Skip to main content

מסכים מזיקים לראייה של הילד. על כך אין חולק. עבודה מול מסכים גורמת לנזקים בריאותיים כולל בין היתר נזקים גופניים כגון כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי ידיים וגם נזקים למערכת הראייה. כתוצאה מכך השכיחות של קוצר הראייה עולה בקרב ילדים ברחבי העולם. 

 לטענת המומחים השכיחות העולה של קוצר הראייה (Myopia) בקרב ילדים נובעת מהעבודה הממושכת בעבודה שבה המיקוד של הראייה מתבצע בטווחים קצרים כמו העבודה עם מחשבים ומכשירים אלקטרוניים אחרים. מלבד הטווחים הקצרים גם התאורה החלשה שאינה מותאמת עלולה להוות גורם. יש לזכור שקוצר ראייה הוא מצב בלתי הפיך אבל את ההתפתחות וההחמרה בקוצר הראייה נתן להאט על ידי התנהלות נכונה. קוצר ראייה מתרחש כאשר קרני האור המשוגרות מעצמים בסביבה פוגעים לפני העין ולא ברשתית. התוצאה היא שעצמים קרובים נראים באופן חד ואילו עצמים רחוקים נראים באופן מטושטש

מסכים מזיקים לראייה של הילד - רקע

מסך מזיקבשנים האחרונות מחשבים ומכשירים אלקטרוניים אחרים הפכו להיות מוצר בסיסי כמעט בכול בית במדינה. בארצות הברית ל94% מהבתים יש מחשב עם חיבור לאינטרנט. אני מניח שהמספרים אצלנו דומים. ילדים נוטים לבלות שעות ארוכות מול המסכים של המכשירים האלקטרוניים הללו. כך למשל בארצות הברית בשנת 1999 הילדים בילו מול מסך מחשב 6.19 שעות מידי יום ובשנת 2009 מספר השעות עלה כבר ל 7.38 שעות מידי יום. אני מניח שהשהייה היומית מול מסך כלשהו בימנו גבוהה עוד יותר. השהייה האינטנסיבית הזאת מול מסכים כאלה ואחרים והצורך להתמקד גורמת נזק לראייה של כולנו ובמיוחד לזו של הילדים שלנו. 

שכיחות קוצר הראייה

ואכן תסמונת ראיית מחשב (computer vision syndrome) וקוצר הראייה בקרב הילדים היא בגדר מגיפה. בשלושים השנים האחרונות קפץ בארצות הברית מספר הילדים שאובחן עם קוצר ראייה ב66%. נכון לשנת 2009 41.6% מהילדים אובחנו עם קוצר ראייה. אני מניח שהמצב היום מוסיף להחמיר. עוד נתון מפחיד שכדאי להיות מודע לו 59.8% מאנשים בעלי השכלה של 12 שנות לימוד או יותר סובלים מקוצר ראייה. מערכת הראייה של הילדים אינה מפותחת דיה והעומסים המוטלים עליה בגין התמקדות על מסך כזה או אחר מזיקים לה.

כול אחד יכול להיות קצר ראייה אבל מתברר שגם כאן הגנטיקה משחקת תפקיד. עם הוריך הם קצרי ראייה סיכוייך להיות קצר ראייה גדלים משמעותית. קוצר ראייה שכיח יותר באזורים תעשייתיים מאשר באזורים כפריים בלתי מפותחים. גנטית הילדים במזרח הרחוק חשופים לקוצר ראייה אך התנהלותם מעלה את הסיכון עוד יותר. הילדים בסין מבלים כ12 שעות ביום בביצוע עבודות בטווח קרוב ולכן שכיחות קוצר הראייה בסין עומדת על 90% מהילדים וזאת לעומת 20% בלבד לפני 60 שנה. הילדים בארצות הברית מבלים 9 שעות ביום בעבודה בטווח קרוב והשכיחות של קוצר הראייה בארצות הברית היא 42%. השכיחות הנוכחית של קוצר ראייה בארצות הברית כפולה לעומת השכיחות של התופעה לפני 50 שנה.

צמצום הסיכון להתפתחות קוצר ראייה בקרב ילדכם?

 • מומחים מציעים להגדיל את פרקי הזמן שבהם הילדים משחקים או מטיילים מחוץ לבית כדי לחשוף את הילד לאור טבעי ולאפשר לו למקד את הראייה על עצמים מרוחקים.

