Skip to main content

עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד השדרה ואת הרקמות הרכות התומכות ועלולה לגרום לכאבי גב ובעיות נוספות. מחקר חדש שב ומאשר את היעילות של מחוך בנסיבות אלה.

במקרים קלים של עקמת ניתן להסתפק במעקב. כאשר העקמת חמורה יותר וכאשר הנער או הנערה ממשיכים לגדול יש לשקול שימוש במחוך וזאת כדי למנוע סיבוכים. מחוך נמצא יעיל במניעת החמרה ומניעת צורך בניתוחים לתיקון עקמת אידיופטית (ללא סיבה ברורה) בקרב מתבגרים. 

עקמת, מחוך וטיפול שמרני - רקע

ישנם שלוש שיטות יעילות לטיפול וניהול עקמת: פיקוח ומעקב, מחוך וכאשר אין ברירה אחרת ניתוח. בכול מקרה ובכול שיטה שבה נבחר העקמת אינה הולכת להתיישר לחלוטין. מחוך עשוי לעצור את התקדמות העקמת וניתוח עשוי ליישר את עמוד השדרה עד למצב סביר אבל לא מושלם. השיטה שבה נבחר לפעול תלויה בחומרת העקמת ובגילו של הילד. נתונים אלה יעזרו לנו לנבא כמה עלולה העקמת להחמיר במהלך שנות צמיחתו של הילד. נמליץ לפקח ולבדוק כול שישה חודשים ילד בתקופת ההתבגרות שהעקמת שלו היא פחות מ20 מעלות. כמובן שמרגע שהילד הזה יגיע לבגרות מינית מלאה העקמת אינה צפויה לגדול ולא יהיה צורך יותר במעקב. אנו נתחיל להיות מוטרדים כאשר העקמת גדולה יותר מ20 מעלות ולילד נותרו עוד שנות צמיחה. 

טיפול בעקמת

מחוך

מומלץ להיעזר במחוך במקרים של עקמת בת 20 - 40 מעלות, במקרים שבהם העקמת מוסיפה להחמיר וגדלה ביותר מ5 מעלות וכאשר העקמת היא מעל 30 מעלות כאשר היא מאובחנת לראשונה.  מטרת המחוך היא בעיקר למנוע החמרה. מחקרים שונים אכן מראים שמחוך יעיל במניעת ההחמרה של העקמת שעלולה להוביל לצורך בניתוח. יש חשיבות לזמן שאנו שוהים עם המחוך ככול שאנו נעזרים בו יותר זמן כך הוא יהיה יעיל יותר. לבישה של המחוך למשל 6 שעות ביום היא קרוב לוודאי חסרת משמעות לעומת זאת לבישה של המחוך 16- 23 שעות ביום עתידה לשאת פרי ולמנוע החמרה בעקמת ולכן גם למנוע ניתוח. עם זאת חשוב לזכור שישנם מקרים שבהם העקמת ממשיכה להתקדם גם עם מחוך ובמקרים אלו אין מנוס מלפנות לניתוח.

יש להמשיך ללבוש את המחוך עד לעצירה מוחלטת של הגדילה. עד אז העקמת יכולה לחזור. במהלך התקופה הזאת יערך פיקוח  ויוחלט האם אתם עדיין צומחים ולכן עדיין צריכים ללבוש את המחוך. טכנאי מיוחד מתכנן את המחוך בהתאם למיקום העקמת, רמת הגמישות של העקמת, מכמה קשתות מורכבת העקמת שלכם, כמה ואילו חוליות נמצאות במצב מסובב ועוד. ניתוח יוצע לעקמת שהיא מעל 50 מעלות. הניתוח עשוי לתרום ליישור של עמוד השדרה אך גם במקרה הזה עם כול המורכבות ותופעות הלוואי האפשריות עמוד השדרה לא יהיה ישר לגמרי אלא רק התיישר באופן משמעותי.

