Skip to main content

קרע ברצועה הצולבת? אסטרוגן כגורם סיכון לקרע ברצועה הצולבת מתברר מחקרית כמשמעותי. הסיכון של ספורטאיות צעירות לקרוע את הרצועה הצולבת הקדמית ולסבול מכאבי ברכיים גבוה פי  2 - 8 (תלוי במחקר) מהסיכוי של ספורטאי ממין זכר. 

מגוון השערות הועלו לגבי השכיחות הגבוהה של קרע ברצועה הצולבת הקדמית (Anterior cruciate ligament) המחברת יחד עם רצועות נוספות את שני חלקי מפרק הברך. בין הסיבות נמנה זווית האנטומית של ברכי נשים (Valgus knees), גמישות גדולה יותר של המפרקים וגורמים הורמונאליים. המחקר הנוכחי מחזק את האסטרוגן כגורם מרכזי לריבוי פציעות ברכיים בקרב נשים.

קרע ברצועה הצולבת, אסטרוגן כגורם - רקע

פציעות וקרעים של הרצועה הצולבת הקדמית גורמת להופעת סימנים ותסמינים מיידיים כולל כאבים בברך, נפיחות, מגבלות תנועה קשות ועוד, אך לפציעה זאת יש גם השלכות ארוכות טווח. בין יתר ההשלכות הארוכות טווח נמנה, שינויים ביומכניים בעבודת המפרק ועקב כך פגיעה במפרקים אחרים, סיום קריירה בספורט, פגיעה קשה באיכות החיים וכמובן דלקת פרקים ניוונית.

קרע רצועה צולבתמחקר זה ומחקרים אחרים בנושא מנסים לאתר גורמי סיכון לפציעה קשה זאת. איתור כזה עשוי למנוע חלק מהפציעות הללו. בין גורמי הסיכון הידועים לפציעה זאת נכלול רווח קטן בין העלי של עצם הירך (intercondylar notch), זווית גדולה יותר בין הברך לירך (זווית Q גדולה), תגובות עצביות ופזיולוגיות שונות משל גברים כולל זמן תגובה איטי יותר וגיוס סיבי שריר יעיל פחות וכפי שמציע המחקר הזה גם הורמונים מהווים גורם סיכון. 

המחקר

המחקר: החוקרים נתחו מידע אודות 23,000 ספורטאיות בגילאים שבין 15-19 שכלל פרטים על סוג הפעילות הגופנית שלהן, משך הפעילות, היסטוריה של פציעות ועוד.

ממצאי המחקר: הבנות שנטלו כדורים למניעת היריון היו בעלות סיכוי נמוך יותר להיפצע באופן משמעותי בברכיהן ביחס לבנות שלא נטלו כדורים למניעת היריון. הבנות שנטלו כדורים למניעת היריון נזקקו פחות לניתוחי תיקון של הרצועה הצולבת הקדמית ביחס לבנות שלא נטלו כדורים למניעת היריון. נמצא סיכוי נמוך ב22% שהבנות שנאלצו לבצע הכי הרבה ניתוחים לתיקון הרצועה הצולבת הקדמית בברכיים נטלו כדורים למניעת היריון.

מסקנות המחקר: מחקרים קודמים וכן מחקר זה מראים שאסטרוגן מחליש את הרצועות וחושף אותן לפציעות. בנות צעירות הנוטלות כדורים למניעת היריון ממגוון סיבות כולל בין היתר קבלת מחזור מתוזמן יותר וקל יותר שומרות גם על רמה נמוכה ועקבית של הורמון אסטרוגן ומגנות בכך על הרצועות בברכיים. במידה ומחקרים חדשים יחזקו את הממצאים של המחקר הזה יתכן ומניעת פציעות עשויה להיות סיבה נוספת.

Journal of Medicine & Science in Sports & Exercise, March 18, 2016

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
שחייה

פציעות שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עשויים לחשוב. שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן. עונת הסקי בפתח. מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
סקי, רק עם קסדה

סקי? רק עם קסדה ניתן להבטיח במידה גדולה של ביטחון שהראש שלכם לא היפצע. סקי נקשר לנזקי גוף רבים כולל בגפיים, בעמוד שדרה ובראש. חבישת קסדה במהלך גלישת סנובורד עשויה להוריד את הסיכון לפגיעת ראש ב60%. נכון, פחות נוח, אבל חשוב.

פציעות סקי
מוות במגרשים

מוות במגרשים אינם שכיחים אך עם זאת ניתן למנוע את רוב המקרים. מידי פעם אתלט חובב או מקצוען מאבדים את חייהם על המגרש. מדובר בתופעה עולמית הגובה את חייהם של אלפי בני אדם. כיצד עוצרים את התופעה? ראשית יש להתחיל בבדיקה של האתלט.

מוות במגרשים
שיווי משקל להפחתת פציעות

פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבות על העונג שבספורט. ישנם ענפי ספורט כמו למשל משחק כדור סל הכרוכים בסיכון גבוה במיוחד להתפתחות פציעת ספורט. אימוני שיווי משקל באמצעות "לוח מתנועע" עוזרים במניעת פציעות ספורט בכדור-סל ובענפי ספורט אחרים.

שיווי משקל ופציעות
סקר: פציעות ספורט

סקר פציעות ספורט נערך באתר שלנו כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו יתרונות בריאותיים רבים. מחקרים שונים טוענים שפעילות גופנית מונעת מחלות שבחלקן מוגדרות כקטלניות ועל כן מדובר ברכיב מרכזי בחיים שאין לוותר עליו. 

סקר פציעות ספורט
רכיבת אופניים ופגיעה בעצבי כף היד

רכיבת אופניים ופגיעה בעצבי כף היד אינם זרים זה לזה. ענפי ספורט ו/או מקצועות הכרוכים באחיזה הדוקה וממושכת באמצעות כפות ידיים כמו בעת רכיבת אופניים יוצרים עומסי יתר על העצבים בכף היד ועלולים לגרום לפציעתם ולהתפתחות תסמונות לכידה עצביות פריפריות.

רכיבת אופניים ופגיעה בעצבי כף היד

חדשות - מחקרים רפואיים

 • עבודה בעמידה ממושכת עלולה להזיק

  עבודה בעמידה ממושכת עלולה להזיק! אכן, עבודה בישיבה גורמת לנזקים בריאותיים קשים ואף מעלה את הסיכון ללקות במחלות קטלניות ומוות מוקדם. לאור זאת ישנם מחקרים וחוקרים רבים הקוראים להחליף את תנוחת הישיבה בעבודה ולעבוד בעמידה. 

   
 • מהי הפרוגנוזה של כאבי גב תחתון

  מהי הפרוגנוזה של כאבי גב תחתון? הרבה אנשים הסובלים מכאבי גב תחתון שואלים את עצמם ואת המטפל שלהם את השאלה הזאת. כאבי גב תחתון מהווים בעיה משמעותית. אנשים שסובלים מהם נמצאים גם ברמת סיכון גבוהה לסבול בעתיד מנכויות ומכאבים כרוניים. 

   
 • תסמונת התעלה הקרפלית. מגפה

  תסמונת התעלה הקרפלית היא תסמונת שכיחה. בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זו  לשכיחה יותר והתפתחה לכדי מגפה. תסמונת זו נוצרת בגלל לחץ על עצב המדיאן, בעוברו בשורש כף היד. הגורם העיקרי: שימוש יתר בכף היד והאצבעות.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)