Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

ניתן לעכב את מחלת הסוכרת! למחלת הסוכרת השפעות מרחיקות לכת על הבריאות שלנו. אם אתם נוטים לחלות במחלה הזאת חשוב שתשנו את אורח החיים שלכם. דיאטה ופעילות גופנית יכולים לעכב את הסוכרת לשנים רבות, עד 14 שנים לאחר הפסקת הפעילות.

חולי ממושך בסוכרת מעלה את הסיכוי שלכם לסבול ממחלות קטלניות בחלקן כמו מחלות לב וכלי דם ועוד. לכן, לעיכוב של המחלה, אפילו למספר שנים מועט ישנה משמעות עצומה. אנו יודעים היום ששינוי בסגנון חיים הכולל הפחתה במשקל ופעילות גופנית עשוי לעזור לכם בהשגת מטרה זאת.

ניתן לעכב את מחלת הסוכרת - רקע

סוכרת היא מחלה מטבולית שהמאפיין שלה הוא רמת סוכר גבוהה בדם. חוסר בהורמון הקרוי אינסולין או תפקוד לקוי של ההורמון הזה  - הורמון המאפשר חדירה של הסוכר לתאי הגוף לצורך יצירת אנרגיה - הוא שגורם לכך שהסוכר אינו חודר לתאים ונוצר ריכוז הגבוה של הסוכר בדם. קיימים שלושה סוגים של סוכרת:

- סוכרת סוג 1 (Type 1) הקרויה גם סוכרת נעורים ומתאפיינת בחוסר מוחלט של אינסולין. הגורם לחוסר באינסולין בסוכרת זאת היא פגיעה והרס של תאי הלבלב שתפקידם להפריש אינסולין. מספר גורמים עלולים להוביל להרס הלבלב כולל בין היתר מחלה אוטו אימונית, אלרגיה לחלב ותורשה.

- סוכרת סוג 2 (Type 2) שעלולה להתפתח בכול גיל אך מתפתחת לרוב לאחר גיל 40. קיימת נטייה גנטית להתפתחות המחלה אך עם זאת ניתן על ידי התנהלות נכונה הכוללת שמירה על משקל, הקפדה על תזונה הולמת והימנעות מעישון לדחות ואף למנוע את התפתחות המחלה.

- סוכרת הריון היא סוכרת המופיעה בפעם הראשונה במהלך ההיריון. הגורם לכך הם הורמונים שמפרישה השליה של האישה הריונית יא החל מהשבוע ה-20 ואלה יוצרים "עמידות לאינסולין" - כלומר אינם מאפשרים פעולה תקינה של האינסולין. ברוב המכריע של המקרים הסוכרת הריונית נעלמת תוך מספר ימים לאחר הלידה.

אבחון הסוכרת

הסימנים והתסמינים של המחלה מופעים כאשר ישנם רמות גבוהות של סוכר בדם. לכן כאשר המחלה מאובחנת מוקדם יותר זה נעשה על ידי בדיקות אקראיות של ריכוז הסוכר בדם וריכוז הסוכר בשתן.

סימנים ותסמינים

הסימנים והתסמינים של המחלה כוללים השתנה רבה, תחושת צמא קיצונית וירידה במשקל. במצבים מתקדמים ישנה פגיעה ואף אובדן מלא של יכולת החישה בגפיים. סימנים ותסמינים נוספים צפויים כתוצאה מהתקדמות המחלה, הרס של כלי הדם וכשל של איברים. במצבים הללו החולה עלול לסבול מטרשת עורקים על כול המשתמע מזה, עיוורון כתוצאה מפגיעה ברשתית, אי ספיקת כליות, פגיעה עצבית, פצעים כרוניים ועוד.

המחקר

הרקע: ידוע ששינוי באורח חיים יכול לעכב את התפתחות מחלת הסוכרת מסוג 2  בקרב חולים  הסובלים מאי סבילות לגלוקוז (Impaired Glucose tolerance - IGT). לא ברור כמה זמן כמה זמן העיכוב הזה יכול להימשך עם תום המאמצים היזומים כלומר עם הפסקת השינויים הנדרשים באורח החיים. עוד לא ברור האם השינויים הללו בסגנון החיים מפחיתים את הסיכון לחולי במחלות לב וכלי דם ומוות מוקדם.

מטרת המחקר: החוקרים בדקו האם שינוי דרסטי בסגנון חיים יכול להשפיע על הסיכון לחלות בסוכרת ועל מחלות הקשורות לסוכרת ובעיקר מחלות לב וכלי דם. החוקרים בדקו גם האם הסיכוי למוות מוקדם כתוצאה ממחלות אלו פוחת בעקבות שינויים אלו בסגנון חיים. 

המחקר: לצורך המחקר עקבו החוקרים אחר 577 מתנדבים הסובלים מאי סבילות לגלוקוז. מתנדבים אלו חולקו לארבע קבוצות, קבוצת ביקורת ושלוש קבוצות מחקר שבהן התבקשו המתנדבים לשנות את אורח החיים שלהם: קבוצה אחת ביצעה דיאטה, קבוצה שנייה ביצעה פעילות גופנית וקבוצה שלישית ביצעה שילוב של דיאטה ופעילות גופנית. השינויים הללו באורח חיים נמשכו 6 שנים שבסופם נבדק מצב המתנדבים. מצב הסוכרת, חולי לב וכלי דם, מוות ממחלות לב וכלי דם ומוות באופן כללי.

