Skip to main content

מתח נפשי, דיכאון ומחלת לב הם צוות קטלני. כולנו משלמים מחיר בריאותי כבד על מתח נפשי ודיכאון אך חולי לב משלמים מחיר בריאותי כבד יותר. חולי לב נמצאים בסיכון גבוה, במיוחד בתקופה הראשונית שלאחר פרוץ מחלתם לאוטם חוזר בשריר הלב ואפילו למוות.

מתחים נפשיים ותסמיני דיכאון הם בעלי השפעה גדולה במיוחד על חולי לב במהלך התקופה הראשונית שלאחר תחילת המחלה ועלולים לגרום להתקפי לב חוזרים ואפילו למוות. החוקרים מכנים את השילוב של דיכאון ומתחים נפשיים: "הסערה הנפשית המושלמת" (Psychosocial perfect storm). רק דיכאון או רק מתחים נפשיים לא מגבירים את הסיכון להתקפי לב ומוות מוקדם.

מתח נפשי, דיכאון ומחלת לב - רקע

מחקרים שנעשים בשנים האחרונות מדגימים באופן עקבי כיצד דיכאון, לחצים נפשיים ומחלות לב הם צוות שהולך יחדיו וחמור מכך נוכחות של האחד מעלה את הסיכון להגעת השני. עוד נזכיר שדיכאון הוא גורם מוביל למגבלות תפקודיות ברחבי העולם ומחלות לב הם גורם מוביל למוות בארצות מערביות. השילוב של שתי הבעיות הללו מצמית.

דיכאון ומחלת לבדיכאון מהווה יחד עם לחץ דם גבוה ורמה גבוהה של כולסטרול גורם סיכון למחלות לב. כך למשל במחקר שנערך בארצות הברית נמצא שאנשים, מקרב 1,551 אנשים בריאים ללא כול מחלת לב, שסבלו מדיכאון נמצאו בסיכון גבוה פי 4 לסבול מאוטם שרירי הלב במהלך 14 השנים הבאות לחייהם. בקנדה מצאו חוקרים שחולי לב שסבלו מדיכאון היו בסיכון גבוה פי 4 למות בשישה חודשים הבאים לעומת חולי לב שלא סבלו מדיכאון. לא ברור לגמרי מה הקשר בין דיכאון ומחלות לב. בין ההסברים האפשריים שהועלו נמנה טיפול תרופתי לא סדיר בגלל הדיכאון, רמה גבוהה של הורמוני מתח נפשי כולל קורטיזול ואדרנלין שמשפיעים על בריאות לב ועוד.

המחקר 

המחקר: החוקרים בדקו לאורך מספר שנים את ההשפעות שיש למתח נפשי ודיכאון על 4,487 חולי לב בגילאים 45 ומעלה. החולים עברו ראיון בביתם ונשאלו שאלות שנתנו אינדיקציה לגבי מצבי הרוח שלהם וכיצד הם מנהלים את חייהם. במהלך 6 שנים של המעקב מתו או סבלו מהתקף לב חוזר 1,337 מחברי הקבוצה.

ממצאי המחקר: חולי לב שסבלו ממתח נפשי גבוה ומדיכאון נמצאו בסיכון גבוה יותר ב48% להתפתחות התקף לב נוסף או מוות בשנתיים וחצי שלאחר פרוץ מחלתם לעומת חולי לב שסבלו מרמה נמוכה של מתח נפשי ודיכאון. חולי לב שסבלו ממתחים נפשיים גבוהים ותסמיני דיכאון היו בעלי סיכוי גדול יותר להתקפי בכי וקושי להתמודד עם קשיים אישיים ובעיות.

מסקנות החוקרים: טיפולים התנהגותיים ופעילות גופנית עשויה להפחית את השפעות המתחים הנפשיים והדיכאון ולהפחית את הסיכון להתקפי לב חוזרים ומוות בתקופה הפגיעה שלאחר התפתחות מחלת הלב.

March 10, 2015, Circulation, online

גם גברים סובלים מאוסטאופורוזיס

גם גברים סובלים מאוסטאופורוזיס! מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. מודעות למחלה וצעדי מניעה עשויים לצמצם את ממדי הבעיה.

גם גברים סובלים מאוסטאופורוזיס
תסמונת קדם וסתית

תסמונת קדם וסתית היא בעיה רפואית הגורמת בין היתר לדיכאון, עצבנות, שינויים במצב הרוח, כאבי גב, כאבי שרירים, כאבי פרקים ועוד. תסמונת קדם וסתית משפיעה על איכות חייהן של נשים רבות המצויות בגיל הפוריות. אין ריפוי לתסמונת הזאת אך ניתן לטפל בתסמינים.

