בעקבות ריבוי הפציעות החמורות בקרב ילדים המתאמנים באומנויות לחימה קוראת האגודה האמריקאית לרפואת ילדים לאפשר לילדים להתאמן רק באומניות לחימה ללא מגע ורק בגיל מתקדם יותר. מליוני ילדים מתאמנים בג'ודו, קרטה ובמגוון אומנויות לחימה.

יתרונות: חשוב לזכור שלשלוח את הילד להתאמן באומנות לחימה היא החלטה נבונה בכול הנוגע לשיפור הכושר שלו, היכולות המוטוריות שלו וההתפתחות הרגשית שלו אבל מאידך נושאת סיכון גבוה לפציעות. חלק מאומנויות הלחימה מסוכנות יותר מאחרות.

פציעות שכיחות: חבלות יבשות ומתיחה של רצועות ושרירים הן הפציעות השכיחות ביותר. פציעות רציניות יותר כוללות זעזוע מוח, חנק, נזק לעמוד השדרה, קרע של עורקים, פציעות ראש וצוואר ועוד. אומניות הלחימה כוללות לעתים מכות ישירות לראש, הטחות ראש לרצפה, תנועות חניקה ועוד.

רמת הסיכון: רמת הסיכון להיפצע בקרב ילדים ובני נוער העוסקים באומנויות לחימה נעה בין 133 - 41 פציעות בכול 1000 אימונים תלוי כמובן בסוג אומנות הלחימה. החוקרים טוענים שאין הוכחות לכך שציוד ההגנה אכן מונע פציעות ולדעתם יתכן וציוד ההגנה רק מעניק תחושת ביטחון מזויפת.

המלצת החוקרים: לדחות את האימונים של אומניות הלחימה הכרוכים במגע ואת התחרויות עד שהילד יגיע לחוסן פיזי ולבשלות רגשית מספקים. בגלל הסיכון לזעזוע מוח ממליצים החוקרים לאסור גם על שיטת הניקוד בטאיקוונדו שבה מקבלים נקודות נוספות כאשר בועטים בראש. עוד מזהירים החוקרים מפני אומנויות לחימה מעורבות. לטענתם קיים סיכון לבריאות של הילדים אפילו אם הם רק צופים ביותר מידי קרבות הנערכים בסגנון של אומנויות לחימה משולבת ומנסים לחקות את מה שהם ראו.

המלצה אישית: אני לא חושב שזה נכון למנוע מהילד להשתתף בחוג להגנה עצמית. היתרונות הם גדולים. עם זאת כדי לצמצם את הסיכון חשוב מאוד לבחור את מדריך. מדריך טוב ידע לשמור על הילד שלכם ועם זאת לאפשר לו את כול אותם יתרונות שציינו.

Nov. 2016, Pediatrics

כך תמנעו פציעות ספורט

יתרונות רבים לעיסוק בספורט וחיסרון אחד גדול: פציעות ספורט. עם זאת, פציעות הספורט אינן גזרה משמיים והן ניתנות למניעה. להלן מספר כללי זהב אשר יגבירו את התועלת מהפעילות גופנית ויפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

פציעות ספורט
מניעת פציעות ריצה

פציעות ריצה הן פציעות ספורט שכיחות ביותר. אחת הסיבות לכך היא העובדה שריצה הפכה ספורט פופולארי וזמין לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלי ריצה לקויות, הרגלי אימון לקויים ועוד. הקפדה על כללי היסוד יעזרו להימנע מפציעות הריצה.

פציעות ריצה
כאבים בקרסול

כאבים בקרסול מהווים תסמין שכיח. הגורם העיקרי לכאבים בקרסול הוא נקע. לפציעת קרסול עלולה להיות השפעות עתידיות על היכולת של הפצוע לעסוק בספורט. מבחן פשוט שניתן לעשות לכול ספורטאי יכול לאתר את אלו המצויים בסיכון גבוה לנקוע את הקרסול.

כאבים בקרסול
מוות במגרשי הספורט

מידי פעם ספורטאי חובב או מקצוען מאבד את חייו תוך כדי פעילות על מגרש הספורט. מדובר בתופעה כלל עולמית הגובה את חייהם של אלפי בני אדם. כיצד עוצרים את התופעה הזאת? ראשית יש להתחיל ברישום היסטוריה רפואית ובבדיקות גופניות יסודיות.

ספורט מסוכן
שיווי משקל להפחתת פציעות

פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבות על העונג שבספורט. ישנם ענפי ספורט כמו למשל משחק כדור סל הכרוכים בסיכון גבוה במיוחד להתפתחות פציעת ספורט. אימוני שיווי משקל באמצעות "לוח מתנועע" עוזרים במניעת פציעות ספורט בכדור-סל ובענפי ספורט אחרים.

שיווי משקל ופציעות
רכיבת אופניים ועצבי היד

ענפי ספורט ו/או מקצועות הכרוכים באחיזת כפות ידיים הדוקה וממושכת חושפים את העצבים בכף היד לעומסים וכתוצאה מכך לנזקים. העניין נכון גם לגבי רוכבי אופניים. אחיזה ממושכת והדוקה בידיות האופניים במהלך הרכיבה עלולה לגרום לתסמונת התעלה הקרפלית.

אופניים ועצבי כף היד
כאבי שרירים ושרירים תפוסים

כאבי שרירים או שרירים תפוסים מהווים תופעה שכיחה שאף אדם לא חסין מפניה. מגוון גדול של גורמים עלולים לעמוד בבסיס ההתחושות הללו. האבחון עשוי להוות אתגר עבור כול רופא. הסיבה העיקרית להתפתחות שרירים כואבים ותפוסים היא עומס היתר המוטל עליהם.

כאבי שרירים ושרירים תפוסים
טיפול בפציעות ספורט

בעקבות פציעה גופנית חלק גדול מהאנשים שואלים את עצמם מהו האופן הנכון שיש לטפל בפציעה? האם לנקוט בגישה שמרנית כלומר ללא ניתוחים וללא תרופות או זריקות או עדיף לנקוט בגישה "חותכת" ולגמור עם זה? תתחילו בטיפול שמרני.

פציעות ספורט
מניעת פציעות ספורט

תחום השיקום (Rehabilitation) מתחלק לשלושה תחומים עיקריים: מניעת פציעות, אבחון פציעות וניהול הפציעות. לצורך מניעת פציעות ספורט יש לערוך בדיקות מקדימות שמאפשרות איתור נקודות תורפה ונטרולן בעוד מועד, טרם תחילת הפעילות.

פציעות ספורט
סוגי פציעות ספורט

העיסוק בספורט כרוך גם בפציעות חבלה או פציעות ממאמץ נשנה. רוב הפציעות הן קלות וניתנות לטיפול וניהול עצמי, חלקן מחייב טיפול וניהול מקצועי. לעתים קיים קושי לזהות מתי הפציעה ניתנת לטיפול עצמי ומתי היא מחייבת התייחסות מקצועית.

פציעות ספורט