Skip to main content

מגנטים אינם מפחיתים כאב! כך על כול פנים קובע המחקר הנוכחי. ישנם חולים הנעזרים במגנטים להפחית כאב ולטפל במחלות כמו דלקת פרקים. המגנטים מוכנסים למגוון מוצרים כמו מזרנים, כריות, מדרסים, צמידים וטבעות ובכך טוענים המרפאים מושג ריפוי טוב יותר. 

דלקת מפרקים שגרונית פוגעת בכ1% מהאוכלוסייה עם העדפה נשית ברורה. המחלה פורצת לרוב סביב גיל 40 אך יכולה להתפתח גם בקרב ילדים וזקנים. מחלת פרקים זאת פוגעת לרוב באופן סימטרי במספר רב של מפרקים בעיקר בפרקי האצבעות בידיים וברגליים אך עלולה לפגוע גם במפרקים הגדולים כולל מפרקי קרסול, ברכיים, מפרקי הירך, מרפקים וכתפיים. הסימנים והתסמינים הם מקומיים ברובם וכוללים כאב, אודם, נפיחות, חום, מגבלות תנועה ועוד. עוד מאפיינים של דלקת פרקים זאת היא כאב שאינו פג במנוחה ונוקשות הבוקר. עיכוב במתן טיפול עלול להוביל להתפתחות הרס בלתי הפיך במפרק, עיוותים ומגבלות תנועה.

מגנטים אינם מפחיתים כאב - רקע

מחקרים רבים שנערכו בקפדנות בשלושה עשורים האחרונים הראו שהטיפול באמצעות מגנטים אינו יעיל. למרות העובדה הזאת המגנטים נותרו יחסית פופולאריים ורבים נוטים להשתמש בהם כולל לענוד צמידי מגנטים או לישון על מזרן עם מגנטים ועוד. לטיפול באמצעות מגנטים יש היסטוריה ארוכה שמתחילה באסיה לפני לפחות 2000 שנה. ההילרים הקדמונים סברו שהם יכולים "לשלוף" את המחלה באמצעות המגנט. התפיסה הנוכחית של המטפלים היא שהמגנטים משנים את "שדות האנרגיה" של החולה ו/או "מגבירים את זרימת הדם" למקום הנדרש ובכך עוזרים לגוף להתרפא. מחקרים טוענים שזה לא נכון.

המחקר

מגנט אינו מרפאהמחקר: המחקר מסוג מחקר הצלבה, אקראי, כפול-סמיות, מבוקר פלצבו שלפנינו בדק את היכולת של מגנטים לרפא או להקל על דלקת פרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis).   לצורך כך גויסו 70 חולים בגילאים 33-79 שסבלו מכאבים שנבעו מדלקת פרקים שגרונית. חברי הקבוצה חולקו באופן אקראי חלקם ענד למשך 5 שבועות צמידי מגנט תקינים ומתפקדים ואחרים צמידי דמה חסרי כול יכולת מגנטית. לאחר 5 שבועות נבדק מצבם של החולים בכול הנוגע לרמת הכאב, בדיקות דם כולל חלבון מגיב סי (C-reactive protein), צמיגות הפלסמה (Plasma Viscosity), אומדן הנפיחות של המפרקים והיכולת התפקודית.

ממצאי המחקר: קבוצת החולים בדלקת פרקים שגרונית שענדה את הצמידים המגנטיים לא הראתה שיפור משמעותי ביחס לחברי הקבוצה שענדה צמידי דמה. 

מסקנות המחקר: לנוכח הממצאים הללו ראוי שכול חולה בדלקת פרקים שגרונית ישקול היטב לפני שהוא פונה לקבלת טיפול באמצעות מגנטים או רוכש במיטב כספו מוצרים המשלבים מגנטים בתוכם. 

 מחקרים נוספים בתחום פורסמו בין היתר בירחון הרפואי של הארגון הרפואי הקנדי (CMAJ 2007;177(7):736-42) שערך סקירה שיטתית של מחקרים רבים בנושא ובירחון הרפואי הבריטי (BMJ 2006;332:4) שבדק את הבסיס המדעי של הטיפול במגנטים. גם המחקרים הסתיימו באותה מסקנה לגבי חוסר היעילות של הטיפול באמצעות מגנטים.

(PLoS One. 2013 Sep 16;8(9

נוגדי דלקת מזיקים ללב ולסחוסים

שימוש ארוך טווח ובמינונים גבוהים בתרופות אנטי דלקתיות גם מן הדור הקודם כגון אספירין, נפרוקסן ואיבופרופן מעלות את הסיכון להתקפי לב ושבץ מוחי. תופעות לוואי נוספות כוללות פגיעה בקיבה ובסחוסים. נסו להימנע מתרופות.

תרופות
דלקת. מה זה?

הדלקת הינה תגובה רצויה של המערכת החיסונית לנוכח נזק הנגרם מגורם חיצוני (טראומה, חבלה) או נזק הנגרם מגורם פנימי (חיידקים, וירוסים). במהלך הדלקת מתאפשרת מלאכת הריפוי של הגוף. הדלקת חשובה וחיובית. ללא דלקת אין ריפוי!

