Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה! הורים צריכים להציב גבולות לילדים כדי למנוע שהייה ממושכת מידי מול הטלוויזיה, חוסר פעילות גופנית והשמנה. משקל יתר והשמנה מהווים מגיפה בעולם המערבי. אחת הסיבות לכך היא אורח החיים היושבני הנובע בין היתר מצפייה ממושכת בטלוויזיה. 

המחקר הנוכחי מצא שגם שעה אחת ביום של צפייה פסיבית בטלוויזיה מעלה את הסיכון של ילדכם להיות שמן עם כול המשמעות הבריאותית הכרוכה בכך. טלוויזיה מהווה מקור לבידור, למידה ואפילו חינוך אך כפי שקורה בתחומים רבים אחרים גם כאן אנו ובעקבותינו הילדים שלנו נוטים להגזים.

ספורט ורק אחר כך טלוויזיה - רקע

רוב הילדים מתחברים למכשירים אלקטרוניים כגון טלוויזיה, טלפון חכם ומחשבים עוד לפני שהם יודעים לרכב על אופניים. מכשירים אלקטרוניים אלה עשויים להיות חלק מתהליך גידול בריא אבל כאמור להורים אין אנרגיה וזמן לכוון את התהליך והתוצאה היא הרבה פעמים הגזמה והתמכרות. ילדים רכים יכולים ללמוד את אותיות האלף בית, להרחיב אופקים, לחקור ולשחק משחקים חינוכיים בצורה יעילה עם אמצעים אלקטרוניים אלה אך אי הצבת גבולות על ידי ההורים גורמת להרבה ילדים לשרוץ שעות ארוכות מידי מול המכשירים הללו. מחקרים רבים מצאו את הקשר שבין הישיבה הממושכת מול הטלוויזיה והמחשב והנשנושים ואכילה המרובה להשמנה. ילדים שההורים לא מציבים להם גבולות שורצים שעות ארוכות מול הטלוויזיה.

ילדים ששוהים יותר מ4 שעות ביום מול טלוויזיה נמצאים בסיכון גבוה לסבול מעודף משקל והשמנה. נכון להיום ילדים בגילאים 2 - 5 צופים בטלוויזיה עשרות שעות בשבוע תוך כדי זלילה של מזון עשיר בשומן, מזון מתוק ומזון מלוח ועקב כך נוטים שלא לעסוק בפעילות גופנית וסובלים מסיכון להיות שמנים. יש להזכיר שלילד שמן יש סיכון גבוה להיות בוגר שמן וכן שהשמנה כרוכה בתחלואה רבה כולל מחלות לב וכלי דם, כולסטרול גבוה, לחץ דם, בעיות שינה ועוד. מלבד השמנה ועודף משקל אין לשכוח את ההשפעות השליליות האחרות שיש לשהייה הממושכת מול הטלוויזיה ולמשחקים אלקטרוניים על הילד כולל בין היתר התנהגות אגרסיבית כתוצאה מסרטים ומשחקים אלימים, סיכוי גבוה יותר לצריכת אלכוהול, סמים וסיגריות, גזענות ועוד.

המחקר

פעילות גופנית ורק אחר כך טלוויזיההמחקר: החוקרים ניתחו נתונים אודות 11,113 ילדים בגיל גן שנאספו מההורים בין השנים 2011 - 2012. במסגרת המחקר נלמדו הרגלי הילדים כולל מספר השעות שבהם צפו בטלוויזיה, השימוש במחשב, הביצועים בלימודים, גובה ומשקל.

ממצאי המעקב: לאחר שנה נמצא שילדים שצפו בטלוויזיה שעה אחת ביום היו ברמת סיכון גבוהה של בין 50-60% לסבול ממשקל עודף וברמת סיכון גבוהה ב58-73% לסבול מהשמנה ביחס לילדים שצפו בטלוויזיה פחות משעה ביום. ילדים שצפו בטלוויזיה יותר משעה ביום היו ברמת סיכון גבוהה ב 39% לסבול ממשקל עודף וברמת סיכון גבוהה ב86% לסבול מהשמנה עד הגיעה לכיתה א'.

המלצות החוקרים:  האקדמיה האמריקאית לפודיאטריה יצאה בעבר בשורה של המלצות שמטרתן מניעת השמנה וסיכונים בריאותיים בקרב ילדים. המלצות אלו פונות לנוגעים בדבר ומבקשים להקפיד שילדים מתחת לגיל שנתיים לא יצפו בטלוויזיה יותר משעתיים ביום. יש להקפיד שגם ילדים מעל גיל שנתיים לא יצפו בטלוויזיה יותר משעתיים ובמקרה שלהם חשוב לוודא שמדובר בתוכניות איכותיות. עם זאת, לאור הממצאים מהמחקר הנוכחי נראה שההמלצות הללו אינן מספיקות וצמצום נוסף בפרקי זמן הצפייה בטלוויזיה עשויים להועיל אף יותר. 

