Skip to main content

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

בדיקת סי טי סיכון לסרטן בקרב ילדים! ילדים שעוברים בדיקת CT נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר לחלות בסרטן בהשוואה לילדים שלא עוברים סריקה כזאת. כאשר בדיקת ה- CT מתבצעת בילדים טרם הגיעו לגיל 5 רמת הסיכון לחלות בסרטן  גבוהה עוד יותר.

בעקבות ממצאי המחקר החוקרים ממליצים לעשות שימוש סלקטיבי ומושכל בCT בכלל ובקרב ילדים בפרט. למה יש יותר סיכוי שהקרינה המייננת הנפלטת במהלך בדיקת סריקת ממוחשבת (CT) תפגע בחומר הגנטי של ילדים? בין יתר הגורמים לרגישות המוגברת של ילדים לקרינה מייננת מציינים החוקרים את גודל גופם הזעיר, את היותם בתקופת גדילה מואצת מה שגורם לתאים רבים יותר להיות במצב דינאמי של התרבות ובכך חשופים יותר לנזקי הקרינה ואת שנות החיים הארוכות המצויות לפניהם שעלולות להותיר מספיק זמן גם למוטציות מינימאליות להפוך לסרטניות.

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

בדיקת סי טי סיכון לסרטן - רקע

ילדים וצעירים בשלבי התפתחות העוברים בדיקת CT מעלים את הסיכון שלהם ב24% לחלות בסרטן ביחס לילדים וצעירים שלא עושים זאת. יהיו כאלה שכאשר ישקללו את המספר הזעום של מקרי סרטן בקרב ילדים וצעירים ואת התוספת הקטנה של מספר מקרי הסרטן שמרחשת בגלל בדיקת הCT יטענו שהדבר לא נורא. ובכן, הדבר נורא ואיום. מיותר לציין שכול מקרה סרטן שניתן למנוע אותו ראוי לעשות כול מאמץ לעשות זאת.

סריקות CT נושאות עמן יתרונות רבים בכול הנוגע ליכולת האבחונית המשופרת שהן מביאות לעולם הרפואי ובעקבותיה לטיפולים המדויקים יותר. עם זאת, בשנים האחרונות חלה עלייה חדה בשימוש במכשיר ויחד עם השימוש המוגבר גם גבר החשש לנזקים נלווים. ובכלל זה הסיכון להתפתחות מחלות סרטן. במיוחד מועלות טענות כנגד השימוש התכוף ב-CT בקרב ילדים וחשיפתם של אלו להתפתחות מחלות סרטן. מחקרים שונים העריכו את שהסיכונים אינם ישירים ומומחים בתחום הטילו ספקות בנוגע לאמינות של הממצאים הללו. המחקר הנוכחי יצא לדרך כדי לבדוק את הטענות ואת החששות הללו.

המחקר

המחקר: מטרת המחקר הייתה לבחון את מספר מקרי הסרטן בקרב ילדים, נערים ובחורים צעירים בני 0 - 19 שנים שעברו סריקת CT לפני אבחון הסרטן לעומת מספר מקרי הסרטן בקרב ילדים, נערים ובחורים צעירים בגילים הללו שלא עברו בדיקת CT. בסך הכול עקבו ונתחו החוקרים ממצאים של 10.9 מיליוני ילדים וצעירים כאשר 680,211 מתוכם עברו בדיקת CT לפחות 12 חודשים לפני שאובחנו עם מחלת סרטן. 18% מתוכם עברו יותר מבדיקת CT בודדה.

כול המשתתפים נולדו בין השנים 1985 - 2005. המעקב אחר האנשים שעברו סריקת CT נמשך 9.5 שנים והמעקב אחר האנשים שלא עברו סריקת CT נמשך במשך 17.3 שנים. מדובר במחקר הרפואי הגדול ביותר בנושא השפעות הקרינה המייננת שנפלטת במהלך בדיקת CT על ילדים, נערים ובחורים צעירים. המידע התקבל מרישומים רפואיים של הגופים המטפלים בחולי סרטן באוסטרליה. 

