Skip to main content

ההשמנה ברחבי העולם הגיעה לממדי מגפה. בארצות הברית חמישית מהנערים בגילאי 12-19 מוגדרים שמנים. הקשר שבין השמנה לחולי ומוות מוקדם ברור. השמנה מעלה את הסיכון לסבול ממגוון רחב של מחלות החל מכאבי ברכיים ועד סרטן. 

 מגוון רחב של מחלות והפרעות בריאותיות נקשרות להשמנה ועודף משקל. חלק מהמחלות וההפרעות הבריאותיות הללו כמו סוכרת, מחלות לב וכלי דם וסרטן נושאים פוטנציאל קטלני וחלק מהם כמו דלקת פרקים ניוונית, שחיקת סחוסים, כאבי גב, כאבי ברכיים וכאבים במפרקי הירך "סתם" פוגעים באיכות החיים. 

מחקר ישראלי חדש מוצא שנערים שמנים בגיל העשרה מצויים ברמות סיכון גבוהות גם עם ההשמנה הייתה בגיל העשרה.

המחקר: עקב אחר 2.3 מיליון בחורים צעירים שעברו בדיקות גופניות טרם גיוסם לצבא הישראלי בין השנים 1967-2010. בין יתר הבדיקות שנערכו לנערים הללו נמנה משקל גוף, גובה, לחץ דם ועוד.

ממצאי המחקר: עד שנת 2011 לאחר מעקב שנמשך עשרות שנים מתו 36,000 מקבוצת המעקב. חברי הקבוצה שבצעירותם היו שמנים נמצאו בסיכון גבוה פי 5 לפתח מחלות לב קטלניות ואילו אלה שהיו "רק" בעלי עודף משקל נמצאו בסיכון גבוה פי 2-3 לפתח מחלות לב קטלניות.

מסקנות החוקרים: תוצאות המחקר מתבססות על קבוצת אנשים שהיו שמנים בתקופה שהשמנה לא הייתה שכיחה. מסיבה זאת המחקר מדאיג כיוון שהנטייה להשמנה ברחבי העולם המתועש רק הולכת וגדלה ועל כן יותר ויותר אנשים צפויים למות בגילאים צעירים יחסית ממחלות לב ושבץ מוחי כיוון שלא שמרו על משקלם בהיותם נערים. המחקר מלמד אותנו שהשמירה על המשקל של הילדים ובני הנוער עלולה להיות עניין של חיים ומוות.

לצורך שמירה על משקל מאוזן יש להקפיד על שילוב של תזונה מאוזנת ואורח חיים פעיל הכולל פעילות גופנית וצמצום הישיבה מול המחשב, הטלפון החכם, המשחקים האלקטרוניים ועוד. עוד ממליצים החוקרים להימנע מעישון, לשמור על לחץ דם תקין וערכי כולסטרול תקינים.

April 13 in the New England Journal of Medicine

תסמונת קדם וסתית

את סובלת מדיכאון, עצבנות, שינויים במצב הרוח, כאבי גב, כאבי שרירים או כאבי פרקים? יתכן ומדובר ב "תסמונת קדם וסתית". בעיה רפואית זו גורמת למגוון רחב של תסמינים ובכללם: כאבי ראש, כאבי גב ועוד ומשפיעה על איכות חייהן של נשים רבות.

תסמונת קדם וסתית
טיפים לחיים ארוכים ובריאים

החיים יקרים לנו. הידע כיצד להאריך אותם ולשפר את איכותם קיים. האם אתם מוכנים לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? להלן רשימה תמציתית ומרוכזת של טיפים לשיפור הבריאות ואריכות חיים.

חיים ארוכים
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

ניהול שיחת טלפון תוך כדי נהיגה מסכנת את החיים של הנהג, של הנהגים האחרים ושל הולכי הרגל. לא די בכך שבמהלך הנהיגה אנו לא אוחזים את המכשיר הטלפון בידינו. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

נהיגה ללא טלפונים
גנטיקה ואריכות חיים

ישנם אנשים שמתים צעירים ואנשים אחרים שחיים עד גיל 110 ויותר. מה גורם להבדלים הללו? האם הגורם לכך הוא הימנעות מלחצים נפשיים? האם האנשים הללו ניזונים מאוכל מיוחד? האם זה קשור לאיכות האוויר שאותם ברי מזל נושמים? 

