Skip to main content

עבודה עם מחשבים גורמת לנזקים בריאותיים למשתמשים בהם כולל בין היתר נזקים גופניים כגון כאבי גב, כאבי צוואר, כאבי ידיים וגם נזקים למערכת הראייה. פנל מומחים עסק בתופעת קוצר הראייה שעולה בשכיחותה בקרב ילדים ברחבי העולם. 

 לטענת המומחים השכיחות העולה של קוצר הראייה (Myopia) בקרב ילדים נובעת מהעבודה הממושכת בעבודה שבה המיקוד של הראייה מתבצע בטווחים קצרים כמו העבודה עם מחשבים ומכשירים אלקטרוניים אחרים. מלבד הטווחים הקצרים גם התאורה החלשה שאינה מותאמת עלולה להוות גורם. יש לזכור שקוצר ראייה הוא מצב בלתי הפיך אבל את ההתפתחות וההחמרה בקוצר הראייה נתן להאט על ידי התנהלות נכונה.

מה זה קוצר ראייה

קוצר ראייה מתרחש כאשר קרני האור המשוגרות מעצמים בסביבה פוגעים לפני העין ולא ברשתית. התוצאה היא שעצמים קרובים נראים באופן חד ואילו עצמים רחוקים נראים באופן מטושטש.

שכיחות קוצר הראייה

כול אחד יכול להיות קצר ראייה אבל מתברר שגם כאן הגנטיקה משחקת תפקיד. עם הוריך הם קצרי ראייה סיכוייך להיות קצר ראייה גדלים משמעותית. קוצר ראייה שכיח יותר באזורים תעשייתיים מאשר באזורים כפריים בלתי מפותחים. גנטית הילדים במזרח הרחוק חשופים לקוצר ראייה אך התנהלותם מעלה את הסיכון עוד יותר. הילדים בסין מבלים כ12 שעות ביום בביצוע עבודות בטווח קרוב ולכן שכיחות קוצר הראייה בסין עומדת על 90% מהילדים וזאת לעומת 20% בלבד לפני 60 שנה. הילדים בארצות הברית מבלים 9 שעות ביום בעבודה בטווח קרוב והשכיחות של קוצר הראייה בארצות הברית היא 42%. השכיחות הנוכחית של קוצר ראייה בארצות הברית כפולה לעומת השכיחות של התופעה לפני 50 שנה.

מה עושים?

מומחים מציעים להגדיל את פרקי הזמן שבהם הילדים משחקים או מטיילים מחוץ לבית כדי לחשוף את הילד לאור טבעי ולאפשר לו למקד את הראייה על עצמים מרוחקים. כמו כן ממליצים מומחי הפנל לקרוא עם אור בהיר וכן להימנע מקריאת ספרים רציפה. חשוב שהילדים יערכו הפסקות של 20 שניות ברצף הקריאה כול 20 דקות ולנצלן כדי להתמקד בעצמים מרוחקים יותר. את עמדת העבודה של הילד בבית מקמו מול חלון הפונה החוצה כדי לעודד אותו למקד מידי פעם את הראייה על עצמים מרוחקים.

Nov. 13, 2015, American Academy of Ophthalmology annual meeting

מחשב. אויב או אוהב?

שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב ובריאות
סקר: האם מחשב מסוכן?

המחשב מהווה רכיב מרכזי בחיי אנשים רבים. בסקר שערכנו באתר שאלנו: האם לדעתך המחשב מהווה סכנה בריאותית? סך התשובות שקיבלנו הוא 147. מרביתם סברו שעבודת מחשב מזיקה. להלן פילוג ההצבעות: לדבריהם של 68 (46.3%) מהמשתתפים "המחשב מזיק בגלל שימוש לא נכון", 

האם מחשב מסוכן?
ארגונומיה. בדיקה עצמית

בכול הנוגע לפציעות דלקות ולתאונות עבודה מניעה היא שם המשחק. קל יותר למנוע נזקים הגופניים מאשר לעבור תהליכי ריפוי ושיקום ארוכים. הקפדה על ארגונומיה בסביבת העבודה והחיים תעזור לכם להפחית פגיעות גוף ונפש.