CT מעלה הסיכון לסרטן בקרב ילדים

ממצאי המחקר: בסוף שנת 2007 3,150 ילדים וצעירים עברו בדיקת CT אובחנו עם סרטן. סרטן אובחן גם בקרב 57,524 ילדים וצעירים בקרב חברי הקבוצה שלא עברה בדיקת CT. בסך הכול נמצא שרמת הסיכון לחלות בסרטן הייתה גבוה ב24% עם עברתם בדיקת CT וזאת לאחר שקלול גורמים שונים כמו גיל ומגדר. הסיכון לחלות בסרטן עלה ב16% עבור כול בדיקת CT נוספת.

בכול הנוגע לסיכון לחלות בסרטן המוח בקרב הקבוצה שעברה בדיקת CT הסיכון נותר גבוה גם לאחר 15 שנים מיום החשיפה לקרינה המייננת. גם הסיכון לחלות בסוגים אחרים של סרטן בקרב קבוצה זאת נותר גבוה ולאורך שנים. הסיכון לחלות בסרטן עקב בדיקת CT בקרב ילדים לפני גיל 5 היה גבוה יותר בהשוואה לקבוצות גיל אחרות. עבור סוגים מסוימים של סרטן הסיכון לחלות בסרטן היה גבוה יותר בקרב בנות לעומת בנים.

מסקנות החוקרים: יש להניח שבחלק מהמקרים בדיקת הCT בוצעה בגלל חשש לגידול סרטני במוח ולכן לא הבדיקה עצמה גרמה לגידול הסרטני במוח. ישנם גם מקרים שללא בדיקת CT לא ניתן היה לגלות את הגידול הסרטני בראש. יחד עם זאת טוענים החוקרים ישנה השפעה ברורה של בדיקות CT על הסיכון לחלות בסרטן יש על כן לשקול היטב את הצורך בבדיקות אלה ולצמצמן ככול שניתן.

BMJ, May 2013

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

צילום רנטגן

צילום רנטגן או צילום רדיוגרפי מתבצע באמצעות קרני רנטגן הנפלטים ממכשיר הרנטגן. לקרני הרנטגן שנתגלו ב1895 על ידי וילהלם רנטגן, יש יכולת חדירה המותירה אחריה שיקוף של עצמים צפופים כגון עצמות. לקרני רנטגן שימושים רבים כולל רפואיים וקרינה מזיקה.

צילום רנטגן
סורק טומוגרפי ממוחשב - CT

סורק טומוגרפי ממוחשב - CT משמש לסריקת חלקי הגוף השונים לצורך אבחון בעיות רפואיות שונות כגון בלט דיסק, פריצת דיסק ובעיות מפרקים. יתרונותיו מרובים, חסרונו הבולט מצוי בקרינה שהוא פולט. יש לשקול בזהירות את הצורך להפנות חולים לביצוע הליך זה.

סורק טומוגרפי ממוחשב - CT
דימות תהודה מגנטי - MRI

דימות תהודה מגנטי - MRI הוא מכשיר הדמיה מדויק, נטול קרינה, המשמש להדמיה של חלקי הגוף השונים. התמונות החדות המופקות מהמכשיר מאפשרות לאבחן בעיות רפואיות כגון פריצת דיסק, קרע מיניסקוס, גידול מוחי ולמטרות מחקריות. חסרונו מצוי בעלויות הגבוהות שלו.

דימות תהודה מגנטי - MRI
רגישות גנטית לקרני רנטגן

רגישות גנטית לקרני רנטגן מעלה את הסיכון להיפגע מחשיפה לקרינה מייננת. מחקר כחול לבן שנערך בבית החולים תל השומר מגלה שיש הבדלים ברמת הרגישות בין האנשים לקרינה מייננת. אנשים עם רגישות תורשתית לקרינה מייננת (קרני X) חשופים יותר מאחרים להתפתחות סרטן.

רגישות גנטית לקרני רנטגן
שמנים חייבים יותר קרינה

שמנים חייבים יותר קרינה מייננת! קרינה מייננת הנפלטת בעת ביצוע צילומי הרנטגן מזיקה בין היתר לחומר הגנטי בתאי הגוף ועלולה בין היתר לגרום להתפתחות סרטן. לצורך ביצוע צילומי רנטגן נזקקים אנשים בעלי משקל עודף או שמנים למנת קרינה גדולה יותר.

