Skip to main content

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

כך יש לאבחן כאב במפרק הלסת: וועדת מומחים פצלו את תסמונת מפרק הלסת למספר תתי סוגים של התסמונת על פי הגורם העיקרי לכאבים. תסמונת מפרק הלסת היא למעשה מכלול הסימנים והתסמינים הנובעים מפגיעה במפרק הלסת וברקמות סביבו. 

הפרעות במפרק הלסת מהוות בעיה שכיחה ביותר על פי הערכות אדם אחד על כול עשרה אנשים סובלים בכול רגע נתון מסימנים ו/או תסמינים שמקורם במפרק הזה. לעתים קרובות מידי החולים הללו פונים לעזרה ואינם מאובחנים כראוי ועל כן אינם יכולים להיות מטופלים נכון. גם כאשר הם מאובחנים האבחון נותר לא מובן לגורמי מקצוע רבים. לראשונה פורסמו קריטריונים מוסכמים לאבחון התסמונת. על פי וועדת המומחים יש לחלק את ההפרעות במפרק הלסת לתתי הסוגים הבאים.

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

כך יש לאבחן כאב במפרק הלסת - רקע

על פי הערכות שונות בין 5-12% מהאוכלוסייה מושפעת מהפרעות במפרקי הלסת. למעשה מדובר בהפרעה שכיחה שנייה בשכיחותה רק לכאבי גב תחתון כרוניים. אין צורך להרחיב על עוגמת הנפש ועל הפגיעה באיכות החיים הנלוות לפגיעה במפרק הזה. גם העלויות העצומות הנאמדות בארצות הברית במספר ביליוני דולרים לשנה מפנות את תשומת הלב לבעיה. חולים פונים, לעתים קרובות לרופאי שיניים כדי לקבל אבחון וטיפול בבעיה זאת. וועדת מומחים בנושא החליטה שיש צורך באחידות בכול הנוגע לאבחונים הניתנים לחולים אלה. אבחונים פשוטים נהירים המשקפים את הפתולוגיה של החולה עשויים להועיל לניהול ולטיפול בחולה.  האבחון של תתי הקטגוריות הללו צריך להתבסס על נתונים המתקבלים מהיסטוריה הרפואית והמופקים מהבדיקה הגופנית ומאמצעי הדימות השונים.

אבחונים אפשריים:

ארבעת האבחונים הראשונים מתייחסים להפרעות במפרק הלסת הנגרמות בגלל פגיעה שרירית:

1) תסמונת מפרק הלסת על רקע שרירי (Myalgia). 

2) תסמונת מפרק הלסת על רקע שרירי מקומי (Local myalgia).

3) תסמונת מפרק הלסת על רקע שרירי כולל כאבי פנים (Myofascial).

4) תסמונת מפרק הלסת על רקע שרירי כולל כאבי פנים והקרנות כאב (Myofascial pain with referral).

רקע משותף לתסמונות הללו

כאב שמקורו שרירי מושפע מתנועות ומאמצים עם הלסת, שיחזור הכאב נעשה בדיקות פרובוקטיביות של השרירים הללו.

היסטוריה טיפוסית של התסמונות

כאב בלסת, ברקה, באוזן ובקדמת האוזן המושפע מתנועות ומאמצים של הלסת.

ממצאים בבדיקה גופנית של ארבעת התסמונות

שיחזור הכאב על ידי מישוש של שרירי הלעיסה וכל על ידי פתיחה מלאה פסיבית או אקטיבית של הפה. בתסמונת השלישית נמצא גם תלונות על כאבים בפנים ובתסמונת הרביעית תתקיים גם קרינת כאב

5) תסמונת מפרק הלסת על רקע של פגיעה במפרק הלסת (Arthralgia).

רקע 

כאב שמקורו במפרק הלסת מושפע מתנועות ומאמצים של הלסת, שיחזור הכאב נעשה בדיקות פרובוקטיביות של המפרק עצמו.

היסטוריה טיפוסית

כאב בלסת, ברקה, באוזן ובקדמת האוזן המושפע מתנועות ומאמצים של מפרק הלסת.

