Skip to main content

ירקות ופירות למלחמה בסרטן! מחקרים רבים ממליצים לאכול ירקות ופירות. חלקם טוענים שאכילתם מועילה במלחמה המתמדת שהגוף מנהל נגד סרטן. ככול שהירקות והפירות צבעוניים יותר כך גדלה יעילותם כלוחמים. לכול פרי וירק יש את היכולות המיוחדות שלו. 

תפוח טרי על הנאכל על קליפתו מידי יום עשוי לעזור במניעת מחלות סרטן למיניהן כולל סרטן פה, סרטן גרון, סרטן ריאות ויתכן סרטן שד.  פירות יער עשויים למנוע סרטן ריאות, סרטן המעי וסוגים מסוימים של לוקמיה. השפעה דומה יש לגזרים, ברוקולי ושאר ירקות.

ירקות ופירות למלחמה בסרטן - רקע

ירקות ופירות עשויים לעשות את ההבדל שלכם בין חיים בריאים לחולי בסרטן. מחקרים שונים נוקבים במספר 5 מנות או 10 מנות של ירקות ופירות מידי יום תורמים למניעת סרטן. מחקר אחר (International Journal of Epidemiology, Volume 46, Issue 3, 1 June 2017) שהתבסס על קרוב למאה מחקרים והקיף קרוב לשני מיליון בני אדם מצא שדי בצריכה של 200 גרם פירות וירקות ביום כדי להקטין את הסיכון ללקות בסרטן ב-4%. מחלות אחרות שכמות יומית זאת של ירקות ופירות עשויה לצמצם את הסיכון לחלות בהן כוללות ירידה של 13% בסיכון למחלות לב וכלי דם וירידה של 8% בסיכון לשבץ מוחי.

אחת התגליות המרעישות שהופיעו כאן במחקר היא ההבנה שההשפעה על מניעת המחלות הללו גדלה ככול שאנו אוכלים יותר פירות וירקות. אכילה יומית של 10 מנות של ירקות ופירות יוצרות השפעה מרשימה הרבה יותר והסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם פוחת כבר מכפיל את עצמו מ13% ל28% וכך הלאה גם עם שבץ מוחי שהסיכון לסבול ממנו פוחת ב33% ועם מחלות סרטן שהסיכון לחלות מהם פוחת  ב13%. אכילה יומית של 10 מנות של פירות וירקות מפחיתות את הסיכון למות מוות מוקדם בלא פחות מ- 31%!

טיפים למלחמה בסרטן 

A תפוח

במאמר המסוקר כאן מציינת סטאסי קנדי חוקרת בכירה במכון לסרטן דנה-פרבר את החשיבות של אכילת פירות וירקות ואת היכולות של כול פרי וירק על פי אותיות ה ABC. את המלצותיה מתחילה הגברת קנדי עם התפוח ועם האות A. אכילה של תפוח עם קליפתו יכולה למנוע סרטן הגרון, סרטן הפה, סרטן המעי הגס, סרטן הריאות ויתכן שגם סרטן השד. התפוח מכיל רכיב הנקרא קוורצטין (quercetin). רכיב זה שהוא פיטוכימיכל מסיס במים ידוע בשל תכונותיו נוגדות החמצון, נוגדות דלקת, סרטן ושיפור היכולת של המערכת החיסונית.

B פירות יער

ירקות ופירות למלחמה בסרטן ההמלצה הבאה של הגברת קנדי מתחילה עם האות B ועם פירות יער (berries). אלה טוענת המחברת כוללים רכיב הקרוי חומצה בנזואית. חומצה זאת הוכחה כבעלת יכולת בדיכוי סרטן הריאות, סרטן המעי הגס וסוגים מסוימים של לוקמיה. אכילה של פירות אלה באופן הטבעי שלהם כאשר הם בשיא הבשלות מהווים נשק מצוין כנד סוגי הסרטן הללו.

C פירות וירקות צבעוניים

ההמלצה הבאה של הגברת קנדי מתחילה באות C ונוגעת בבחירת פירות וירקות צבעוניים (color). ככול שהפירות והירקות שאתם אוכלים הם יותר זוהרים בצבעוניות שלהם כך גם גדלה היכולת שלהם להילחם בסוגי סרטן מסוימים. הרבו בסלק, גזר, ועוד בשיא עונתם ובשלותם. 

