Skip to main content

CT מעלה הסיכון לסרטן בקרב ילדים! ילדים שעוברים בדיקת CT נמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר לחלות בסרטן בהשוואה לילדים שלא עוברים סריקה כזאת. כאשר בדיקת ה- CT מתבצעת בילדים טרם הגיעם לגיל 5 רמת הסיכון לחלות בסרטן  גבוהה עוד יותר.

בעקבות ממצאי המחקר החוקרים ממליצים לעשות שימוש סלקטיבי ומושכל בCT בכלל ובקרב ילדים בפרט. למה יש יותר סיכוי שהקרינה המייננת הנפלטת במהלך בדיקת סריקת ממוחשבת (CT) תפגע בחומר הגנטי של ילדים? בין יתר הגורמים לרגישות המוגברת של ילדים לקרינה מייננת מציינים החוקרים את גודל גופם הזעיר, את היותם בתקופת גדילה מואצת מה שגורם לתאים רבים יותר להיות במצב דינאמי של התרבות ובכך חשופים יותר לנזקי הקרינה ואת שנות החיים הארוכות המצויות לפניהם שעלולות להותיר מספיק זמן גם למוטציות מינימאליות להפוך לסרטניות.

CT מעלה הסיכון לסרטן בקרב ילדים - רקע

ילדים וצעירים בשלבי התפתחות העוברים בדיקת CT מעלים את הסיכון שלהם ב24% לחלות בסרטן ביחס לילדים וצעירים שלא עושים זאת. יהיו כאלה שכאשר ישקללו את המספר הזעום של מקרי סרטן בקרב ילדים וצעירים ואת התוספת הקטנה של מספר מקרי הסרטן שמרחשת בגלל בדיקת הCT יטענו שהדבר לא נורא. ובכן, הדבר נורא ואיום. מיותר לציין שכול מקרה סרטן שניתן למנוע אותו ראוי לעשות כול מאמץ לעשות זאת.

סריקות CT נושאות עמן יתרונות רבים בכול הנוגע ליכולת האבחונית המשופרת שהן מביאות לעולם הרפואי ובעקבותיה לטיפולים המדויקים יותר. עם זאת, בשנים האחרונות חלה עלייה חדה בשימוש במכשיר ויחד עם השימוש המוגבר גם גבר החשש לנזקים נלווים. ובכלל זה הסיכון להתפתחות מחלות סרטן. במיוחד מועלות טענות כנגד השימוש התכוף ב-CT בקרב ילדים וחשיפתם של אלו להתפתחות מחלות סרטן. מחקרים שונים העריכו את שהסיכונים אינם ישירים ומומחים בתחום הטילו ספקות בנוגע לאמינות של הממצאים הללו. המחקר הנוכחי יצא לדרך כדי לבדוק את הטענות ואת החששות הללו.

המחקר

המחקר: מטרת המחקר הייתה לבחון את מספר מקרי הסרטן בקרב ילדים, נערים ובחורים צעירים בני 0 - 19 שנים שעברו סריקת CT לפני אבחון הסרטן לעומת מספר מקרי הסרטן בקרב ילדים, נערים ובחורים צעירים בגילים הללו שלא עברו בדיקת CT. בסך הכול עקבו ונתחו החוקרים ממצאים של 10.9 מיליוני ילדים וצעירים כאשר 680,211 מתוכם עברו בדיקת CT לפחות 12 חודשים לפני שאובחנו עם מחלת סרטן. 18% מתוכם עברו יותר מבדיקת CT בודדה.

כול המשתתפים נולדו בין השנים 1985 - 2005. המעקב אחר האנשים שעברו סריקת CT נמשך 9.5 שנים והמעקב אחר האנשים שלא עברו סריקת CT נמשך במשך 17.3 שנים. מדובר במחקר הרפואי הגדול ביותר בנושא השפעות הקרינה המייננת שנפלטת במהלך בדיקת CT על ילדים, נערים ובחורים צעירים. המידע התקבל מרישומים רפואיים של הגופים המטפלים בחולי סרטן באוסטרליה. 

CT מעלה הסיכון לסרטן בקרב ילדים

ממצאי המחקר: בסוף שנת 2007 3,150 ילדים וצעירים עברו בדיקת CT אובחנו עם סרטן. סרטן אובחן גם בקרב 57,524 ילדים וצעירים בקרב חברי הקבוצה שלא עברה בדיקת CT. בסך הכול נמצא שרמת הסיכון לחלות בסרטן הייתה גבוה ב24% עם עברתם בדיקת CT וזאת לאחר שקלול גורמים שונים כמו גיל ומגדר. הסיכון לחלות בסרטן עלה ב16% עבור כול בדיקת CT נוספת.

בכול הנוגע לסיכון לחלות בסרטן המוח בקרב הקבוצה שעברה בדיקת CT הסיכון נותר גבוה גם לאחר 15 שנים מיום החשיפה לקרינה המייננת. גם הסיכון לחלות בסוגים אחרים של סרטן בקרב קבוצה זאת נותר גבוה ולאורך שנים. הסיכון לחלות בסרטן עקב בדיקת CT בקרב ילדים לפני גיל 5 היה גבוה יותר בהשוואה לקבוצות גיל אחרות. עבור סוגים מסוימים של סרטן הסיכון לחלות בסרטן היה גבוה יותר בקרב בנות לעומת בנים.

