Skip to main content

ישיבה עלולה להרוג אתכם! אורח החיים המודרני מתאפיין בחוסר פעילות גופנית ובישיבה. הרבה מאוד ישיבה. אין סוף מחקרים, שחלקם מצוטט כאן, מוצאים קשר בין ישיבה לבעיות בריאות. אנשים שמרבים לשבת סובלים מבעיות בריאותיות ומקצרים לעצמם את החיים. 

הקשר שבין ישיבה ובעיקר ישיבה ממושכת לבין מחלות רבות שחלקן פוגעות באיכות החיים וחלקן מקצרות לכם את החיים הוכח כבר מזמן. רבות נכתב על כך במגוון אמצעי תקשורת ובירחונים מדעיים. גם באתר הזה כתבתי רבות על ההשפעות המזיקות של הישיבה הממושכת על מערכות הגוף השונות כולל בין היתר על מערכות שריר ושלד וכתוצאה מכך גרימת כאבי גב תחתון, כאבי גב עליון, כאבי צוואר ועוד.

ישיבה עלולה להרוג אתכם - רקע

פרקי זמן ארוכים של ישיבה מעלים את הסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם, סוכרת סוג 2 ובסוגי סרטן מסוימים כולל סרטן השד, סרטן המעי, סרטן המעי הגס, סרטן הרחם, סרטן השחלות ועוד. מלבד הפגיעה הקשה באיכות החיים לחולים במחלות קטלניות אלה יש לעתים קרובות תוצאה נלוות נוספת - מוות מוקדם.

מחקרים אינם מסכימים לגבי התפקיד של פעילות גופנית במניעת הנזקים הבריאותיים הנובעים מישיבה ממושכת. חלק מהמחקרים טוענים שפעילות גופנית לא תמנע את הנזקים הללו, חלק אחר טוען שפעילות גופנית משמעותית עשויה לצמצם אותם וישנם מחקרים שטוענים שפעילות גופנית משמעותית יכולה לנטרל את נזקי הישיבה לחלוטין. אני מניח שהאמת נמצאת היכן שהוא באמצע. ישיבה ממושכת מזיקה ופעילות גופנית מספקת עשויה לצמצם את הנזקים הללו.

אז מה לעשות?

אין ברירה, אורח החיים העכשווי אינו מאפשר לנו ללכת או לרוץ בשטחים הפתוחים כדרך להתפרנס ממנה. רובנו נאלצים להיצמד אל מסך כלשהו במשך כול יום העבודה. כדי לא להקריב שנות חיים ופגיעה אנושה באיכות החיים חשוב לעשות זאת נכון. ראשית תתארגנו על שולחן וכיסא שניתן לשנות את הגובה שלהם.

אחת לחצי שעה צאו להליכה קצרה, שנו את גובה השולחן ואת גובה הכיסא בהתאם ובכך למעשה תשנו את מערך הכוחות הפועלים על הגוף שלכם. התחילו בעמידה, לאחר חצי שעה צאו להליכה קצרה של 3-5 דקות ועברו לעבוד במנח ישיבה גבוה כשהשולחן בגובה המתאים, לאחר חצי שעה צאו שוב להליכה קצרה של 3-5 דקות וחזרו לעבוד בישיבה מלאה וחוזר חלילה. בכול הנוגע לפעילות גופנית כול המרבה (להיזהר מפציעות) הרי זה משובח.

המחקר

ישיבה עלולה להרוג אתכםרקע: למרות שמחקרים רבים מצאו קשר בין אורח חיים יושבני לבין חולי ומוות מוקדם רק מעטים התייחסו לנשים לאחר גיל הפוריות כקבוצת סיכון. החוקרים במחקר הנוכחי יצאו לבדוק את ההשפעה שישי לישיבה ממושכת על קבוצת גיל זאת.

המחקר: המחקר שלפנינו עקב אחר הרגלי הישיבה של 92,234 נשים לאחר גיל הפוריות בגיל 50-79 ובמקביל למד על מצבן הרפואי בניסיון להבין האם יש קשר בין ישיבה ממושכת לבין מחלות לב וכלי דם ומחלות סרטן קטלניות.

המחקר נערך בין השנים 1993-1998 והתבסס על נתונים שסופקו על ידי הנשים הללו באמצעות שאלונים. משתנים שונים נלקחו בחשבון כולל גיל, גזע, מדד מסת הגוף, פעילות גופנית, חולי כרוני ועוד.

ממצאי המחקר: נשים מבוגרות שמרבות לשבת מצויות בסיכון מוגבר למות מוות מוקדם. נשים שישבו יותר מ11 שעות ביום או לא היו פעילות פרק זמן דומה סבלו מסיכון גבוהה ב12% למוות מוקדם בהשוואה לנשים יותר פעילות.

המלצות החוקרים: ישנו יחס ברור בין אורח חיים יושבני ובין הסיכון למוות מוקדם. חשוב להמשיך עם פעילות גופנית ולצמצם את שעות הישיבה.

American Journal of Preventive Medicine, January 2014

מחשב. אויב או אוהב?

שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב ובריאות
כתיבת מסרונים עלולה לפצוע

כתיבת מסרונים עלולה לפצוע! כתיבה ושליחה של מסרונים (SMS) וכן תפעול חוזר ונשנה של נגני MP3, מחשבים, ומשחקים אלקטרוניים אחרים חושפים את המשתמשים המכורים ל"תסמונת פציעות ממאמץ נשנה". תסמונת זו פוגעת בין היתר בגידים, שרירים, מפרקים, סחוסים ועוד. 

כתיבת מסרונים עלולה לפצוע
סקר: האם מחשב מסוכן?

המחשב מהווה רכיב מרכזי בחיי אנשים רבים. בסקר שערכנו באתר שאלנו: האם לדעתך המחשב מהווה סכנה בריאותית? סך התשובות שקיבלנו הוא 147. מרביתם סברו שעבודת מחשב מזיקה. להלן פילוג ההצבעות: לדבריהם של 68 (46.3%) מהמשתתפים "המחשב מזיק בגלל שימוש לא נכון", 

האם מחשב מסוכן?
ארגונומיה. בדיקה עצמית

בכול הנוגע לפציעות דלקות ולתאונות עבודה מניעה היא שם המשחק. קל יותר למנוע נזקים הגופניים מאשר לעבור תהליכי ריפוי ושיקום ארוכים. הקפדה על ארגונומיה בסביבת העבודה והחיים תעזור לכם להפחית פגיעות גוף ונפש.

ארגונומיה
עמדת מחשב ארגונומית

חוסר ההתאמה בין האדם למחשב גורם לפגיעות רבות. כאורך שעות העבודה מול המחשב כך גם עולה הסיכון לפגיעה. עיקר הנזקים מתרכזים בעמוד השדרה ובגפה העליונה. בין יתר הפגיעות השכיחות נמנה פריצת דיסק ותסמונת התעלה הקרפלית.

ארגונומיה
ייעוץ ארגונומי

מרפאתנו מציעה שרותי בדיקה והתאמה ארגונומית של סביבת העבודה וסביבת החיים. לשם כך אנו חוקרים את גורמי הסיכון לפגיעה בסביבת חייו של האדם. בוחנים את תנוחותיו הבסיסיות, את הציוד שבו הוא משתמש וכמובן את אופן השימוש.

ארגונומיה
ארגונומיה, מידע כללי

האם בסוף יום העבודה מול מחשב אתם חשים כאבי צוואר או כאבי גב תחתון? הברכיים או הידיים מציקות לכם? העיניים מציקות? הראש כואב?. אם עניתם בחיוב על אחת מהשאלות הללו יתכן והסיבה לבעיות שלכם קשורה בארגונומיה לקויה.

ארגונומיה
התמכרות לאינטרנט

התמכרות לאינטרנט היא מגפה שמתפשטת. מדובר בשימוש יתר במחשב וביתר המכשירים המחוברים לאינטרנט עד כדי הפרעה לחיי היומיום. התופעה מקיפה בין 5%-10% מהגולשים. האם ישנם סימני אזהרה להתמכרות לאינטרנט ואם כן מה הם? 

התמכרות לאינטרנט
תאונות עבודה ונפגעי עבודה

תאונות עבודה ונפגעי עבודה מהווים תופעה שכיחה מידי. פציעות ומחלות המיוחסות למקום העבודה בארצות הברית גובים מחיר כלכלי עצום שממשיך להאמיר והגיע לשיא של 250 ביליון דולר מידי שנה. העלויות ב1992 עמדו על 217 ביליוני דולר בלבד. 

תאונות עבודה ונפגעי עבודה
חזרה לעבודה לאחר פציעת גב

חזרה לעבודה לאחר פציעת גב היא תהליך שיש לעשותו בצורה המהירה ביותר האפשרית. עובדים אשר מצויים בטיפול ובמעקב בגין כאבי הגב חוזרים מהר יותר לעבודה סדירה עם הרופא המטפל בהם ועוקב אחר מצבם מדגיש את החשיבות של להמשיך להיות פעיל. 

חזרה לעבודה לאחר פציעת גב

חדשות - מחקרים רפואיים

 • כאב כרוני, שכיחות ועלות

  כאב כרוני? שכיחות ועלות של מחלה זאת מהווים מקרו לדאגה הולכת וגדלה. כאב כרוני גורם לעוגמת נפש ופגיעה קשה באיכות החיים של חולים רבים. כאבים כרוניים מהווים גם בעיה כלכלית אישית ולאומית כבדה יותר בהשוואה לסרטן, מחלות לב וסוכרת גם יחד. 

   
 • סיאסטה עושה טוב ללב

  סיאטסטה עושה טוב ללב. שנת הצהריים הטובה והישנה הולכת ונעלמת מהנוף האנושי. לחץ הזמנים שבו מתנהל אורח החיים המודרני לא מותיר זמן לכך. חבל, מתברר שההפסד כולו שלנו. על פי המחקר הנוכחי שינה קצרה בשעות הצהריים תורמת לבריאות. 

   
 • פעילות גופנית, אוהבים או לא?

  פעילות גופנית, אוהבים או לא? נכון לעת הזאת רק חלק קטן מהאוכלוסייה עוסק בפעילות גופנית סדירה ומשמעותית. מדוע? לפחות בחלק מהמקרים הסיבה לכך היא תחושת הסבל הנגרמת כתוצאה מביצוע הפעילות הגופנית. מדוע לא כולם חשים כך?

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)