Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נערים? כאבי גב ובעיות נלוות הם עניין שכיח. המחקר המסוקר כאן שפורסם בכתב עת רפואי נחשב (Journal of Public Health) מצא שנערים המתלוננים לעתים תכופות על כאבי גב עלולים לסבול מבעיות נלוות נוספות שלחלקן עלולה להיות משמעות עתידית. 

 השכיחות של כאבי גב שמקורם פגיעה במערכת שריר ושלד בקרב רוב חלקי האוכלוסייה ובכלל זה ילדים ובני נוער עולה באופן תלול. לטענת החוקרים שעומדים אחרי המחקר הנוכחי מתבגרים שמתלוננים לעתים קרובות על כאבי גב נוטים יותר לסבול מבעיות נפשיות כמו חרדה ודיכאון, לעשן סיגריות ולשתות אלכוהול.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

נערים, כאבי גב ובעיות נלוות - רקע

כאבי גב היא מגפה שממדיה צומחים בשיעור מפחיד. אורח החיים המודרני הכרוך בישיבה ממושכת, חוסר פעילות גופנית ומשקל עודף והשמנה אינו מטיב עם החלק הזה בגופנו. בשנים האחרונות אנו רואים שגם יותר ויותר ילדים ובני נוער המצטרפים לרוב האוכלוסייה ומתלוננים על כאבי גב.

מגפת כאבי הגב יוצרת עומסים הולכים וגדלים על שירותי בריאות וגורמת בקרב החולים הבוגרים לאובדן ימי עבודה ופגיעה כלכלית קשה ובקרב המתבגרים להיעדרות מבית ספר, פגיעה התפתחותית ועוד. מחקרים רבים שנערכו ונערכים שלומדים את הנושא של כאבי גב בקרב ילדים ובני נוער מצאו שאכן ברוב המקרים כאבים אלו אינם נובעים מנזקי גוף משמעותיים והם זמניים וחסרי משמעות קלינית.

יחד עם זאת אין לשכוח שעל פי אותם מחקרים נער הסובל מכאבי גב מעלה משמעותית את סיכוייו לסבול מכאבי גב גם בבגרותו. כיצד עם כן ניתן למנוע את הכאבים הללו? האם אנו יודעים בכלל למה כאבי גב מתפתחים בקרב בני נוער? האם הסיבות הן אכן "רק" ישיבה ממושכת, אכילה רבה מידי וחוסר פעילות גופנית? האם יתכן שקיימות סיבות אפשריות נוספות להתפתחות כאבים אלו או שכול התסמינים הנוספים שהתגלו במחקר שלפנינו וההתנהלות הבעייתית של החולים הם תוצאה ולא גורם.

המחקר

כאבי גב ובעיות נוספות בקרב בני נוערמטרת המחקר: מטרת המחקר שהתבסס על נתונים שנאספו מכ- 6500 בני נוער הייתה לקבוע האם מתבגרים שדיווחו לעתים קרובות על כאבי גב דיווחו גם על קיומם של תסמינים נוספים כמו חרדה ודיכאון או על התנהגויות בעיתיות אחרות כמו למשל היעדרות מבית הספר, שתיית אלכוהול ועישון סיגריות.

ממצאי המחקר:

ממצאי המחקר הדגימו כיצד הסיכוי של נערים שסבלו מכאבי גב לדווח על עישון סיגריות, שתיית אלכוהול והיעדרות מבית הספר עלה יחד עם שכיחות הכאב.

כך למשל נערים בגיל 14-15 שסבלו מכאבי גב יותר מפעם בשבוע הכפילו ואף יותר את הסיכון שלהם להתנהלות לא נורמטיבית במהלך החודש האחרון ובכלל זה עישון סיגריות, שתיית אלכוהול והיעדרות מבית הספר לעומת בני נוער שלעתים רחוקות או מעולם לא סבלו מכאבים בגב. בני נוער שדיווחו על כאבי גב העלו במידה מסוימת גם את הסיכון שלהם לסבול מחרדות ומדיכאונות בהשוואה לנערים שלא סבלו או סבלו רק לעתים רחוקות מכאבי גב.

