Skip to main content

נשים חרדות יותר וזאת עובדה. הפרעות חרדה מהוות בעיה בריאותית הגורמת לסבל אישי רב ולהוצאות כלכליות עצומות. בהשוואה לגברים לנשים ישנה נטייה גדולה יותר לסבול מהן. לפי מחקר בריטי לנשים בעולם המערבי יש סיכוי כפול לסבול מחרדות לעומת גברים.

60 מיליוני אירופיים סובלים מהפרעות חרדה בכול שנה נתונה. העלויות שגורמת הפרעה זאת בארצות הברית נאמדות ב42 ביליון דולרים כול שנה. לנשים סיכוי גדול יותר לסבול מהפרעות חרדה. עם זאת יש לזכור שנשים בעולם המערבי מתמודדות עם מצבים בעיתיים יותר מנשים ביתר חלקי העולם. 

נשים חרדות יותר - רקע

נשים חרדות יותרהפרעת חרדה היא תופעה המפריעה לניהול אורח חיים נורמלי הכוללת תחושות חזקות של חרדה. ישנן הפרעות חרדה כלליות שגורמות לסובלים מהן לתגובת חרדה במגוון גורמים שלא אמורים לגרום לתגובה כזאת אצל האדם הממוצע וישנן הפרעות חרדה הנגרמות אומנם בגלל מצבים של לחץ (הפרעות חרדה מצביות) אך עוצמת התגובה אינה פרופורצינלית לאירוע כמו למשל חרדת טיסה, חרדה חברתית, חרדת בחינות ועוד. בארצות הברית ובמערב אירופה הסיכון לסבול מחרדה גבוה יותר משאר חלקי העולם.

כך למשל 8 אנשים מכול 100 בארצות הברית סובלים מחרדה ובמזרח הרחוק רק 3 אנשים מכול 100 סובלים מחרדה. המאפיינים של הפרעת חרדה כוללים דאגנות יתר, פחד והימנעות ממצבים בעלי פוטנציאל מלחיץ כמו למשל מפגשים חברתיים ועוד.

כיצד מטפלים בהפרעות חרדה?

יש טיפול למצבים הללו וחשוב להיעזר בו. בין היתר ניתן להיעזר בטיפולים פסיכולוגיים, תרופות, פעילות גופנית, מדיטציה, יוגה ועוד. 

המחקר: החוקרים הבריטיים בדקו 1,200 מחקרים שפורסמו ועסקו בחרדות ולאחר סינון קפדני התמקדו ב48 מחקרים מתוכם.

ממצאי המחקר: בין 1990-2010 המספר הכולל של אנשים שסובלים מהפרעות חרדה נותר זהה: 4 מתוך כול 100 אנשים. לנשים סיכון כפול לסבול מחרדות (9 מכול 100 נשים). 10% מכלל הנשים והגברים מתחת לגיל 35 סובלים מחרדות. עוד מצאו החוקרים שאנשים שסבלו ממחלה כלשהי היו בסיכון גבוה דרמטי (עד 70%) לסבול גם מחרדות. ממצא נוסף, רק 1 מכול 100 אנשים באוכלוסייה הכללית נפגע מסוג של הפרעה חרדה הקרויה הפרעה טורדנית-כפייתית (Obsessive Compulsive Disorder) או בקצרה OCD . סיכויי של הפרעה זאת לפגוע בנשים במהלך היריון ולאחר לידה הוא כפול ויותר.

מסקנות החוקרים: לא ברור למה נשים סובלות מחרדות יותר מגברים. לנשים יש סיכון גבוה יותר לסבול מבעיות נפשיות אחרות כגון דיכאון. האם זה קשור להבדלים הכימיים במוח הקיימים בין המינים? החוקרים מציינים שיש סיכוי שגברים מדווחים פחות על מצבי דחק ודיכאון. אנשים צעירים מצויים בסיכון מוגבר לפתח חרדות. האם הדבר נובע מכך שאנשים מבוגרים מסתירים טוב יותר את החרדות שלהם?

June 2016, Brain and Behavior

גם גברים סובלים מאוסטאופורוזיס

גם גברים סובלים מאוסטאופורוזיס! מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. מודעות למחלה וצעדי מניעה עשויים לצמצם את ממדי הבעיה.

גם גברים סובלים מאוסטאופורוזיס
תסמונת קדם וסתית

תסמונת קדם וסתית היא בעיה רפואית הגורמת בין היתר לדיכאון, עצבנות, שינויים במצב הרוח, כאבי גב, כאבי שרירים, כאבי פרקים ועוד. תסמונת קדם וסתית משפיעה על איכות חייהן של נשים רבות המצויות בגיל הפוריות. אין ריפוי לתסמונת הזאת אך ניתן לטפל בתסמינים.

