על היתרונות של פעילות גופנית נשפכו כבר הררי מילים ולמרות זאת רוב האנשים אינם עוסקים בפעילים גופנית סדירה. גם אלו שפעילים גופנית יבחרו לרוב בפעילות גופנית אירובית וימנעו מאימוני כוח. המחקר הזה אולי יעלה את המוטיבציה לאימוני כוח.

על פי המחקר מבוגרים שהקפידו לבצע אימוני כוח פעמיים בשבוע, למשך 6 חודשים שיפרו את תפקוד המוח ואת הזיכרון שלהם. אימוני כוח חשובים מאוד לכולם קל וחומר לאנשים המבוגרים.

יותר כוח משמעותו שיפור בזמן תגובה, שיפור ביכולת לבצע מטלות יומיות (הרמה, נשיאה), שיפור ביעילות התנועה, שיפור תפקוד הלב וכלי הדם, שיפור פרופיל הדם (פחות LDL יותר HDL), הורדת לחץ דם, שריפת קלוריות מוגברת, סיכון מופחת לחלות (מחלות וירליות, סוכרת, מחלות לב, סרטן, דלדול העצם), סיכון מופחת להיפצע, שיפור שיווי המשקל וסיכון מופחת לנפילות, שיפור היציבה, שיפור במצב הרוח ועוד הרבה יתרונות. על פי המחקר החדש ניתן להוסיף ליתרונות הללו גם שיפור קוגניטיבי.

המחקר: עקב אחר 100 בני אדם בגילאים 55-86 שסבלו מפגיעה קוגניטיבית קלה שכללה פגיעה קלה בזיכרון וביכולת החשיבה. חברי הקבוצה התבקשו לבצע אימוני כוח פעמיים בשבוע למשך חצי שנה ברמת קושי של לפחות 80% מהיכולת המקסימאלית שלהם.

ממצאי המחר: חברי הקבוצה שביצעו אימוני כוח פעמיים בשבוע למשך 6 חודשים וברמות מאמץ של 80% מהיכולת המקסימאלית הראו שיפור מנטלי משמעותי שכלל שיפור בזיכרון ושיפור ביכולת החשיבה. השיפורים הללו נמשכו לפחות שנה לאחר שהמחקר תם ואימוני הכוח פסקו.

מסקנות החוקרים: המחקר מוכיח שהשיפור ביכולת המנטלית של המבוגרים קשורה לאימוני הכוח שביצעו במשך חצי שנה. המפתח הוא להתמיד באימונים ולשמור על רמות מאמץ גבוהות. ככול שחברי הקבוצה התחזקו בגופם כך גם התחזקו ביכולות הזיכרון והחשיבה שלהם. החוקרים ממליצים להשתמש בתובנות מהמחקר כדי לעודד מבוגרים לבצע אימוני כוח וכן כדי לקבוע את סוג התרגילים ואת רמות המאמץ הנדרשים מהמבוגרים שמבצעים אימוני כוח.

Journal of the American Geriatrics Society, Oct., 2016

בדיקה לפני פעילות גופנית

פעילות גופנית משפרת את הבריאות ומעלה את איכות החיים. פעילות גופנית עשויה אפילו למנוע מחלות לב וסרטן ולהאריך חיים. עם זאת, פעילות גופנית עלולה לגרום לפציעות ספורט ואפילו להרוג אותנו. היבדקו לפני התחלת הפעילות.

בדיקה
לשרוף שומנים ביעילות

ישנן רמות שונות של פעילות גופנית. פעילות גופנית שמטרתה הפחתת משקל קלה אינה דומה לפעילות שמתבצעת לצורך שריפת שומנים ולהצרת היקפים. פעילות זו חייבת להיות אינטנסיבית יותר. בעצימות של מעל 75% מדופק המטרה.

שריפת קלוריות
ריצה טובה גם לראייה

לריצה ובעיקר לריצה למרחקים ארוכים יש יתרונות בריאותיים רבים כולל בין היתר שיפור של הלב וכלי הדם ומניעת מגוון רחב של מחלות. במחקר שפורסם ב2009 נמצא שרצים למרחקים ארוכים נהנים גם מהפחתה משמעותית בסיכון לפגיעה בחדות הראייה. 

ריצה לראייה
הרזיה ואובדן מסת עצם

אחד היתרונות הבריאותיים היחידים שיש לאנשים שמנים הוא שלרוב הם אינם סובלים מאוסטאופורוזיס. העומס הפיזי על העצמות גורם לחוסנם. הורדת משקל עלולה לגרום לאובדן מסת עצם. המחקר מצא שבקרב אנשים מבוגרים אובדן משקל הוביל לאובדן צפיפות עצם למרות האימונים הגופניים.

הרזיה ואובדן מסת העצם
קודם פעילות ואחר כך טלוויזיה

השמנת יתר מהווה מגיפה בעולם המערבי. אחת הסיבות לכך היא אורח החיים היושבני הנובע בין היתר מצפייה ממושכת בטלוויזיה. המחקר הנוכחי מצא שגם שעה אחת ביום של צפייה פסיבית בטלוויזיה מעלה את הסיכון של ילדכם להיות שמן עם כול המשמעות הבריאותית הכרוכה בכך.

פעילות, לא טלוויזיה
סטרואידים לפיתוח גוף

לגוף שרירי יתרונות רבים כולל ייצוב של עמוד השדרה והפחתה בכאבי גב. צעירים רבים חפצים בגוף שרירי וחלקם נוקטים בצעדים דרסטיים כדי להשיג זאת. בסקר שנערך נמצא שקרוב שמעל לשליש לבני הנוער צרכו תוספים לצורך כך כולל סטרואידים.

סטרואידים לפיתוח גוף
התאוששות לאחר פעילות גופנית

התאוששות (Recovery) לאחר פעילות גופנית חייבת להיות חלק מתכנית האימונים ולא משנה אם אתם ספורטאים מקצועיים או חובבים. ללא הקפדה על התאוששות גופנית לאחר מאמץ אתם פוגמים בביצועים שלכם ומעלים את הסיכון לפציעות ספורט.

התאוששות
פעילות גופנית

פעילות גופנית חשובה לבריאות שלנו. היא שומרת  על משקל גוף מאוזן, מפחיתה את הסיכון ללקות במחלות שונות כולל מחלות לב, מחלות כלי דם וסרטן והיא כמובן מחזק את גופנו. פעילות גופנית מתאימה מונעת גם כאבי גב ותסמונות כאב אחרות.

פעילות גופנית
ריצה למניעת סרטן

פעילות גופנית ובכלל זה הליכה מועילים לבריאותינו. מחקרים רבים מצאו קשר בין פעילות גופנית להימנעות ממגוון עצום של מחלות כולל מחלות לב וכלי דם, סוכרת וסוגים מסוימים של סרטן. ומה לגבי מניעת סרטן השד? האם הליכה או ריצה יעילים במניעת סרטן השד? 

רוצו למנוע סרטן
ילד חזק ובריא

עוד מחקר שמצביע על התרומה של פעילות גופנית לבריאות שלנו ושל ילדינו. במחקר הזה נבדקה ההשפעה של אימוני כוח על בריאות הילדים. על פי המחקר נמצא שילדים שפיתחו ושמרו על מסת שריר טובה היו בריאים יותר בהשוואה לילדים בעלי מסת שריר נמוכה.

אימוני כוח לילדים