Skip to main content

טלוויזיה יכולה להרוג! העידן המודרני מתאפיין באורח חיים יושבני. האדם המודרני מרבה לשבת במהלך יום עבודתו וגם בבית וממעט לעסוק בפעילות גופנית. לסגנון החיים הזה יש מחיר בריאותי כבד בצורת מחלות מסוכנות ואף מוות מוקדם שאנשים משלמים.

ההשפעה השלילית שיש לאורח החיים היושבני (Sedentary lifestyle) על הבריאות של האדם היא עובדה ידועה. מחלות רבות שבחלקן מוגדרות כקטלניות נגרמות עקב כך. החוקרים במחקר הנוכחי יצאו לבדוק מה ההשפעה שיש למנהג המודרני לצפות שעות ארוכות מידי יום בטלוויזיה על הבריאות שלנו.

טלוויזיה יכולה להרוג - רקע

הצפייה הממושכת בטלוויזיה מאפיינת את רוב בני האדם בעולם המודרני. אנשים מגיעים הביתה אחר יום עבודה מתיש נזרקים על הספה מול הטלוויזיה עד שהעיניים נעצמות. הצפייה הרציפה בטלוויזיה המאפיינת חלק ניכר מהאנשים זכתה גם לכינוי עדכני צפיית בינג' או בולמוס צפייה ( Binge-watching). מושג זה מתאר את הנוהג של צפייה בסדרות טלוויזיה שלמות וברצף. על פי מחקרים שונים האמריקאים מבלים מחצית מזמנם הפנוי מול מסך הטלוויזיה. המרתונים הללו של הצפייה בטלוויזיה בסדרות אהובות הורגות אתכם. על פי מחקרים שונים בין המחלות שהסיכון לחלות בהן עולה בגלל תופעה זאת נכלול סרטן, מחלות לב וכלי דם, מחלת ריאות חסימתית כרונית (chronic obstructive pulmonary disease), סוכרת, שפעת, דלקת ריאות, פרקינסון, מחלות כבד ועוד. ישנם מחקרים המצביעים על כך שאנשים אלו מצויים גם בסיכון גבוה יותר להתאבד.

 כל למשל מצאו חוקרים  שמי שצופה בטלוויזיה 3-4 שעות כול יום מעלה את סיכויו למות ב15% גם לאחר שהחוקרים שקללו את כול גורמי הסיכון האחרים כולל שתיית אלכוהול, השמנה, עישון ועוד. אלה בקרב הצופים ההדוקים בטלוויזיה שעשו זאת יותר מ7 שעות ליום העלו את סיכוייהם למות ב47% בהשוואה לאנשים שצפו בטלוויזיה פחות משעה ליום. מיותר להזכיר שמה שהורג אותנו הן לא הסדרות שאנו רואים ברצף (את המוח הן הורגות) אלא הישיבה הממושכת. כאשר מוסיפים לישיבה המתמשכת הזאת גם נשנושים ואכילה של מזון זבל התוצאה היא קטלנית. הדרך לצמצם את ההשפעות ההרסניות של הצפייה הממושכת בטלוויזיה היא ראשית כול להיות פעיל גופנית ומלבד זאת להקפיד על קימות תכופות לצורך ביצוע הליכות והימנעות מאכילת יתר ובעיקר מאכילת אוכל זבל.

 המחקר

הטלוויזיה הורגת אותנורקע: צפייה ממושכת בטלוויזיה יכולה להרוג אתכם. השעות הארוכות שאתם מבלים מול מסך הטלוויזיה מעלים את הסיכון שלכם לפתח קרישי דם בריאות, ברגליים, במוח ועוד. למעשה, כול שעתיים נוספות שאתם צופים בטלוויזיה מעלים את הסיכון בכ40% להתפתחות סחיף דם קטלני בריאות שלכם. צפייה בטלוויזיה במשך5 שעות או יותר כול יום מעלים פי 2.5 את הסיכון שלכם למות מוות מוקדם בהשוואה לאנשים שצופים בטלוויזיה "רק" שעתיים וחצי או פחות מידי יום.

כך למשל נמצא שלאור אימוץ הרגלי הצפייה הממושכת בטלוויזיה על ידי היפנים חלה נסיקה חדה במספר הסובלים מקרישי דם קטלניים בריאות במדינה זאת. כמובן שישנם גורמי סיכון נוספים להתפתחות קרישי דם מלבד הישיבה הממושכת מול מסך הטלוויזיה. בין יתר גורמי הסיכון המשמעותיים להתפתחות קרישי דם בריאות או בכול מקום אחר בגוף חשוב לציין עישון, מחלת סוכרת, לחץ דם גבוה וכמובן את הגורם החשוב מכולם - השמנה.