מסקנות החוקרים

לעיתים קרובות כאבי גב והתנהגויות לא בריאות בקרב בני נוער מופעים יחדיו. יש על כן לבדוק את הנער המתלונן על כאבי גב על מנת להעריך את מצבו הבריאותי הכללי ואת רמת הסיכון שלו להתמכרויות והתפתחות מחלות כרוניות בעתיד.

החוקרים טוענים שהמוח המתפתח של הנער המתלונן על כאבי גב עלול להיות מושפע מהחשיפה המוקדמת לאלכוהול וסיגריות ובכך לעלות את סיכוייו להתמכרויות ולהתפתחות בעיות נפשיות. החוקרים מסכמים ואומרים  שההבנה המוגבלת של הגורמים המשפעים על כאבי גב בקרב בני נוער מחייבת ביצוע מחקרים נוספים.

Journal of Public Health, September 2018 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי גב תחתון ילדים

כאבי גב תחתון ילדים? אבחון וטיפול הנעשים מהר עשויים למנוע פגיעה כרונית בעמוד השדרה של הילדים. הגמישות, יכולת העמידות והסתגלות הגבוהה האופייניים לילדים לא מחפים על חוסר פעילות גופנית, העומס מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב תחתון ילדים
תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול צריכים להתבצע ללא דיחוי למניעת נזק בלתי הפיך. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב באמצעות הדיסק הבין חולייתי המותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני המחייב ניתוח. 

תסמונת זנב הסוס
סקס עם כאבי גב

סקס עם כאבי גב? האם זה אפשרי? סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן כוללים מגבלות גופניות ובכללן מגבלה בקיום יחסי מין סדירים ובכול זאת, לא לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס עם כאבי גב
שחייה לכאבי גב?

שחייה לכאבי גב? לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים בסימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני או באגן? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם והם המליצו לכם בחום על שחייה. 

שחייה לכאבי גב?
תרגילים לגב

תרגילים לגב יכולים להועיל לטיפול ומניעה של סימנים ותסמינים בעמוד השדרה המותני ובאגן. מחקרים מאשרים את החשיבות של פעילות גופנית וחיזוק שרירי הגב ושרירי הליבה למניעת תסמינים אלה. עם זאת יש לזכור, לפעמים הליכה בלבד עשויה להיות יותר יעילה.

תרגילים לגב
צריבת דיסק בגב? לא למהר

צריבת דיסק בגב? לא למהר! סימנים ותסמינים הנובעים מנזקים לדיסקים בין חולייתיים מותניים פוגמים באיכות חיינו וצורכים משאבים אדירים. האם צריבת דיסק עשויה להועיל? מספר מחקרים שפורסמו בארצות הברית קובעים שלא. צריבת דיסק? נסו תחילה טיפול שמרני כירופרקטי.

צריבת דיסק בגב? לא למהר
פריצת דיסק, חכו עם ניתוח

פריצת דיסק, חכו עם ניתוח! כאב גב היא מגפה עולמית. ריבוי בעלי המקצוע שעוסקים בתחום והדעות לגבי מה נכון ומה לא נכון לעשות מבלבלים רבים וטובים. מחקרים בארה"ב מעידים שחולים עם פריצת דיסק שנותחו בגב לא הראו שיפור גדול יותר מחולים שנמנעו מכך. 

 פריצת דיסק, חכו עם ניתוח
נהיגה ללא כאבי גב

נהיגה ללא כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

נהיגה ללא כאבי גב
חיזוק שרירי הליבה לגב בריא

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא! על שרירי הליבה מוטלת המשימה להגן על עמוד השדרה מפני עומסים שונים ובעיקר עומסים בלתי צפויים. סימנים ותסמינים בחלק התחתון של עמוד השדרה הם עניין שכיח. פעילות גופנית ובעיקר חיזוק של שרירי הליבה מהווים רכיב במניעה.

חיזוק שרירי הליבה לגב בריא
הגב כואב, צאו להליכה

הגב כואב? צאו להליכה! פעילות גופנית קריטית לשמירה על גב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

הגב כואב, צאו להליכה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)