Skip to main content

דלקת בגיד בכתף? חכו עם הניתוח. יש להעדיף טיפול שמרני תחילה. דלקת באחד מהגידים בכתף בין אם היא מסויידת או בין אם לא היא תלונה שכיחה. התסמין העיקרי של דלקת זאת כולל כאב מקומי בכתף שמחמיר עם הרמת הכתף או עם שכיבה על הצד הכואב.

פציעה ודלקת באחד מהגידים של השרירים המסובבים בכתף נגרמת לרוב בגלל עומסי יתר חוזרניים הכרוכים בסוגי פעילות מסוימים. דוגמאות לכך כוללות משחקי כדור כמו כדור עף, כדור יד, כדור סל, טניס ועוד שבהם אתם נדרשים להפעיל כוח עם כתף מתוח לאחור .

דלקת גיד בכתף? חכו עם הניתוח - רקע

פציעות כתףללא טיפול עלולה הבעיה להחמיר והגיד הדלוק בכתף (Tendinopathy of the rotator cuff) עלול אף להיקרע. הטיפול השמרני המקובל כולל בשלב הראשוני מנוחה מתנועות הגורמות לכאב וכן אמצעים לריפוי דלקת כולל לייזר רך וגלי הלם ובשלב השני שיקום. חולה שאינו מגיב לטיפול שמרני יופנה לקבלת טיפולים תרופתיים, זריקות קורטיקוסטרואידים ואף ניתוח.

הספרות המקצועית הדגימה כבר בנפרד את היעילות של הטיפול בדלקת גידית מסוידת בכתף באמצעות גלי הלם (Calcific tendinopathy of the rotator cuff). במחקר הזה בדקו החוקרים את התוצאות בטווח הקצר (Short-term outcomes) של הטיפול באמצעות גלי הלם בדלקת בגיד של השריר הרום קוצי בכתף שאינה מסוידת (Non-calcifying supraspinatus tendinopathy).

המחקר ראשון

המחקר: במחקר הזה מסוג אקראי, כפול סמיות ומבוקר אינבו (פלצבו) הופנו 20 חולים שסבלו מדלקת שאינה מסוידת בגיד של השריר הרום קוצי (non-calcifying supraspinatus tendinopathy - NCST) שאינה מסוידת באופן אקראי לקבוצת טיפול או לקבוצת ביקורת. החולים עברו בדיקה גופנית, בדיקות דם, צילומי רנטגן ודימות תהודה מגנטית (Magnetic Resonance Imaging) לאשר שהם עונים על הקריטריונים של המחקר. כול הבדיקות הללו בוצעו שוב 6 שבועות ו12 שבועות לאחר קבלת הטיפולים.

ממצאי המחקר: הטיפול באמצעות גלי הלם בדלקת שאינה מסוידת בגיד של השריר הרום קוצי נמצאה יעילה. ביחס לערכים שנמדדו בתחילת המחקר וביחס לקבות הפלצבו חל שיפור משמעותי במצב הכתף כולל הפחתה ברמת הכאב. לא דווח על תופעות לוואי משמעותיות.

מסקנות המחקר: חולים שסובלים מדלקת שאינה מסוידת בגיד של השריר הרום קוצי בכתף עשויים להפיק תועלת, לפחות בטווח הקצר, מטיפול באמצעות גלי הלם. מחקרים נוספים צריכים להתבצע כדי ללמוד על ההשפעות ארוכות הטווח של הטיפול בגלי הלם על דלקות מסוג זה.

מחקר שני

גורם אפשרי נוסף לכאבים בכתף היא דלקת מסוידת באחד מגיד השרוול המסובב (Rotator cuff). ברוב המקרים עקב מיקומו המעורבות של גיד השריר הרום-קוצי (Supraspinatus) היא הראשונה בשכיחותה עם זאת התופעה עלולה לפגוע גם בכול מהגידים האחרים. ההסתיידות יכולה להיות נטולת סימנים ותסמינים אך יכולה לגרום לכאבים קשים במיוחד. הטיפול השמרני בתופעה כולל בין היתר מנוחה מתנועות כואבות וכן שימוש בגלי הלם ולייזר לטיפול בדלקת. הטיפול הרפואי כולל תרופות נוגדות דלקת, זריקות קורטיקוסטרואידים וניתוח שבו כורתים את ההסתיידויות. במחקר הנוכחי, אחד מיני רבים נבדקה ההשפעה של הטיפול בגל הלם בדלקת כרונית מסוידת בגיד של השריר הרום קוצי בכתף (Chronic calcifying tendinitis) לעומת ניתוח אורתרוסקופי.

