Skip to main content

מניעת חריקת שיניים עשויה גם למנוע נזקים קשים במפרקי הלסת וברקמות הסובבות. פציעה של מפרקי הלסת ושל הרקמות הסובבות בגלל חריקת שיניים או מסיבה אחרת עלולה לגרום למגוון רחב של סימנים ותסמינים כולל כאבי פנים ועוד.

הידוק לסתות וחריקת שיניים מתרחשים לרוב במהלך השינה. לפעולות בלתי רצוניות אלו עלולות להיות השלכות בריאותיות משמעותיות ובכלל זה כאבי ראש, כאבים בלסתות ונזקים כבדים לשיניים וללסתות. ארגון השינה הארצי בארצות הברית הוציא המלצות למלחמה בחריקת שיניים: חריקת שיניים היא סימן למתח. עזרו לעצמכם להוריד מתחים על ידי הרגלי שינה שגרתיים. שמרו על חדר השינה קריר, מוחשך ונוח. הקפידו על מספיק שעות שינה. שמרו על רמת פעילות גופנית גבוהה. נסו להירדם על הצד לא על הגב.

מניעת חריקת שיניים - רקע

חריקה ושחיקת שיניים היא התופעה המתרחשת לרוב בגלל מתחים נפשיים. התופעה יכולה להתפתח בכול גיל גם בקרב ילדים. חריקת שיניים מתרחשת לרוב בשנת הלילה אך עלולה להתרחש גם ביום בעודכם ערים. במצב של ערות חריקת שיניים מתרחשת כאשר אנשים נמצאים במצב של ריכוז ומבלי משים מהדקים לסתות וחורקים שיניים.

סימנים ותסמינים

חריקת שיניים עלולה לגרום למגוון רחב של תסמינים וסימנים כולל בין היתר כאבים בפנים, כאבי ראש, כאבי אוזניים, נוקשות צווארית, שרירי לסתות מפותחים במיוחד ועוד. על פי מחקרים שונים אדם שמהדק לסתות נמצא בסיכון גבוה פי 3 לסבול מכאבי ראש. אין לשכוח את הנזקים שמתרחשים לשיניים עצמן. החריקה פוגעת גם באמייל, שכבת מגן חיצונית של השן וגם בחודים המצויים בקצה העליון של השן. השן הולכת ומשתטחת, השיניים גם עלולות להיסדק, להישבר, לנשור ועוד. כתוצאה מחריקת שיניים עלולה להיחשף שכבת הדנטין ולגרום לתסמינים שונים בעת חשיפה לחום או לקור.

מה גורם לחריקת שיניים

מניעת חריקת שינייםהסיבה העיקרית לחריקת שיניים היא מתחים נפשיים ושאר מצבים נפשיים כולל דיכאון, חרדות ועוד. על פי מחקרים שונים  70% ממקרי חריקת השיניים נגרמים בגלל גורמים נפשיים כולל כאלה המתפתחים במקומות עבודה לחוצים. גורמי סיכון ידועים כוללים, עישון, שתיית יתר של אלכוהול, צריכת יתר של קפאין, מנשך לא תקין ועוד. עוד נציין שנמצא קשר בין אנשים שמרבים לנחור ואנשים עם דום נשימה בשינה (sleep apnea) לבין חריקת שיניים.

טיפול ומניעת חריקת שיניים

הטיפול בחריקת שיניים נקבע על פי הגורם לבעיה. במידה והגורם לבעיה הו מתחים בעבודה יש לפעול להפחתה שלהם על ידי מדיטציות, דמיון מודרך ועוד, במידה והגורם הוא ליקוי מנשך יש לבקש מרופא השיניים להסדיר את המנשך ועוד, במידה והגורם הוא הפרעות שינה הקפידו על מקסימום פעילות גופנית ביום, הקפידו על שגרה בכול הנוגע לשעות שינה, שמרו על טמפרטורה קריה בחדר השינה, שמרו על חדר שינה מוחשך, וודאו שאתם ישנים על מזרן נוח ועל כרית מתאימה, הקפידו על מספר מתאים של שעות שינה, הקפידו לישון בתנוחת צד ולא על הגב.

עוד ניתן להשתמש בסד לילה לצורך הגנה על השיניים. ישנם סדי לילה מוכנים שניתן להתאים אותם למנשך שלכם לאחר שהות קצרה במים חמים וכמובן ישנם סדים שמכין טכנאי השיניים על מדידה מדוקדקת. חשוב לציין שסד לילה אכן יגן על השיניים אך ברוב המקרים אינו יעיל משמעותית במניעת נזקים למפרק ולשרירי הלסת. ישנו אביזר נוסף המוכנס לפה ומסייע ללסת התחתונה להתמקם מעט קדימה. מיקום זה מסייע במניעת חריקת שיניים וגם במניעת דום נשימה בשינה.

ארגון השינה הארצי בארצות הברית 11, 2013

צליפת שוט

צליפת שוט וכאב במפרק הלסת מתפתחים לעתים קרובות יחדיו. סימנים ותסמינים בפרק לסתי רקתי מתפתחים גם בעקבות תאונת דרכים ובעיקר בעקבות "צליפת שוט". שתי הבעיות מהוות מטרד קשה ומקור להוצאות כלכליות אדירות. 