ממצאים המחקר: בממוצע רק 7% מהקבוצות ששינו את סגנון חייהם חלו בסוכרת לעומת 11% בקרב קבוצת הביקורת. השפעה מטיבה זאת המשיכה גם לאחר 20 שנים שבהם רק 80% מהקבוצות שביצעו שינוי בסגנון חיים חלו בסוכרת בעוד שבקבוצת הביקורת חלו 93% מהמתנדבים. בממוצע המתנדבים ששינוי את סגנון החיים שלהם חיו ללא סוכרת 3 - 6 שנים יותר מהמתנדבים בקבוצת הביקורת.

הקבוצה שפעלה גופנית וגם החלה בדיאטה נהנתה מירידה של 51% בסיכון לחלות בסוכרת במהלך תקופת השינוי וירידה של 43% במהלך 20 שנים שלאחר תום השינוי בסגנון חיים.

מסקנות החוקרים: שינוי בסגנון החיים הנמשך 6 שנים יכול לעכב את החולי בסוכרת סוג 2 בעד 14 שנים. מסבות של חולשות סטטיסטיות לא נמצא קשר ברור בין מחלות לב וכלי דם ומוות מוקדם לשינוי בסגנון חיים

The Lancet, Volume 371 , Issue 9626 , 1783 - 178924, May 2008

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת פרקים ניוונית ויטמין K

דלקת פרקים ניוונית? ויטמין K עלול להיות קשור לכך. נימצא קשר בין רמה נמוכה של וויטמין K לבין הסיכון לחולי ניווני בפרקי הגוף (אוסטאוארטריטיס). מחלה זאת הפוגעת בעיקר באנשים מבוגרים גורמת לכאב, נוקשות, מוגבלות ואיכות חיים ירודה ועולה כסף רב למשלם המיסים.

דלקת פרקים ניוונית ויטמין K
מזון בריא לחיים ארוכים

מזון בריא לחיים ארוכים! כאשר אתם יושבים לסעוד אל תשכחו שאוכל טוב ובכמות הראויה עשוי להאריך חיים. אכילת פירות, ירקות, מוצרי חלב דלי שומן, מזון מלא, בשר רזה ושמן מהצומח מפחיתה את הסיכון למוות מוקדם באופן משמעותי ומאריכה חיים.

מזון בריא לחיים ארוכים
זלילת בשר עלולה לקצר חיים

זלילת בשר עלולה לקצר חיים! המחקר הנוכחי מצא שאכילה מרובה של בשר מעובד ובשר אדום מקצרת חיים. הסיבה לכך אינה רק מחלות סרטן ולב אלא גם מחלות כמו אלצהיימר, כיבי קיבה ומגוון בעיות בריאות אחרות. עוד קובע המחקר שצריכת בשר לבן היא בטוחה יחסית.

זלילת בשר עלולה לקצר חיים
השמנה מקצרת לכם את החיים

השמנה מקצרת לכם את החיים! השמנה גורמת נזקים בריאותיים כולל בין היתר למפרקים ומעלה את הסיכון להתפתחות מגוון מחלות, קטלניות בחלקן. מחקר חדש מצא שאפילו השמנה ממוצעת המאפיינת כיום כשליש מאמריקנים, גורמת למוות מוקדם ומפחיתה שנים מחיינו. 

השמנה מקצרת לכם את החיים
קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי

קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי! שבץ מוחי הוא מהבעיות הרפואיות הקטלניות ביותר לבני האדם. שתיית קפה מפחיתה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי. תופעות הלוואי של שתיית קפה: שתיית קפה מוגזמת עלולה לגרום להפרעות שינה, עלייה בלחץ דם והשפעות שליליות על הלב.

קפה מפחית הסיכון לשבץ מוחי
שוקולד טוב ללב ולכלי הדם

שוקולד טוב ללב ולכלי הדם! אכילת שוקולד מטיבה עם חוש הטעם וגם עם הלב, כלי הדם, לבלב ועוד. אכילת שוקולד או קקאו מידי יום למשך שבועות עד חודשים יכולה לשפר את התפקוד של הלבלב וכלי הדם ואפילו להוריד את לחץ הדם על כול המשמע מכך.

שוקולד ללב בריא
ירקות ופירות למלחמה בסרטן

ירקות ופירות למלחמה בסרטן! מחקרים רבים ממליצים לאכול ירקות ופירות. חלקם טוענים שאכילתם מועילה במלחמה המתמדת שהגוף מנהל נגד סרטן. ככול שהירקות והפירות צבעוניים יותר כך גדלה יעילותם כלוחמים. לכול פרי וירק יש את היכולות המיוחדות שלו. 

ירקות ופירות למלחמה בסרטן
השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50

השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50! המחקר הנוכחי מציין את נזקי ההשמנה וטוען שהם מחמירים ככול שאנו מתבגרים. לאחר גיל 50 עודף שומן בגוף גורם להתקשות של כלי הדם והגברת הסיכון למוות ממחלות לב וכלי דם ומחלות סרטן, נזק למפרקים ועוד.

השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50
ארוחה משפחתית לאכילה בריאה

ארוחה משפחתית לאכילה בריאה? ארוחות משפחתיות כרוכות לעתים גם בחוויות לא נחמדות כגון עבודת בישול ממושכת, ויכוחים טורדניים, מריבות בין הילדים ועוד. יחד עם זאת ארוחה משפחתית גם מקדמת הרגלי תזונה נכונים בקרב הילדים שהם קריטיים לבריאותם.

ארוחה משפחתית לאכילה בריאה
לעס יותר אכול פחות

לעס יותר אכול פחות! אנשים שלועסים לאט אוכלים פחות ונוטים בין היתר, מסיבה זאת להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שלועסים מהר. אכילה איטית ולעיסה מרובה גורמים לתחושת שובע מוקדמת ועקב כך להפחתת הקלוריות הנצרכות בהארוחה ב10-15%.

לעס יותר ולאט
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)