Skip to main content

סטרואידים אנבוליים לפיתוח גוף עשויים לעזור לכם בהגדלת מסת השריר אך עלולים לגרום לנזקים בריאותיים כבדים. לגוף שרירי יתרונות רבים כולל ייצוב של עמוד השדרה והפחתת כאבי גב. צעירים רבים חפצים בגוף שרירי וחלקם נוקטים בצעדים דרסטיים כדי להשיג זאת.

בסקר שנערך בארצות הברית נמצא שמעל לשליש לבני הנוער שעסקו בספורט פיתוח גוף צרכו תוספים לצורך כך כולל סטרואידים. צריכה או קיום של סטרואידים אנאבוליים, סינתטיים או טבעיים, מעודדים גידול וחלוקת תאים בגוף. התוצאה של צריכתם היא בין היתר גידול של מספר סוגי רקמות ובעיקר שרירים ועצמות. דוגמא לסטרואיד אנבולי טבעי וחזק הוא הטסטוסטרון.

סטרואידים אנבוליים לפיתוח גוף - רקע

סטרואידים אנאבוליים המהווים חומר אסור לשימוש לשם שיפור יכולות גופניות ופיתוח גוף, הם חומרים כימיים שהשפעתם דומה לזו המושגת על ידי ההורמון הטבעי המצוי בגופנו הקרוי טסטוסטרון. לסטרואידים האנבוליים יש יכולת לבנות מסת שריר (יכולת אנבולית) אבל יש גם יכולת אנדוגנית המעודדת התפתחות מינית זכרית. רופאים נעזרים בהשפעה האחרונה הזאת של סטרואידים אנבוליים כדי לטפל במקרים של התפתחות מינית לקויה. כפי שמציין המחקר הנוכחי האיסור על שימוש בסטרואידים אנבוליים ללא מרשם רופא לא מרשים את ציבור המתאמנים ומפתחי הגוף. השימוש בחומרים אלה הופך להיות שכיח יותר משנה לשנה.

בארצות הברית רוב המשתמשים בסטרואידים אנבוליים הם צעירים שחפצים בגוף שרירי ומפותח יותר. בחלק מהמקרים הצעירים הללו צורכים גם תרופות מרשם כדי לנטרל את ההשפעות הלא רצויות של הסטרואידים האנבוליים הכוללים בין היתר השפעות התנהגותיות כמו פרנויה, דיכאון ואגרסיות, נזקים קרדיו וסקולאריים, פגיעה בכבד כולל צהבת, אי ספיקת כבד, סרטן, דימומים ועוד, פגיעה בכליה, פגיעה בעור כולל אקנה ונשירת שיער, פגיעה בפוריות, פגיעה הורמונאלית הגורמת להשמנה וירידה במסת השריר, עלייה בשיעור מקרי הסרטן, קשיים בתפקוד המיני בגלל ירידה בדחף המיני ואין אונות ובעיקר עלייה במספר מקרי המוות המוקדם ועוד.

המחקר

סטרואידים אנבוליים לפיתוח גוףרקע: הרשתות החברתיות משפיעות על חיינו באופנים שונים כולל בין היתר על הדימוי העצמי שלנו. הדמויות הניבטות מהרשתות החברתיות הופכות להיות שריריות יותר וגורמות לנו לרוץ לחדרי הכושר ולהתאמן על השרירים שלנו.

מטרת המחקר: היא לבדוק עד כמה הצעירים והצעירות נוטים לעשות שימוש בחומרים לא בריאים מנפחי שריר. המחקר (METHODS) שנעשה באמצעות שאלון הקיף אלפי צעירים וצעירות מ20 בתי ספר תיכוניים שנשאלו על שינויים בתזונה, האימונים, צריכת אבקות חלבונים, שימוש בסטרואידים וחומרים מנפחי שריר אחרים.

תוצאות המחקר: השימוש בחומרים מנפחי שרירים שכיח בקבוצת גיל זאת. 34.7% מהם צורכים אבקות חלבון או שיקים,  5.9% משתמשים בסטרואידים. התנהלות זאת אופיינית יותר בקרב בנים מאשר בנות. בנות בעלות עודף משקל נטו לצרוך אבקות חלבונים ושיקים לעומת בנות שמקל גופן תקין.

מסקנות החוקרים: השימוש בחומרים מנפחי שרירים שכיח בקרב בני הנוער. התופעה חייבת למשוך את תשומת הלב של הגורמים השונים כולל גורמי רפואה. אלה חייבים לשאול את בני הנוער המגיעים אליהם לגבי שימוש בחומרים אסורים. 

על פי החוקרים שימוש בחומרים סטרואידים מהווים גורם בעיתי והשפעתו משתרעת על החל מהתפתחות אקנה, שיעור יתר של הגוף ועד בעיות לב וכבד. יש לדעת החוקרים לערוך פעילות הסברתית בקרב הצעירים על הנושא. 

Pediatrics, 11, 2012

כללי זהב לספורט בטוח

כללי זהב לספורט בטוח כוללים בין היתר הקפדה על מזון ושתייה, הקפדה על נעליים מתאימות ועוד. יתרונות רבים לעיסוק בפעילות גופנית וחיסרון אחד גדול הסיכוי להיפגע גדול. עם זאת, לא מדובר בגזרה משמיים. להלן מספר כללי זהב שיפחיתו את הסיכוי שלכם להיפצע.

