רבים סובלים מנקיעת קרסול. למעשה מדובר בפציעת ספורט שכיחה ביותר. ברוב המקרים תוך ימים עד שבועות ספורים הנפיחות והכאבים עקב הנקיעה חולפים וכולם חוזרים לשגרה. מחקר חדש טוען שלנקיעת קרסול עלולות להיות השלכות בריאותיות ארוכות טווח.

על פי המחקר שהתבסס על אלפי אנשים נקיעת קרסול מעלה באופן את הסיכון ללקות בדלקת פרקים בקרסול ובמגבלות תנועה. הקשר שבין פציעת מפרק לבין דלקת פרקים מאוחרת ידוע ואינו מפתיע. כול פציעה של מפרק עלולה, ברבות השנים, להוביל להתפתחות של דלקת פרקים ניוונית.
ההפתעה נמצאת בממצאים האחרים, אנשים שפצעו בעברם את הקרסול מצויים בסיכון גבוה יותר לחלות במחלות לב ו/או במחלות ריאות. הסיכון הגבוה ביותר הוא בקרב אנשים בגיל האמצעי כאשר הסיכון לחלות עולה באופן כללי.
למה זה קורה? מה הגורם המדויק לתופעות אלה? על שאלות אלו החוקרים לא ענו אך לטענתם יש חשיבות לשקם היטב את הקרסול כדי למנוע התפתחות של בעיות בריאות אלה.

המחקר: הקיף 3500 משתתפים כאשר מעל 1800 מקרבם סבלו בעברם מפציעת קרסול.

ממצאי המחקר: 46% ממשתתפים שדיווחו על פציעת קרסול בעברם דיווחו גם שהנם מוגבלים חלקית או באופן מלא בחיי היום יום שלהם. מוגבלות דומה דווחה רק על ידי 36% מהמשתתפים שלא חוו פציעת קרסול בעברם.  38% מהמשתתפים שחוו פציעת קרסול בעברם דיווחו על חיים עם כאבים בינוניים עד חמורים. דיווח דומה התקבל רק על ידי 27% מהמשתתפים בקבוצה שלא חוו פציעת קרסול. עוד נמצא במחקר ש31% משתתפים מקרב הקבוצה שפצעה את הקרסול בעברה סבלו גם ממחלות לב או ריאות וזאת לעומת 24.5% בלבד בקרב המשתתפים שלא פצעו את קרסולם מעולם. כצפוי 9.4% מהמשתתפים במחקר שפצעו את קרסולם סבלו מדלקת פרקים ניוונית וזאת לעומת 1.8% בלבד מקרב המשתתפים שלא פצעו את קרסולם.

מסקנות החוקרים: לפציעות קרסול משמעות ארוכת טווח על הבריאות. יש להשקיע מאמצים למנוע פציעות קרסול ולאחר שהתרחשה פציעה כזאת יש לקחת את הטיפול והשיקום שלה באופן רציני יותר. יש לאפשר מנוחה מספקת לקרסול הפצוע. ניתן להיעזר בתמיכה זמנית כגון קביים. לאחר הריפוי ולפני חזרה לשגרה חשוב להתחיל תהליך שיקומי שיכלול תרגילים שונים לשיפור טווחי התנועה, לחיזוק השרירים המפעילים את הקרסול, לשיפור שיווי המשקל, ועוד. המשיכו לקרוא אודות טיפול ושיקום קרסול נקוע.

June, 2016, presentation, National Athletic Trainers' Association annual meeting

דלקת פרקים פסוריאטית

דלקת פרקים פסוריאטית היא מחלת מפרקים כואבת הנלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה - פסוריאזיס. מחלה זאת הגורמת בין היתר לדלקות במפרקי העצה והכסל באגן וכאבי גב, פוגעת באיכות חייהם של מליוני אנשים בעולם ונכון להיום ללא מזור רק הקלה.

דלקת פרקים
ויטמין K ודלקת פרקים ניוונית

נימצא קשר בין רמה נמוכה של וויטמין K לבין סבירות גבוהה לחלות בדלקת פרקים ניוונית (אוסטאוארטריטיס). מחלה זאת הפוגעת בעיקר באנשים מבוגרים גורמת לכאבים, נוקשות ומוגבלות. מחסור בוויטמין יכול לגרום גם לבעיות קרישת דם.

דלקת פרקים
ביומכניקה ודלקת פרקים ניוונית

ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. עובדה זו מומחשת באמצעות מחקר שנערך בארצות הברית ובו מצאו שאחת הסיבות לדלקת פרקים ניוונית בברך היא קרע במיניסקוס. 

ביומכניקה
דלקת פרקים ועודף משקל

עודף משקל הוא רק אחד הסיבות לשחיקה ובלאי של המפרקים או בקיצור להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. כדי למנוע דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס) בברך יש להקפיד על משקל מאוזן ולנקוט בצעדים נוספים כולל טיפולים, ארגונומיה ופעילות מותאמת.

השמנה ודלקת פרקים
דלקת פרקים ניוונית והשמנה

ההשמנה היא המגפה של העת החדשה. היא גובה מחיר בריאותי קשה בגרימת מחלות קשות ובמוות מוקדם. כשליש מתושבי ארצות הברית פוגעים בבריאותם ובבריאות המפרקים בגלל משקל עודף. עומס היתר שנוצר בגלל המשקל שוחק את הפרקים.

דלקת פרקים
דלקת פרקים ניוונית

יש מספר רב של דלקות פרקים ובכללן כאלה הנגרמות בגלל ליקוי אוטואימוני, כאלה הנגרמות בגלל מחלות מטבוליות וכמובן את מחלת הפרקים השכיחה ביותר - דלקת פרקים ניוונית. מדובר במחלה הפוגעה במפרקי הגוף וגורמת בין היתר לשחיקה של הסחוס המפרקי.

כאבי מפרקים
שינויים ניווניים בפרקים והשמנה

דלקת פרקים ניוונית הפוגעת במפרקים היא תופעה שכיחה. משקל יתר והשמנה יוצרים עומסי יתר על המפרקים ומאיצים את תהליכי השחיקה והבלאי. הפחתת משקל מפחיתה גם את כאבי הברכיים ומשיבה את היכולת לנוע בקרב אנשים עם דלקת פרקים ניוונית בברכיים. 

שינויים ניווניים והשמנה
סוגים של דלקות פרקים

יש מעל 100 סוגים של דלקות מפרקים. כול אחד מהן עלול להיות האחראי לכאבים, נוקשות, מגבלות התנועה ותסמינים נוספים שמהם אתם סובלים או תסבלו, בשלב כזה או אחר של חייכם. דלקת המפרקים השכיחה ביותר היא דלקת מפרקים ניוונית.

כאבי פרקים
דלקת פרקים וכאבי מפרקים - מידע כללי

ישנן מאות מחלות פרקים. דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) מהווה את מחלת המפרקים השכיחה ביותר. רוב בני האדם צפויים לסבול ממחלה זו בשלב כלשהו בחייהם. העלויות הכלכליות הכרוכות במחלה זאת הן אדירות.

כאבי פרקים
דלקת פרקים. אבחון

דלקת פרקים מהווה את אחד הגורמים השכיחים ביותר לכאבי פרקים, מגבלות תנועה, עוגמת נפש ופגיעה באיכות חיים וכמובן פגיעה כלכלית אישית ולאומית. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מאחת או יותר ממאה דלקות הפרקים הקיימות. גם ילדים מצויים בסיכון.

דלקת פרקים