 • כמו כן ממליצים מומחי הפנל לקרוא עם אור בהיר וכן להימנע מקריאת ספרים רציפה.

 • צמצמו את זמן השהייה של הילד מול המסכים. עשו שימוש בחוק ה20/20 כלומר: הפסקות של 20 שניות ברצף הקריאה כול 20 דקות ולנצלן כדי להתמקד בעצמים מרוחקים יותר.

 • וודאו שעמדת העבודה שלהם תקינה וארגונומית. מסך קרוב מידי לעיניי הילד יוצרים עומסים מוגברים. המינימום מרחק מהמסך שיש לשמור הוא כ 46 סנטימטרים.

 • בדקו את התאורה ההיקפית ואת האור המשתקף מהמסך ועלול לסנוור את הילד. אסור שאור כלשהו השתקף מהמסך וגם חשוב להתאים את כמות האור בחדר לזו של המסך.

 • את עמדת העבודה של הילד בבית מקמו מול חלון הפונה החוצה כדי לעודד אותו למקד מידי פעם את הראייה על עצמים מרוחקים.  

Nov. 13, 2015, American Academy of Ophthalmology annual meeting

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

פעילות גופנית לעובדי משרד
מתח נפשי בעבודה

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מתח נפשי בעבודה
עבודת מחשב ותסמונת מחלקת התיירים

עבודת מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

עבודת מחשב ותסמונת מחלקת התיירים
עבודה מונוטונית ומאמץ חוזרני

עבודה מונוטונית ומאמץ חוזרני מהווים גורם מרכזי לפציעות בעבודה, בביצוע מטלות בבית ואפילו במהלך בילוי בשעות הפנאי. כתוצאה מפעילות חוזרנית אנו עלולים לגרום לנזק עצבי, לדיכאון  ובסיכומו של דבר לתסמונת העובד החולה. 

עבודה מונוטונית ומאמץ חוזרני
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה כתוצאה מעבודה ממושכת מול מסך מחשב הכוללת בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. הדרך לטפל בבעיה היא בעיקר הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך כלשהו והקפדה על עמדת עבודה ארגונומית.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
לבחור ילקוט ביה"ס

לבחור ילקוט ביה"ס אינו עניין מורכב מידי. גורמים רבים עומדים אחר כאבי הגב אצל ילדים. נציין עוד שמדובר בבעיה שנמצאת במגמת עלייה. בין הגורמים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

לבחור ילקוט ביה"ס
זהירות משרד

זהירות משרד! המשרד שלנו נראה מקום בטוח. אין בו את הסכנות שיש לפועל במפעל לעיבוד מתכות. אין בו פיגומים גבוהים, סולמות ושאר סיכונים אליהם נחשפים עובדי בניין. ובכול זאת המשרד הוא מקום עבודה מסוכן הגורם לפציעות וכאבים כרוניים. 

זהירות משרד
כתיבת מסרונים עלולה לפצוע

כתיבת מסרונים עלולה לפצוע! כתיבה ושליחה של מסרונים (SMS) וכן תפעול חוזר ונשנה של נגני MP3, מחשבים, ומשחקים אלקטרוניים אחרים חושפים את המשתמשים המכורים ל"תסמונת פציעות ממאמץ נשנה". תסמונת זו פוגעת בין היתר בגידים, שרירים, מפרקים, סחוסים ועוד. 

כתיבת מסרונים עלולה לפצוע

חדשות - מחקרים רפואיים

 • קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח

  קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. המחקר הנוכחי ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני בקרע לברום בכתפיים של שחקני בייסבול מאפשר לעתים קרובות חזרה למגרש המשחקים. 

   
 • הנקה מצילה חיים

  הנקה מצילה חיים! אימהות רבות מקצרות או מוותרות הנקת תינוקן. בין היתר גורמים לכך חוסר בתמיכה מתאימה וקידום מכירות אגרסיבי של החברות המוכרות תחליפי מזון לתינוק. התפיסה שיש תחליף להנקה היא שגויה ובעלת משמעות ארוכת טווח. 

   
 • סיפור לפני שינה

  סיפור לפני שינה הוא עוד אחד מהדברים הנכונים שאנו עושים עבור הילדים שלנו. העל פי המחקר הורה המקריא סיפור לילדו לפני השינה מעלה את סיכויו להצליח בלימודים, משפר את היחס איתו, תורם ליכולת הרגשית והמילולית שלו ועוד. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)