דלקת
תרופות נוגדות דלקת. כדאי?

לתרופות אנטי דלקתיות יש לעיתים, השפעה מרגיעה על כאבים ורבים בוחרים לצרוך אותן. יחד עם זאת אין לשכוח שהרבה מחקרים מעידים על כך ששימוש בתרופות מסוג זה עלול לגרום לסיבוכים קשים כולל מוות וכן לשבש את איכות הריפוי של הרקמה.

תרופה נגד דלקת
תרופות מסוכנות

תופעות לוואי לטיפול תרופתי הן עניין שכיח. חברות התרופות מנסות לצמצם או לכול הפחות להפחית את תופעות הלוואי בעיקר את תופעות הלוואי שמסכנות חיים. למרות המאמצים המחקר המקיף הנוכחי קובע "כול התרופות נוגדות דלקת שלא על בסיס סטרואידי מגבירים את הסיכון להתקפי לב.

תופעות לוואי לתרופה
כאבים ודלקות

כאב הוא ידידו של האדם. כאבים מהווים תחושה לא נעימה שמטרתה אזהרה על נזק שמתרחש עכשיו או על נזק שכבר נוצר בגופנו ולכן חשוב להיות עירני להתפתחותם.כאבים הם גם הסיבה העיקרית שבגללה נחפש טיפול מתאים.

תהליך ההחלמה מפציעה
פעילות גופנית להפחתת כאבים כרוניים

פעילות גופנית להפחתת כאבים כרוניים היא אסטרטגיה נכונה. מה משפיע על כאבים כרוניים? מה מחריף אותם ומה מפחית אותם? במאמר שנכתב על ידי חוקרים באוניברסיטת צפון קרולינה בארצות הברית טוענים החוקרים שפעילות גופנית מהווה טיפול יעיל בכאבים כרוניים.

פעילות גופנית להפחתת כאבים כרוניים
כאבים כרוניים

כאבים כרוניים גורמים לפגיעה קשה באיכות החיים של רבים ברחבי העולם. מחקרים מצביעים על כך שהתופעה מקיפה מעל שליש מאוכלוסיית המערב. בארצות הברית למשל, קרוב ל50 מיליוני אמריקנים מוגבלים חלקית או באופן מלא בגללם.

כאבים
כאב כרוני, שכיחות ועלות

כאב כרוני? שכיחות ועלות של מחלה זאת מהווים מקרו לדאגה הולכת וגדלה. כאב כרוני גורם לעוגמת נפש ופגיעה קשה באיכות החיים של חולים רבים. כאבים כרוניים מהווים גם בעיה כלכלית אישית ולאומית כבדה יותר בהשוואה לסרטן, מחלות לב וסוכרת גם יחד. 

כאב כרוני, שכיחות ועלות
כאב גב כרוני ומבנה המוח

כאב גב כרוני ומבנה המוח? מתברר שיש קשר בין השניים. כאב כרוני גורם לעומס אישי ולאומי אדירים. במבנה המוח טמון הסוד מדוע חלק מאתנו סובלים מכאב יותר מאחרים. מדענים הצליחו לחזות מי יחלים מכאבי גב תחתון ומי לא על פי שינויים מבניים שנמצאו במוח.

כאב גב כרוני ומבנה המוח
מחלת ריינו, אבחון וטיפול

מחלת ריינו? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים משמעותיים בקצות האצבעות והבהונות. תחושת קור, נימול וכאבים בקצות האצבעות והבהונות? יתכן ואתם סובלים ממחלת ריינו. כיווץ יתר של כלי הדם הפריפריים הוא הגורם למחלה. 

מחלת ריינו, אבחון וטיפול

חדשות - מחקרים רפואיים

 • ארוחת בוקר מפחיתה סיכון לסוכרת

  ארוחת בוקר מפחיתה סיכון לסוכרת! כך על כול פנים קובעים החוקרים הטוענים שארוחת בוקר גדולה יכולה לעזור לחולי סוכרת או למנוע אותה בקרב אלו הנוטים לחלות בה. ארוחת בוקר עשירה בחלבונים ושומן מצמצמת את תחושת הרעב ומאזנת את רמת הסוכרים בדם.

   
 • כאב בכתף? חכו עם הניתוח

  כאב בכתף? חכו עם הניתוח! תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי ניתוח אורתרוסקופי לצורך דקומפרסיה של הרקמות הנצבטות כולל בורסה וגידי השרוול המסובב. אין יתרון לניתוח זה על פני טיפול שמרני.

   
 • כאבי ראש בקרב ילדים

  כאבי ראש בקרב ילדים? כאבים בראש בקרב ילדים הן מהתלונות השכיחות ששומע כול רופא ראשוני. ברוב המקרים הגורם לכאב הראש זניח והכאב צפוי לחלוף תוך שעות בחלק מהמקרים הגורם עלול להיות רציני אפילו מסכן חיים. חשוב לזהות את מקור הכאב.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)