בדיקה גופנית 

שיחזור הכאב על ידי מישוש של המפרק עצמו ועל ידי פתיחה פסיבית או אקטיבית של הפה. 

6) כאב ראש על רקע של פגיעה במפרק הלסת (Headache attributed to TMD).

רקע 

כאב ראש שמקורו בשרירי הלעיסה ובמפרק המושפע מתנועות ומאמצים עם הלסת. שיחזור הכאב בראש נעשה בדיקות פרובוקטיביות של השרירים הללו. 

היסטוריה

כאב בראש באזור הרקה המושפע מתנועות ומאמצים של הלסת.

בדיקה גופנית 

שיחזור הכאב בראש על ידי מישוש של שרירי הלעיסה והרקה וכן על ידי מישוש מפרק הלסת ופתיחה פסיבית או אקטיבית של הפה. 

כך יש לאבחן כאב במפרק הלסת7) תסמונת מפרק הלסת על רקע פגיעה ברקמות המפרק עצמו:

7א) תסמונת מפרק הלסת עקב פגיעה בדיסק הבין מפרקי עם העתקה זמנית של הדיסק

7ב) תסמונת מפרק הלסת עקב פגיעה בדיסק הבין מפרקי עם העתקה זמנית של הדיסק ונעילה זמנית של המפרק.

7ג) תסמונת מפרק הלסת עקב העתקת הדיסק ממקומו ללא חזרה למקום עם מגבלה בפתיחת הפה

7ד) תסמונת מפרק הלסת עם העתקת הדיסק ממקומו מבלי לחזור ובלי הגבלת תנועה

7ה) תסמונת מפרק הלסת בגלל דלקת פרקים ניוונית במפרק

7ו) תסמונת מפרק הלסת עקב תת פריקה של המפרק ממקומו

רקע משותף של תסמונת מספר 7 ויתר תתי הסוגים שלה

כאב שמקורו מפרק הלסת ונלווים לו רעשים הבוקעים מהמפרק, תנועה לא סימטרית של המפרק, מגבלות תנועה, נעילת חולפת או קבועה של המפרק ועוד. סימנים ותסמינים מושפעים מתנועות ומאמצים המתבצעים עם הלסת, שיחזור הכאב והסימנים והתסמינים נעשה באמצעות בדיקות פרובוקטיביות של המפרק.

היסטוריה טיפוסית 

כאב בלסת, ברקה, באוזן ובקדמת האוזן, רעשים, מגבלות תנועה ונעילת המפרק. תסמינים אלה מושפעים מתנועות ומאמצים של מפרק הלסת.

בדיקה גופנית 

שיחזור הכאב, הרעשים הבוקעים מהמפרק, התנועה הלא סימטרית של המפרק ושל נעילת המפרק מתבצעים על ידי פתיחה פסיבית או אקטיבית של הפה. 

Journal of Oral & Facial Pain and Headache 02/2014

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

צליפת שוט ומפרק הלסת

צליפת שוט? מפרק הלסת יחד עם עמוד השדרה הצווארי נתונים בסיכון גבוה לנזקים ותסמינים כרוניים. מה הקשר בין שני אזורים אנטומיים אלה? למה תאונת דרכים מסוג "צליפת שוט" שבה הנפגע העיקרי הוא עמוד השדרה הצווארי תשפיע גם על הפרק לסתי-רקתי? 

צליפת שוט ומפרק הלסת
דלקת ניוונית במפרק הלסת

דלקת ניוונית במפרק הלסת היא תופעה שכיחה. כמעט אצל כול חולה שסובל מסימנים ותסמינים שמקורם בציר החשוב הזה ניתן למצוא שינויים ניווניים המאפיינים את דלקת הפרקים הניוונית. בדומה למפרקים האחרים גם מפרק זה חשוף לעומסי יתר, בלאי ושחיקה. 

דלקת ניוונית במפרק הלסת
הידוק לסתות

הידוק לסתות? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים וכאבים כרוניים. בין הנזקים האפשריים בגלל תופעה זאת נמנה שחיקת שיניים, שחיקת סחוסים, הרסס של המיניסקוס ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים הנובעים מכך כוללים מיחושים בפנים, מגבלות תנועה ועוד.