Pediatric Academic Societies Annual Meeting. 2015

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נעלי ריצה מומלצות

נעלי ריצה מומלצות תצמצמנה את הסיכון האדיר שקיים להיפצע מריצה. ריצה הוא ספורט בריא אך בעל סיכויי פגיעה גבוהים במיוחד. במהלך הריצה הגפיים התחתונות נושאות בעיקר העומס ובהן מתרחשים גם רוב הנזקים. נעלי ריצה לא מתאימות מעלות את הסיכון.

נעלי ריצה מומלצות
ריצה על הליכון

ריצה על הליכון היא פתרון נהדר לימים גשומים ובשימוש נכון ומפוקח גם לצורך שיקום פציעות במערכת שריר ושלד. אבל לא הכול וורוד. חוסר הגיוון במשטח הריצה אינו מאפשר לשמר תכונות ויכולות גופניות חשובות. ריצה על הליכון לעומת ריצה בחוץ? היכן ש סיכוי גבוה יותר לפציעות?

ריצה על הליכון
התעמלות בונה עצם

התעמלות בונה עצם עשויה למנוע את דלדולה. לצפיפות העצם חשיבות רבה וצריכה מוגברת של סידן ומינרלים אחרים אינה מספיקה לבנייתה. למניעת מחלת דלדול העצמות צריך לשלב פעילות גופנית כדי להמריץ את תהליכי בניית העצם והגברת צפיפות העצם. 

התעמלות בונה עצם
בדיקה לפני פעילות גופנית

בדיקה לפני פעילות גופנית נדרשת כדי לוודא שהכול בסדר אצלכם ואתם לא נמצאים בסיכון בריאותי. ספורט עשוי אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, מדובר בתחום בעל סיכון לפציעות ואפילו למוות. בדיקה לפני תחילת עונת האימנים עשויה להועיל.

בדיקה לפני פעילות גופנית
שריפת שומן יעילה יותר

שריפת שומן יעילה יותר זה עניין פשוט כאשר יודעים איך. ספורט שמטרתו הפחתת משקל מינימאלית אינו דומה לספורט שממטרתו שריפת שומנים והצרת היקפים. פעילות מהסוג הזה חייבת להיות אינטנסיבית יותר בעצימות של מעל 75% מדופק המטרה.

שריפת שומן יעילה יותר
לך למען הלב

לך למען הלב! מה הסוג הנכון של פעילות גופנית עבור חולה שהנו בעל משקל יתר וצריך לעבור תהליך של שיקום הלב? ממחקר חדש מתברר שהקפדה על הליכה יומית ארוכה ובקצב רגיל עשויה לעזור בהפחתת משקל ובשיקום הלב יותר מאשר הליכות מהירות וקצרות.

הליכה לשיקום הלב
רופאים עודדו עיסוק בספורט

רופאים עודדו עיסוק בספורט! לפעילות גופנית יתרונות רבים כולל בין היתר הפחתת הכאבים בצוואר או הכאבים בגב התחתון. מחקר חדש מגלה שבעלי המקצועות הרפואיים שהיו אמורים להדריך, לכוון, לעודד ואף ללחוץ על ביצוע פעילות גופנית אינם עושים זאת מספיק.

רופאים עודדו עיסוק בספורט
ריצה משפרת גם את הראייה

ריצה משפרת גם את הראייה! לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל שיפור של הלב וכלי הדם ומניעת מגוון מחלות. במחקר שפורסם ב2009 נמצא שרצים למרחקים ארוכים נהנים גם מהפחתה משמעותית בסיכון לפגיעה בחדות הראייה.

ריצה משפרת גם את הראייה
שרירים בגוף האדם

שרירים בגוף האדם הם מבנים מורכבים, אמינים ובעלי יכולת התחדשות וריפוי עצמי. אחד המאפיינים המרכזיים שלהם היא היכולת המדהימה להפוך אנרגיה לתנועה. שרירי השלד נתונים לשליטתנו בעוד שהשרירים החלקים ושרירי הלב מנוהלים באופן אוטונומי. 

שרירים בגוף האדם
דיכאון, פעילות גופנית כטיפול

דיכאון? פעילות גופנית כטיפול היא אסטרטגיה נכונה! דיכאון היא הפרעת מצב הרוח הנפוצה ביותר בעולם המערבי. מדובר בהפרעה שמשבשת את איכות החיים והיכולת התפקודית של מאות אלפי בני אדם בישראל. פעילות גופנית יעילה לשיפור תסמיני המחלה.

דיכאון, פעילות גופנית כטיפול
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)