Skip to main content

ירקות ופירות למלחמה בסרטן! מחקרים רבים ממליצים לאכול ירקות ופירות. חלקם טוענים שאכילתם מועילה במלחמה המתמדת שהגוף מנהל נגד סרטן. ככול שהירקות והפירות צבעוניים יותר כך גדלה יעילותם כלוחמים. לכול פרי וירק יש את היכולות המיוחדות שלו. 

תפוח טרי על הנאכל על קליפתו מידי יום עשוי לעזור במניעת מחלות סרטן למיניהן כולל סרטן פה, סרטן גרון, סרטן ריאות ויתכן סרטן שד.  פירות יער עשויים למנוע סרטן ריאות, סרטן המעי וסוגים מסוימים של לוקמיה. השפעה דומה יש לגזרים, ברוקולי ושאר ירקות.

ירקות ופירות למלחמה בסרטן - רקע

ירקות ופירות עשויים לעשות את ההבדל שלכם בין חיים בריאים לחולי בסרטן. מחקרים שונים נוקבים במספר 5 מנות או 10 מנות של ירקות ופירות מידי יום תורמים למניעת סרטן. מחקר אחר (International Journal of Epidemiology, Volume 46, Issue 3, 1 June 2017) שהתבסס על קרוב למאה מחקרים והקיף קרוב לשני מיליון בני אדם מצא שדי בצריכה של 200 גרם פירות וירקות ביום כדי להקטין את הסיכון ללקות בסרטן ב-4%. מחלות אחרות שכמות יומית זאת של ירקות ופירות עשויה לצמצם את הסיכון לחלות בהן כוללות ירידה של 13% בסיכון למחלות לב וכלי דם וירידה של 8% בסיכון לשבץ מוחי.

אחת התגליות המרעישות שהופיעו כאן במחקר היא ההבנה שההשפעה על מניעת המחלות הללו גדלה ככול שאנו אוכלים יותר פירות וירקות. אכילה יומית של 10 מנות של ירקות ופירות יוצרות השפעה מרשימה הרבה יותר והסיכון לחלות במחלות לב וכלי דם פוחת כבר מכפיל את עצמו מ13% ל28% וכך הלאה גם עם שבץ מוחי שהסיכון לסבול ממנו פוחת ב33% ועם מחלות סרטן שהסיכון לחלות מהם פוחת  ב13%. אכילה יומית של 10 מנות של פירות וירקות מפחיתות את הסיכון למות מוות מוקדם בלא פחות מ- 31%!

טיפים למלחמה בסרטן 

A תפוח

במאמר המסוקר כאן מציינת סטאסי קנדי חוקרת בכירה במכון לסרטן דנה-פרבר את החשיבות של אכילת פירות וירקות ואת היכולות של כול פרי וירק על פי אותיות ה ABC. את המלצותיה מתחילה הגברת קנדי עם התפוח ועם האות A. אכילה של תפוח עם קליפתו יכולה למנוע סרטן הגרון, סרטן הפה, סרטן המעי הגס, סרטן הריאות ויתכן שגם סרטן השד. התפוח מכיל רכיב הנקרא קוורצטין (quercetin). רכיב זה שהוא פיטוכימיכל מסיס במים ידוע בשל תכונותיו נוגדות החמצון, נוגדות דלקת, סרטן ושיפור היכולת של המערכת החיסונית.

B פירות יער

ירקות ופירות למלחמה בסרטן ההמלצה הבאה של הגברת קנדי מתחילה עם האות B ועם פירות יער (berries). אלה טוענת המחברת כוללים רכיב הקרוי חומצה בנזואית. חומצה זאת הוכחה כבעלת יכולת בדיכוי סרטן הריאות, סרטן המעי הגס וסוגים מסוימים של לוקמיה. אכילה של פירות אלה באופן הטבעי שלהם כאשר הם בשיא הבשלות מהווים נשק מצוין כנד סוגי הסרטן הללו.

C פירות וירקות צבעוניים

ההמלצה הבאה של הגברת קנדי מתחילה באות C ונוגעת בבחירת פירות וירקות צבעוניים (color). ככול שהפירות והירקות שאתם אוכלים הם יותר זוהרים בצבעוניות שלהם כך גם גדלה היכולת שלהם להילחם בסוגי סרטן מסוימים. הרבו בסלק, גזר, ועוד בשיא עונתם ובשלותם. 