צליפת שוט וכאב במפרק הלסת
דלקת פרקים ניוונית

דלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת היא תופעה שכיחה. כמעט אצל כול חולה שסובל ממליקוי בפרק לסת-רקתי ניתן למצוא שינויים ניווניים המאפיינים את דלקת הפרקים הניוונית. בדומה למפרקים האחרים גם מפרק זה חשוף לבלאי ושחיקה. 

 דלקת פרקים ניוונית במפרק הלסת
הידוק לסתות, אבחון וטיפול

הידוק לסתות? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים וכאב כרוני. בין הנזקים האפשריים נמנה שחיקת שיניים, שחיקת סחוסים, הרסס של המיניסקוס ועוד. סימנים ותסמינים אפשריים הנובעים מכך כוללים מיחושים בפנים, מגבלות תנועה ועוד.

הידוק לסתות, אבחון וטיפול
חריקת שיניים, אבחון וטיפול

חריקת שיניים? אבחון וטיפול מהירים בפרק לסתי-רקתי ובשיניים עשויים לחסוך לכם עוגמת נפש. מתעוררים בלילה לשמע קול  כירסום? יכול להיות שהאחראי לכך אינו עכבר אלא בן או בת הזוג שחורק שיניים בעוז. תופעה זאת מתרחשת לרוב בגלל לחצים נפשיים. 

חריקת שיניים, אבחון וטיפול
סימנים ותסמינים

תסמונת מפרק הלסת? סימנים ותסמינים אופייניים עשויים להצביע על זהות הרקמה שניזוקה בפרק הזה ומהי חומרת הנזק. פגיעה בכול אחד מרקמות המפרק עלולה להוביל להתפתחות מגוון רחב של סימנים ותסמינים האופייניים לאותה רקמה.

תסמונת מפרק הלסת, סימנים ותסמינים
גורמים

תסמונת מפרק הלסת? גורמים לתסמונת עשויים להצביע על מהות הנזק במפרק. אותם עקרונות, וכוחות משפיעים על מפרקי הגוף ועל מפרקי הלסת. מפרקי הלסת חשופים לנזקים מטראומה, מטיפול שיניים לקוי, מביצוע תנועות חוזרניות (לעיסה), ממתח נפשי ועוד. 

תסמונת מפרק הלסת, גורמים
תסמונת מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת יכולה להיות הגורם לכאבים שאתם חשים בפנים, באוזן ובעוד מקומות. מה גורם לזה ומה הם הנזקים שנגרמים למפרק? השימוש הרב שאנו עושים במפרק במהלך דיבור, לעיסה ועוד חושף את המפרק לעומסים ולבלאי ממאמץ חוזר. 

תסמונת מפרק הלסת
מכתב: תסמונת מפרק הלסת

תסמונת מפרק הלסת

ד"ר בכר שלום, 

אני רוצה להודות לך על העבודה המצוינת שעשית על פרק הלסת הפגוע שלי. כאשר הגעתי אליך (במקרה, בהמלצת חבר) מצב מפרק הלסת שלי היה כל כך רע שיכולתי בקושי ללעוס או לדבר וכעבור מספר שבועות בודדים של טיפולים מצבי הרבה יותר טוב.

תסמונת מפרק הלסת
הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת

הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת כוללת בין היתר הכרת האנטומיה של מפרק הלסת, הבנת הגורמים לתסמונת מפרק הלסת ועוד. תסמונת מפרק הלסת כוללת למעשה אוסף מגוון של סימנים וסימפטומים הנובעים מתפקוד לקוי של אחד או של שני מפרקי הלסת (temporo mandibular joint). 

הרצאה בנושא תסמונת מפרק הלסת
גורמי סיכון

תסמונת מפרק הלסת? גורמי הסיכון להתפתחות תופעה קלינית זאת כוללים הידוק לסתות, חריקת שיניים, נזקי חבלה, מנשך לא תקין ועוד. מדובר בתסמונת שכיחה ובבעיה בריאותית שכיחה שפוגעת משמעותית בחלק גדול מהאוכלוסייה ובעיקר בנשים. 

תסמונת מפרק הלסת, גורמי סיכון

חדשות - מחקרים רפואיים

 • שין ספלינט בגלל חולשת שרירי הירך

  שין ספלינט בגלל חולשת שרירי הירך היא תופעה שכיחה! האם חשבתם פעם למה חלק מהרצים סובלים מפציעות רגליים ללא הרף בעוד שרצים אחרים ממשיכים לרוץ ללא כול כאב ברגליים? ישנן מספר סיבות אפשריות להבדלים הללו, אחת מהן היא חולשת השרירים מייצבי מפרק הירך.

   
 • קפאין להפחתת טינטון

  קפאין להפחתת טינטון? על פי המחקר הנוכחי מספר כוסות קפה ביום עשויים להועיל בהפחתת הטנטון. טינטון היא תסמונת שהסובלים ממנה שומעים רעשים שאינם קיימים במציאות. במשך זמן רב שתיית משקאות שכללו קפאין נחשבה לגורם סיכון להתפתחות טינטון. 

   
 • קפאין מזיז את מחוגי השעון הביולוגי

  קפאין מזיז את מחוגי השעון הביולוגי וגורם לתחושה של ג'טלג. יכולת זאת מצטרפת להשפעות אחרות שיש לקפאין על הגוף, חלקן טובות וחלקן פחות טובות. הגוף שלנו מצויד בשעון ביולוגי שקובע מתי אנו הולכים לישון ומתי אנו מתעוררים. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)