מסקנות החוקרים: יש להניח שבחלק מהמקרים בדיקת הCT בוצעה בגלל חשש לגידול סרטני במוח ולכן לא הבדיקה עצמה גרמה לגידול הסרטני במוח. ישנם גם מקרים שללא בדיקת CT לא ניתן היה לגלות את הגידול הסרטני בראש. יחד עם זאת טוענים החוקרים ישנה השפעה ברורה של בדיקות CT על הסיכון לחלות בסרטן יש על כן לשקול היטב את הצורך בבדיקות אלה ולצמצמן ככול שניתן.

BMJ, May 2013

צילום רנטגן

צילום רנטגן או צילום רדיוגרפי מתבצע באמצעות קרני רנטגן הנפלטים ממכשיר הרנטגן. לקרני הרנטגן שנתגלו ב1895 על ידי וילהלם רנטגן, יש יכולת חדירה המותירה שיקוף של עצמים צפופים כגון עצמות. לקרני רנטגן שימושים רבים וקרינה מזיקה.

רנטגן
רגישות גנטית לקרני רנטגן

מחקר כחול לבן שנערך בבית החולים תל השומר מגלה שגם בתחום של קרינת רנטגן יש אנשים רגישים יותר ואנשים רגישים פחות. על פי המחקר אנשים עם רגישות תורשתית לקרינה מייננת (קרני X) חשופים יותר מאחרים להתפתחות סרטן.

רנטגן
סרטן השד בגלל ממוגרפיה

סרטן השד בגלל ממוגרפיה בקרב נשים עם מוטציות BRCA1/2 מתרחש בתדירות גדולה יותר ממה שרובנו מודעים לו. ממוגרפיה, צילומי רנטגן ושאר הבדיקות הכרוכות בקרינה מייננת עלולים לגרום במיוחד בקרב קבוצת נשים זאת להתפתחות מחלות סרטן ובעיקר סרטן השד.

סרטן השד בגלל ממוגרפיה
רוב הבדיקות הרפואיות מיותרות

רוב הבדיקות הרפואיות מיותרות! קיימת מודעות כללית לכך שהרבה מהבדיקות הרפואיות והשימוש באמצעי הדימות המשוכללים אינם תורמים תרומה ממשית לאבחון החולה ולפעמים עלולות אף להזיק לו. הימנעות מבדיקות מיותרות יפנו תקציבי ענק לטובת חולים שזקוקים לכך. 

רוב הבדיקות הרפואיות מיותרות
כאבי גב? אין צורך בדימות

כאבי גב? אין צורך בדימות! שימוש באמצעי הדמיה אינו משפיע את תוצאות הטיפול במבוגרים עם כאבי גב. כול קלינאי לומד שכאשר מגיע אליו חולה מבוגר עם תלונות על כאבים בגב עליו להפנותו ללא שהיות לביצוע דימות רפואי. הרבה פעמים זה מיותר.

כאבי גב? אין צורך בדימות
קרינה מסרטנת מסריקת CT

קרינה מסרטנת מסריקת CT הופכת את הבדיקה הזאת לבעייתית. למרות המודעות לחסרונות המשמעותיים של התהליך, חולים רבים מידי מופנים עדיין לביצוע CT וזאת בגלל העליות הנמוכות יחסית של הליך זה לעומת בדיקת MRI. 

קרינה מסרטנת מסריקת CT

חדשות - מחקרים רפואיים

 • נפילות בגיל המבוגר, סכנת מוות

  נפילות בגיל המבוגר? סכנת מוות אורבת לכם. אחד מגורמי המוות המרכזיים בקרב מבוגרים הוא אובדן שיווי המשקל ונפילה. הגורם לנפילות ולמוות בקרב מבוגרים הוא בעיקר ניוון במערכות שיווי המשקל והקואורדינציה, תזונה דלה, פגיעות קוגניטיביות ומחלות כמו סוכרת. 

   
 • סיאטיקה? ליריקה לא יעילה

  סיאטיקה? ליריקה לא יעילה. פריגאבאלין (ליריקה) המיועד לטיפול בכאב עצבי מומלצת לעתים על ידי רופאי כאב ורופאים אחרים כדי לטפל בסיאטיקה - תופעה קלינית הכוללת בין היתר כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל. המחקר הנוכחי מצא שתרופה זו אינה יעילה לבעיה זאת. 

   
 • תאונות עבודה ונפגעי עבודה

  תאונות עבודה ונפגעי עבודה מהווים תופעה שכיחה מידי. פציעות ומחלות המיוחסות למקום העבודה בארצות הברית גובים מחיר כלכלי עצום שממשיך להאמיר והגיע לשיא של 250 ביליון דולר מידי שנה. העלויות ב1992 עמדו על 217 ביליוני דולר בלבד. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)