Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב גב כרוני ומבנה המוח? מתברר שיש קשר בין השניים. כאב כרוני גורם לעומס אישי ולאומי אדירים. במבנה המוח טמון הסוד מדוע חלק מאתנו סובלים מכאב יותר מאחרים. מדענים הצליחו לחזות מי יחלים מכאבי גב תחתון ומי לא על פי שינויים מבניים שנמצאו במוח.

כאבים טורדים את איכות חייהם של רבים ומהווים עומס אדיר על הכלכלות הלאומיות. העלויות בארצות הברית הנגרמות עקב הכאב נמדדות במאות ביליונים לשנה. בקרב חלק ניכר מהאנשים שנותרים עם כאבי גב כרוניים מצאו חוקרים שונים שינויים מבניים מובהקים במוח. המחקרים השונים עשויים להעניק סמן ביולוגי שיצביע מראש על האנשים המועדים לפתח כאבי גב כרוניים. שינויים באופן הטיפול בכאבים והגברת היעילות של הטיפולים טומנים בחובם חיסכון כספי עצום ואפשרות להקל על הכאבים של חלקים נרחבים מהאוכלוסייה.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאב גב כרוני ומבנה המוח - רקע

מיליוני בני אדם חיים עם כאבי גב תחתון כרוניים. על פי נתונים המתבססים על מחקרים (Arch Intern Med. 2009 Feb 9; 169(3): 251–258) השכיחות של כאבי גב תחתון כרוניים עלתה מ3.9% מהאוכלוסייה ב1992 עד ל10.2% מהאוכלוסייה בשנת 2006. ההחמרה מאפיינת את כול קבוצות הגיל ואת שני המינים. גם מספר החולים שםונים לקלינאים העוסקים בתחום ומבקשים מזור בגלל כאב כרוני עלה מ73.1% ל-84%.

לקלינאים שמטפלים בהם לא ברור תמיד למה חולה אחד ממשיך לסבול מכאבים כרוניים כול חייו בעוד שחולה אחר שמצבו, על פניו חמור יותר, מפסיק לסבול לאחר פרק זמן קצר של טיפול ושיקום. האם הצורך הזה למצוא כלי שבאמצעות נוכל להעריך את חומרת הכאב עומד להתגשם? כאשר חוקרים חשפו עור של מתנדבים שונים לחום הם מצאו שהמוח של אלה הסובלים מכאבים כרוניים ואלה שאינם סובלים מכאבים כלשהן הגיבו בצורה דומה. אבל כאשר החוקרים חשפו את המתנדבים לפעולות שעלולות היו לגרום לכאב בקרב אלו הסובלים מבעיות גב חלקים במוח שאחראים לכאב של החולים עם כאבי הגב פעל באופן שונה.

 המחקר

כאבי גב ושינויים מבניים במוחרקע: כאבי גב כרוניים מהווים בעיה מרכזית, עדיין מנגנון ההיווצרות של כאב גב כרוני נותר לא ברור. מחקרים שונים הדגימו את החשיבות של רגשות וקוגניציה בכול הנוגע לכאבים כרוניים אבל הפיסיולוגיה הרלוונטית של המוח לא אותרה באופן ברור באמצעות MRI.

המחקר: מטרה המחקר הייתה לזהות באמצעות MRI שינויים במוח הנלווים לכאב כרוני ולבדוק את היחס שלהם לרגשות וקוגניציה בכול הנוגע לכאבי גב תחתון כרוניים. השיטה התבססה על חיפוש שיטתי של מחקרים שנערכו בנושא כאבי גב כרוניים וזיהוי השפעה זאת על מבנה המוח באמצעות סריקות MRI. מהסריקה הזאת נלמדו מסקנותיהם של 55 מחקרים.

ממצאי המחקר:  10 מחקרים מתוך 15 מצאו ירידה בחומר האפור באזורים שונים במוח. בחלק מהם נמצא יותר חומר אפור בקרב הסובלים מכאבי גב כרוניים ובחלק אחר נמצא פחות חומר אפור. ב7 מחקרים מתוך 8 דווח על שינויים מבניים בחומר הלבן במוח. גם כאן הדעות נעו בין יותר חומר לבן לבין חומר לבן שנותר ללא שינוי. גם לגבי האזורים במוח שבהם נמצאו השינויים לא הייתה אחידות ממצאים. חולים בכאבי גב תחתון כרוניים הראו גם פעילות יתר באזורים מסוימים. חולים הראו פעילות יתר באזורים שמעבדים כאב ופחות פעילות באזורים במוח שמספקים הקלה בכאב. ב 3 מחקרים נצפה מצב של שיקום במוח לאחר הטיפול שעברו החולים.

