Skip to main content

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

עקמת? מחוך וטיפול שמרני הם אסטרטגיה יעילה כאשר חומרת העקמת מאפשרת זאת. עקמת היא תופעה קלינית המעוותת את חוליות עמוד השדרה ואת הרקמות הרכות התומכות ועלולה לגרום לכאבי גב ובעיות נוספות. מחקר חדש שב ומאשר את היעילות של מחוך בנסיבות אלה.

במקרים קלים של עקמת ניתן להסתפק במעקב. כאשר העקמת חמורה יותר וכאשר הנער או הנערה ממשיכים לגדול יש לשקול שימוש במחוך וזאת כדי למנוע סיבוכים. מחוך נמצא יעיל במניעת החמרה ומניעת צורך בניתוחים לתיקון עקמת אידיופטית (ללא סיבה ברורה) בקרב מתבגרים. 

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

עקמת, מחוך וטיפול שמרני - רקע

ישנם שלוש שיטות יעילות לטיפול וניהול עקמת: פיקוח ומעקב, מחוך וכאשר אין ברירה אחרת ניתוח. בכול מקרה ובכול שיטה שבה נבחר העקמת אינה הולכת להתיישר לחלוטין. מחוך עשוי לעצור את התקדמות העקמת וניתוח עשוי ליישר את עמוד השדרה עד למצב סביר אבל לא מושלם. השיטה שבה נבחר לפעול תלויה בחומרת העקמת ובגילו של הילד. נתונים אלה יעזרו לנו לנבא כמה עלולה העקמת להחמיר במהלך שנות צמיחתו של הילד. נמליץ לפקח ולבדוק כול שישה חודשים ילד בתקופת ההתבגרות שהעקמת שלו היא פחות מ20 מעלות. כמובן שמרגע שהילד הזה יגיע לבגרות מינית מלאה העקמת אינה צפויה לגדול ולא יהיה צורך יותר במעקב. אנו נתחיל להיות מוטרדים כאשר העקמת גדולה יותר מ20 מעלות ולילד נותרו עוד שנות צמיחה. 

טיפול בעקמת

מחוך

מומלץ להיעזר במחוך במקרים של עקמת בת 20 - 40 מעלות, במקרים שבהם העקמת מוסיפה להחמיר וגדלה ביותר מ5 מעלות וכאשר העקמת היא מעל 30 מעלות כאשר היא מאובחנת לראשונה.  מטרת המחוך היא בעיקר למנוע החמרה. מחקרים שונים אכן מראים שמחוך יעיל במניעת ההחמרה של העקמת שעלולה להוביל לצורך בניתוח. יש חשיבות לזמן שאנו שוהים עם המחוך ככול שאנו נעזרים בו יותר זמן כך הוא יהיה יעיל יותר. לבישה של המחוך למשל 6 שעות ביום היא קרוב לוודאי חסרת משמעות לעומת זאת לבישה של המחוך 16- 23 שעות ביום עתידה לשאת פרי ולמנוע החמרה בעקמת ולכן גם למנוע ניתוח. עם זאת חשוב לזכור שישנם מקרים שבהם העקמת ממשיכה להתקדם גם עם מחוך ובמקרים אלו אין מנוס מלפנות לניתוח.

יש להמשיך ללבוש את המחוך עד לעצירה מוחלטת של הגדילה. עד אז העקמת יכולה לחזור. במהלך התקופה הזאת יערך פיקוח  ויוחלט האם אתם עדיין צומחים ולכן עדיין צריכים ללבוש את המחוך. טכנאי מיוחד מתכנן את המחוך בהתאם למיקום העקמת, רמת הגמישות של העקמת, מכמה קשתות מורכבת העקמת שלכם, כמה ואילו חוליות נמצאות במצב מסובב ועוד. ניתוח יוצע לעקמת שהיא מעל 50 מעלות. הניתוח עשוי לתרום ליישור של עמוד השדרה אך גם במקרה הזה עם כול המורכבות ותופעות הלוואי האפשריות עמוד השדרה לא יהיה ישר לגמרי אלא רק התיישר באופן משמעותי.