המחקר: המחקר שלפנינו בדק את השפעות הרגלי הצפייה בטלוויזיה על בריאותו ואריכות חייו של האדם.

ממצאי המחקר: צפייה של מעל 3 שעות מידי יום בטלוויזיה מכפילה את הסיכון למוות מוקדם.

המלצות החוקרים: להימנע מאורח חיים יושבני, להקפיד על ביצוע פעילות גופנית באופן שגרתי ולהגביל את הצפייה בטלוויזיה לשעה עד שעתיים ביום. הקפידו לבצע הפסקה בצפייה לצורך הימתחות והליכה לאחר כשעה מול המסך. הימנעו מצפיית בינג' או בולמוס צפייה. המונח צפיית בינג' מתאר מצב בעייתי של צפייה רצופה וממושכת של מספר פרקים. לא נמצאו סיכונים דומים כתוצאה מנהיגה או עבודה מול מחשב.

Journal of the American Heart Association, 06/2014

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

פעילות גופנית לעובדי משרד
מתח נפשי בעבודה

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מתח נפשי בעבודה
עבודת מחשב ותסמונת מחלקת התיירים

עבודת מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

עבודת מחשב ותסמונת מחלקת התיירים
עבודה מונוטונית ומאמץ חוזרני

עבודה מונוטונית ומאמץ חוזרני מהווים גורם מרכזי לפציעות בעבודה, בביצוע מטלות בבית ואפילו במהלך בילוי בשעות הפנאי. כתוצאה מפעילות חוזרנית אנו עלולים לגרום לנזק עצבי, לדיכאון  ובסיכומו של דבר לתסמונת העובד החולה. 

עבודה מונוטונית ומאמץ חוזרני
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה כתוצאה מעבודה ממושכת מול מסך מחשב הכוללת בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. הדרך לטפל בבעיה היא בעיקר הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך כלשהו והקפדה על עמדת עבודה ארגונומית.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
לבחור ילקוט ביה"ס

לבחור ילקוט ביה"ס אינו עניין מורכב מידי. גורמים רבים עומדים אחר כאבי הגב אצל ילדים. נציין עוד שמדובר בבעיה שנמצאת במגמת עלייה. בין הגורמים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

לבחור ילקוט ביה"ס
זהירות משרד

זהירות משרד! המשרד שלנו נראה מקום בטוח. אין בו את הסכנות שיש לפועל במפעל לעיבוד מתכות. אין בו פיגומים גבוהים, סולמות ושאר סיכונים אליהם נחשפים עובדי בניין. ובכול זאת המשרד הוא מקום עבודה מסוכן הגורם לפציעות וכאבים כרוניים. 

זהירות משרד
כתיבת מסרונים עלולה לפצוע

כתיבת מסרונים עלולה לפצוע! כתיבה ושליחה של מסרונים (SMS) וכן תפעול חוזר ונשנה של נגני MP3, מחשבים, ומשחקים אלקטרוניים אחרים חושפים את המשתמשים המכורים ל"תסמונת פציעות ממאמץ נשנה". תסמונת זו פוגעת בין היתר בגידים, שרירים, מפרקים, סחוסים ועוד. 

כתיבת מסרונים עלולה לפצוע

חדשות - מחקרים רפואיים

 • פעילות גופנית לבניית מסת העצם

  פעילות גופנית לבניית מסת העצם היא שיטה יעילה ביותר. מחלת דלדול העצם (Osteoporosis) הפוגעת בנשים ובגברים גורמת להיחלשות העצמות. במקרים אלו, נפילה משמעותה סיכון גבוה לשברים ואפילו למוות. פעילות גופנית היא דרך יעילה להתמודד עם בעיה זאת.

   
 • שינה בקרבה לטבע טובה יותר

  שינה בקרבה לטבע טובה יותר. כך קובע המחקר שלפנינו. שינה איכותית חשובה לבריאות המנטלית והגופנית שלנו. על פי המחקר הנוכחי מתברר שדרך אחת להגיע לשינה איכותית היא לחיות קרוב לאזורי טבע כגון פרקים ו/או חופים. מה הקשר בי קרבה לטבע לשינה?

   
 • פעילות גופנית וכוח המוח

  פעילות גופנית וכוח המוח הולכים יחדיו. מתברר שילדים העוסקים בפעילות גופנית ובעיקר בפעילות אירובית משפיעים על מבנה מוחם ומשפרים יכולות קוגניטיביות והישגים בלימודים. ילדים פעילים גופנית לומדים שפות חדשות ומתמטיקה באופן יעיל יותר.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)