המחקר: 50 החולים במחקר הזה עברו טיפול שמרני שנמשך 6 חודשים ללא הצלחה. הטיפול שהם קיבלו לא כלל גלי הלם. בבדיקות מקדימות לא נמצא שמישהו מחברי קבוצת המחקר סבל מתסמונת הצביטה של שרירי השרוול, זיזים מפרקיים ועוד. בדיקות אולטרה סאונד או MRI זיהו את המיקום של ההסתיידות. נבחרו רק אנשים שההסתיידות אצלם הייתה גדולה (לפחות 10 מ"מ) וצפופה במיוחד. צילומי רנטגן בוצעו לחברי הקבוצה לפחות שבוע לפני תחילת הטיפולים ושוב פעם לאחר 24 חודשים. בעזרת בדיקות גופניות ושאלונים נקבע מצבם של החולים לפני הטיפול ולאחריו. נמדדה רמת הכאב 1-10, נמדדו טווחי התנועה של הכתף, נמדד הכוח של השריר הרום קוצי ונמדדו טווחי התנועה של השרירים המסובבים של הכתף. 26 חולים טופלו 3 פעמים באמצעות גלי הלם כאשר בכול טיפול ניתנו להם 1500 גלי הלם ו22 חולים החולים עברו ניתוח אורתרוסקופי להסרת ההסתיידות. 

ממצאי המחקר: שתי הקבוצות הראו שיפור משמעותי במצב הכתף. שתי הקבוצות נהנו מירידה בכאב, שיפור בטווחי התנועה והיעלמות של ההסתיידות בקרב רוב החולים. לסיכום, לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין שתי הקבוצות.

מסקנות החוקרים: לא נמצאו הבדלים משמעותיים ביכולת הריפוי של דלקת כרונית מסוידת בגיד בכתף באמצעות גלי הלם או באמצעות ניתוח אורתרוסקופי. עקב כך טוענים החוקרים יש להעדיף את השימוש בגלי הלם בגלל שאינו חודרני. 

References

Galasso O, Amelio E, Riccelli DA, Gasparini G. BMC Musculoskelet Disord. 2012 Jun 6;13:86. doi: 10.1186/1471-2474-13-86. Short-term outcomes of extracorporeal shock wave therapy for the treatment of chronic non-calcific tendinopathy of the supraspinatus: a double-blind, randomized, placebo-controlled trial

Enrico Rebuzzi at al. J Orthop Traumatol. 2008 Dec; 9(4): 179–185. Arthroscopy surgery versus shock wave therapy for chronic calcifying tendinitis of the shoulder

Kolk at al., Bone Joint J 2013;95-B:1521-1526, Radial extracorporeal shock-wave therapy in patients with chronic rotator cuff tendinitis: a prospective randomised double-blind placebo-controlled multicentre trial.

Engebretsen at al., Brit Med J 2009;339:b3360. Radial extracorporeal shockwave therapy compared with supervised exercises in
patients with subacromial pain syndrome: a single blind randomised study.

פציעת שרירי הכתף, אבחון וטיפול

פציעת שרירי הכתף? אבחון וטיפול מהירים ימנעו כאבים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים במפרק הכתף. הסיבה העיקרית לשכיחות פציעת שרירי הכתף היא השילוב הייחודי המתקיים במפרק הזה של תנועתיות גדולה ויציבות לקויה. 

פציעת שרירי הכתף, אבחון וטיפול
כתף קפואה, אבחון וטיפול

כתף קפואה? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע פגיעה מתמשכת בטווחי התנועה של הכתף. מתלוננים על כאבים, מגבלות תנועה קשות וקושי לתפקד עם מפרק הכתף יתכן ואתם סובלים מדלקת במעטפת המפרק או בשמה העממי "כתף קפואה". 

