Skip to main content

לגדל ילד ללא סוכרת לא צריך להיות עניין מורכב מידי. למחלת סוכרת יש השפעות על הבריאות ולעיתים גם על אריכות החיים של החולים בה. פעילות גופנית אירובית מפחיתה את הסיכון לחלות במחלה זאת. המשמעות היא שילד פעיל גופנית מפחית את הסיכון שלו ללקות בסוכרת.

המחקר הנוכחי מצא שגם מינימום של פעילות גופנית מידי יום יעיל לשם כך. מתברר גם 20 דקות של פעילות גופנית מידי יום משפרת משמעותית את תנגודת האינסולין בקרב ילדים בעלי משקל עודף ועשויה להועיל במלחמה במחלת הסוכרת.

לגדל ילד ללא סוכרת - רקע

השמנה בקרב ילדים ומשקל עודף מהווים מגפה חמורה ביותר בעולם המערבי ופוטנציאל אדיר לחולי ומוות מוקדם. בארצות הברית קרוב ל33% מילדי בית הספר היסודי מוגדרים כשמנים או בעלי משקל עודף. על פי דו"ח של ארגון הבריאות העולמי שפורסם בשנת 2016 28.8% מהילדים בישראל בגילים 2- 18 סובלים מעודף משקל והשמנה. בארצות הברית 12.9% מילדי בית הספר מוגדרים שמנים ובישראל 12.6% מילדי בית הספר מוגדרים כשמנים. באירופה חשוב לציין עומד המספר של הילדים השמנים על 7.4% בלבד.  עוד טוען ארגון הבריאות העולמי שבמדינת ישראל חיים כיום יותר 500,000 ילדים שמנים או כאלה שהם בעלי עודף משקל ובעוד כשמונה שנים בלבד המספר צפוי לקפוץ ל- 750,000 ילדים שמנים או בעלי עודף משקל. מספר אדיר זה מציב את ישראל בראשות טבלת ההשמנה בקרב ילדים ביחס ליתר המדינות ביבשת אירופה. 

השמנה משמעותה מחלות

השמנה בקרב ילדים קשורה במגוון מחלות בעלות השלכות קשות על עתידו הבריאותי ואורך חייו של הילד השמן. עוד חשוב לדעת שלילד שמן סיכוי גדול הרבה יותר להפוך למבוגר שמן. בעוד שבצעירותו יודע הגוף להתמודד עם המשקל העודף וההשמנה בצורה יעילה יחסית עם התבגרותנו חלה האצה בקצב הנזקים הבריאותיים המצטברים. בין יתר המחלות נמנה כמובן את הסוכרת סוג 2, טרשת עורקים (Atherosclerosis), פגיעה במפרקי הגוף, פגיעה בהערכה עצמית , דיכאונות, קשיים חברתיים ועוד. גורמי סיכון להתפתחות סוכרת סוג 2 כוללים משקל עודף או השמנה, רקע משפחתי של חולי במחלה זאת ועוד.

מניעת השמנה וסוכרת

שינוי של הרגלי התזונה כולל אכילה גדולה יותר של ירקות ופירות והימנעות ממשקאות ממותקים ומזון מהיר ובמקביל הגדלת כמות הפעילות הגופנית האירובית עשויים להועיל בהפחתת המשקל והחזרת השליטה על הבריאות של הילדים. המחקר המסוקר כאן הדגים כיצד באמצעות פעילות אירובית בלבד של 40 דקות כול יום הצליחו החוקרים להפחית את כול המדדים המרכזיים של מחלת הסוכרת.

המחקר

לגדל ילד ללא סוכרתרקע: היתרונות של פעילות גופנית אירובית למניעת תסמונת מטבולית הוכחו כבר במפר מחקרים. השאלה שנותרה היא כמה פעילות מנדרשת כדי ליהנות מהיתרונות הללו.

