Skip to main content

השמנה קוטלת חיים ועל כך אין חולק. ההשמנה ברחבי העולם הגיעה לממדי מגפה. בארצות הברית חמישית מהנערים בגילאי 12-19 מוגדרים שמנים. השמנה מעלה את הסיכון לסבול ממגוון מחלות כולל כאבי גב, כאבי ברכיים, מחלות לב וכלי דם, סרטן ואף מוות מוקדם.

מגוון רחב של מחלות והפרעות בריאותיות נקשרות להשמנה ועודף משקל. חלק מהמחלות וההפרעות הבריאותיות הללו כמו סוכרת, מחלות לב וכלי דם וסרטן נושאים פוטנציאל קטלני וחלק מהם כמו דלקת פרקים ניוונית, שחיקת סחוסים, כאבי גב, כאבי ברכיים וכאבים במפרקי הירך "סתם" פוגעים באיכות החיים. מחקר ישראלי חדש מוצא שגברים ונשים צעירים יחסית מצויים ברמות סיכון גבוהות למות מוות מוקדם בגלל שהיו שמנים בגיל העשרה.

השמנה קוטלת חיים - רקע

השמנה קוטלת חייםנערים בגיל העשרה, שמנים או בעלי עודף משקל, מצויים בסיכון מוגבר למוות מוקדם עד הגיעם לגיל העמידה בגלל שבץ מוחי, מחלות לב וכלי דם. השמנה ועודף משקל מהווים גורמי סיכון ידועים להתפתחות פתולוגיות אלה. החדשות הרעות כאן הן שגם עם ההשמנה או עודף המשקל היו בשלבים מוקדמים של חייכם אתם עדיין נמצאים בקבוצת הסיכון לחולי קטלני. על פי המחקר הנוכחי נערים שהיו שמנים או בעלי עודף משקל נמצאו ברמת סיכון גבוהה עד פי שלוש למוות מוקדם ממחלות לב וכלי אדם בהשוואה לנערים שהיו רזים. תופעת ההשמנה בעולם המערבי הולכת ומחריפה ומכאן שהנתונים הללו נותרים בעייתיים.

המחקר: עקב אחר 2.3 מיליון בחורים צעירים בגילים 16 - 19 שעברו בדיקות גופניות טרם גיוסם לצבא הישראלי בין השנים 1967-2010. הגיל הממוצע עמד על 17.3 שנים, 85% מהם נולדו בישראל ו- 75% סיימו בית ספר תיכון. תת משקל, השמנה ועודף משקל היו שכיחים יותר בקרב השכבות הסוציו-אקונומית החלשות. בין יתר הבדיקות שנערכו לנערים הללו נמנה משקל גוף, גובה, לחץ דם ועוד.

ממצאי המחקר: עד שנת 2011 לאחר מעקב שנמשך עשרות שנים מתו 32,127 מקבוצת המעקב כאשר 9.1% מתוכם מתו ממחלות לב וכלי דם. הפירוט כולל: 1,497מתו מחולי של כלי הדם ללב, 528 מתו משבץ מוחי ו893 מתו מוות פתאומי מגורם לא ברור. הגיל הממוצע בזמן המוות היה 47.4 שנים בגלל חולי בכלי הדם ללב, 46 שנים בגלל שבץ מוחי ו41.3 שנים בגלל מוות פתאומי. חברי הקבוצה שבצעירותם היו שמנים נמצאו בסיכון גבוה פי 5 לפתח מחלות לב וכלי דם קטלניות ואילו אלה שהיו "רק" בעלי עודף משקל נמצאו בסיכון גבוה פי 2-3 לפתח מחלות לב וכל דם קטלניות.

מסקנות החוקרים: תוצאות המחקר מתבססות על קבוצת אנשים שהיו שמנים בתקופה שהשמנה לא הייתה שכיחה. מסיבה זאת המחקר מדאיג כיוון שהנטייה להשמנה ברחבי העולם המתועש רק הולכת וגדלה ועל כן יותר ויותר אנשים צפויים למות בגילאים צעירים יחסית ממחלות לב ושבץ מוחי כיוון שלא שמרו על משקלם בהיותם נערים. המחקר מלמד אותנו שהשמירה על המשקל של הילדים ובני הנוער עלולה להיות עניין של חיים ומוות.

לצורך שמירה על משקל מאוזן יש להקפיד על שילוב של תזונה מאוזנת ואורח חיים פעיל הכולל פעילות גופנית וצמצום הישיבה מול המחשב, הטלפון החכם, המשחקים האלקטרוניים ועוד. עוד ממליצים החוקרים להימנע מעישון, לשמור על לחץ דם תקין וערכי כולסטרול תקינים.

April 13 in the New England Journal of Medicine

תסמונת קדם וסתית

את סובלת מדיכאון, עצבנות, שינויים במצב הרוח, כאבי גב, כאבי שרירים או כאבי פרקים? יתכן ומדובר ב "תסמונת קדם וסתית". בעיה רפואית זו גורמת למגוון רחב של תסמינים ובכללם: כאבי ראש, כאבי גב ועוד ומשפיעה על איכות חייהן של נשים רבות.

