נכון ומפוקח גם לצורך שיקום פציעות במערכת שריר ושלד. אבל לא הכול וורוד. חוסר הגיוון במשטח הריצה אינו מאפשר לשמר תכונות ויכולות גופניות חשובות. ריצה על הליכון לעומת ריצה בחוץ? היכן ש סיכוי גבוה יותר לפציעות?

ריצה על הליכון
התעמלות בונה עצם

התעמלות בונה עצם עשויה למנוע את דלדולה. לצפיפות העצם חשיבות רבה וצריכה מוגברת של סידן ומינרלים אחרים אינה מספיקה לבנייתה. למניעת מחלת דלדול העצמות צריך לשלב פעילות גופנית כדי להמריץ את תהליכי בניית העצם והגברת צפיפות העצם. 

התעמלות בונה עצם
בדיקה לפני פעילות גופנית

בדיקה לפני פעילות גופנית נדרשת כדי לוודא שהכול בסדר אצלכם ואתם לא נמצאים בסיכון בריאותי. ספורט עשוי אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, מדובר בתחום בעל סיכון לפציעות ואפילו למוות. בדיקה לפני תחילת עונת האימנים עשויה להועיל.

בדיקה לפני פעילות גופנית
שריפת שומן יעילה יותר

שריפת שומן יעילה יותר זה עניין פשוט כאשר יודעים איך. ספורט שמטרתו הפחתת משקל מינימאלית אינו דומה לספורט שממטרתו שריפת שומנים והצרת היקפים. פעילות מהסוג הזה חייבת להיות אינטנסיבית יותר בעצימות של מעל 75% מדופק המטרה.

שריפת שומן יעילה יותר
לך למען הלב

לך למען הלב! מה הסוג הנכון של פעילות גופנית עבור חולה שהנו בעל משקל יתר וצריך לעבור תהליך של שיקום הלב? ממחקר חדש מתברר שהקפדה על הליכה יומית ארוכה ובקצב רגיל עשויה לעזור בהפחתת משקל ובשיקום הלב יותר מאשר הליכות מהירות וקצרות.

הליכה לשיקום הלב
רופאים עודדו עיסוק בספורט

רופאים עודדו עיסוק בספורט! לפעילות גופנית יתרונות רבים כולל בין היתר הפחתת הכאבים בצוואר או הכאבים בגב התחתון. מחקר חדש מגלה שבעלי המקצועות הרפואיים שהיו אמורים להדריך, לכוון, לעודד ואף ללחוץ על ביצוע פעילות גופנית אינם עושים זאת מספיק.

רופאים עודדו עיסוק בספורט
ריצה משפרת גם את הראייה

ריצה משפרת גם את הראייה! לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל שיפור של הלב וכלי הדם ומניעת מגוון מחלות. במחקר שפורסם ב2009 נמצא שרצים למרחקים ארוכים נהנים גם מהפחתה משמעותית בסיכון לפגיעה בחדות הראייה.

ריצה משפרת גם את הראייה
ספורט ורק אחר כך טלוויזיה

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה! הורים צריכים להציב גבולות לילדים כדי למנוע שהייה ממושכת מידי מול הטלוויזיה, חוסר פעילות גופנית והשמנה. משקל יתר והשמנה מהווים מגיפה בעולם המערבי. אחת הסיבות לכך היא אורח החיים היושבני הנובע בין היתר מצפייה ממושכת בטלוויזיה. 

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה
שרירים בגוף האדם

שרירים בגוף האדם הם מבנים מורכבים, אמינים ובעלי יכולת התחדשות וריפוי עצמי. אחד המאפיינים המרכזיים שלהם היא היכולת המדהימה להפוך אנרגיה לתנועה. שרירי השלד נתונים לשליטתנו בעוד שהשרירים החלקים ושרירי הלב מנוהלים באופן אוטונומי. 

שרירים בגוף האדם
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)