טיפול כירופרקטי בעקמת

טיפול כגון כירופרקטי בפני עצמו אינו יכול לעצור את התפתחות העקמת. טיפול כירופרקטי הניתן יחד עם מחוך עשוי לשפר את תוצאות הטיפול. טיפול כזה יכלול שיפור המוביליות של חוליות עמוד השדרה, שיפור האיזון השרירי בעמוד השדרה, שיפור היציבה ועוד.

עקמת, מחוך וטיפול שמרני

אלה יושגו בטיפול ידני, בטיפול שניעזר באמצעים חשמליים כגון לייזר רך והנחיות בנושא ארגונומיה, יציבה, פעילות גופנית מתאימה ועוד. כמובן שאם העקמת גורמת לכאבים בגב אזי התרומה הכירופרקטית עשויה להיות גדולה יותר.

מחקר

התפקיד של מחוך בטיפול בעקמת בקרב ילדים ובני נוער הוא עניין שנוי במחלוקת. החוקרים החליטו לבדוק את הנושא.

המחקר: לצורך המחקר עקבו החוקרים אחר 242 ילדים ובני נוער עם עקמת 116 ילדים ובני נוער חולקו באופן אקראי בין קבוצה שטופלה עם מחוך לבין הקבוצה שהושמה תחת פיקוח בלבד. 126 ילדים ובני נוער בחרו בעצמם לאיזה קבוצה להשתייך לזו שקיבלת מחוך או לזו שנמצאה תחת פיקוח. הקבוצה שטופלה עם מחוך התבקשה ללבוש אותו למשל 18 שעות ביום.

ממצאי המחקר: המחקר נעצר בשל היעילות של המחוך בעצירת העקמת. שיעור ההצלחה עמד על 72% בהשוואה ל42% שהושגו עם פיקוח. נמצא גם יחס ישר בין היעילות של המחוך לבין מספר השעות שנלבש. ככול שנלבש לאורך יותר שעות כך גדלה יעילותו.

מסקנות החוקרים: מחוך עוצר באופן יעיל את התפתחות העקמת ובכך עשוי למנוע ניתוחים מורכבים. היתרונות של המחוך גדלים כאשר הוא נלבש במשך שעות ארוכות יותר.

New England journal of medicine 2013; 369:1512-1521

עקמת, אבחון וטיפול

עקמת? אבחון וטיפול מהירים ימנעו החמרה במצב והתפתחות סימניפם ותסמינים כרוניים. עקמת או סקוליוזיס היא פתולוגיה הכוללת עקמומיות צידית ורוטציה של עמוד השדרה. בצילום רנטגן יראה עמוד השדרה כאות S או C ולא כקו ישר. לרוב אין לה משמעות קלינית.

עקמת, אבחון וטיפול
יציבה נכונה

יציבה נכונה משמעותה בריאות טובה יותר! האם כירופרטיקה יכולה לתקן באופן מלא את היציבה שלי? התשובה לכך היא שלילית! למעשה הרבה פעמים האופן שבו אתם נושאים את גופכם לקוי זמן ממושך כול כך שקשה יהיה אפילו לשפרה. טיפול מוקדם יאפשר שיפור יעיל והימנע היתדרדרות.

יציבה נכונה
גורמים אפשריים

יציבה לקויה? גורמים אפשריים כוללים פציעות חולשה ועוד. ליקויים באופן שבו אנו מחזיקים את הגוף חושפים את האנשים בין היתר גם לעומסים חריגים, פציעות ודלקות ברקמות הרכות ובמפרקים. עומסים אלו הם תוצאה של תפקוד ביומכני לקוי. 

יציבה לקויה, גורמים אפשריים
ישיבה גורמת לנזק

מחקרים רבים מראים את הקשר בין הרגלי החיים וסוג העבודה לבעיות הבריאות. השכיחות של הפגיעות הגופניות, מחלות ואף מוות בגלל סוג הכיסא עליו אנו יושבים, אופן הישיבה ומשך הישיבה גדלים מדי שנה. ובכן, שבו זקוף ותתחילו להפנים.

