דלקת באחד מהגידים בכתף בין אם היא מסויידת או בין אם אינה מסויידת (Tendinopathy of the rotator cuff) היא גורם שכיח לכאבים בכתף. התסמין העיקרי של דלקת זאת כולל כאב מקומי בכתף שמחמיר עם הרמת הכתף או בשכיבה על הצד הבעיתי.

ללא טיפול עלולה הבעיה להחמיר והגיד עלול אף להיקרע. הטיפול השמרני המקובל כולל בשלב הראשוני מנוחה מתנועות הגורמות לכאב וכן אמצעים לריפוי דלקת כולל לייזר רך וגלי הלם ובשלב השני שיקום. חולה שאינו מגיב לטיפול שמרני יופנה לקבלת טיפולים תרופתיים, זריקות קורטיקוסטרואידים ואף ניתוח.

הספרות המקצועית הדגימה כבר בנפרד את היעילות של הטיפול בדלקת גידית מסוידת בכתף באמצעות גלי הלם (Calcific tendinopathy of the rotator cuff). במחקר הזה בדקו החוקרים את התוצאות בטווח הקצר (Short-term outcomes) של הטיפול באמצעות גלי הלם בדלקת בגיד של השריר הרום קוצי בכתף שאינה מסוידת (Non-calcifying supraspinatus tendinopathy).

המחקר: במחקר הזה מסוג אקראי, כפול סמיות ומבוקר אינבו (פלצבו) הופנו 20 חולים שסבלו מדלקת שאינה מסוידת בגיד של השריר הרום קוצי (non-calcifying supraspinatus tendinopathy - NCST) שאינה מסוידת באופן אקראי לקבוצת טיפול או לקבוצת ביקורת. החולים עברו בדיקה גופנית, בדיקות דם, צילומי רנטגן ודימות תהודה מגנטית (Magnetic Resonance Imaging) לאשר שהם עונים על הקריטריונים של המחקר. כול הבדיקות הללו בוצעו שוב 6 שבועות ו12 שבועות לאחר קבלת הטיפולים.

ממצאי המחקר: הטיפול באמצעות גלי הלם בדלקת שאינה מסוידת בגיד של השריר הרום קוצי נמצאה יעילה. ביחס לערכים שנמדדו בתחילת המחקר וביחס לקבות הפלצבו חל שיפור משמעותי במצב הכתף כולל הפחתה ברמת הכאב. לא דווח על תופעות לוואי משמעותיות.

מסקנות המחקר: חולים שסובלים מדלקת שאינה מסוידת בגיד של השריר הרום קוצי בכתף עשויים להפיק תועלת, לפחות בטווח הקצר, מטיפול באמצעות גלי הלם. מחקרים נוספים צריכים להתבצע כדי ללמוד על ההשפעות ארוכות הטווח של הטיפול בגלי הלם על דלקות מסוג זה.

גורם אפשרי נוסף לכאבים בכתף היא דלקת מסוידת באחד מגיד השרוול המסובב (rotator cuff). ברוב המקרים עקב מיקומו המעורבות של גיד השריר הרום-קוצי (Supraspinatus) היא הראשונה בשכיחותה עם זאת התופעה עלולה לפגוע גם בכול מהגידים האחרים. ההסתיידות יכולה להיות נטולת סימנים ותסמינים אך יכולה לגרום לכאבים קשים במיוחד. הטיפול השמרני בתופעה כולל בין היתר מנוחה מתנועות כואבות וכן שימוש בגלי הלם ולייזר לטיפול בדלקת. הטיפול הרפואי כולל תרופות נוגדות דלקת, זריקות קורטיקוסטרואידים וניתוח שבו כורתים את ההסתיידויות. במחקר הנוכחי, אחד מיני רבים נבדקה ההשפעה של הטיפול בגל הלם בדלקת כרונית מסוידת בגיד של השריר הרום קוצי בכתף (Chronic calcifying tendinitis) לעומת ניתוח אורתרוסקופי.

המחקר: 50 החולים במחקר הזה עברו טיפול שמרני שנמשך 6 חודשים ללא הצלחה. הטיפול שהם קיבלו לא כלל גלי הלם. בבדיקות מקדימות לא נמצא שמישהו מחברי קבוצת המחקר סבל מתסמונת הצביטה של שרירי השרוול, זיזים מפרקיים ועוד. בדיקות אולטרה סאונד או MRI זיהו את המיקום של ההסתיידות. נבחרו רק אנשים שההסתיידות אצלם הייתה גדולה (לפחות 10 מ"מ) וצפופה במיוחד. צילומי רנטגן בוצעו לחברי הקבוצה לפחות שבוע לפני תחילת הטיפולים ושוב פעם לאחר 24 חודשים. בעזרת בדיקות גופניות ושאלונים נקבע מצבם של החולים לפני הטיפול ולאחריו. נמדדה רמת הכאב 1-10, נמדדו טווחי התנועה של הכתף, נמדד הכוח של השריר הרום קוצי ונמדדו טווחי התנועה של השרירים המסובבים של הכתף. 26 חולים טופלו 3 פעמים באמצעות גלי הלם כאשר בכול טיפול ניתנו להם 1500 גלי הלם ו22 חולים החולים עברו ניתוח אורתרוסקופי להסרת ההסתיידות. 