הידוק לסתות
חריקת שיניים

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בנזקים הנגרמים עקב כך במפרק הלסת עשויים למנוע נזקים כרוניים. מתעוררים בלילה לשמע קול כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

חריקת שיניים
כאבים בלסת טיפול

כאבים בלסת? טיפול ושיקום מהירים יחסכו סבל מיותר. ניהול מהיר של המקרה מיד עם הופעת התסמינים הראשונים יעלו את סיכויי הריפוי, לעתים אפילו רק באמצעות מנוחה והקפדה על כללים פשוטים. אבחון וטיפול מאוחרים עלולים להשאיר נזק כרוני בפרק.

כאבים בלסת טיפול
דלקת במפרק הלסת תסמינים

דלקת במפרק הלסת? תסמינים אופייניים עשויים להצביע על זהות הרקמה שניזוקה בפרק הזה ומהי חומרת הנזק. פגיעה בכול אחד מרקמות הפרק עלולה להוביל להתפתחות מגוון רחב של סימנים ותסמינים האופייניים בעיקר לאותה רקמה.

דלקת במפרק הלסת תסמינים
כאבים בלסת גורמים

כאבים בלסת? גורמים אפשריים לכך כוללים נזקי חבלה (חבטה), טיפול שיניים לקוי, ביצוע תנועות חוזרניות (לעיסה), ליקויים מבניים מולדים או נרכשים במפרקי הלסת, מתח נפשי ועוד. גם מחלות פרקים כולל דלקת פרקים ניוונית עלולות להיות הגורם להפרעה זאת.

כאבים בלסת גורמים
כאבים בלסת

כאבים בלסת בפנים, באוזן ובמקומות נוספים עלולים להעיד על פגיעה במפרק הלסת. מה גורם לזה ומה הם הנזקים שנגרמים למפרק? השימוש הרב שאנו עושים במפרק במהלך דיבור, לעיסה ועוד חושף את המפרק לעומסים ולבלאי ממאמץ חוזר. 

כאבים בלסת
מכתב: תסמונת מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת

ד"ר בכר שלום, 

אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר הגעתי אליך (במקרה, בהמלצת חבר) מצב מפרק הלסת שלי היה כל כך רע שיכולתי בקושי ללעוס או לדבר וכעבור מספר שבועות בודדים של טיפולים מצבי הרבה יותר טוב.

תסמונת מפרק הלסת
כאבים בלסת שכיחות

כאבים בלסת? שכיחות ההפרעות בפרק הזה גדולה הרבה יותר ממה ששיערו מומחים בתחום. פגיעה בציר תנועה זה, המצוי בקדמת האוזן ומהווה את נקודת החיבור של הלסת התחתונה אל הגולגולת, בגלל טראומה או שימוש יתר, עלולה לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים.

כאבים בלסת שכיחות

מחקרים רפואיים - חדשות

 • פעילות גופנית לכאבי גב

  פעילות גופנית לכאבי גב היא כמו כוס מים לאיש צמא. כאבי גב תחתון מהווים את הבעיה הבריאותית השכיחה ביותר לאדם המודרני. כמעט כול אדם סובל או יסבול במהלך חייו מכאבי גב תחתון. פעילות גופנית חשובה מאוד בתהליך הריפוי ובמניעת כאבי הגב.

   
 • כאבי ברכיים, נשים סובלות יותר

  כאבי ברכיים? נשים סובלות יותר! שיעור כאבי הברכיים בקרב נשים מעל גיל 50 עולה באופן משמעותי. בין הגורמים המנבאים התפתחות מיחושים אלה ניתן למנות: משקל עודף, פציעה קודמת בברכיים וסימנים של דלקת פרקים ניוונית הנראים בצילומי רנטגן.

   
 • מסכים מזיקים לראייה של הילד

  מסכים מזיקים לראייה של הילד. על כך אין חולק. עבודה מול מסכים גורמת לנזקים בריאותיים כולל בין היתר נזקים גופניים כגון כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי ידיים וגם נזקים למערכת הראייה. כתוצאה מכך השכיחות של קוצר הראייה עולה בקרב ילדים ברחבי העולם. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)