כמעט כולם סובלים או יסבלו במהלך חייהם מכאבי גב תחתון. מחקר חדש מצא שעישון, השמנה, צריכת אלכוהול ודיכאון הם בין גורמי הסיכון להתפתחות כאבי גב תחתון. הבשורה היא ששינוי בסגנון חיים עשוי למנוע או לחילופין להועיל בהפגת הכאבים בגב התחתון.

מגוון רחב של גורמי סיכון עלולים להוביל להתפתחות כאבי גב תחתון כולל כמובן אורח חיים יושבני, חוסר פעילות גופנית, יציבה לקויה התנהלות ארגונומית לקויה ועוד. המחקר המצוין כאן מתייחס יותר לגורמי סיכון הקשורים לסגנון חיים כולל הרגלי שתיית אלכוהול, עישון, השמנה ומצב נפשי. 

כאבי גב תחתון וסגנון חיים. מה הקשר?

יש מספר אופנים שסגנון חיים עלול להשפיע על בריאות הגב. ראשית ניתן לומר שאנשים בעלי עודף משקל ו/או מעשנים ו/או צרכני אלכוהול כבדים ו/או הנמצאים בדיכאון אינם נוטים לבצע פעילות גופנית. פעילות גופנית משמרת ומשפרת את היכולות של הרקמות השונות בגב התחתון לתמוך ולהגן על עמוד השדרה ובכך מונעים כאבי גב תחתון.

מבין הגורמים המפורטים במחקר משקל יתר הוא הגורם ההרסני ביותר לגב התחתון. משקל יתר יוצר עומס פיזי על רקמות הגב התחתון כולל על עמוד השדרה, הדיסקים הבין חולייתיים, סחוסים שרירי הגב ועוד. עומס יתר זה יוביל בהכרח לנזקים מצטברים באחת או יותר מהרקמות הללו ולהתפתחות כאבי גב תחתון. עישון מפחית את אספקת הדם לרקמות השונות, מאיץ את הניוון של רקמות עמוד השדרה ובכך חושף אותן לבלאי מהיר יותר ולפציעות שעלולות להוביל לכאבי גב תחתון. האופן הישיר שבו אלכוהול ו/או דיכאון גורמים לכאבי גב תחתון אינם מפורטים אך עם זאת יתכן ומנגנון גרימת הנזקים וכאבי הגב נמצא בחוסר פעילות גופנית, יציבה לקויה התנהלות ארגונומית רעה (כשאתה בדיכאון או שיכור לא באמת איכפת לך איך אתה יושב או מרים משאות).

המחקר: במסגרת המחקר נחקרו הנתונים הבריאותיים של 26 מיליון בני אדם. בין היתר נסקרו סגנון החיים של האנשים, מצבם הנפשי ומצבם הגופני.

ממצאי המחקר: 16.5 מהאנשים שסבלו מכאבי גב תחתון עישנו, 15% מהם היו תלויי אלכוהול, 17% מהם היו שמנים ו19% מהם היו בדיכאון.

המלצות החוקרים: חלק גדול מהנזקים הגורמים לכאבי גב תחתון עלולים להיות בלתי הפיכים ועל כן עדיף תמיד למנוע את הנזקים הללו מאשר לנסות לרפא אותם לאחר שכבר קרו. שינוי בסגנון חיים כולל הפסקת העישון, הפסקה או צמצום בכמות האלכוהול לרמה נורמאלית, הפחתה במשקל, טיפול בדיכאון ופעילות גופנית יכולים לעשות את ההבדל בין גב בריא לגב חולה.
American Academy of Orthopaedic Surgeons 03, 2015

תסמונת זנב הסוס

תסמונת זנב הסוס - מצב קליני עם פוטנציאל לנזק חמור ובלתי הפיך המחייב התערבות כירורגית דחופה. תסמונת זנב הסוס מתרחשת כאשר לחץ נוצר, לרוב על ידי דיסק בין חולייתי, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של עמוד השדרה.  

זנב הסוס
סקס וכאבי גב

כאבי הגב גורמים לנו מגבלות גופניות רבות ובכללן מגבלות בקיום יחסי מין סדירים. ובכול זאת, אין לוותר על חיי המין. מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו על הנושא בעדינות ובמבוכה וגם לאלו שלא מעיזים לשאול.

מין וכאבי גב
שחייה לכאבי גב?

חשים כאבי גב? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם. בין יתר ההצעות שקיבלתם הייתה בוודאי גם ההמלצה לשחות: "אין כמו שחייה לכאבי גב"! ובכן, זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו להזיק.

שחייה
נהיגה ללא כאבי גב

רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה היא כאבי הגב. ברוב המקרים כאבי גב אלו הם תוצאה של חוסר התאמה בין הנהג למושב במכונית.

נהיגה ללא כאב
הליכה לכאבי גב תחתון

פעילות גופנית היא קריטית לגב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. על פי מומחים, יש לבחור פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

כאבי גב
יוגה לכאבי גב תחתון

ליוגה יש דימוי של פעילות גופנית בריאה וטוב שכך. יוגה אכן מטיבה עם גופנו ונפשנו. מחקר חדש מאשר שיוגה מועילה במצב של כאבי גב תחתון כרוניים אך אינה נטולת סיכונים. יש לפתח מודעות ולהימנע מכול תנועה או מנח הכרוכים בכאב.

יוגה
כאבי גב במגמת עלייה

כאבי גב הם הגורם השני בשכיחותו למגבלות תנועה בקרב הבוגרים האמריקאים וסביר שכך גם בקרב הבוגרים הישראלים. משנה לשנה יותר ויותר אנשים  ברחבי העולם המערבי סובלים מכאבי גב כרוניים. והמגמה הזאת ממשיכה לטפס. מחקר שנערך בצפון קרוליינה בדק את העובדות.

יותר כאבי גב
כאב גב? נסו להימנע מניתוח

כאבי גב תחתון הם עניין שכיח. מחקר שערכו אורטופדים ופורסם בירחון אורטופדי מקצועי קובע: "ביצוע ניתוחי גב בגלל כאבי גב תחתון הנגרמים מנזק לדיסק הבין חולייתי הוא לעיתים קרובות מיותר". לדעת החוקרים יש להעדיף תחילה טיפול שמרני לא חודרני.

הימנעו מניתוח גב
בלט דיסק - גורמים, תסמינים וטיפול

סובלים מכאבי גב או כאבי צוואר? ישנה סבירות גבוהה שכאבים אלו נובעים מנזק לדיסק הבין חולייתי אשר יוצר לחץ על שורש עצב וגורם למגוון תסמינים. לרוב, מדובר בבלט דיסק. מהו דיסק? ומה ההבדל בין בליטה, בקע או פריצה של הדיסק?

בלט דיסק - גורמים, תסמינים וטיפול
אנטומיה וביומכניקה של הגב

כאבי גב הם תלונה שכיחה. למעשה כמעט כול אדם יסבול מהם לפחות פעם אחת בחייו. בהסתברות סטטיסטית 100% מהאנשים יסבלו ממיחושים בחלק זה או אחר של הגב לפחות פעם אחת בחייהם, כולל כאבים בצוואר, בגב עליון או בגב התחתון.

כאבי גב