תסמונת קדם וסתית
לבחור כרית שינה

לבחור כרית שינה מתאימה היא כורח בריאותי. אתם לא ישנים טוב? מסתובבים מצד לצד וקמים בבוקר עם כאבי צוואר או כאבי ראש? יתכן שהסיבה לכך היא כרית שינה לא מתאימה! כרית שינה לא מתאימה עלולה להוביל להתפתחות מגוון בעיות בצוואר.

לבחור כרית שינה
האם חולה חכם הוא גם חולה טרדן

האם חולה חכם הוא גם חולה טרדן? קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

האם חולה חכם הוא גם חולה טרדן
לבחור מזרן

לבחור מזרן מתאים עשוי להיות עניין מורכב. אנו ישנים במשך כשליש מחיינו. שינה נוחה ונטולת כאבים היא מפתח ליום טוב יותר ולגב טוב. מזרן איכותי יעניק את התמיכה הרצויה עבור גופכם, מזרן שאינו מותאם עבורכם עלול להזיק. איך בוחרים  מזרן?

לבחור מזרן
מתח נפשי. הילחם או ברח

מתח נפשי? הילחם או ברח הוא מנגנון שכיח להתמודדות של הגוף. הוא מסתובב בקרבנו מבלי להשמיע רחש, שולט בתגובות שלנו, גורם לנו בין היתר לכאבי צוואר, פוגע באיכות חיינו ולפעמים גוזר עליהם כליה. המתח הנפשי או הדחק הוא הרוצח של העת החדשה. אצלנו בארץ המצב חמור יותר. 

מתח נפשי. הילחם או ברח
מתח נפשי והשפעתו על הבריאות

מתח נפשי והשפעתו על הבריאות הם עניין ידוע. כ 90% מהביקורים אצל רופאי משפחה נגרמים בגלל בעיות הקשורות במתח נפשי כרוני. במינון נכון לחץ נפשי או דחק מכונה גם "תבלין החיים".  בלי מידה מסוימת של לחץ אנו נוטים לעשות וליזום הרבה פחות. האם חיינו מתובלים מספיק?

מתח נפשי והשפעתו על הבריאות
חשיבות השינה

חשיבות השינה היא נושא שיש להבהירו היטב בכול הזדמנות. אנו ישנים מעל שליש משנות חיינו. שינה טובה כמו אכילה נכונה ופעילות גופנית היא קריטית לבריאות המנטאלית, הרגשית והבריאות הפיזית שלנו כולל מניעת פציעות ספורט. לצערי, עבור רבים שינה עמוקה היא חלום בלתי ניתן להשגה.

חשיבות השינה
טיפים לחיים ארוכים ובריאים

טיפים לחיים ארוכים ובריאים עשויים לשפר את איכות חייכם. הידע כיצד להאריך אותם ולשפר את איכותם קיים. האם אתם מוכנים לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? להלן רשימה תמציתית ומרוכזת של טיפים לשיפור הבריאות ואריכות חיים.

טיפים לחיים ארוכים ובריאים
לקט עובדות

כירופרקטיקה? לקט עובדות חשובות ומרתקות אשר עוסקות בנושאים הקשורים לבעיות גב ולמקצוע הזה מפורטים כאן. חלק מהעובדות הללו אתם קרוב לוודאי מכירים, חלק אחר אולי יפתיע אותכם ויתן לכם חומר למחשבה. בכול מקרה שווה לכם לעיין וללמוד.

כירופרקטיקה? לקט עובדות

חדשות - מחקרים רפואיים

 • כאבי גב וסקס

  כאבי גב וסקס עלולים לעתים להיות כרוכים זה בזה. יחסי מין הם עניין חשוב אך רבים מידי חוששים מהם בגלל כאבי גב. חוקרים הגיעו למסקנה שהמפתח לפעילות מינית בלי גרימת כאבי גב מצוי בתנוחות שאותם אתם בוחרים. בחרו תנוחה שאינה גורמת כאב. 

   
 • דלקות מעי וחרדות

  דלקות מעי וחרדות מתקיימות לעתים קרובות יחדיו. מחלות מעי דלקתיות פוגעות באיכות חייהם של אנשים רבים בגילים שונים בכול רחבי העולם. הסימנים והתסמינים של המחלות הללו הם פיזיים בעיקרם אך כוללים גם סימנים ותסמינים נפשיים כגון דיכאון וחרדות.

   
 • פעילות גופנית לבניית מסת העצם

  פעילות גופנית לבניית מסת העצם היא שיטה יעילה ביותר. מחלת דלדול העצם (Osteoporosis) הפוגעת בנשים ובגברים גורמת להיחלשות העצמות. במקרים אלו, נפילה משמעותה סיכון גבוה לשברים ואפילו למוות. פעילות גופנית היא דרך יעילה להתמודד עם בעיה זאת.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)