Skip to main content

ישיבה מרובה גורמת לנכות! האדם נועד לנוע. ישיבה ממושכת היא אסון לבריאות שלנו. מחקרים רבים מצאו קשר חד משמעי בין ישיבה ממושכת לבין סיכון מוגבר להתפתחות נזקים גופניים וחולי במחלות קטלניות כמו מחלות לב וכלי דם ועקב כך גם למוות מוקדם. 

נכות בגיל המבוגר היא תופעה שכיחה יחסית. אם אתם בני 60 או יותר כול שעה שאתם יושבים מכפילה את הסיכון שלכם להיות נכים. גם אם אתם פעילים גופנית התוצאה הזאת אינה משתנה. למעשה טוען המחקר שאורח החיים היושבני הוא גורם סיכון לנכות השווה בעוצמתו לחוסר בפעילות גופנית.

ישיבה מרובה גורמת לנכות - רקע

המחקר הנוכחי היה המחקר הראשון שהראה כיצד אורח חיים יושבני מהווה גורם סיכון להתפתחות נכויות ומגבלות תנועה ללא קשר לפעילות גופנית. אם ישנן שתי נשים בנות 65 כאשר אחת מהן יושבת במשך 12 שעות ביום ואילו האחרת יושבת 13 שעות ביום זו האחרונה נמצאת בסיכון גבוהה ב50 להיות מוגבלת. לחיות אורח חיים יושבני אין משמעתו לא לעסוק בפעילות גופנית. לאורח חיים יושבני ישנה משמעות משל עצמו. הנזקים שאורח חיים זה גורם אינם תלויים בקיומם או בחומרתם בפעילות גופנית כזו או אחרת.

בארצות הברית חיים 56 מיליוני נכים. ההגדרה של נכות היא חוסר יכולת לבצע מטלה בסיסית כמו אכילה, להתלבש, להתקלח לבד, להיכנס ולצאת מהמיטה וללכת לאורך החדר. נכות מהווה גורם סיכון בפני עצמה לאשפוזים יקרים בבתי חולים ובבתי מחסה ייעודיים. הממצאים מהמחקר הזה צריכים לגרום למבוגרים הרוצים לנהל אורח חיים פעיל עד יומם אחרון לצמצם דרמטית את זמן הישיבה שלהם מול הטלוויזיה ו/או המחשב, להרבות בהליכה ובפעילות גופנית אחרת. במידת הצורך כאשר אתם רוצים להשתמש במחשב, הקפידו לגוון את מנחי העבודה מולו. עבדו לסירוגין בעמידה, ישיבה גבוהה ובישיבה רגילה. קומו כול 30 דקות ובין מנח עבודה אחד למשנהו צאו הליכה קצרה. 

המחקר

sitting and disabilityהמחקר: החוקרים במחקר שלפנינו בדקו את ההשפעה שיש לישיבה ממושכת על 2,286 מבוגרים ומבוגרות בגיל 60 ומעלה. המחקר נמשך בין השנים 2002-2005. החוקרים ערכו השוואה בין מצבם הבריאותי של אנשים מקבוצה זאת שהיו במצב בריאות דומה וברמת פעילות גופנית דומה שכללה הליכה מתונה או הליכה מהירה יותר.

למשתתפים הוצמדו מכשירי מדידה שמדדו לאורך כול תקופת המחקר את זמן הישיבה שלהם ואת פרק הזמן שבו בצעו הליכה ובאיזה מהירות הם הלכו.

ממצאי המחקר: לאחר גיל 60 יותר מידי ישיבה עלולה להוביל לנכות. פעילות גופנית אינה מונעת את התופעות השליליות של הישיבה. ככול שאתם יושבים יותר כך גם עולים הסיכויים שלכם להיות נכים. על כול שעת ישיבה נוספת ביום הסיכון לפתח נכות עלה ב50%. ממצא מעניין נוסף, ככול שהאנשים היו שמנים יותר כך הם העריכו שעשו יותר פעילות גופנית ממה שהם עשו באמת.

המלצות החוקרים: שבו פחות. עמדו כאשר אתם מדברים בטלפון, או במהלך פגיעה בעבודה, כאשר אתם הולכים לקנות החנו את רכבכם רחוק יותר והשלימו את המרחק בהליכה, כאשר אתם קמים כדי לשתות קפה או מים אל תיגשו ישירות למתקן הרלוונטי, עשו סיבוב גדול יותר, אם אין לכם מגבלות העדיפו להשתמש במדרגות ולא במעלית.

Journal of Physical Activity & Health, 02, 2014

מחשב. אויב או אוהב?

שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב ובריאות
כתיבת מסרונים עלולה לפצוע

כתיבת מסרונים עלולה לפצוע! כתיבה ושליחה של מסרונים (SMS) וכן תפעול חוזר ונשנה של נגני MP3, מחשבים, ומשחקים אלקטרוניים אחרים חושפים את המשתמשים המכורים ל"תסמונת פציעות ממאמץ נשנה". תסמונת זו פוגעת בין היתר בגידים, שרירים, מפרקים, סחוסים ועוד. 

