Skip to main content

ישיבה מרובה גורמת לנכות! האדם נועד לנוע. ישיבה ממושכת היא אסון לבריאות שלנו. מחקרים רבים מצאו קשר חד משמעי בין ישיבה ממושכת לבין סיכון מוגבר להתפתחות נזקים גופניים וחולי במחלות קטלניות כמו מחלות לב וכלי דם ועקב כך גם למוות מוקדם. 

נכות בגיל המבוגר היא תופעה שכיחה יחסית. אם אתם בני 60 או יותר כול שעה שאתם יושבים מכפילה את הסיכון שלכם להיות נכים. גם אם אתם פעילים גופנית התוצאה הזאת אינה משתנה. למעשה טוען המחקר שאורח החיים היושבני הוא גורם סיכון לנכות השווה בעוצמתו לחוסר בפעילות גופנית.

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

ישיבה מרובה גורמת לנכות - רקע

המחקר הנוכחי היה המחקר הראשון שהראה כיצד אורח חיים יושבני מהווה גורם סיכון להתפתחות נכויות ומגבלות תנועה ללא קשר לפעילות גופנית. אם ישנן שתי נשים בנות 65 כאשר אחת מהן יושבת במשך 12 שעות ביום ואילו האחרת יושבת 13 שעות ביום זו האחרונה נמצאת בסיכון גבוהה ב50 להיות מוגבלת. לחיות אורח חיים יושבני אין משמעתו לא לעסוק בפעילות גופנית. לאורח חיים יושבני ישנה משמעות משל עצמו. הנזקים שאורח חיים זה גורם אינם תלויים בקיומם או בחומרתם בפעילות גופנית כזו או אחרת.

בארצות הברית חיים 56 מיליוני נכים. ההגדרה של נכות היא חוסר יכולת לבצע מטלה בסיסית כמו אכילה, להתלבש, להתקלח לבד, להיכנס ולצאת מהמיטה וללכת לאורך החדר. נכות מהווה גורם סיכון בפני עצמה לאשפוזים יקרים בבתי חולים ובבתי מחסה ייעודיים. הממצאים מהמחקר הזה צריכים לגרום למבוגרים הרוצים לנהל אורח חיים פעיל עד יומם אחרון לצמצם דרמטית את זמן הישיבה שלהם מול הטלוויזיה ו/או המחשב, להרבות בהליכה ובפעילות גופנית אחרת. במידת הצורך כאשר אתם רוצים להשתמש במחשב, הקפידו לגוון את מנחי העבודה מולו. עבדו לסירוגין בעמידה, ישיבה גבוהה ובישיבה רגילה. קומו כול 30 דקות ובין מנח עבודה אחד למשנהו צאו הליכה קצרה. 

המחקר

sitting and disabilityהמחקר: החוקרים במחקר שלפנינו בדקו את ההשפעה שיש לישיבה ממושכת על 2,286 מבוגרים ומבוגרות בגיל 60 ומעלה. המחקר נמשך בין השנים 2002-2005. החוקרים ערכו השוואה בין מצבם הבריאותי של אנשים מקבוצה זאת שהיו במצב בריאות דומה וברמת פעילות גופנית דומה שכללה הליכה מתונה או הליכה מהירה יותר.

למשתתפים הוצמדו מכשירי מדידה שמדדו לאורך כול תקופת המחקר את זמן הישיבה שלהם ואת פרק הזמן שבו בצעו הליכה ובאיזה מהירות הם הלכו.

ממצאי המחקר: לאחר גיל 60 יותר מידי ישיבה עלולה להוביל לנכות. פעילות גופנית אינה מונעת את התופעות השליליות של הישיבה. ככול שאתם יושבים יותר כך גם עולים הסיכויים שלכם להיות נכים. על כול שעת ישיבה נוספת ביום הסיכון לפתח נכות עלה ב50%. ממצא מעניין נוסף, ככול שהאנשים היו שמנים יותר כך הם העריכו שעשו יותר פעילות גופנית ממה שהם עשו באמת.

המלצות החוקרים: שבו פחות. עמדו כאשר אתם מדברים בטלפון, או במהלך פגיעה בעבודה, כאשר אתם הולכים לקנות החנו את רכבכם רחוק יותר והשלימו את המרחק בהליכה, כאשר אתם קמים כדי לשתות קפה או מים אל תיגשו ישירות למתקן הרלוונטי, עשו סיבוב גדול יותר, אם אין לכם מגבלות העדיפו להשתמש במדרגות ולא במעלית.

Journal of Physical Activity & Health, 02, 2014

פציעת מאמץ חוזרני

פציעת מאמץ חוזרני מהווה מנגנון פציעה שכיח הגורם נזקים כבדים לכלכלה. הקלדה וביצוע פעולות באופן נשנה נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות מוסג זה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. 

פציעת מאמץ חוזרני
ארגונומיה בחדר כושר

ארגונומיה בחדר כושר נועדה למניעת פציעות הנובעות מחוסר התאמה בין האדם למכשירי האימון. פעילות גופנית בכלל ופעילות בחדרי כושר בפרט טומנים בחובם סיכונים לפציעות ספורט. הסיבות לכך מגוונות וכוללות אי הקפדה על כללי האימון הנכון כולל הימנעות מעומס יתר ועוד. 

