Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

גיוון בספורט בגיל הצעיר? חשוב מאוד לכול ספורטאי צעיר להקפיד על גיוון בענפי הספורט שבהם הוא מעורב. מתברר שעיסוק בסוגים שונים של ספורט משפרים את היכולות של הספורטאי הצעיר ומעלים את סיכוייו להצליח ולהרוויח כסף גדול בענף ספורט מסוים. 

הילד שלכם מוכשר מבחינה גופנית ואתם רוצים שהוא התמקצע בענף הספורט שהוא טוב בו. בשלב הזה, אתם עושים מה שרוב ההורים עושים, דוחפים את הילד לשעות על גבי שעות של אימונים ומשחקים בענף המסוים הזה. ובכן... זה לא נכון! בין יתר הממצאים של המחקר שנערך בארצות הברית ומסוקר כאן נמצא שילדים ונערים המתמקצעים מוקדם מידי בענף ספורט יחיד מצויים בסיכון גבוה יותר להיפצע כתוצאה מפעולות חוזרניות הגורמות לעומסי יתר וכתוצאה מכך לנשור באופן כולל מפעילות ספורטיבית.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

גיוון בספורט בגיל הצעיר - רקע

שמרו על גיוון בספורטאתם משחקים בנבחרת הכדור סל של בית הספר. עונת המשחקים הסתיימה.  האם עד לפתיחת העונה הבאה אתם תשבו בבית ולא תעשו דבר? תוכלו לעשות זאת אבל זה לא ישרת את רצונכם להיות ספוטאים טובים יותר אפילו בכדורסל. יש יתרונות רבים להשתתפות במגוון ענפי ספורט. לשחק במשחק אחד לאורך שנים עלול לגרום לכם לרוויה. גיוון והשתתפות במגוון ענפי ספורט ימנע את התופעה.

ענף שספורט מסוימם ולא חשו מה טיבו נוטה לעשות שימוש חוזרני באותם שרירים ומפרקים ועל הציר של הזמן חושף אתכם לפציעות מהסוג של שימוש יתר. גיוון והשתתפות במגוון ענפי ספורט יגן עליכם מהתופעה הזאת. אין לשכוח שהתנסות בענפי ספורט אחרים שתאפשר לכם לפתח כישורים פיזיים ומנטליים הנדרשים בענפי ספורט אלה. כישורים אלו עשוייים לשפר את היכולות שלכם כאשר עונת המשחקים תתחיל ותוכלו לחזור לשחק כדור סל.

המחקר

נתוני המחקר: 60 מיליון ילדים ונערים אמריקאים בגילאים 6-18 משתתפים כול שנה בענפי ספורט מאורגנים.  27% מתוכם מתמחים בענף ספורט יחיד כאשר חלקם עוסק בספורט יחיד זה כול השנה. עד גיל 13 70% מהילדים והנערים נושרים מכול פעילות ספורטיבית. 

ממצאי המחקר: נימצא שילדים המתמחים בשלבים מוקדמים מידי בחייהם בענף ספורט אחד, נמצאים בסיכון גבוה יותר לסבול ממתחים נפשיים, משחיקה נפשית וגופנית ולסבול מפציעות הנובעות מעומסי יתר. לעומת זאת הסיכויים של ילדים המשתתפים במספר רב של ענפי ספורט להישאר פעילים לאורך חייהם ולהשיג את המטרות האתלטיות שלהם הוא גבוה הרבה יותר.

מסקנות החוקרים: ספורט אמור להקנות לילדים הנאה, לימוד של מיומנויות פיזיות ומוטיבציה להמשיך בפעילות גופנית לאורך החיים. לכן, חשוב שילדים ימשיכו לעסוק בפעילות גופנית ולא ינשרו ממנה עקב לחצים, פציעות וסיבות אחרות. המלצות החוקרים למניעת נשירה מפעילות גופנית כוללות בין היתר:

  • התחלת התמקצעות בענף ספורט אחד רק בהגעה לגיל 15 - 16 וזאת כדי להפחית סיכון לפציעות.

  • עידוד הילד להמשיך להשתתף במגוון רחב של ענפי ספורט

  • פיקוח וההדרכה של הילד בכול הנוגע למטרות שהוא מציב לעצמו בכול הנוגע ספורט.

  • לעודד את הילד לקחת שלושה חודשי פגרה בשנה מהספורט העיקרי שלו. ניתן להתאמן בענפי ספורט אחרים בתקופה זאת.

  • לעודד הילד להימנע מפעילות גופנית יום או יומיים כול שבוע.

 September, 2016 Pediatrics

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
דלקת בגיד

דלקת בגיד היא אחד הגורמים השכיחים לכאב. על פי המסורת יש לאדם 365 (שס"ה) גידים. התפקיד של הגידים הוא לחבר את השריר אל העצם ולהעביר כוח לביצוע תנועה. פציעת גידים בכתף היא למשל תופעה שכיחה וזאת בעיקר עקב העומסים המוטלים על הגידים במפרק הכתף. 

דלקת בגיד
קומפרסים קרים? עדיף בלי

קומפרסים קרים? עדיף בלי. מנגנוני הריפוי הטבעיים של הגוף מרפאים נזקים באמצעות תגובה דלקתית. שלבי התגובה כוללים ייצור של כימיקלים שמפעילים תהליכים שונים עד השגת הריפוי. התהליך האבולוציוני הגאוני הזה עושה עבודה נפלאה. האם נכון לעצור אותו?

קומפרסים קרים? עדיף בלי
פציעות שחייה גורמים

פציעות שחייה? גורמים בגלל שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עלולים לחשוב. אכן, שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה גורמים
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
אימון יתר? הפוריות בסיכון

אימון יתר? הפוריות בסיכון! על פי המחקר הנוכחי אימוני כושר קשים עלולים לגרום מלבד לנזקים גופניים גם לפגיעה בגברים מתחת לחגורה. החוקרים זיהו ירידה ברמת הפוריות שלגברים שנחשפו לאימונים גופניים קיצוניים. עוד לגברים לא להגזים.

אימון יתר? הפוריות בסיכון
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן! עונת הסקי בפתח ואתם מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד מסוכן
פציעות ספורט בקרב ילדים

פציעות ספורט בקרב ילדים מהוות בעיה הולכת וגדלה. ילדים מתחילים לעסוק בתחומי האתלטיקה השונים כבר בגיל צעיר מאוד וחלקם עוסקים בזה באופן אינטנסיבי ושאפתני. מחקרים רבים מראים שאינטנסיביות זו מובילה לנזקי גוף הנגרמים מעומסי יתר. 

פציעות ספורט בקרב ילדים
הורים דוחפים להישגים

הורים דוחפים להישגים בספורט או בכול תחום אחר עשוי להיות דבר חיובי אך אם הם עוברים גבול מסוים הם עלולים להזיק לילד. זוהי בעיה שמוכרת למאמנים, הורים בעלי מוטיבציית יתר לגבי ההישגים של ילדם על המגרש עלולים לגרום לילד להינזק ולפגוע בהתפתחותו. 

הורים דוחפים להישגים
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)