תסמונת קדם וסתית
לבחור מזרן

לבחור מזרן מתאים עשוי להיות עניין מורכב. אנו ישנים במשך כשליש מחיינו. שינה נוחה ונטולת כאבים היא מפתח ליום טוב יותר ולגב טוב. מזרן איכותי יעניק את התמיכה הרצויה עבור גופכם, מזרן שאינו מותאם עבורכם עלול להזיק. איך בוחרים  מזרן?

לבחור מזרן
טיפים לחיים ארוכים ובריאים

החיים יקרים לנו. הידע כיצד להאריך אותם ולשפר את איכותם קיים. האם אתם מוכנים לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? להלן רשימה תמציתית ומרוכזת של טיפים לשיפור הבריאות ואריכות חיים.

חיים ארוכים
לקט עובדות

כירופרקטיקה? לקט עובדות חשובות ומרתקות אשר עוסקות בנושאים הקשורים לבעיות גב ולמקצוע הזה מפורטים כאן. חלק מהעובדות הללו אתם קרוב לוודאי מכירים, חלק אחר אולי יפתיע אותכם ויתן לכם חומר למחשבה. בכול מקרה שווה לכם לעיין וללמוד.

כירופרקטיקה? לקט עובדות
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים. הסיכון של אנשים שמנים לחלות במחלות כרוניות כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם, עולה. אנשים שמנים נוטים להיות מוגבלים גם מבחינה גופנית. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

ניהול שיחת טלפון תוך כדי נהיגה מסכנת את החיים של הנהג, של הנהגים האחרים ושל הולכי הרגל. לא די בכך שבמהלך הנהיגה אנו לא אוחזים את המכשיר הטלפון בידינו. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

נהיגה ללא טלפונים
דיכאון, פעילות גופנית כטיפול

דיכאון? פעילות גופנית כטיפול היא אסטרטגיה נכונה! דיכאון היא הפרעת מצב הרוח הנפוצה ביותר בעולם המערבי. מדובר בהפרעה שמשבשת את איכות החיים והיכולת התפקודית של מאות אלפי בני אדם בישראל. פעילות גופנית יעילה לשיפור תסמיני המחלה.

דיכאון, פעילות גופנית כטיפול
אריכות ימים, גנטיקה וגורמים אחרים

אריכות ימים? גנטיקה וגורמים אחרים המשפיעים על אורך החיים שלנו זוכים לאותה מידה של התייחסות. מחקרים שונים מראים שלא כך הדבר. ההבדלים באורך החיים מושפעים בעיקר מהגנים שלנו. אלה קובעים באלו מחלות נחלה וכמה זמן נחייה.

אריכות ימים, גנטיקה וגורמים אחרים
כלור מזיק לריאות של השחיינים

כלור מזיק לריאות של השחיינים! ידוע ששחיינים חשופים למגוון פציעות מתנועות חוזרניות וכאבים כולל בין היתר כאבים בכתפיים (כתף שחיינים), כאבי גב תחתון, כאבי צוואר ועוד. מתברר שגם הכלור בבריכות עלול לגרום לנזק ריאתי בקרב שחייני עלית.

כלור מזיק לריאות של השחיינים
לבישת אוזניות עלולות להרוג אתכם

לבישת אוזניות עלולות להרוג אתכם! פציעות, בחלקן קטלניות, שנגרמות להולכי רגל בעודם שומעים מוסיקה עם אוזניות שולשו מאז 2004. אנשים אלו שהיו ללא מודעות לסביבתם נדרסו על ידי מכוניות, משאיות, אוטובוסים ואפילו רכבות. הסיבה, לדברי החוקרים היא חוסר תשומת הלב.

לבישת אוזניות עלולות להרוג אתכם

חדשות - מחקרים רפואיים

 • לחץ בעבודה ובריאות לקויה

  לחץ בעבודה ובריאות לקויה הולכים יד ביד. מחקרים רבים הוכיחו את הקשר הזה שבין לחץ נפשי לבין בריאות לקויה. המחקר הנוכחי שנערך בעת האחרונה מצא שלחץ נפשי גבוה גורם גם לאובדן ימי עבודה על רקע של בעיות נפשיות וכמובן להפסדים כלכליים.

   
 • קריש דם בקרב רצים? אולי זאת הטיסה

  קריש דם בקרב רצים? אולי זאת הטיסה! ידוע שטיסות מהוות גורם סיכון להיווצרות קרישי דם ברגליים והתפתחות תסמונת מחלקת התיירים. בארצות הברית נבדק דמם של 41 רצים במרתון שנערך בבוסטון ב2010 והתברר שהטיסות אל התחתרות העלו את הסיכון לפתח קרישי דם.

   
 • השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

  השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים. הסיכון של אנשים שמנים לחלות במחלות כרוניות כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם, עולה. אנשים שמנים נוטים להיות מוגבלים גם מבחינה גופנית. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)