D ירקות עם עלים כהים

עם האות האנגלית D המהווה את תחילת המילה האנגלית Dark מציינת את החשיבות שמייחסת הגברת קנדי לירקות עם עלים כהים. ההמלצה שלה במקרה הזה היא בעיקר על צריכה של כרוב עלים הידוע גם בשמות קייל, כרוב על, או עלי כרוב מסולסלים. כרוב עלים שהוא תת-מין של כרוב הבר מכיל פיטונוטריאנטים (Phytonutrients) שהם חומרים טבעיים המצויים בצמחים ומעניקים להם את הטעם, הגוון, הריח ואת היכולת לעמוד במחלות ונזקים. אחד מפיטונוטריאנטים נקרא אינדול (indoles). חומר זה הוא בעל יכולת לנקות את הכבד וגם עוזר בתיקון ה-DNA ולכן גם עוזר למנוע סרטן. מלבד כרוב עלים כוללות משפחת הירקות עם העלים הירוקים גם את כרוב רגיל, כרובית, ברוקולי, קולרבי ועוד. נימצא שדיאטה עשירה בירקות אלה עם העלים הכהים מובילים לפחות מקרים של סרטן הריאות, סרטן הערמונית וסרטן הקיבה. 

E כול מה שצבעו כתום

ההמלצה הבאה של הגברת קנדי מתחילה עם האות E שהיא ראשיתה של המושג שהיא טווה :everything orange. כאן טוענת החוקרת שיש להקפיד לאכול כול ירק או פרי שהם בצבע כתום. כולל בין היתר דלעת, גזר, בטטות, מנגו, שסק ועוד. ירקות ופירות אלה עשירים בחומר לוחם סרטן הקרוי קרוטנויד (carotenoid). קרוטנואידים הם פיגמנטים אורגניים המצויים בירקות ובפירות שצבעם נע בין אדום לצהוב ובעלי יכולות להילחם במחלות סרטן שונות כולל סרטן המעי הגס, סרטן השד וסרטן הריאות.  

Dana-Farber Cancer Institute, 11, 2012 

הסיכון באכילת בשר מרובה

המחקר הנוכחי מצא שאכילה מרובה של בשר מעובד ושל בשר אדום מקצרת לכם את החיים. הסיבה לכך אינה רק מחלות סרטן ולב אלא גם מחלות כמו אלצהיימר, כיבי קיבה ומגוון בעיות בריאות אחרות. עוד קובע המחקר שצריכת בשר לבן מפחיתה את הסיכון למוות מוקדם.

אכילת בשר מרובה
השמנה מקצרת חיים

השמנה גורמת לנזקים בריאותיים כולל בין היתר למפרקים ומעלה את הסיכון להתפתחות מגוון ענק של מחלות, קטלניות בחלקן. מחקר חדש מצא שאפילו השמנה ממוצעת המאפיינת כיום כשליש מאמריקנים, גורמת למוות מוקדם ומפחיתה שנים מחיינו. 

השמנה וחיים קצרים
שוקולד טוב ללב ולכלי הדם

שוקולד טוב ללב ולכלי הדם! אכילת שוקולד מטיבה עם חוש הטעם וגם עם הלב, כלי הדם, לבלב ועוד. אכילת שוקולד או קקאו מידי יום למשך שבועות עד חודשים יכולה לשפר את התפקוד של הלבלב וכלי הדם ואפילו להוריד את לחץ הדם על כול המשמע מכך.

שוקולד ללב בריא
ארוחה משפחתית מקדמת אכילה בריאה

ארוחה משפחתית מקדמת אכילה בריאה! ארוחות משפחתיות כרוכות לעתים גם בחוויות לא נחמדות כגון עבודת בישול ממושכת, ויכוחים טורדניים, מריבות בין הילדים ועוד. יחד עם זאת ארוחה משפחתית גם מקדמת הרגלי תזונה בריאים בקרב הילדים.

