Skip to main content

אצבע הדק? חכו עם הניתוח. יש להעדיף טיפול שמרני תחילה, רצוי טיפול בגלי הלם. כאבים ומגבלות תנועה בכף היד עלולים להתפתח גם בגלל אצבע הדק. תופעה זאת נגרמת כאשר שינויים בגיד של האצבע או בתעלה בה עובר הגיד גורמים לקושי של הגיד לנוע ואף להיתפס. 

 

ברבע מהמקרים אצבע הדק עשויה לחלוף גם ללא טיפול. כאשר אין שיפור לאחר מספר שבועות רצוי לאבחן ואף לטפל בבעיה. הטיפול באמצעות גלי הלם נחשב לטיפול יעיל במיוחד באצבע הדק (Trigger finger) ואינו כרוך בתופעות לוואי משמעותיות. הימנעות מטיפול עלולה לגרום להחמרת התופעה ולנעילה קבועה של האצבע. בחלק מהמקרים אצבע הדק מתפתחת ביותר מאצבע אחת.

אצבע הדק? חכו עם הניתוח - רקע

הגידים בכף היד נעים בתוך תעלה. התעלה והגיד שנע בתוכה מחוברים לעצם באמצעות רצועות מעוגלות -גלגלות (Pulleys). תנועות חוזרניות או מאמצים חריגים של כפות הידיים והאצבעות עלולים לגרום לדלקת ונפיחות של הגיד או דלקת והיצרות של הגלגלת שאוחזת בתעלה. שינויים אלה גורמים להיצרות התעלה ולכך שתנועת הגיד בתעלה אינה חלקה, גורמת לרעשים (קליקים), כאבים ברמות שונות ומגבלות תנועה ברמות חומרה שונות. לעיתים הגיד נתקע בתעלה וגורם לכך שהאצבע ננעלת במצב של יישור או במצב של כיפוף. לרוב, האצבע ננעלת לאחר כיפופה וכדי לישרה נאלץ החולה להפעיל כוח עם אצבעות ידו השנייה.

אצבע הדקשחרור חד של הגיד לאחר שהיה "תקוע" במצב של יישור מזכיר פעולה של לחיצה על ההדק (אצבע הדק). טיפול שמרני במרפאתנו כולל מנוחה מפעולות שמחמירות את המצב, סד לאצבע ושימוש בלייזר וגלי הלם. הטיפול הרפואי כולל תרופות נוגדות דלקת, זריקות קורטיקוסטרואידים (לא לגיד, עלול לקרוע אותו), ניתוח שבו מוסרת הרקמה הדלקתית והאצבע משוחררת.

הטיפול באמצעות גלי הלם

המחקר: שנועד לבדוק את היעילות של הטיפול באמצעות גלי הלם באצבע הדק (Trigger digit) או בשמו האחר היצרות דלקתית של תעלת הגיד (Stenosing tenosynovitis). החוקרים ערכו ניתוח ממצאים של 44 חולים (49 אצבעות) שטופלו באמצעות גלי הלם. המצב הכללי, רמת הכאב ומידת המוגבלות נבדקו לאחר חודש, 3 חודשים ו12 חודשים לאחר גמר הטיפול. החולים קיבלו בין 3-8 טיפולים שכללו 2000 פעימות של גלי הלם בעוצמה של 1.4 בר.

ממצאי המחקר: התוצאות בקרב 36 מהחולים ( 73.5%) היו מצוינות בכול הנוגע לכאב ותפקוד, התוצאות בקרב 10 חולים (20.4%) היה טוב בלבד ורק 3 חולים (6.1%) היו במצב סביר (fair). התקדמות במצבם של החולים ניכרה היטב בין המעקבים השונים. לאחר שנה רק ל3 חולים (6.1%) חזרו התסמינים של אצבע הדק, 34.7% (17 אצבעות) דיווחו על 0 כאבים, 59.2% (29 אצבעות) דיווחו על כאב ברמה 1 מתוך 10 ו4.1% (שתי אצבעות) דיווחו על כאב ברמה של 2 מתוך 10.

מסקנות החוקרים: הטיפול באמצעות גלי הלם באצבע הדק הוא טיפול יעיל. יחד עם זאת החוקרים מציינים את הצורך במחקרים השוואתיים נוספים.

 

Reference
Malliaropoulos et al., Open Access Journal of Sports Medicine October 2016, 7:143-151. Radial extracorporeal shockwave therapy for the treatment of finger tenosynovitis (trigger digit)

Yildirim at al., J Hand Surg Eur Vol. 2016 Jan 12. Extracorporeal shock wave therapy versus corticosteroid injection in the treatment of trigger finger: a randomized controlled study

Damian M, Zalpour C. Med Probl Perform Art 2011;26:211–7. Trigger point treatment with radial shock waves in musicians with nonspecific shoulder-neck pain: data from a special physio outpatient clinic for musicians. 

אצבע הדק, אבחון וטיפול

אצבע הדק? אבחון וטיפול עשויים למנוע צורך בניתוח. אצבע הדק הבא לידי ביטוי בקושי ליישר את אחת או יותר מאצבעות כף היד נגרמת בגלל נזק ושינויים במבנה הגיד ו/או השרוול העוטף אותו. למה זה קורה וכיצד ניתן לטפל בתופעה הזאת?