יציבה
מידע כללי

יציבה. מידע כללי על משמעות המונח מוגש במאמר הבא. מקור המושג במילה הלאטינית שמשמעותה להניח (Ponere). "להניח" מבטא את הצורך להניח נכון את חלקי הגוף השונים ובכך משקף גם את החשיבות של מנח גוף נכון למניעת פגיעות מפרקים וכאבי שרירים בגופנו.

יציבה, מידע כללי
שיפור ותיקון היציבה

שיפור ותיקון היציבה הוא תהליך ארוך שרק המתמידים מגיעים בו לתוצאות. סביר להניח שכמו אצל רובנו גם מנח הגוף שבו אתה מצוי כרגע לקוי ודורש שיפור. יתכן שמעט מודעות ותרגילי ספורט יומיים יכולים לעזור. מנח נכון משמעותו פחות כאבים, יותר אנרגיה ויעילות. 

שיפור ותיקון היציבה
כתפיים מעוגלות

כתפיים מעוגלות או מתעגלות לפנים מהוות ליקוי שכיח. ליקוי זה משנה את הביומכניקה של עמוד השדרה ויוצר עקב כך, עומסים חריגים על הגב העליון, על עמוד שדרה הצווארי ועל חגורת הכתפיים. התוצאה לעיתים היא כאבי גב עליון, כאבי צוואר וכאבי ראש.

כתפיים מעוגלות
קיפוזיס, עקשת

קיפוזיס או עקשת כפי שהיא קרוי בעברית היא ליקוי יציבה שכיח. ארגונומיה לקויה ו/או נטייה גנטית גורמים לחלק מהאנשים לפתח קימור גבי מוגבר - קיפוזיס (Postural Kyphosis). בעידן המודרני, בגלל חוסר בפעילות גופנית וישיבה לקויה מרובה, התופעה רק מחמירה. 

קיפוזיס, עקשת
לורדוזיס מותני מופחת

לורדוזיס מותני מופחת הוא ליקוי שכיח במנח חוליות עמוד השדרה המותני. בליקוי זה הלוקדוזיס המותני קטן מידי או אינו קיים (Lumbar hypolordosis). לעמוד השדרה התחתון יש באופן טבעי לורדוזיס קל (קער) שמאפשר לו לבצע את המטלות שלו.

לורדוזיס מותני מופחת
מנחי גוף לקויים, טבלה מסכמת

מנחי גוף לקויים? טבלה מסכמת של מנחי גוף לקויים האופייניים לרבים מובאת כאן לפניכם. בטבלה תמצאו פירוט השרירים הקצרים והשרירים החלשים שמצויים בבסיס כול לקות. מלבד אסתטיקה למנח גוף לקוי יש משמעות בריאותית כולל כאבים, שחיקת סחוסים, עייפות ועוד.

מנחי גוף לקויים, טבלה מסכמת

חדשות - מחקרים רפואיים

 • דימות, לא תמיד יש צורך

  דימות? לא תמיד יש צורך! השימוש האינטנסיבי שעושה הרפואה המודרנית בדימות (רנטגן, MRI, CT) לצרכי אבחון כרוך בעלויות עצומות, בקרינה מזיקה (רנטגן, CT) ולרוב אינו משנה את אופן הטיפול בחולה שסובל מכאבי גב. המומחים ממליצים לצמצם את הבדיקות.

   
 • לחץ בעבודה ובריאות לקויה

  לחץ בעבודה ובריאות לקויה הולכים יד ביד. מחקרים רבים הוכיחו את הקשר הזה שבין לחץ נפשי לבין בריאות לקויה. המחקר הנוכחי שנערך בעת האחרונה מצא שלחץ נפשי גבוה גורם גם לאובדן ימי עבודה על רקע של בעיות נפשיות וכמובן להפסדים כלכליים.

   
 • קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח

  קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. המחקר הנוכחי ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני בקרע לברום בכתפיים של שחקני בייסבול מאפשר לעתים קרובות חזרה למגרש המשחקים. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)