אריכות חיים
שחיינים וכלור

שחיינים חשופים למגוון פציעות מתנועות חוזרניות וכאבים. מתברר שגם הכלור בבריכות עלול לגרום לנזק ריאתי בקרב שחייני עלית הדומה לזה שנראה אצל חולי אסטמה קלים. ריאותיהם הראו פי שש יותר תאים של המערכת החיסונית הקשורים לאסטמה ולאלרגיה.

כלור מזיק
חולשת העצמות

אורח החיים המודרני המתאפיין בחוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת מנוון ומזיק לבריאותינו בהרבה דרכים. במחקר שנערך בנורבגיה הגיעו החוקרים למסקנה שאורח החיים היושבני מול המחשב, טלפון חכם ו/או מול הטלוויזיה פוגעת בצפיפות העצם כבר בילדותנו.

דלדול עצמות
מתח נפשי ובעיות לב

אין חולק על ההשפעה השלילית שיש למתחים נפשיים על הבריאות שלנו. אין סוף מחקרים מצאו שמתח נפשי ובעיקר מתח נפשי כרוני מעלה את הסיכון לחלות במגוון מחלות שבחלקן נחשבות למחלות קטלניות ובכללן מחלות לב ושבץ מוחי. 

לחץ נפשי והלב
טיפול מסוכן באקנה

אקנה היא פתולוגיה דלקתית זיהומית עורית המופיעה בעיקר בגיל ההתבגרות. חיידק האקנה תוקף את בלוטות החלב וזקיקי השערות בפנים ובאזורים אחרים. בנזויל פרוקסיד היא תרופה שכיחה ביותר לטיפול חיצוני מקומי באקנה שיש ביכולתה לעכב צמיחת חיידקים. 

טיפול מסוכן באקנה
התכווצות שרירים, אבחון וטיפול

התכווצות שרירים לילית מתרחשת לרוב בשרירי השוק האחורי ובשרירים נוספים וגורמת לכאבי שרירים. ההתכווצות מתפתחת במהירות רבה ונמשכת שניות ארוכות ואפילו דקות. הכאבים המתמשכים בגין התופעה עלולים לגרום להפרעות שינה קשות.

התכווצות שרירים - אבחון וטיפול
הרגלי שינה של תלמידים

 לשינה יש תפקיד קריטי בשמירה על הבריאות של הילדים, על קצב התפתחותם ועל היכולת שלהם ללמוד ולהגיע להישגים. ילדים נוטים, במהלך החופשים לצאת מהמסגרת ולישון פחות מידי. לאחר חופש חשוב להחזיר את הילדים להתנהלות תקינה הכוללת שינה מספקת.

שינה של תלמיד

חדשות - מחקרים רפואיים

 • ישיבה גורמת לנכות

  האדם נועד ותוכנון לנוע. ישיבה היא רעה חולה, ישיבה ממושכת היא אסון לבריאות שלנו. מחקרים רבים מצאו קשר חד משמעי בין ישיבה ובעיקר ישיבה ממושכת לבין רמה גבוהה של סיכון להתפתחות נזקים גופניים ומחלות קטלניות כמו מחלות לב וכלי דם ומוות מוקדם. 

   
 • משקה אנרגיה מזיק לילדים

  משקאות אנרגיה הפכו בשנים האחרונות לטרנד עם הצלחה כלכלית ניכרת. בארצות הברית נמכרים משקאות אנרגיה בשווי של יותר מעשרה ביליון דולר כול שנה. ילדים ובני נוער מרבים לשתות משקאות אנרגיה עשירים בסוכרים וקפאין. החוקרים מבקשים למנוע את התופעה.

   
 • דימות לכאבי גב לא עוזר

  למרות העלויות הכלכליות הכבדות שימוש באמצעי הדמיה אינו משפיע את תוצאות הטיפול במבוגרים עם כאבי גב. כול קלינאי לומד שכאשר מגיע אליו חולה מבוגר עם תלונות על כאבים בגב עליו להפנותו ללא שהיות לביצוע דימות רפואי. הרבה פעמים זה מיותר.