Skip to main content

העידן המודרני מתאפיין באורח חיים יושבני (Sedentary lifestyle). האדם המודרני מרבה לשבת במהלך ביצוע עבודתו וכן בבית וממעט לעסוק בפעילות גופנית. לסגנון החיים הזה יש מחיר בריאותי כבד בצורת מחלות ואף מוות מוקדם שאנשים משלמים.

צפייה ממושכת בטלוויזיה יכולה להרוג אתכם. השעות הארוכות שאתם מבלים מול מסך הטלוויזיה מעלים את הסיכון שלכם לפתח קרישי דם בריאות, ברגליים, במוח ועוד. למעשה, כול שעתיים נוספות שאתם צופים בטלוויזיה מעלים את הסיכון בכ40% להתפתחות סחיף דם קטלני בריאות שלכם. צפייה בטלוויזיה במשך5 שעות או יותר כול יום מעלים פי 2.5 את הסיכון שלכם למות מוות מוקדם בהשוואה לאנשים שצופים בטלוויזיה "רק" שעתיים וחצי או פחות מידי יום.

כך למשל נמצא שלאור אימוץ הרגלי הצפייה הממושכת בטלוויזיה על ידי היפנים חלה נסיקה חדה במספר הסובלים מקרישי דם קטלניים בריאות. כמובן שישנם גורמי סיכון נוספים להתפתחות קרישי דם מלבד הישיבה הממושכת מול מסך הטלוויזיה. בין יתר גורמי הסיכון המשמעותיים להתפתחות קרישי דם בריאות או בכול מקום אחר בגוף חשוב לציין עישון, מחלת סוכרת, לחץ דם גבוה וכמובן את הגורם החשוב מכוולם - השמנה.

המחקר: המחקר שלפנינו בדק את השפעות הרגלי הצפייה בטלוויזיה על בריאותו ואריכות חייו של האדם.

ממצאי המחקר: צפייה של מעל 3 שעות מידי יום בטלוויזיה מכפילה את הסיכון למוות מוקדם.

המלצות החוקרים: להימנע מאורח חיים יושבני, להקפיד על ביצוע פעילות גופנית באופן שגרתי ולהגביל את הצפייה בטלוויזיה לשעה עד שעתיים ביום. הקפידו לבצע הפסקה בצפייה לצורך הימתחות והליכה לאחר כשעה מול המסך. הימנעו מצפיית בינג' או בולמוס צפייה. המונח צפיית בינג' מתאר מצב בעייתי של צפייה רצופה וממושכת של מספר פרקים. לא נמצאו סיכונים דומים כתוצאה מנהיגה או עבודה מול מחשב.

Journal of the American Heart Association, 06/2014

מחשב. אויב או אוהב?

שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב ובריאות
סקר: האם מחשב מסוכן?

המחשב מהווה רכיב מרכזי בחיי אנשים רבים. בסקר שערכנו באתר שאלנו: האם לדעתך המחשב מהווה סכנה בריאותית? סך התשובות שקיבלנו הוא 147. מרביתם סברו שעבודת מחשב מזיקה. להלן פילוג ההצבעות: לדבריהם של 68 (46.3%) מהמשתתפים "המחשב מזיק בגלל שימוש לא נכון", 

האם מחשב מסוכן?
ארגונומיה. בדיקה עצמית

בכול הנוגע לפציעות דלקות ולתאונות עבודה מניעה היא שם המשחק. קל יותר למנוע נזקים הגופניים מאשר לעבור תהליכי ריפוי ושיקום ארוכים. הקפדה על ארגונומיה בסביבת העבודה והחיים תעזור לכם להפחית פגיעות גוף ונפש.

ארגונומיה
עמדת מחשב ארגונומית

חוסר ההתאמה בין האדם למחשב גורם לפגיעות רבות. כאורך שעות העבודה מול המחשב כך גם עולה הסיכון לפגיעה. עיקר הנזקים מתרכזים בעמוד השדרה ובגפה העליונה. בין יתר הפגיעות השכיחות נמנה פריצת דיסק ותסמונת התעלה הקרפלית.