אצבע הדק, אבחון וטיפול
תסמונת התעלה הקרפלית

המודרניזציה והמיכון בתעשייה ובעיקר השימוש האינטנסיבי במחשב הפכו את הפציעות ממאמצים חוזרים נשנים למגפה. אחת הפציעות השכיחות ביותר המשתייכות לסוג זה של פציעות היא "תסמונת התעלה הקרפלית". בתסמונת זו נפגע עצב התווך בשורש כף היד.

תעלת שורש כף היד
כאבים בכף היד, גורמים ותסמינים

כאבים בכף היד? גורמים ותסמינים עשויים להועיל לנו לאבחן את מקור הבעיה. גורמים שכיחים לכפות ידיים כואבות כוללים בעיקר עומס יתר ונזקי חבלה. כף היד, מבנה רב מפרקי ובעל שליטה עילאית, מתוכננת לביצוע מגוון רחב של תנועות ומטלות באופן מגוון.

כאבים בכף היד, גורמים ותסמינים
כאבים ביד, גורמים ותסמינים

כאבים ביד? גורמים ותסמינים נלווים מרמזים מה נפגע ביד. כאבים ביד נובעים בעיקר מעומסי יתר. אנו עובדים עם הידיים, אוכלים איתן, מתאמנים ומשחקים איתן. גורמים נוספים לכאבים ביד כוללים נזקי חבלה ומחלות. תסמינים נוספים כוללים מגבלות תנועה.

כאבים ביד, גורמים ותסמינים
תסמונת מוצא בית החזה

"תסמונת מוצא בית החזה" הינה אוסף סימנים ותסמינים כולל כאבי צוואר וחסרים נוירולוגיים שנוצרים בעקבות לחץ שנוצר על עצבים ועל כלי דם בעוברם בין בסיס הצוואר לבית השחי. תופעה זו מתאפיינת ברוב נשי בגילאים 20-50.

מוצא בית החזה
כאבים בכף היד, אבחון

כאבים בכף היד? אבחון הוא הצעד המתבקש. מיחושים בכף יד עלולים להתפתח מעומס יתר, חבלות ומחלות. העידן המודרני לא פסח על חלקי גוף אלה הנתונים לעומסים הנובעים משימוש בלתי פוסק בטכנולוגיות: מחשבים, קונסולות משחקים וטלפונים החכמים.

כאבים בכף היד, אבחון
כאבי ידיים, אבחון

כאבי ידיים? אבחון מהיר יאפשר טיפול יעיל.מיחושים באחד מחלקי הגפה העליונה יכולים להתפתח בגלל נזק לאחת הרקמות. גורמים אפשריים לנזק כוללים פציעה טראומטית, שימוש יתר, מחלות ודלקות פרקים או בגלל נזק לדיסק בין חולייתי בצוואר והשלכת כאב ועוד.

כאבי ידיים, אבחון
לכידה של עצב התווך

עצב התווך יוצא ממקלעת הזרוע בצוואר ודרך מרכז הגפה נע אל כף היד כדי לעצבב את רוב השרירים הכופפים של האמה וחלק מהשרירים בכף היד. במהלך מסלולו חשוף העצב לנזקים ולהתפתחות בין היתר כאבים במרפק ו/או בכף היד.

עצב התווך
לכידה של עצב הגומד

עצב הגומד (Ulnar nerve) הוא עצב מרכזי של היד שרץ לאורך הצד הפנימי (הצד של הזרת) של היד ותפקידו לעצבב מוטורית ותחושתית. לכידה של עצב הגומד (Ulnar entrapment neuropathy) עלולה לגרום לנזק בשני אזורים אנטומיים שונים ולכאבים במרפק ו/או ביד.

עצב הגומד
ידיים נרדמות, אבחון

ידיים נרדמות? אבחון מהיר עשוי למנוע נזק בלתי הפיך. נימול או הירדמות ידיים הן תחושות שכיחות. שינויים תחושתיים אלה עלולים להיגרם ממגוון סיבות החל מסיבות מינוריות כמו לחץ קל על כלי דם או על עצב פריפרי במהלך שנת הלילה וכלה במחלות מסכנות חיים. 

ידיים נרדמות, אבחון

חדשות - מחקרים רפואיים

 • משקל עודף וקרינת רנטגן

  קרינה מייננת הנפלטת בעת ביצוע צילומי רנטגן מזיקה בין היתר לחומר הגנטי בתאי הגוף ועלולה אף לגרום לסרטן. במהלך צילומי רנטגן נזקקים אנשים בעלי משקל עודף למנת קרינה גדולה יותר כדי לשקף את גופם ובכך עולה הסיכון שלהם לפגיעה בבריאותם. 

   
 • ריצה יכולה להזיק

  ריצה היא ספורט נפלא ללב, לשמירה על המשקל ולשיפור המצב הנפשי. אלא שאימוני ריצה עלולים גם לגרום לנזק. רוצו על משטחים מתאימים, נעלו נעליים נכונות, הימנעו מכאב והרימו את רמת הקושי באופן הדרגתי. אל תרוצו רחוק מידי או מהיר מידי עבורכם.

   
 • אימון כוח לחיזוק העצם

  אימון כוח לחיזוק העצם עובד. אימוני כוח הכוללים הרמת משקלות עשויים לחזק את מסת העצם בכול הגוף ובמיוחד באזורים נושאי המשקל כגון עמוד השדרה המותני ועצמות ומפרקי הירך. אימוני כוח חשובים בעיקר בקרב גברים בגיל העמידה הסובלים מדלדול העצם.