כתיבת מסרונים עלולה לפצוע
סקר: האם מחשב מסוכן?

המחשב מהווה רכיב מרכזי בחיי אנשים רבים. בסקר שערכנו באתר שאלנו: האם לדעתך המחשב מהווה סכנה בריאותית? סך התשובות שקיבלנו הוא 147. מרביתם סברו שעבודת מחשב מזיקה. להלן פילוג ההצבעות: לדבריהם של 68 (46.3%) מהמשתתפים "המחשב מזיק בגלל שימוש לא נכון", 

האם מחשב מסוכן?
ארגונומיה. בדיקה עצמית

בכול הנוגע לפציעות דלקות ולתאונות עבודה מניעה היא שם המשחק. קל יותר למנוע נזקים הגופניים מאשר לעבור תהליכי ריפוי ושיקום ארוכים. הקפדה על ארגונומיה בסביבת העבודה והחיים תעזור לכם להפחית פגיעות גוף ונפש.

ארגונומיה
עמדת מחשב ארגונומית

חוסר ההתאמה בין האדם למחשב גורם לפגיעות רבות. כאורך שעות העבודה מול המחשב כך גם עולה הסיכון לפגיעה. עיקר הנזקים מתרכזים בעמוד השדרה ובגפה העליונה. בין יתר הפגיעות השכיחות נמנה פריצת דיסק ותסמונת התעלה הקרפלית.

ארגונומיה
ייעוץ ארגונומי

מרפאתנו מציעה שרותי בדיקה והתאמה ארגונומית של סביבת העבודה וסביבת החיים. לשם כך אנו חוקרים את גורמי הסיכון לפגיעה בסביבת חייו של האדם. בוחנים את תנוחותיו הבסיסיות, את הציוד שבו הוא משתמש וכמובן את אופן השימוש.

ארגונומיה
ארגונומיה, מידע כללי

האם בסוף יום העבודה מול מחשב אתם חשים כאבי צוואר או כאבי גב תחתון? הברכיים או הידיים מציקות לכם? העיניים מציקות? הראש כואב?. אם עניתם בחיוב על אחת מהשאלות הללו יתכן והסיבה לבעיות שלכם קשורה בארגונומיה לקויה.

ארגונומיה
התמכרות לאינטרנט

התמכרות לאינטרנט היא מגפה שמתפשטת. מדובר בשימוש יתר במחשב וביתר המכשירים המחוברים לאינטרנט עד כדי הפרעה לחיי היומיום. התופעה מקיפה בין 5%-10% מהגולשים. האם ישנם סימני אזהרה להתמכרות לאינטרנט ואם כן מה הם? 

התמכרות לאינטרנט
תאונות עבודה ונפגעי עבודה

תאונות עבודה ונפגעי עבודה מהווים תופעה שכיחה מידי. פציעות ומחלות המיוחסות למקום העבודה בארצות הברית גובים מחיר כלכלי עצום שממשיך להאמיר והגיע לשיא של 250 ביליון דולר מידי שנה. העלויות ב1992 עמדו על 217 ביליוני דולר בלבד. 

תאונות עבודה ונפגעי עבודה
חזרה לעבודה לאחר פציעת גב

חזרה לעבודה לאחר פציעת גב היא תהליך שיש לעשותו בצורה המהירה ביותר האפשרית. עובדים אשר מצויים בטיפול ובמעקב בגין כאבי הגב חוזרים מהר יותר לעבודה סדירה עם הרופא המטפל בהם ועוקב אחר מצבם מדגיש את החשיבות של להמשיך להיות פעיל. 

חזרה לעבודה לאחר פציעת גב

חדשות - מחקרים רפואיים

 • נעלי עקב פוצעות

  נעלי עקב פוצעות! אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות חטובות יותר ומרשימות יותר. אך האם נשים מודעות לנזקים שנעלי עקב גורמות? כאבי ברכיים, כאבי כפות רגליים או כאבי הגב ועוד עלולים להיגרם בגלל נעלי עקב. נעלי עקב משנות את היציבה וגורמות לעומסים. 

   
 • עקמת, מחוך וטיפול שמרני

  עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד השדרה ואת הרקמות הרכות התומכות ועלולה לגרום לכאבי גב ובעיות נוספות. מחקר חדש שב ומאשר את היעילות של מחוך בנסיבות אלה.

   
 • שין ספלינט ופציעות גפיים אחרות

  שין ספלינט ופציעות גפיים אחרות טורדות את מנוחת הספורטאים החובבים והמקצועיים כאחד. בין פציעות הגפיים נמנה פציעות קרסול, גיד אכילס, שוקיים, שחיקת סחוסים וקרע מיניסקוס בברכיים. מדוע ישנם ספורטאים שמרבים להיפצע ואילו ספורטאים אחרים שאינם נפצעים כלל?

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)