 כללי זהב לספורט בטוח
שחייה

פציעות שחייה אינן נדירות כפי שהרבה אנשים עשויים לחשוב. שחייה גורמת לגופנו לפעול באופן רגוע תוך שיפור הכושר, טיפוח שרירי היציבה, חיזוק שרירים ועוד. אך אם אתם חושבים שאלו שמרבים לשחות אינם נפצעים לעולם, אתם טועים ובגדול.

פציעות שחייה
מניעת כאב מריצה

מניעת כאב מריצה היא הדרך הנכונה. סימנים ותסמינים הנובעים מריצה לקויה מהווים עניין שכיח ביותר. אחת הסיבות היא העובדה שפעילות זאת הפכה בתקופה האחרונה לפופולארית וזמינה לכולם. סיבות אחרות כוללות נעלים לא מתאימות, הרגלי אימון לקויים ועוד. 

מניעת כאב מריצה
סנובורד מסוכן

סנובורד מסוכן. עונת הסקי בפתח. מתגעגעים ללבן? ובכן, אל תשכחו שמדובר בתחום בעל רמת סיכון גבוהה לנזקים גוף. מחקר חדש ומקיף מצא שהגלישה עם סנובורד היא בעל רמת סיכון גבוהה יותר מסקי בכול הנוגע ל סיכויי עמוד השדרה ומפרקים אחרים להיפצע.

סנובורד
אימון יתר לטניסאים צעירים

אימון יתר לטניסאים צעירים הוא הגורם השכיח ביותר לפרישתם מהענף. אימונים קשים הם כורח לטניסאים השואפים להגיע לפסגה. בלי התמדה ועבודה קשה וסיזיפית לא ניתן להצליח. אלא שאימון יתר עלול לחשוף את הטניסאים לנזקי גוף ונפש וגדיעה של הקריירה. 

אימון יתר לטניסאים צעירים
סקי, רק עם קסדה

סקי? רק עם קסדה ניתן להבטיח במידה גדולה של ביטחון שהראש שלכם לא היפצע. סקי נקשר לנזקי גוף רבים כולל בגפיים, בעמוד שדרה ובראש. חבישת קסדה במהלך גלישת סנובורד עשויה להוריד את הסיכון לפגיעת ראש ב60%. נכון, פחות נוח, אבל חשוב.

פציעות סקי
מוות במגרשים

מוות במגרשים אינם שכיחים אך עם זאת ניתן למנוע את רוב המקרים. מידי פעם אתלט חובב או מקצוען מאבדים את חייהם על המגרש. מדובר בתופעה עולמית הגובה את חייהם של אלפי בני אדם. כיצד עוצרים את התופעה? ראשית יש להתחיל בבדיקה של האתלט.

מוות במגרשים
שיווי משקל להפחתת פציעות

פציעות ספורט הן רעה חולה המעיבות על העונג שבספורט. ישנם ענפי ספורט כמו למשל משחק כדור סל הכרוכים בסיכון גבוה במיוחד להתפתחות פציעת ספורט. אימוני שיווי משקל באמצעות "לוח מתנועע" עוזרים במניעת פציעות ספורט בכדור-סל ובענפי ספורט אחרים.

שיווי משקל ופציעות
סקר: פציעות ספורט

סקר פציעות ספורט נערך באתר שלנו כדי ללמוד אלו חלקי גוף נפגעים יותר בגלל פעילות גופנית. עיסוק בפעילות גופנית נושא עמו יתרונות בריאותיים רבים. מחקרים שונים טוענים שפעילות גופנית מונעת מחלות שבחלקן מוגדרות כקטלניות ועל כן מדובר ברכיב מרכזי בחיים שאין לוותר עליו. 

סקר פציעות ספורט
רכיבת אופניים ופגיעה בעצבי כף היד

רכיבת אופניים ופגיעה בעצבי כף היד אינם זרים זה לזה. ענפי ספורט ו/או מקצועות הכרוכים באחיזה הדוקה וממושכת באמצעות כפות ידיים כמו בעת רכיבת אופניים יוצרים עומסי יתר על העצבים בכף היד ועלולים לגרום לפציעתם ולהתפתחות תסמונות לכידה עצביות פריפריות.

רכיבת אופניים ופגיעה בעצבי כף היד

חדשות - מחקרים רפואיים

 • ארוחה משפחתית מקדמת אכילה בריאה

  ארוחה משפחתית מקדמת אכילה בריאה! ארוחות משפחתיות כרוכות לעתים גם בחוויות לא נחמדות כגון עבודת בישול ממושכת, ויכוחים טורדניים, מריבות בין הילדים ועוד. יחד עם זאת ארוחה משפחתית גם מקדמת הרגלי תזונה בריאים בקרב הילדים.

   
 • עדיף כאב בברך ולא בירך

  עדיף כאב בברך ולא בירך! קל הרבה יותר לטפל בדלקת פרקים ניוונית במפרק הברך לעומת הטיפול בדלקת כזאת במפרק הירך. יתכן ואחת הסיבות לכך היא העובדה שברך דלקתית מצויה במצב תמידי של תיקון עצמי בעוד שתיקון עצמי מעין זה לא נצפה במפרק ירך.

   
 • שנת צהריים משפרת יכולות קוגניטיביות

  שנת צהריים משפרת יכולות קוגניטיביות! האם בחיים האינטנסיביים שאנו מכתיבים לילדים שלנו אין מקום לשנת צהריים? לטענת החוקרים, למרות החשיבות האדירה שיש למנוחת הצהריים לצורך התפתחות התקינה של הילדים שלנו, זה מה שקורה בפועל.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)