תסמונת קדם וסתית
לבחור כרית שינה

לבחור כרית שינה מתאימה היא כורח בריאותי. אתם לא ישנים טוב? מסתובבים מצד לצד וקמים בבוקר עם כאבי צוואר או כאבי ראש? יתכן שהסיבה לכך היא כרית שינה לא מתאימה! כרית שינה לא מתאימה עלולה להוביל להתפתחות מגוון בעיות בצוואר.

לבחור כרית שינה
האם חולה חכם הוא גם חולה טרדן

האם חולה חכם הוא גם חולה טרדן? קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

האם חולה חכם הוא גם חולה טרדן
לבחור מזרן

לבחור מזרן מתאים עשוי להיות עניין מורכב. אנו ישנים במשך כשליש מחיינו. שינה נוחה ונטולת כאבים היא מפתח ליום טוב יותר ולגב טוב. מזרן איכותי יעניק את התמיכה הרצויה עבור גופכם, מזרן שאינו מותאם עבורכם עלול להזיק. איך בוחרים  מזרן?

לבחור מזרן
מתח נפשי. הילחם או ברח

מתח נפשי? הילחם או ברח הוא מנגנון שכיח להתמודדות של הגוף. הוא מסתובב בקרבנו מבלי להשמיע רחש, שולט בתגובות שלנו, גורם לנו בין היתר לכאבי צוואר, פוגע באיכות חיינו ולפעמים גוזר עליהם כליה. המתח הנפשי או הדחק הוא הרוצח של העת החדשה. אצלנו בארץ המצב חמור יותר. 

מתח נפשי. הילחם או ברח
מתח נפשי והשפעתו על הבריאות

מתח נפשי והשפעתו על הבריאות הם עניין ידוע. כ 90% מהביקורים אצל רופאי משפחה נגרמים בגלל בעיות הקשורות במתח נפשי כרוני. במינון נכון לחץ נפשי או דחק מכונה גם "תבלין החיים".  בלי מידה מסוימת של לחץ אנו נוטים לעשות וליזום הרבה פחות. האם חיינו מתובלים מספיק?

מתח נפשי והשפעתו על הבריאות
חשיבות השינה

חשיבות השינה היא נושא שיש להבהירו היטב בכול הזדמנות. אנו ישנים מעל שליש משנות חיינו. שינה טובה כמו אכילה נכונה ופעילות גופנית היא קריטית לבריאות המנטאלית, הרגשית והבריאות הפיזית שלנו כולל מניעת פציעות ספורט. לצערי, עבור רבים שינה עמוקה היא חלום בלתי ניתן להשגה.

חשיבות השינה
טיפים לחיים ארוכים ובריאים

טיפים לחיים ארוכים ובריאים עשויים לשפר את איכות חייכם. הידע כיצד להאריך אותם ולשפר את איכותם קיים. האם אתם מוכנים לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? להלן רשימה תמציתית ומרוכזת של טיפים לשיפור הבריאות ואריכות חיים.

טיפים לחיים ארוכים ובריאים
לקט עובדות

כירופרקטיקה? לקט עובדות חשובות ומרתקות אשר עוסקות בנושאים הקשורים לבעיות גב ולמקצוע הזה מפורטים כאן. חלק מהעובדות הללו אתם קרוב לוודאי מכירים, חלק אחר אולי יפתיע אותכם ויתן לכם חומר למחשבה. בכול מקרה שווה לכם לעיין וללמוד.

כירופרקטיקה? לקט עובדות

חדשות - מחקרים רפואיים

 • קפאין מזיז את מחוגי השעון הביולוגי

  קפאין מזיז את מחוגי השעון הביולוגי וגורם לתחושה של ג'טלג. יכולת זאת מצטרפת להשפעות אחרות שיש לקפאין על הגוף, חלקן טובות וחלקן פחות טובות. הגוף שלנו מצויד בשעון ביולוגי שקובע מתי אנו הולכים לישון ומתי אנו מתעוררים. 

   
 • דיאטת יו יו

  דיאטת יו יו משמעותה עלייה וירידה חוזרנית של המשקל שלנו. כול מי שעשה דיאטה במהלך חייו יודע שהאתגר האמתי מגיע לאחר מכן, לאחר שטרחתם והתמדתם והצלחתם להוריד את המשקל. האתגר של לשמור על המשקל החדש. באתגר הזה עומדים מעטים. 

   
 • להתמודד עם יבלות

  להתמודד עם יבלות זה לא תמיד פשוט. מלבד הפגיעה האסתטית הנגרמת בגין קיומן, יבלות עלולות להוות טרדה, לגרום לצליעה ואפילו להימנעות מהליכה. לחץ וחיכוך מתמשכים על כף הרגל, עיוות, ביו מכניקה לקויה ועוד עלולים להוביל להתפתחות יבלות. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)