אחד מגורמי המוות המרכזיים למבוגרים ברחבי העולם הוא אובדן שיווי משקל, נפילה. הגורם לנפילות ומוות בקרב מבוגרים הוא בעיקר ניוון במערכות שיווי המשקל והקואורדינציה, תזונה דלה, פגיעות קוגניטיביות ומחלות כמו סוכרת שאינן מטופלות באופן ראוי. 

אחת הבעיות שמאיימות על בריאותם, על עצמאותם ועל חייהם של מבוגרים היא הנטייה ליפול. נפילות בגיל מבוגר גובה מהאוכלוסייה המבוגרת מחיר כבד. על פי סטטיסטיקות שונות נפילות ונפילות חוזרות מתרחשות בערך במחצית מבין המבוגרים מעל גיל 65. לרוב הנפילות הללו גורמות לנזקים קלים ברקמות הרכות שמחלימים תוך ימים או שבועות, אך בחלק קטן אך משמעותי של המקרים הנזקים עלולים לכלול שברים ואף מוות. גם נפילה שהסתכמה בנזקים קלים עלולה לפגוע בביטחונו העצמי של הזקן ולגרום לו לא לצאת מהבית על כול המשתמע מכך.

מה גורם לנפילות בקרב מבוגרים?

נפילה של המבוגרים עלולה להתרחש בגלל תהליכים ניווניים הפוגעים במערכות הגוף השונות שאחראיות בין היתר על ייצוב הגוף, על שיווי המשקל ועל ההתמצאות במרחב. בין מערכות אלו נמנה את השרירים שנחלשים עם השנים, את המפרקים עצמם (דלקת פרקים ניוונית), את מערכת שיווי המשקל במוח ובאוזן התיכונה ואת מערכות החיישנים בשרירים ובמפרקים. מלבד פגיעה במערכות גוף אלה השפעה דומה עלולה להיות גם לכול מחלה הפוגעת ביכולות הגופניות הבסיסיות של הקשיש כולל מחלה עם חום גבוה, שיבושי ראייה, ליקויים בלחץ דם, סחרחורת, התייבשות, הפרעות קוגניטיביות ועוד. גם תרופות מסוימות ותזונה לקויה עלולים לפגוע ביכולתו של הקשיש, בשעת הצורך, להתייצב ולהימנע מנפילה.

כמובן שגם מרחב תנועה שאינו ידידותי לקשיש עלול לגרום לנפילתו. כך למשל מחוץ לבית מדרכה שיש בה מרצפת שאינה מונחת כראוי או תאורה לקויה מזמינה נפילה של הקשיש ואילו בתוך הבית יש לחשוש מקפל בשטיח, החלקה באמבטיה או החלקה בגלל רצפה רטובה.

המחקר: החוקרים סרקו את הנתונים שפרסם משרד הבריאות האמריקאי (Centers for Disease Control and Prevention, National Center for Health Statistics) לגבי כמות המבוגרים שנפצעו או מתו כתוצאה מנפילה.

ממצאי המחקר: מסיבות שאינן ברורות לחלוטין נפילות הגורמות לפציעות ולמוות הופכות להיות שכיחות יותר. על פי הנתונים שמפרסם משרד הבריאות האמריקאי כשליש ממבוגרים (מעל גיל 65) בארצות הברית מועדים ונופלים כול שנה. חמור יותר, בהשוואה לשנת 2000 הוכפלה כמות המבוגרים בארצות הברית שמתים כול שנה כתוצאה מנפילה. בשנת 2000 עמד מספר המבוגרים שמתו מנפילה על 30 לכול 100,000. המספר בשנת 2013 עמד על 57 לכול 100,000.

המלצות החוקרים: יש חשיבות עצומה על כן לשמר את כושרן של המערכות הגופניות שיש ביכולתן למנוע או לכול הפחות להפחית את הסיכון למוות מנפילה בקרב מבוגרים. בין היתר מומלץ על פעילות גופנית מגוונת הכוללת פעילות אירובית ואימוני כוח, תזונה עשירה, וטיפול רפואי טוב במחלות.

May 6 in the CDC's NCHS Data Brief

לייזר רך - טיפול

מגוון רחב של אמצעים טכנולוגיים קיימים לרשות המטפלים בתסמונות כאב שמקורם במערכות עצב שריר ושלד. חלק מהאמצעים הללו אינם אלא גימיקים חסרי תועלת וחלק אחר אכן פועלים ביעילות. מה לגבי לייזר רך? מכשיר לא חודרני ואפקטיבי.

ריפוי בלייזר
שלבי השיקום

הרבה אנשים יחוו פציעה גופנית או יעברו ניתוח שישאירו אותם חלשים ומוגבלים. כדי לחזור לאורח חיים פעיל הכולל פעילות גופנית והשתתפות בתחרויות ספורט יש להכשיר ולשקם את המפרק הפצוע כדי שיוכל לעמוד בעומסים הצפויים. 

שלבי השיקום
שיקום - מידע כללי

שיקום יסודי שנעשה בשלבים המתאימים של הפציעה הוא המפתח לחזרה בטוחה יחסית לפעילות ולאורח חיים נורמאלי. בלעדיו המפרק נותר ללא יציבות ואין ערובה שהפציעה לא תשוב. מעבר מהיר מידי מפציעה לפעילות מסכן את המפרק.

שיקום
שיקום לאחר החלפת מפרק

התזמון של תחילת תהליך השיקום של החולה לאחר ניתוח החלפת מפרק יכול להשפיע על תוצאותיו. מתברר שהעיתוי הנכון לכך שונה ממפרק למפרק. מחקר הנוכחי מצא שיש להתחיל שיקום תוך ימים אחדים לאחר ניתוח החלפת ברך. העיתוי להתחלת תהליך שיקום הירך שונה. 

מתי להתחיל שיקום
מתיחות

לתפקוד מיטבי זקוקים השרירים בגופנו לאיזון בכול הקשור לגמישות ולכוח.  שרירים שאינם מאוזנים עלולים להפחית מהאיכות של הביצוע הביומכני ולגרום לפציעות, כאבים ודלקות. כמובן שהדברים נכונים גם לגבי רקמות רכות אחרות. 

מתיחות
יכול לעמוד על רגל אחת?

היכולת לעמוד על רגל אחת למשך 20 שניות ויותר מהווה אמת מידה לבריאות המוח וכלי הדם ולא רק לשיווי המשקל. לטענת החוקרים חוסר יכולת לעמוד על רגל אחת לפרק הזמן הזה עלולה להעיד על נזקים לכלי דם במוח כתוצאה משבץ או דימום מוחי מזערי.

עמידה על רגל אחת
שיקום

שלבקת חוגרת, הידועה גם כשינגלס (Shingles) או הרפס זוסטר (Herpes Zoster), היא התעוררות דלקתית נגיפית הנגרמת על ידי נגיפי ההרפס ה-Varicella Zoster Virus. הנגיפים מדביקים עצבי חישה מרכזיים וגורמים למגוון סימנים ותסמינים.

הרפס זוסטר