ממצאי המחקר: שתי הקבוצות הראו שיפור משמעותי במצב הכתף. שתי הקבוצות נהנו מירידה בכאב, שיפור בטווחי התנועה והיעלמות של ההסתיידות בקרב רוב החולים. לסיכום, לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין שתי הקבוצות.

מסקנות החוקרים: לא נמצאו הבדלים משמעותיים ביכולת הריפוי של דלקת כרונית מסוידת בגיד בכתף באמצעות גלי הלם או באמצעות ניתוח אורתרוסקופי. עקב כך טוענים החוקרים יש להעדיף את השימוש בגלי הלם בגלל שאינו חודרני.

 

References

Galasso O, Amelio E, Riccelli DA, Gasparini G. BMC Musculoskelet Disord. 2012 Jun 6;13:86. doi: 10.1186/1471-2474-13-86. Short-term outcomes of extracorporeal shock wave therapy for the treatment of chronic non-calcific tendinopathy of the supraspinatus: a double-blind, randomized, placebo-controlled trial

Enrico Rebuzzi at al. J Orthop Traumatol. 2008 Dec; 9(4): 179–185. Arthroscopy surgery versus shock wave therapy for chronic calcifying tendinitis of the shoulder

Kolk at al., Bone Joint J 2013;95-B:1521-1526, Radial extracorporeal shock-wave therapy in patients with chronic rotator cuff tendinitis: a prospective randomised double-blind placebo-controlled multicentre trial.

Engebretsen at al., Brit Med J 2009;339:b3360. Radial extracorporeal shockwave therapy compared with supervised exercises in
patients with subacromial pain syndrome: a single blind randomised study.

פציעה במסובבי הכתף

פציעות כתף הן עניין שכיח. הסיבה העיקרית לשכיחות זאת היא השילוב הייחודי המתקיים במפרק הכתף של תנועתיות גדולה מאוד ויציבות מוגבלת אשר חושפים אות המפרק לעומסים חריגים. הרוב המכריע של הפציעות בכתף כוללות פגיעה באחד או יותר מגידי ו/או ממסובבי הכתף.

כאב בכתף
כתף קפואה

מתלוננים על כאבים ומגבלות קשות בתנועת הכתף יתכן ואתם סובלים מדלקת במעטפת המפרק (Adhesive Capsulitis) או בשמה העממי "כתף קפואה" (Frozen Shoulder). בפגיעה זאת נפגעת באופן קיצוני יכולת התנועה של המפרק.

כתף קפואה
פציעות כתף שכיחות

מפרק הכתף - מפרק מורכב שיחודו בטווח תנועה גדול ומגוון תנועות נרחב. יתרונות אלו בתנועה וטווח באים על חשבון יציבותו וחוסנו של המפרק וחושפים אותו לפציעות שונות ומרובות. פציעות כתף הן לרוב ממושכות וטורדניות.

כאבי כתף
כאבים בכתף - גורמים ותסמינים

מפרק הכתף הוא מפרק מורכב, בעל טווח תנועה גדול ומגוון תנועות עצום. התנועתיות הרבה שלו באה על חשבון יציבותו וחוסנו. תנועתיות יתר ושימוש מוגבר עלולים להוביל להתפתחות עומסים חריגים וסיכויים להתפתחות פציעות וכאבים.

כאבים בכתף - גורמים ותסמינים
כאב בכתף? חכו עם הניתוח

תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי ניתוח ארתרוסקופי לצורך דקומפרסיה של הרקמות הנצבטות כולל בורסה וגידי השרוול המסובב. אין יתרון לניתוח זה על פני טיפול שמרני.

ניתוח לכאבים בכתף
קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח

לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את המפרק. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. מחקר חדש ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני לא חודרני בקרע לברום בכתפיים של שחקני בייסבול מאפשר לעתים קרובות חזרה למגרש המשחקים.

קרע לברום
תסמונת הצביטה בכתף

חשים כאב בעת הרמת הכתף? יתכן ואתם סובלים מתסמונת כאבי כתף שכיחה הקרויה תסמונת הצביטה. תסמונת הצביטה נגרמת כאשר נוצר לחץ מכאני חוזר ונשנה על הגידים בעוברם במרווח המצוי מתחת זיז שיא הכתף (Acromion).

כאבים בכתף
ריקוד ופציעות כתפיים

בריקוד נוצרים פחות עומסים על הגפה העליונה ולכן השכיחות הנמוכה יחסית של פציעות גפה זאת מריקוד. למרות זאת בעקבות עומסים חריגים הנובעים מנפילות, סיבובים, הרמות חוזרות ונשנות ועוד נגרמים נזקים וכאבים למפרק הכתף. 

פציעות ריקוד
אבחון כאבי כתף

התלונה על כאבים בכתף נשמעת רבות במרפאתי. הכאב בכתף יכול להגיע מרקמה פצועה במפרק עצמו או להיות מוקרן מנזקים או מחלות ברקמה או איבר מרוחקים כמו שעלול לקרות למשל במצב שלפריצת דיסק בצוואר. נדרש אבחון מהיר ומדויק. 

טיפול בכאבי כתף
קרע לברום בכתף

כאבים בכתף עלולים להתפתח גם בגלל קרע ברקמה סחוסית הקרויה לברום. הגורם לקרע בלברום יכול להיות טראומה או עומס יתר על מפרק הכתף בגלל ביצוע מאמצים חוזרניים בטווחי תנועה קיצוניים כולל תנועות מעל גובה הראש.

כאבים בכתף