ארגונומיה
עמדת מחשב ארגונומית

חוסר ההתאמה בין האדם למחשב גורם לפגיעות רבות. כאורך שעות העבודה מול המחשב כך גם עולה הסיכון לפגיעה. עיקר הנזקים מתרכזים בעמוד השדרה ובגפה העליונה. בין יתר הפגיעות השכיחות נמנה פריצת דיסק ותסמונת התעלה הקרפלית.

ארגונומיה
ייעוץ ארגונומי

מרפאתנו מציעה שרותי בדיקה והתאמה ארגונומית של סביבת העבודה וסביבת החיים. לשם כך אנו חוקרים את גורמי הסיכון לפגיעה בסביבת חייו של האדם. בוחנים את תנוחותיו הבסיסיות, את הציוד שבו הוא משתמש וכמובן את אופן השימוש.

ארגונומיה
ארגונומיה, מידע כללי

האם בסוף יום העבודה מול מחשב אתם חשים כאבי צוואר או כאבי גב תחתון? הברכיים או הידיים מציקות לכם? העיניים מציקות? הראש כואב?. אם עניתם בחיוב על אחת מהשאלות הללו יתכן והסיבה לבעיות שלכם קשורה בארגונומיה לקויה.

ארגונומיה
הרצאה בנושא: ארגונומיה

תאונות עבודה הפכו לבעיה משמעותית עבור העובדים והמעבידים. אי ההתאמה בין דרישות העבודה ליכולתו הפיזית והמנטאלית של העובד מובילה לפציעות במערכות עצב שריר ושלד. הנזקים בגין אי תכנון או אי יישום ארגונומי

ארגונומיה
עבודה, שבץ והתקפי לב

עבודה קשה הורגת. ריכוז של מאמצים גופניים קיצוניים בעבודה מעלים את הסיכון להתפתחות התקף לב, שבץ מוחי ומוות מוקדם. כבאים שמתו במהלך עבודתם מהתקפי לב, שבץ מוחי או בעיות כלי דם אחרות עסקו בעבודה מאומצת בטרם האירוע הבריאותי.

עבודה עלולה להרוג
ישיבה גורמת לנכות

האדם נועד ותוכנון לנוע. ישיבה היא רעה חולה, ישיבה ממושכת היא אסון לבריאות שלנו. מחקרים רבים מצאו קשר חד משמעי בין ישיבה ובעיקר ישיבה ממושכת לבין רמה גבוהה של סיכון להתפתחות נזקים גופניים ומחלות קטלניות כמו מחלות לב וכלי דם ומוות מוקדם. 

ישיבה מזיקה
מוות מסולם

תאונות במקומות העבודה ובבית גובות מחירים בריאותיים וכלכליים כבדים ביותר. אלפי בני אדם נהרגים ונפצעים מידי שנה, ברחבי העולם, בגלל תאונות מסוג זה. נפילה מסולם במקום העבודה ובבית מהווה גורם מרכזי למוות ולפציעות קשות בעלות השלכה על איכות החיים. 

זהירות סולם

חדשות - מחקרים רפואיים

 • פלצבו לכאבי גב

  כאבי גב מהווים מטרד עצום. רוב אוכלוסיית העולם סובלת או תסבול מהם. לחולי כאבי הגב מוצע משחר ההיסטוריה אופני ריפוי והקלה רבים. מחקרים רבים בודקים את הנושא. מתברר שגם טיפול באמצעות תרופת דמה עשוי להיות יעיל וזאת למרות שהחולים מודעים לכך. 

   
 • סגנון חיים בריא ושטיון

  שטיון או דמנציה היא מחלה קשה הפוגעת בעיקר במבוגרים. אכילה נכונה ופעילות גופנית יכולים להאט את ההתדרדרות הקוגניטיבית של מבוגרים המצויים בסיכון לפתח שיטיון ומאידך השמנה ובריאות לקויה מאיצים את התפתחות השיטיון. 

   
 • תאונות עבודה

  מחקר אמריקאי חושף שפציעות ומחלות המיוחסות למקום העבודה גובים מחיר כלכלי גבוה שממשיך להאמיר והגיע לשיא של 250 ביליון דולר מידי שנה. העלויות ב1992 עמדו על 217 ביליוני דולר בלבד. הקפדה על כללי הארגונומיה הנכונים עשויים לצמצם את הבעיה.