שמנים חייבים יותר קרינה
דימות, לא תמיד יש צורך

דימות? לא תמיד יש צורך! בדיקות הדמיה תרמו ליכולת האבחון של מגוון בעיות רפואיות. יחד עם זאת, השימוש האינטנסיבי שעושים באמצעי הדמיה שונים (רנטגן, MRI, CT) לצרכי אבחון כרוך בעלויות עצומות, בקרינה מזיקה (רנטגן, CT) ולרוב אינו משנה. 

דימות, לא תמיד יש צורך
סרטן השד בגלל ממוגרפיה

סרטן השד בגלל ממוגרפיה בקרב נשים עם מוטציות BRCA1/2 מתרחש בתדירות גדולה יותר ממה שרובנו מודעים לו. ממוגרפיה, צילומי רנטגן ושאר הבדיקות הכרוכות בקרינה מייננת עלולים לגרום במיוחד בקרב קבוצת נשים זאת להתפתחות מחלות סרטן ובעיקר סרטן השד.

סרטן השד בגלל ממוגרפיה
רוב הבדיקות הרפואיות מיותרות

רוב הבדיקות הרפואיות מיותרות! קיימת מודעות כללית לכך שהרבה מהבדיקות הרפואיות והשימוש באמצעי הדימות המשוכללים אינם תורמים תרומה ממשית לאבחון החולה ולפעמים עלולות אף להזיק לו. הימנעות מבדיקות מיותרות יפנו תקציבי ענק לטובת חולים שזקוקים לכך. 

רוב הבדיקות הרפואיות מיותרות
כאבי גב? אין צורך בדימות

כאבי גב? אין צורך בדימות! שימוש באמצעי הדמיה אינו משפיע את תוצאות הטיפול במבוגרים עם כאבי גב. כול קלינאי לומד שכאשר מגיע אליו חולה מבוגר עם תלונות על כאבים בגב עליו להפנותו ללא שהיות לביצוע דימות רפואי. הרבה פעמים זה מיותר.

כאבי גב? אין צורך בדימות
קרינה מסרטנת מסריקת CT

קרינה מסרטנת מסריקת CT הופכת את הבדיקה הזאת לבעייתית. למרות המודעות לחסרונות המשמעותיים של הבדיקה הזאת ובעיקר לקרינות הנלוות לו, חולים רבים מידי מופנים לביצוע CT וזאת בגלל העליות הנמוכות יחסית של הליך זה לעומת בדיקת MRI. 

קרינה מסרטנת מסריקת CT

מחקרים רפואיים - חדשות

 • טיפול בתינוק ללא כאבי גב

  טיפול בתינוק ללא כאבי גב היא משאת נפשם של רבים. אימהות ואבות רבים סובלים מכאבי גב בגלל טיפול לקוי בתינוק כולל הרמה והנחה לא נכונים, מנח לא ארגונומי בעת רחצתו, בעת החלפת חיתול, בעת הכנסה והוצאה ממושב ברכב או מהלול, בעת משחק ועוד.

   
 • דאגה לבריאות גורמת לחולי

  דאגה לבריאות גורמת לחולי. רוב בני האדם מוטרדים מבריאותם. היפוכונדרים מוטרדים ודואגים יתר על מידה ומדמיינים חולי שאינו קיים. מחקר חדש מוצא שהיפוכונדרים שעסוקים, מוטרדים וחרדים ללא הרף ממצב בריאותם מעלים את הסיכוי שלהם לחלות באמת.

   
 • פעילות גופנית מונעת סרטן

  פעילות גופנית מונעת סרטן! פעילות גופנית מועילה לבריאותנו. מחקרים רבים מצאו קשר בין פעילות גופנית להימנעות ממגוון מחלות כולל מחלות לב וכלי דם, סוכרת וסוגים מסוימים של סרטן ובכלל זה סרטן השד. האם הליכה או ריצה יעילים במניעת מוות מסרטן השד? 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)