טיפול כירופרקטי בעקמת

טיפול כגון כירופרקטי בפני עצמו אינו יכול לעצור את התפתחות העקמת. טיפול כירופרקטי הניתן יחד עם מחוך עשוי לשפר את תוצאות הטיפול. טיפול כזה יכלול שיפור המוביליות של חוליות עמוד השדרה, שיפור האיזון השרירי בעמוד השדרה, שיפור היציבה ועוד.

עקמת, מחוך וטיפול שמרני

אלה יושגו בטיפול ידני, בטיפול שניעזר באמצעים חשמליים כגון לייזר רך והנחיות בנושא ארגונומיה, יציבה, פעילות גופנית מתאימה ועוד. כמובן שאם העקמת גורמת לכאבים בגב אזי התרומה הכירופרקטית עשויה להיות גדולה יותר.

מחקר

התפקיד של מחוך בטיפול בעקמת בקרב ילדים ובני נוער הוא עניין שנוי במחלוקת. החוקרים החליטו לבדוק את הנושא.

המחקר: לצורך המחקר עקבו החוקרים אחר 242 ילדים ובני נוער עם עקמת 116 ילדים ובני נוער חולקו באופן אקראי בין קבוצה שטופלה עם מחוך לבין הקבוצה שהושמה תחת פיקוח בלבד. 126 ילדים ובני נוער בחרו בעצמם לאיזה קבוצה להשתייך לזו שקיבלת מחוך או לזו שנמצאה תחת פיקוח. הקבוצה שטופלה עם מחוך התבקשה ללבוש אותו למשל 18 שעות ביום.

ממצאי המחקר: המחקר נעצר בשל היעילות של המחוך בעצירת העקמת. שיעור ההצלחה עמד על 72% בהשוואה ל42% שהושגו עם פיקוח. נמצא גם יחס ישר בין היעילות של המחוך לבין מספר השעות שנלבש. ככול שנלבש לאורך יותר שעות כך גדלה יעילותו.

מסקנות החוקרים: מחוך עוצר באופן יעיל את התפתחות העקמת ובכך עשוי למנוע ניתוחים מורכבים. היתרונות של המחוך גדלים כאשר הוא נלבש במשך שעות ארוכות יותר.

New England journal of medicine 2013; 369:1512-1521

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

יציבה לקויה, ההשפעות על הבריאות

יציבה לקויה? ההשפעות על הבריאות עלולות להיות נרחבות ואת התסמינים לכך תחושו ברבות השנים. המנחים הגופניים שבהם אנו מצויים בכול אחד מהמצבים ביום ובלילה כולל ישיבה, עמידה, הליכה, ריצה, שכיבה, כפיפה, הרמה ועוד נושאים תג מחיר בריאותי.

יציבה לקויה, ההשפעות על הבריאות
עקמת, אבחון וטיפול

עקמת? אבחון וטיפול מהירים ימנעו החמרה במצב והתפתחות סימניפם ותסמינים כרוניים. עקמת או סקוליוזיס היא פתולוגיה הכוללת עקמומיות צידית ורוטציה של עמוד השדרה. בצילום רנטגן יראה עמוד השדרה כאות S או C ולא כקו ישר. לרוב אין לה משמעות קלינית.

עקמת, אבחון וטיפול
יציבה נכונה

יציבה נכונה משמעותה בריאות טובה יותר! האם כירופרטיקה יכולה לתקן באופן מלא את היציבה שלי? התשובה לכך היא שלילית! למעשה הרבה פעמים האופן שבו אתם נושאים את גופכם לקוי זמן ממושך כול כך שקשה יהיה אפילו לשפרה. טיפול מוקדם יאפשר שיפור יעיל והימנע היתדרדרות.

יציבה נכונה
יציבה לקויה, גורמים אפשריים

יציבה לקויה? גורמים אפשריים כוללים גנטיקה, פציעות קודמות, חולשה ועוד. ליקויים באופן שבו אנו מחזיקים את הגוף שלנו חושפים אותנו בין היתר לעומסים חריגים, פציעות ודלקות ברקמות הרכות ובמפרקים. עומסי יתר אלו הם תוצאה של תפקוד ביומכני לקוי. 