D ירקות עם עלים כהים

עם האות האנגלית D המהווה את תחילת המילה האנגלית Dark מציינת את החשיבות שמייחסת הגברת קנדי לירקות עם עלים כהים. ההמלצה שלה במקרה הזה היא בעיקר על צריכה של כרוב עלים הידוע גם בשמות קייל, כרוב על, או עלי כרוב מסולסלים. כרוב עלים שהוא תת-מין של כרוב הבר מכיל פיטונוטריאנטים (Phytonutrients) שהם חומרים טבעיים המצויים בצמחים ומעניקים להם את הטעם, הגוון, הריח ואת היכולת לעמוד במחלות ונזקים. אחד מפיטונוטריאנטים נקרא אינדול (indoles). חומר זה הוא בעל יכולת לנקות את הכבד וגם עוזר בתיקון ה-DNA ולכן גם עוזר למנוע סרטן. מלבד כרוב עלים כוללות משפחת הירקות עם העלים הירוקים גם את כרוב רגיל, כרובית, ברוקולי, קולרבי ועוד. נימצא שדיאטה עשירה בירקות אלה עם העלים הכהים מובילים לפחות מקרים של סרטן הריאות, סרטן הערמונית וסרטן הקיבה. 

E כול מה שצבעו כתום

ההמלצה הבאה של הגברת קנדי מתחילה עם האות E שהיא ראשיתה של המושג שהיא טווה :everything orange. כאן טוענת החוקרת שיש להקפיד לאכול כול ירק או פרי שהם בצבע כתום. כולל בין היתר דלעת, גזר, בטטות, מנגו, שסק ועוד. ירקות ופירות אלה עשירים בחומר לוחם סרטן הקרוי קרוטנויד (carotenoid). קרוטנואידים הם פיגמנטים אורגניים המצויים בירקות ובפירות שצבעם נע בין אדום לצהוב ובעלי יכולות להילחם במחלות סרטן שונות כולל סרטן המעי הגס, סרטן השד וסרטן הריאות.  

Dana-Farber Cancer Institute, 11, 2012 

מחלה ניוונית בפרקים, ויטמין K כגורם

מחלה ניוונית בפרקים? ויטמין K כגורם עלול להיות קשור לכך. נימצא קשר בין רמה נמוכה של וויטמין K לבין הסיכון לחולי ניווני בפרקי הגוף (אוסטאוארטריטיס). מחלה זאת הפוגעת בעיקר באנשים מבוגרים גורמת לכאב, נוקשות, מוגבלות ואיכות חיים ירודה.

מחלה ניוונית בפרקים, ויטמין K כגורם
מזון בריא לחיים ארוכים

מזון בריא לחיים ארוכים! כאשר אתם יושבים לסעוד אל תשכחו שאוכל טוב ובכמות הראויה עשוי להאריך חיים. אכילת פירות, ירקות, מוצרי חלב דלי שומן, מזון מלא, בשר רזה ושמן מהצומח מפחיתה את הסיכון למוות מוקדם באופן משמעותי ומאריכה חיים.

מזון בריא לחיים ארוכים
אכילת בשר מרובה עלולה לקצר חיים

אכילת בשר מרובה עלולה לקצר חיים! המחקר הנוכחי מצא שאכילה מרובה של בשר מעובד ובשר אדום מקצרת חיים. הסיבה לכך אינה רק מחלות סרטן ולב אלא גם מחלות כמו אלצהיימר, כיבי קיבה ומגוון בעיות בריאות אחרות. עוד קובע המחקר שצריכת בשר לבן היא בטוחה יחסית.

אכילת בשר מרובה עלולה לקצר חיים
השמנה מקצרת לכם את החיים

השמנה מקצרת לכם את החיים! השמנה גורמת נזקים בריאותיים כולל בין היתר למפרקים ומעלה את הסיכון להתפתחות מגוון מחלות, קטלניות בחלקן. מחקר חדש מצא שאפילו השמנה ממוצעת המאפיינת כיום כשליש מאמריקנים, גורמת למוות מוקדם ומפחיתה שנים מחיינו. 