ארגונומיה בחדר כושר
פעילות גופנית לעובדי משרד

פעילות גופנית לעובדי משרד עשויה למנוע חלק מהפגיעות האופייניות לעבודה מסוג זה. רוב הפציעות מעבודה במשרד שייכות לסוג הקרוי פציעות ממאמץ חוזרני. תסמונות כאב שכיחות בגין עבודה משרדית כוללים בין היתר כאב צוואר, כאב מרפקים וידיים ועוד. 

פעילות גופנית לעובדי משרד
מתח נפשי בעבודה

מתח נפשי בעבודה פוגעת בעובד, במעביד ובמדינה. הפחתת הלחצים האופייניים לשוק ההון הרווי במתחים נפשיים ויצרים שיפרה את בריאות הלב וכלי הדם של עובדי שוק ההון והעלתה את פריון העבודה. הרי לכם סיבה נוספת להפחתת לחצים בעבודה.

מתח נפשי בעבודה
עבודת מחשב ותסמונת מחלקת התיירים

עבודת מחשב ותסמונת מחלקת התיירים? יש קשר! על פי הידיעה שפרסם העיתונאי דן אבן ב"ידיעות אחרונות", גרפיקאי שעבד מול המחשב במשך יותר 20 שעות רצופות אושפז במצב של סיכון חיים אחרי שסבל מהתפתחות קרישי דם ברגל שגרמו לו לבעיות בריאותיות וסכנו את חייו. 

עבודת מחשב ותסמונת מחלקת התיירים
עבודה מונוטונית ומאמץ חוזרני

עבודה מונוטונית ומאמץ חוזרני מהווים גורם מרכזי לפציעות על פס הייצור בעבודה, בגלל ביצוע מטלות בבית ואפילו בבגלל פעילות במהלך בילוי בשעות הפנאי. כתוצאה מפעילות חוזרנית אנו עלולים לגרום לנזק עצבי, לדיכאון ובסיכומו של דבר לתסמונת העובד החולה. 

עבודה מונוטונית ומאמץ חוזרני
מהי ישיבה נכונה

מהי ישיבה נכונה? מחקר קנדי - סקוטי בדק המלצות שקיימות מזה שנים רבות הדוגלות בישיבה זקופה בת 90 מעלות ומצא שישיבה בת 135 מעלות טובה יותר. השאלה האם ניתן לעבוד בזווית של 135 מעלות לא נשאלה. אם ככה, אני טוען שעדיף בכלל לשכב...

מהי ישיבה נכונה
תסמונת ראיית מחשב

תסמונת ראיית מחשב היא הפרעה בריאותית שכיחה כתוצאה מעבודה ממושכת מול מסך מחשב הכוללת בין היתר עיניים אדומות, שיבושי ראייה, הפרשת דמעות מוגברת ועוד. הדרך לטפל בבעיה היא בעיקר הענקת מנוחה לעיניים מעבודה מול מסך כלשהו והקפדה על עמדת עבודה ארגונומית.

תסמונת ראיית מחשב
מחשב, אויב או אוהב?

מחשב, אויב או אוהב? שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב, אויב או אוהב?
לבחור ילקוט ביה"ס

לבחור ילקוט ביה"ס אינו עניין מורכב מידי. גורמים רבים עומדים אחר כאבי הגב אצל ילדים. נציין עוד שמדובר בבעיה שנמצאת במגמת עלייה. בין הגורמים נמנה: ישיבה מרובה ולקויה, ריהוט לא מותאם בבית ובבית הספר, חוסר בפעילות גופנית, שרירי יציבה חלשים וילקוט לא מתאים.

לבחור ילקוט ביה"ס

חדשות - מחקרים רפואיים

 • פיברומיאלגיה ודלקת בסיבי העצב הדקים

  פיברומיאלגיה ודלקת בסיבי העצב הדקים עשויים להיות קשורים זה בזה. מחקר מצא ש50% מחולי פיברומיאלגיה סובלים מסימני מחלה הקרויה נוירופתיה של סיבי העצב הדקים. פיברומיאלגיה פוגעת ב- 1 - 5% מהאוכלוסייה בעולם המערבי עם רוב נשי מובהק.

   
 • אוכל למחשבה

  אוכל למחשבה הוא מזון שביכולתו לשמור על המוח צעיר. למזון שאנו אוכלים ולאיכותו יש השפעה בין היתר גם על היכולות השכליות. מבוגרים המקפידים לאכול מזון ים תיכוני הכולל שפע פירות, שפע ירקות, דגים, שמן זית ואגוזים ישמרו טוב יותר על מוחם.

   
 • סגנון חיים בריא מונע דמנציה

  סגנון חיים בריא מונע דמנציה! או דמנציה (שטיון) היא מחלה קשה הפוגעת בעיקר במבוגרים. המחקר הנוכחי מצא שאכילה נכונה ופעילות גופנית יכולים להאט את ההתדרדרות הקוגניטיבית של מבוגרים ומאידך השמנה ובריאות לקויה מאיצים את התפתחות שלה. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)