כאבי גב תחתון פוגעים בחלקים ניכרים מהאוכלוסייה בעולם. על פי קווים מנחים חדשים על האנשים הללו לחפש מזור לכאביהם תחילה עם טיפולים שמרניים כמו מניפולציה של עמוד השדרה המותני ולהמתין עם טיפול באמצעות תרופות מרשם או תרופות ללא מרשם.

הקווים המנחים המפורסמים כאן מתייחסים לכאבי גב תחתון שהגורם להם אינו מוגדר ("Nonspecific" low back pain), לעומת כאב רדיקולארי הנגרם כתוצאה למשל מפריצת דיסק ולחץ על שורש עצב מותני. כאשר הגורם לכאבי הגב התחתון הוא לחץ על שורש עצב מותני אנו צפויים לסבול מסימנים ותסמינים נוספים מלבד כאבי גב תחתון כולל הקרנות כאב לרגל, חולשה אפשרית ברגל, אובדן תחושה חלקית ועוד. ברוב המקרים כאבים מהסוג שאינו מוגדר אלו חולפים תוך ימים ספורים גם ללא כול טיפול או באמצעות טיפול ביתי הכולל חימום ושינוי באופן ההתנהלות היומית.   

על פי הקווים המנחים (Guidelines) במידה והכאב בגב התחתון החל לא מזמן נסו טיפולים שמרניים כמו חימום, עיסוי, אקופנטורה וכמובן מניפולציה של עמוד השדרה המותני. אם בכול זאת למרות ההמלצה הזאת החולה מעונין לקבל טיפול תרופתי הוא יוכל לקנות בבית המרקחת תרופות נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידי (Nonsteroidal anti-inflammatory drugs) כמו למשל נורופן, אדקס, אדוויל או לקבל מרשם של תרופות מרפות שרירים מהרופא. בקווים המנחים הללו מצוין במפורש שלא מומלץ לטפל בכאבי גב תחתון באמצעות תרופות סטרואידים או באמצעות אקמול או דקסמול ושאר השמות של תרופה זאת.

כאשר הכאבים נמשכים יותר מ12 שבועות ממליצים כותבי הקווים המנחים הללו להתחיל לטפל בכאבים הללו באמצעות תרופות מרשם נוגדות דלקת שאינן על בסיס סטרואידי או תרופות נגד כאב כמו סימבלטה (Cymbalta). תרופות אופיאטיות אינן מומלצות אלא רק כמוצא אחרון.

Annals of Internal Medicine, online February 13, 2017

תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס - מצב קליני עם פוטנציאל לנזק חמור ובלתי הפיך המחייב התערבות כירורגית דחופה. תסמונת זנב הסוס מתרחשת כאשר לחץ נוצר, לרוב על ידי דיסק בין חולייתי, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של עמוד השדרה.  

זנב הסוס
סקס וכאבי גב

כאבי הגב גורמים לנו מגבלות גופניות רבות ובכללן מגבלות בקיום יחסי מין סדירים. ובכול זאת, אין לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו על הנושא בעדינות ובמבוכה וגם לאלו שלא מעיזים לשאול.

מין וכאבי גב
שחייה לכאבי גב?

חשים כאבי גב? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם. בין יתר ההצעות שקיבלתם הייתה בוודאי גם ההמלצה לשחות: "אין כמו שחייה לכאבי גב"! ובכן, זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו להזיק.

שחייה
נהיגה ללא כאבי גב

רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה היא כאבי הגב. ברוב המקרים כאבי גב אלו הם תוצאה של חוסר התאמה בין הנהג למושב במכונית.

נהיגה ללא כאב
הליכה לכאבי גב תחתון

פעילות גופנית היא קריטית לגב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. על פי מומחים, יש לבחור פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

כאבי גב
יוגה לכאבי גב תחתון

ליוגה יש דימוי של פעילות גופנית בריאה וטוב שכך. יוגה אכן מטיבה עם גופנו ונפשנו. מחקר חדש מאשר שיוגה מועילה במצב של כאבי גב תחתון כרוניים אך אינה נטולת סיכונים. יש לפתח מודעות ולהימנע מכול תנועה או מנח הכרוכים בכאב.

יוגה
כאבי גב במגמת עלייה

כאבי גב הם הגורם השני בשכיחותו למגבלות תנועה בקרב הבוגרים האמריקאים וסביר שכך גם בקרב הבוגרים הישראלים. משנה לשנה יותר ויותר אנשים  ברחבי העולם המערבי סובלים מכאבי גב כרוניים. והמגמה הזאת ממשיכה לטפס. מחקר שנערך בצפון קרוליינה בדק את העובדות.

יותר כאבי גב
כאב גב? נסו להימנע מניתוח

כאבי גב תחתון הם עניין שכיח. מחקר שערכו אורטופדים ופורסם בירחון אורטופדי מקצועי קובע: "ביצוע ניתוחי גב בגלל כאבי גב תחתון הנגרמים מנזק לדיסק הבין חולייתי הוא לעיתים קרובות מיותר". לדעת החוקרים יש להעדיף תחילה טיפול שמרני לא חודרני.

הימנעו מניתוח גב
בלט דיסק - גורמים, תסמינים וטיפול

סובלים מכאבי גב או כאבי צוואר? ישנה סבירות גבוהה שכאבים אלו נובעים מנזק לדיסק הבין חולייתי אשר יוצר לחץ על שורש עצב וגורם למגוון תסמינים. לרוב, מדובר בבלט דיסק. מהו דיסק? ומה ההבדל בין בליטה, בקע או פריצה של הדיסק?

בלט דיסק - גורמים, תסמינים וטיפול
אנטומיה וביומכניקה של הגב

כאבי גב הם תלונה שכיחה. למעשה כמעט כול אדם יסבול מהם לפחות פעם אחת בחייו. בהסתברות סטטיסטית 100% מהאנשים יסבלו ממיחושים בחלק זה או אחר של הגב לפחות פעם אחת בחייהם, כולל כאבים בצוואר, בגב עליון או בגב התחתון.

כאבי גב