מסקנות החוקרים: בסך הכול נמצאו הוכחות חלקיות לשינויים בחומר הלבן ובחומר האפור. נמצאו גם הוכחות חלקיות לשינויים פיזיולוגיים במוח במנוחה ובתגובה לפעילות מוגברת באזורים האחראים על הכאב.

Clin J Pain. 2018 Mar;34(3):237-261

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

לישראלים כואב יותר

לישראלים כואב יותר! מתברר שעמים שונים סובלים מכאבים באופן שונה. על פי מחקר שנערך בארץ כ- 46% מתושבי ישראל סובלים מכאבים כרוניים. נתון זה גבוה באופן ניכר בהשוואה לממוצע המקובל בעולם שעומד על 10 - 40 %. האם אכן לישראלים כואב יותר?

לישראלים כואב יותר
נוגדי דלקת מזיקים לקיבה

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה! תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות המנטרלות באופן מיוחד את האנזים COX-2 הינן פיתוח חדשני ונחשבו עד לאחרונה לבטוחות לשימוש מבחינת מערכת העיכול. במשך תקופה ממושכת נרשמו תרופות אלו וחולקו לכול דורש. 

נוגדי דלקת מזיקים לקיבה
ויאוקס (Vioxx)

ויאוקס (Vioxx) היא תרופה אנטי דלקתית לא סטרואידית שנחשבה עד לפני שנים ספורות לתרופת פלא. שמה נישא כדוגמא לתרופה ש"עובדת" ובטוחה לשימוש. התרופה נאסרה לשיווק לאחר שנתגלה שהיא מגבירה דרמטית את הסיכון לשבץ מוחי ומחלות לב.

ויאוקס (Vioxx)
אטופן מזיק ללב ולסחוסים

אטופן מזיק ללב ולסחוסים! שימוש ממושך ובמינון גבוה בתרופה נוגדת דלקת כגון אספירין, אטופן, נפרוקסן ואיבופרופן מעלים את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי ולפגיעה בקיבה ובסחוסים. טיפול שמרני ע"י כירופרקט יאפשר לכם להימנע מהם.

אטופן מזיק ללב ולסחוסים
נוגדי דלקת לפני ספורט?

נוגדי דלקת לפני ספורט לא מפחיתה את הנזקים והתסמינים האופייניים ליום שאחרי הפעילות הגופנית ומאידך, מעלה את העקה החמצנית. מלבד זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה כרוכה בפוטנציאל לתופעות לוואי קשות ואף מוות בגלל פגיעה בלב ובכלי הדם ו/או במערכת העיכול.

נוגדי דלקת לפני ספורט?
דלקת, מה זה?

דלקת, מה זה? דלקת היא מצב רצוי שנוצר באמצעות המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). התגובה הדלקתית מאפשרת ריפוי ותיקון של הנזק. מדובר בתגובה חשובה וחיובית שבלעדיה אין ריפוי!

דלקת, מה זה?
ארקוקסיה? עדיף בלי

ארקוקסיה? עדיף בלי! לתרופות נוגדות דלקת יש לעיתים את היכולת להפחית כאב ומסיבה זאת רבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שצריכת תרופות מסוג זה עלולה לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה הפצועה.

ארקוקסיה? עדיף בלי
אספירין למנוע חולי כלי דם ולב

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב? התשובה לשאלה זאת אינה חד משמעית. אספירין ניתן בין היתר במטרה להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. על פי המחקר הנוכחי ההמלצה על נטילת אספירין כדי למנוע מחלות לב וכלי דם אינה צריכה להיות גורפת אלה פרטנית. 

אספירין למנוע חולי כלי דם ולב
נוגדי דלקת מסוכנים

נוגדי דלקת מסוכנים! השימוש בנוגדי דלקת הבררניים שאינם סטרואידים וגם אלו נוגדי דלקת שאינם בררניים כרוך בסיכונים ותופעות לוואי. שימוש בתרופות אלה לטיפול בכאבים כגון כאבי גב ודלקות פרקים עלול לעלות בין היתר את שכיחות אירועי הלב וכלי הדם. 

נוגדי דלקת מסוכנים
כאבים ודלקות

כאבים ודלקות הם אחת הסיבות העיקריות לחיפוש עזרה רפואית. כאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות עירני להתפתחותם.כאבים הם גם הסיבה העיקרית שבגללה נחפש טיפול מתאים.

כאבים ודלקות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)