אנשים רבים בטוחים שלמזג האוויר יש יכולת להשפיע על דלקות הפרקים שלהם. ישנם חולים שמתהדרים ביכולת לחזות את מזג האוויר בזכות הכאבים שמופיעים במפרקים שלהם בעת שינויים כלאה ואחרים במזג האוויר. יש מחקרים המוצאים קשר בין שינויי מזג אוויר וכאבי פרקים.

חולים רבים טוענים ששינויים במזג האוויר ושינויים בלחצים אטמוספריים מגבירים את הכאבים ואת הנוקשות של המפרקים. האם יש הוכחות לקיומן של השפעות כאלה? המחקר שלפנינו יצא לבדוק את זה.

המחקר: בדק את ההשפעות שיש לשינויים בלחצים ברומטריים ובטמפרטורה על כאבים בברכיים שנובעים מדלקת מפרקים ניוונית. לצורך המחקר ניתחו החוקרים נתונים אודות כאבים בברכיים שהוגשו על ידי 200 חולים וחולות מרחבי ארצות הברית בני 60 בממוצע שסבלו מדלקת פרקים ניוונית. נתוני מזג האוויר כולל טמפרטורה, לחצים ברומטריים, נקודת הטל (Dew point), משקעים ולחות נלקחו מתחנת מזג האוויר הקרובה לכול חולה. בשלב הזה בדקו החוקרים האם קיים יחס כלשהו בין התלונות על כאבים בברכיים ועוצמתם לבין המשתנים השונים בדיווחי מזג האוויר.

ממצאי המחקר: נמצא קשר קבוע בין השינויים בלחצים הברומטריים וגם בין השינויים בטמפרטורת הסביבה לבין חומרת הכאב על רקע דלקת פרקים ניוונית כפי שדווחה על יד החולים. קשר זה נותר משמעותי גם לאחר שלקחו החוקרים בחשבון את המשתנים השונים כגון גיל, מין, מדד מסת גוף, שימוש בתרופות נוגדות דלקת ועוד. 

מסקנות החוקרים: שינויים בלחצים ברומטריים וכן שינויים בטמפרטורת הסביבה באופן עצמאי משפיעים על כאבים בברכיים הנובעים מדלקת פרקים ניוונית.

Am J Med. 2007 May;120(5):429-34

דלקת פרקים פסוריאטית

דלקת פרקים פסוריאטית היא מחלת מפרקים כואבת הנלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה - פסוריאזיס. מחלה זאת הגורמת בין היתר לדלקות במפרקי העצה והכסל באגן וכאבי גב, פוגעת באיכות חייהם של מליוני אנשים בעולם ונכון להיום ללא מזור רק הקלה.

דלקת פרקים
ויטמין K ודלקת פרקים ניוונית

נימצא קשר בין רמה נמוכה של וויטמין K לבין סבירות גבוהה לחלות בדלקת פרקים ניוונית (אוסטאוארטריטיס). מחלה זאת הפוגעת בעיקר באנשים מבוגרים גורמת לכאבים, נוקשות ומוגבלות. מחסור בוויטמין יכול לגרום גם לבעיות קרישת דם.

דלקת פרקים
ביומכניקה ודלקת פרקים ניוונית

ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. עובדה זו מומחשת באמצעות מחקר שנערך בארצות הברית ובו מצאו שאחת הסיבות לדלקת פרקים ניוונית בברך היא קרע במיניסקוס. 

ביומכניקה
דלקת פרקים ועודף משקל

עודף משקל הוא רק אחד הסיבות לשחיקה ובלאי של המפרקים או בקיצור להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. כדי למנוע דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס) בברך יש להקפיד על משקל מאוזן ולנקוט בצעדים נוספים כולל טיפולים, ארגונומיה ופעילות מותאמת.

השמנה ודלקת פרקים
דלקת פרקים ניוונית והשמנה

ההשמנה היא המגפה של העת החדשה. היא גובה מחיר בריאותי קשה בגרימת מחלות קשות ובמוות מוקדם. כשליש מתושבי ארצות הברית פוגעים בבריאותם ובבריאות המפרקים בגלל משקל עודף. עומס היתר שנוצר בגלל המשקל שוחק את הפרקים.

דלקת פרקים
דלקת פרקים ניוונית

יש מספר רב של דלקות פרקים ובכללן כאלה הנגרמות בגלל ליקוי אוטואימוני, כאלה הנגרמות בגלל מחלות מטבוליות וכמובן את מחלת הפרקים השכיחה ביותר - דלקת פרקים ניוונית. מדובר במחלה הפוגעה במפרקי הגוף וגורמת בין היתר לשחיקה של הסחוס המפרקי.

כאבי מפרקים
שינויים ניווניים בפרקים והשמנה

דלקת פרקים ניוונית הפוגעת במפרקים היא תופעה שכיחה. משקל יתר והשמנה יוצרים עומסי יתר על המפרקים ומאיצים את תהליכי השחיקה והבלאי. הפחתת משקל מפחיתה גם את כאבי הברכיים ומשיבה את היכולת לנוע בקרב אנשים עם דלקת פרקים ניוונית בברכיים. 

שינויים ניווניים והשמנה
סוגים של דלקות פרקים

יש מעל 100 סוגים של דלקות מפרקים. כול אחד מהן עלול להיות האחראי לכאבים, נוקשות, מגבלות התנועה ותסמינים נוספים שמהם אתם סובלים או תסבלו, בשלב כזה או אחר של חייכם. דלקת המפרקים השכיחה ביותר היא דלקת מפרקים ניוונית.

כאבי פרקים
על דלקות פרקים

ישנן מאות מחלות פרקים. דלקת פרקים ניוונית (Osteoarthritis) מהווה את מחלת המפרקים השכיחה ביותר. רוב בני האדם צפויים לסבול ממחלה זו בשלב כלשהו בחייהם. העלויות הכלכליות הכרוכות במחלה זאת הן אדירות.

כאבי פרקים
דלקת פרקים. אבחון

דלקת פרקים מהווה את אחד הגורמים השכיחים ביותר לכאבי פרקים, מגבלות תנועה, עוגמת נפש ופגיעה באיכות חיים וכמובן פגיעה כלכלית אישית ולאומית. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מאחת או יותר ממאה דלקות הפרקים הקיימות. גם ילדים מצויים בסיכון.

דלקת פרקים