ארוחה משפחתית מקדמת אכילה בריאה
לעס יותר אכול פחות

לעס יותר אכול פחות! אנשים שלועסים לאט אוכלים פחות ונוטים בין היתר, מסיבה זאת להיות רזים יותר בהשוואה לאנשים שלועסים מהר. אכילה איטית ולעיסה מרובה גורמים לתחושת שובע מוקדמת ועקב כך להפחתת הקלוריות הנצרכות בהארוחה ב10-15%.

לעס יותר ולאט
הטלפון החכם גורם להשמנה

הטלפון החכם גורם להשמנה! השמנת יתר כרוכה במחלות קטלניות. אורח החיים המודרני הכולל חוסר פעילות גופנית וישיבה ממושכת הם מהגורמים העיקריים להשמנה. הטלפון החכם מעודד את אורח החיים הפסיבי וזאת למרות שלא צריך לשבת כדי להשתמש בו.

הטלפון החכם גורם להשמנה
ארוחת בוקר? לא לוותר

ארוחת הבוקר? לא לוותר! אנשים רבים שמעוניינים להפחית משקל שואלים את השאלה הזאת. מחד ישנם מחקרים המצביעים על כך שדילוג על ארוחת בוקר יוביל לאכילת יתר מאוחר יותר ואחרים שטוענים שדילוג על ארוחת בוקר יעזור לכם להפחית במשקל. 

ארוחת בוקר? לא לוותר
תזונה ובריאות

תזונה ובריאות מעסיקים אותנו רבות. בדומה לחוסר בתנועה ובמאמצים של הגוף גם תזונה לקויה עלולה לגרום למחלות כרוניות ואף למוות. לספורט ולהרגלי תזונה נכונים יש את היכולת לאזן את המשקל שלכם ולמנוע מחלות קטלניות כולל השמנה, סוכרת, סרטן ועוד.

תזונה ובריאות
שמנים נהנים מפחות שנות חיים

שמנים נהנים מפחות שנות חיים! על כך כבר אין חולק. מגפת ההשמנה הולכת ומתרחבת בעולם. מעבר לאסתטיקה השמנה פוגעת גם בבריאות, גורמת לתחלואה ולעיתים קרובות אפילו מקצרת את החיים. אנשים שמנים חיים פחות שנים מאנשים בעלי משקל נורמלי.

שמנים נהנים מפחות שנות חיים
חלבונים בכול ארוחה למסת השריר

חלבונים בכול ארוחה למסת השריר! לשרירי הגוף תפקידים רבים ובכללם תנועה, ייצוב מפרקים, הגנה על איברים, שמירה על יציבה ועוד. לתחזוקת השריר מתקיים בגוף הליך תמידי של שיקום נזקים ופיתוח מסת השריר. לשם כך נדרשת כמות מספקת של חלבונים בכול ארוחה.

חלבונים בכול ארוחה למסת השריר

חדשות - מחקרים רפואיים

 • כאבי גב תחתון? בלי ווליום

  כאבי גב תחתון? בלי ווליום, הן פשוט לא מועילות. בעולם המתועש, כאב בגב התחתון היא אחת הסיבות העיקריות לביקור בחדרי מיון. בארצות הברית מגיעים לחדרי מיון בגלל כאבי גב תחתון, 2.7 מיליון בני אדם מידי שנה. במשך עשורים רופאים בחדרי מיון נתנו לחולים אלו ווליום.

   
 • כאבי גב? אין צורך בדימות

  כאבי גב? אין צורך בדימות! שימוש באמצעי הדמיה אינו משפיע את תוצאות הטיפול במבוגרים עם כאבי גב. כול קלינאי לומד שכאשר מגיע אליו חולה מבוגר עם תלונות על כאבים בגב עליו להפנותו ללא שהיות לביצוע דימות רפואי. הרבה פעמים זה מיותר.

   
 • יותר פעילות פחות הרזיה

  יותר פעילות פחות הרזיה! המחקר הנוכחי מצא שפעילות אירובית יומית בת 30 דקות נושאת יתרונות דומים לפעילות אירובית יומית בת שעה בכול הנוגע להפחתה במשקל ולאחוזי השומן בגוף. לדעת החוקרים אלו שהתאמנו יותר היו רעבים יותר ואכלו יותר.

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)