יציבה לקויה, גורמים אפשריים
מהי יציבה

מהי יציבה? מקור המושג במילה הלאטינית שמשמעותה "להניח" (Ponere). להניח מבטא את הצורך להניח נכון את חלקי הגוף השונים ובכך משקף גם את החשיבות של מנח גוף נכון למניעת מגוון רחב של פגיעות מפרקים וכאבי שרירים בגופנו ופגיעה בתפקוד של חלקי גוף פנימיים.

מהי יציבה
שיפור ותיקון מנחי גוף לקויים

שיפור ותיקון מנחי גוף לקויים הוא תהליך ארוך שרק המתמידים מגיעים בו לתוצאות. סביר להניח שכמו אצל רובנו גם מנח הגוף שבו אתה מצוי כרגע לקוי ודורש שיפור. יתכן שמעט מודעות ותרגילי ספורט יומיים יכולים לעזור. מנח נכון משמעותו פחות כאבים, יותר אנרגיה ויעילות. 

שיפור ותיקון מנחי גוף לקויים
מנח ראש קדמי, אבחון וטיפול

מנח ראש קדמי? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בצוואר ובגב העליון ותסמינים כרוניים. מדובר בנטייה להושיט קדימה, באופן מוגזם, ראש וצוואר ובמקביל לפשוט לאחור את החלק העליון של עמוד השדרה הצווארי ואת הראש לצורך המבט לפנים. 

 מנח ראש קדמי, אבחון וטיפול
כתפיים מעוגלות

כתפיים מעוגלות או מתעגלות לפנים מהוות ליקוי שכיח. ליקוי זה משנה את הביומכניקה של עמוד השדרה ויוצר עקב כך, עומסים חריגים על הגב העליון, על עמוד שדרה הצווארי ועל חגורת הכתפיים. התוצאה לעיתים היא כאבי גב עליון, כאבי צוואר וכאבי ראש.

כתפיים מעוגלות
כתפיים מורמות

כתפיים מורמות באופן בלתי רצוני במשך שעות ארוכות מידי יום היא תופעה שכיחה. הלחצים הנלווים לאורח החיים שלנו מהווים את אחת הסיבות השכיחות לכך. כתוצאה מלקוי יציבתי זה אנו עלולים לחשוף את הצוואר והכתפיים למצב של עומס יתר, כאבים בצוואר, כאבי ראש ועוד. 

כתפיים מורמות
קיפוזיס, עקשת

קיפוזיס, עקשת או קימור גבי מוגבר הם שמות שונים המתארים את אותו ליקוי במנח של הגב העליון. ארגונומיה לקויה ו/או נטייה גנטית גורמים לחלק מהאנשים לפתח קימור גבי מוגבר - קיפוזיס. בעידן המודרני, בגלל חוסר בפעילות גופנית וישיבה לקויה מרובה, התופעה רק מחמירה. 

קיפוזיס, עקשת

מחקרים רפואיים - חדשות

 • פציעות יוגה חמורות

  פציעות יוגה חמורות? כן, זה אפשרי וזה קורה כול הזמן. יוגה משביחה את היכולות הגופניות ומסייעת לנפש בעידן הלחוץ שלנו. עקב יעילותה בשיפור היכולות הגופניות היוגה עלולה גם לגרום לפציעות קשות. לאחרונה יותר מתרגלי יוגה נפצעים באופן חמור.

   
 • ישיבה פוגעת בזרימת דם למוח

  ישיבה פוגעת בזרימת דם למוח! זו המסקנה של המחקר המסוקר כאן. החוקרים הבריטים מצאו הוכחות לירידה בזרימת הדם אל המוח של אנשים היושבים פרקי זמן ארוכים. מחקרים רבים מצאו קשר בין ישיבה ממושכת לבין מגוון רחב של פגיעות ומחלות.

   
 • לך למען הלב

  לך למען הלב! מה הסוג הנכון של פעילות גופנית עבור חולה שהנו בעל משקל יתר וצריך לעבור תהליך של שיקום הלב? ממחקר חדש מתברר שהקפדה על הליכה יומית ארוכה ובקצב רגיל עשויה לעזור בהפחתת משקל ובשיקום הלב יותר מאשר הליכות מהירות וקצרות.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)