Skip to main content

אימונים בבריכה לשיפור היציבות עשויים למנוע שברים וחבלות אחרות בקרב נשים לאחר גיל הפריון. נשים לאחר גיל הפריון שעברו 6 חודשי אימונים בבריכת השחייה שיפרו את כושרם הגופני כולל כוח, סיבולת לב ריאה וגם את היציבות ושיווי המשקל. 

אחת הסכנות המשמעותיות לבריאותן וחייהן של נשים (יותר מגברים) לאחר גיל הפריון היא נפילה ושברים של האגן והירך. הדרך למניעת שברים אלו היא על ידי שמירה על צפיפות העצם, שמירה על כושר גופני בכלל ועל שיווי משקל בפרט. חשוב לציין שאימוני בריכה עשויים לשפר את שיווי המשקל ואת הכושר הגופני אך השפעתם על צפיפות העצם מצומצמת יותר. לשיפור בצפיפות העצם אנו נדרשים לפעילות אשר יוצרת עומס על העצמות כמו הליכה, ריצה וכיוצא בזה. 

אימונים בבריכה לשיפור היציבות - רקע

נפילות ומוות של מבוגרים מטילים עומס גדול על החברה. בשנת 2013 בארצות הברית, הגורם השמיני בגודלו למוות בקרב מבוגרים מעל גיל 65 היה בגלל נפילה. בסיכומו של דבר בשנת 2013 מתו כתוצאה מנפילה 46,000 מבוגרים. נפילות, שברים באגן וחבלות אחרות מהוות גורם מוות משמעותי בקרב נשים לאחר גיל הפוריות. הסטטיסטיקה הזאת היא אכזרית לנוכח העובדה שחלק ניכר מהמקרים הללו ניתנים למניעה. 

מניעת נפילות בגיל המבוגר  חייבת לכלול את הרכיבים הבאים: שיפור של הכושר הגופני, שמירה ושיפור של היכולות הקוגניטיביות, שימוש אינטנסיבי באביזרי בטיחות, אכילה ושתייה מספקים, צריכה מפוקחת ומינימאלית של תרופות, שמירה על חושיו של המבוגר כולל במידת הצורך משקפי ראייה ומכשירי שמיעה מותאמים.

נשים שהתאמנו באופן נמרץ בבריכה במשך 6 חודשים שיפרו את החוזק שלהן וסבלו מפחות נפילות. המחקר המסוקר כאן מצא שאימוני התנגדות במים עשויים לחזק את העצמות ואת השרירים ולהוות פתרון למניעת או צמצום הנפילות בגיל המבוגר. הפעילות האירובית בבריכה התחילה להיות פופולארית בשנות ה90 כאמצעי לאנשים מבוגרים להתאמן מבלי להעמיס את המפרקים שלהם ומבלי להיחשף לפציעות ונפילות הכרוכות בפעילות. עם השנים הפעילות האירובית בבריכה איבדה את אהדת הקהל בגלל החשש שאולי פעילות זאת בבריכה אינה מחזקת ומשמרת את מסת השרירים והעצמות. המחקר שלפנינו שם לו למטרה לבחון את התפיסה הזאת.

המחקר

אימונים בבריכה לשיפור היציבותהמחקר: כדי לבחון האם פעילות עם התנגדות במים יעילה כדי לחזק שרירים ועצמות החוקרים גייסו 100 נשים לא פעילות גופנית בשנות ה50 ושנות ה60 שלהן. כול הנשים  נטלו מידי יום ולמשך שישה חודשים 1,000 יחידות בין לאומיות של ויטמין D3 ו- 500 מיליגרם של סידן - שני תוספים שאמורים להשפיע על בניית העצמות ושרירים.

מחצית הקבוצה ערכה אימונים אינטנסיביים בבריכה שהוגדרו כאימונים למלחמה במחלת דלדול העצם ומניעת נפילות ומחצית הקבוצה המשיכה באורח חיים יושבניים. האימונים כללו מאמצי קיצון  קצרים בני 10 - 30 שניות מול התנגדות של המים עד לרמת דופק של 90% מהמקסימום האפשרי. המים ייצרו את ההתנגדות שמשקלות מייצרים ביבשה.

ממצאי המחקר: לאחר 7 חודשים מספר הנפילות בקרב הנשים צנח ב86% ומספר הנשים שסבל מנפילות צנח ל44%. לעומת זאת בקבוצה שהמשיכה לנהל אורח חיים יושבני מספר הנפילות נותרו ללא שינוי.

בקבוצת המחקר שעסקה בפעילות הגופנית בבריכה נמצאו גם שיפור בגמישות וגם חיזוק של ידיים, גב, ירך וברכיים. מעט שיפור בשיווי המשקל ובכוח נמצאו גם בקרב קבוצת הביקורת. החוקרים ייחסו זאת לתוספי המזון שהן לקחו. 25% מקבוצת המחקר סבלו מאובדן צפיפות העצם, 50% מהן היו בתחילת תהליך אובדן צפיפות העצם ורק 25% מהן נהנו מצפיפות עצם תקינה.

מסקנות המחקר: ישנה דעה קדומה שפעילות גופנית מאומצת בבריכה אינה יכולה לחיזוק העצמות והשרירים ובכך למנוע נפילות שברים ופציעות קשות אחרות. המחקר הזה הוכיח אחרת.

 Menopause, online March 25, 2013

ספורט למניעת שברים

ספורט למניעת שברים היא אסטרטגיה נכונה. נפילות בגיל המבוגר הם גורם משמעותי לפציעות ולשברים קטלניים בחלקם. ספורט ו/או ויטמין D אינם מפחיתים את הסיכון של נשים מבוגרות ליפול מאידך, ספורט מפחית ב50% את הסיכון לנזקים משמעותיים בגלל נפילה.

ספורט למניעת שברים

חדשות - מחקרים רפואיים

 • יכולים לעמוד על רגל אחת?

  יכולים לעמוד על רגל אחת? היכולת לעמוד על רגל אחת למשך 20 שניות ויותר מהווה אמת מידה לבריאות המוח וכלי הדם ולא רק לשיווי המשקל. חוסר היכולת לבצע את הפעולה הזאת לפרק הזמן הזה עלולה להעיד על נזקים לכלי דם במוח בגלל שבץ או דימום מוחי מזערי.

   
 • יותר מידי אספירין

  אספירין ניתן במטרה להפחית את הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם. אך גם לתרופה זאת תופעות לוואי. על פי המחקר הנוכחי: המינון של האספירין הנלקח להורדת הסיכון ללקות במחלות לב וכלי דם הוא גבוה מידי. לדעתם של המומחים האמריקאים שהגיעו למסקנה זו יש להפחית את המינון.

   
 • שרירי ובריא בגיל המבוגר

  שרירי ובריא בגיל המבוגר הוא עניין אפשרי בהחלט. ההשפעות הידועות של הפעילות גופנית על הבריאות של כול אחד מאיתנו שולחת אנשים רבים לחדרי כושר ולמגרשי המשחקים. בגיל המבוגר ישנה חשיבות גבוהה לא פחות לאימוני כוח ואימונים אירוביים.