כתף קפואה, אבחון וטיפול
כאבים בכתף, תסמונות שכיחות

כאבים בכתף? תסמונות שכיחות הכוללות בין היתר גם כאב במפרק הזה מהווים עניין שגרתי. היתרונות של מפרק הכתף בכול הנוגע לטווח תנועה גדול ומגוון תנועות נרחב גורמים לחסרונותיו בתחום היציבות והחוסן וחושפים את המפרק לפציעות שונות ומרובות. 

כאבים בכתף, תסמונות שכיחות
כאבים בכתף, גורמים ותסמינים

כאבים בכתף? גורמים ותסמינים יכולים לעזור לנו לאבחן את מקור הנזק. מפרק הכתף הוא מפרק מרכזי. מדובר בציר תנועה מורכב, בעל טווח תנועה גדול ומגוון תנועות עצום. התנועתיות הרבה שלו באה על חשבון יציבותו וחוסנו. התוצאה לעתים כאב במפרק הזה. 

כאבים בכתף, גורמים ותסמינים
כאב בכתף? חכו עם הניתוח

כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי ניתוח אורתרוסקופי לצורך דקומפרסיה של הרקמות הנצבטות כולל בורסה וגידי השרוול המסובב. אין יתרון לניתוח זה על פני טיפול שמרני.

כאב בכתף? חכו עם הניתוח
קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. המחקר הנוכחי ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני בקרע לברום בכתפיים של שחקני בייסבול מאפשר לעתים קרובות חזרה למגרש המשחקים. 

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח
תסמונת הצביטה בכתף

תסמונת הצביטה בכתף? תסמונת זאת נחשבת לאחד הגורמים השכיחים לכאבים בכתף. תסמונת הצביטה נגרמת כאשר נוצר לחץ מכאני חוזר ונשנה על הגידים בעוברם במרווח המצוי מתחת זיז שיא הכתף.

תסמונת הצביטה בכתף
כאבים בכתף, פציעות ריקוד

בריקוד נוצרים פחות עומסים על הגפה העליונה ולכן השכיחות הנמוכה יחסית של פציעות גפה זאת מריקוד. למרות זאת בעקבות עומסים חריגים הנובעים מנפילות, סיבובים, הרמות חוזרות ונשנות ועוד נגרמים נזקים וכאבים למפרק הכתף. 

כאבים בכתף, פציעות ריקוד
כאבים בכתף, אבחון

כאבים בכתף? אבחון מדויק של כאב זה יאפשר טיפול מהיר ויעיל יותר. כאב במפרק הכתף היא תלונה שכיחה. מקור הכאב יכול להיות רקמה פצועה במפרק עצמו או הקרנה מנזק או מחלה ברקמה מרוחקת כמו פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב צווארי. 

 כאבים בכתף, אבחון
קרע לברום בכתף, אבחון וטיפול

קרע לברום בכתף? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע את החמרת הקרע. הלברום בכתף היא רקמה סחוסית התומכת בראש עצם הזרוע בשקע הגלנואידי. הגורם לקרע יכול להיות טראומה או עומס יתר על מפרק הכתף בגלל מאמצים חוזרניים.

קרע לברום בכתף, אבחון וטיפול

חדשות - מחקרים רפואיים

 • לעס יותר אכול פחות

  לעס יותר אכול פחות! אנשים שלועסים לאט אוכלים פחות ונוטים בין היתר, מסיבה זאת להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שלועסים מהר. אכילה איטית ולעיסה מרובה גורמים לתחושת שובע מוקדמת ועקב כך להפחתת הקלוריות הנצרכות בהארוחה ב10-15%.

   
 • כאב גב כרוני ומבנה המוח

  כאב גב כרוני ומבנה המוח? מתברר שיש קשר בין השניים. כאב כרוני גורם לעומס אישי ולאומי אדירים. במבנה המוח טמון הסוד מדוע חלק מאתנו סובלים מכאב יותר מאחרים. מדענים הצליחו לחזות מי יחלים מכאבי גב תחתון ומי לא על פי שינויים מבניים שנמצאו במוח.

   
 • נעלי עקב פוצעות

  נעלי עקב פוצעות! אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות חטובות יותר ומרשימות יותר. אך האם נשים מודעות לנזקים שנעלי עקב גורמות? כאבי ברכיים, כאבי כפות רגליים או כאבי הגב ועוד עלולים להיגרם בגלל נעלי עקב. נעלי עקב משנות את היציבה וגורמות לעומסים. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)