השמנה מקצרת לכם את החיים
שתיית קפה מפחיתה הסיכון לשבץ מוחי

שתיית קפה מפחיתה הסיכון לשבץ מוחי! שבץ מוחי הוא מהבעיות הרפואיות הקטלניות ביותר לבני האדם. שתיית קפה מפחיתה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי. תופעות הלוואי של שתיית קפה: שתיית קפה מוגזמת עלולה לגרום להפרעות שינה, עלייה בלחץ דם והשפעות שליליות על הלב.

שתיית קפה מפחיתה הסיכון לשבץ מוחי
ניתן לעכב את מחלת הסוכרת

ניתן לעכב את מחלת הסוכרת! למחלת הסוכרת השפעות מרחיקות לכת על הבריאות שלנו. אם אתם נוטים לחלות במחלה הזאת חשוב שתשנו את אורח החיים שלכם. דיאטה ופעילות גופנית יכולים לעכב את הסוכרת לשנים רבות, עד 14 שנים לאחר הפסקת הפעילות.

ניתן לעכב את מחלת הסוכרת
שוקולד טוב ללב ולכלי הדם

שוקולד טוב ללב ולכלי הדם! אכילת שוקולד מטיבה עם חוש הטעם וגם עם הלב, כלי הדם, לבלב ועוד. אכילת שוקולד או קקאו מידי יום למשך שבועות עד חודשים יכולה לשפר את התפקוד של הלבלב וכלי הדם ואפילו להוריד את לחץ הדם על כול המשמע מכך.

שוקולד ללב בריא
השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50

השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50! המחקר הנוכחי מציין את נזקי ההשמנה וטוען שהם מחמירים ככול שאנו מתבגרים. לאחר גיל 50 עודף שומן בגוף גורם להתקשות של כלי הדם והגברת הסיכון למוות ממחלות לב וכלי דם ומחלות סרטן, נזק למפרקים ועוד.

השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50
ארוחה משפחתית מקדמת אכילה בריאה

ארוחה משפחתית מקדמת אכילה בריאה! ארוחות משפחתיות כרוכות לעתים גם בחוויות לא נחמדות כגון עבודת בישול ממושכת, ויכוחים טורדניים, מריבות בין הילדים ועוד. יחד עם זאת ארוחה משפחתית גם מקדמת הרגלי תזונה בריאים בקרב הילדים.

ארוחה משפחתית מקדמת אכילה בריאה
לעס יותר אכול פחות

לעס יותר אכול פחות! אנשים שלועסים לאט אוכלים פחות ונוטים בין היתר, מסיבה זאת להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שלועסים מהר. אכילה איטית ולעיסה מרובה גורמים לתחושת שובע מוקדמת ועקב כך להפחתת הקלוריות הנצרכות בהארוחה ב10-15%.

לעס יותר ולאט

חדשות - מחקרים רפואיים

 • נפילות בגיל המבוגר, סכנת מוות

  נפילות בגיל המבוגר? סכנת מוות אורבת לכם. אחד מגורמי המוות המרכזיים בקרב מבוגרים הוא אובדן שיווי המשקל ונפילה. הגורם לנפילות ולמוות בקרב מבוגרים הוא בעיקר ניוון במערכות שיווי המשקל והקואורדינציה, תזונה דלה, פגיעות קוגניטיביות ומחלות כמו סוכרת. 

   
 • השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50

  השמנה מזיקה יותר לאחר גיל 50! המחקר הנוכחי מציין את נזקי ההשמנה וטוען שהם מחמירים ככול שאנו מתבגרים. לאחר גיל 50 עודף שומן בגוף גורם להתקשות של כלי הדם והגברת הסיכון למוות ממחלות לב וכלי דם ומחלות סרטן, נזק למפרקים ועוד.

   
 • הטלפון החכם מזיק

  הטלפון החכם מזיק. אני מניח שלא יפתיע אף אחד לדעת שהשימוש בטלפונים חכמים ושאר אביזרים אלקטרוניים לפני השינה משבש את איכות השינה ופוגע באורכה. אני מניח שזה גם לא יפתיע אף אחד לדעת שחוסר בשעות שינה איכותית פוגע בבריאות.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)