ארגונומיה
ייעוץ ארגונומי

מרפאתנו מציעה שרותי בדיקה והתאמה ארגונומית של סביבת העבודה וסביבת החיים. לשם כך אנו חוקרים את גורמי הסיכון לפגיעה בסביבת חייו של האדם. בוחנים את תנוחותיו הבסיסיות, את הציוד שבו הוא משתמש וכמובן את אופן השימוש.

ארגונומיה
ארגונומיה, מידע כללי

האם בסוף יום העבודה מול מחשב אתם חשים כאבי צוואר או כאבי גב תחתון? הברכיים או הידיים מציקות לכם? העיניים מציקות? הראש כואב?. אם עניתם בחיוב על אחת מהשאלות הללו יתכן והסיבה לבעיות שלכם קשורה בארגונומיה לקויה.

ארגונומיה
הרצאה בנושא: ארגונומיה

תאונות עבודה הפכו לבעיה משמעותית עבור העובדים והמעבידים. אי ההתאמה בין דרישות העבודה ליכולתו הפיזית והמנטאלית של העובד מובילה לפציעות במערכות עצב שריר ושלד. הנזקים בגין אי תכנון או אי יישום ארגונומי

ארגונומיה
עבודה, שבץ והתקפי לב

עבודה קשה הורגת. ריכוז של מאמצים גופניים קיצוניים בעבודה מעלים את הסיכון להתפתחות התקף לב, שבץ מוחי ומוות מוקדם. כבאים שמתו במהלך עבודתם מהתקפי לב, שבץ מוחי או בעיות כלי דם אחרות עסקו בעבודה מאומצת בטרם האירוע הבריאותי.

עבודה עלולה להרוג
ישיבה גורמת לנכות

האדם נועד ותוכנון לנוע. ישיבה היא רעה חולה, ישיבה ממושכת היא אסון לבריאות שלנו. מחקרים רבים מצאו קשר חד משמעי בין ישיבה ובעיקר ישיבה ממושכת לבין רמה גבוהה של סיכון להתפתחות נזקים גופניים ומחלות קטלניות כמו מחלות לב וכלי דם ומוות מוקדם. 

ישיבה מזיקה
מוות מסולם

תאונות במקומות העבודה ובבית גובות מחירים בריאותיים וכלכליים כבדים ביותר. אלפי בני אדם נהרגים ונפצעים מידי שנה, ברחבי העולם, בגלל תאונות מסוג זה. נפילה מסולם במקום העבודה ובבית מהווה גורם מרכזי למוות ולפציעות קשות בעלות השלכה על איכות החיים. 

זהירות סולם

חדשות - מחקרים רפואיים

 • עדיף להיות שמן מאשר לא פעיל

  אין חולק על כך שלהיות שמן משמעותו להיות חשוף למגוון אדיר של מחלות קטלניות כגון מחלות לב, מחלות כלי דם, סוכרת וסרטן ומחלות ניווניות כגון דלקת פרקים ניוונית. ועכשיו לאחר ההקדמה הזאת מה עדיף לדעתכם להיות, שמן או ללא פעילות גופנית.

   
 • סרטן וקרני רנטגן

  צילומי רנטגן ושאר הבדיקות הכרוכות בקרינת רנטגן עלולים לגרום להתפתחות מחלות סרטן. במחקר שלפנינו נמצא שקרינת רנטגן עקב צילומי רנטגן של החזה או עקב ממוגרפיה אצל נשים עם מוטציות גנטיות מסוימות מעלה את הסיכון לפתח סרטן. צמצמו את השימוש ברנטגן.

   
 • השמנה ודלקת פרקים שיגרונית

  דלקת מפרקים שיגרונית היא מחלה כרונית, אוטואימונית, מזיקה ומקצרת חיים, התוקפת עד 3% מהאוכלוסייה. המחלה יכולה להתפתח בכל גיל, עם העדפה לנשים ביחס של 3:1. הסיכוי של חולים עם משקל עודף והשמנה ליהנות מהפוגה קטנים.