מטרת המחקר: החוקרים יצאו לדרך על מנת לבדוק מה הן ההשפעות של מינון שונה של פעילות גופנית אירובית על תנגודת אינסולין, על השמנה, על שומן בטני ועל כושר גופני בקרב ילדים בעלי עודף משקל והשמנה המנהלים אורח חיים יושבני. לצורך המחקר שנמשך בין שנת 2003 - 2007 ובוצע כניסוי אקראי מבוקר (randomized controlled trial) גויסו קבוצות של ילדים מ15 בתי ספר יסודיים בארצות הברית. בסך הכול גויסו 222 ילדים בעלי עודף משקל או שמנים שגילם הממוצע היה 9.4 שנים כאשר 42% מהם היו בנים ו- 58% בנות. כול הילדים ניהלו אורח חיים יושבני.

הילדים חולקו באופן אקראי לשלוש קבוצות: קבוצה אחת התבקשה לבצע פעילות אירובית 40 דקות מידי יום, קבוצה שנייה התבקשה לבצע פעילות אירובית 20 דקות מידי יום וקבוצה שלישית היוותה את קבוצת הביקורות. תכנית האימונים נמשכה 13 שבועות. לפני ואחרי המחקר נבדקה תנגודת האינסולין, הכושר האירובי (V. O2), אחוז השומן בגוף (Dual energy X-ray absorptiometry), ושומן בטני (MRI).

ממצאי המחקר: 85% מהילדים היו שמנים. מדד מסת הגוף ממוצעת עמדה על 26. ירידה גדולה יותר בכמות האינסולין נראתה בקרב הקבוצה שערכה אימונים אירוביים לפרקי זמן ארוכים יותר ביחס לקבוצה שערכה אימונים קצרים יותר וביחס לקבוצת הביקורת. ירידה גדולה יותר ברמת האינסולין נראתה בקרב הקבוצה שהתאמנה באופן קל לעומת קבוצת הביקורת. גם אחוז השומן והשומן הבטני היה נמוך יותר בקרב הקבוצה שערכה אימונים אירוביים ממושכים יותר בהשוואה לשתי הקבוצות האחרות. בכול הנוגע לכושר גופני שתי הקבוצות שעסקו בפעילות גופנית נהנו משיפור דומה בכושר הגופני.

מסקנות החוקרים: כול שנדרש עבור ילדים בעלי עודף משקל או השמנה המנהלים אורח חיים יושבני כדי לשפר ממצאים שונים הכרוכים בסיכון לחלות בסוכרת ובכלל זה תנגודת אינסולין, אחוזי שומן, שומן בטני וכושר גופני, הוא 13 שבועות של אימונים אירוביים בני 20-40 דקות ליום. כמובן שפעילות גופנית אירובית המשולבת עם שינויים בהרגלי התזונה עשויה לשפר עוד יותר את מצב הילדים.

JAMA. September 2012;308(11):1103-1112

חדשות - מחקרים רפואיים

 • יוגה ללב בריא

  יוגה ללב בריא יותר?יוגה המתורגלת נכון ומותאמת ליכולת האישית נושאת יתרונות גופניים ונפשיים. אנשים המתרגלים יוגה משפרים את לחץ הדם, מפחיתים את הכולסטרול הרע ואת המשקל. יוגה שאינה מקפידה על הכללים עלולה להזיק ולגרום בין היתר לפריצת דיסק מותני. 

   
 • כאבי גב תחתון? בלי ווליום

  כאבי גב תחתון? בלי ווליום, הן פשוט לא מועילות. בעולם המתועש, כאב בגב התחתון היא אחת הסיבות העיקריות לביקור בחדרי מיון. בארצות הברית מגיעים לחדרי מיון בגלל כאבי גב תחתון, 2.7 מיליון בני אדם מידי שנה. במשך עשורים רופאים בחדרי מיון נתנו לחולים אלו ווליום.

   
 • עישון מהווה גורם סיכון לכאבי גב

  עישון מהווה גורם סיכון לכאבי גב! השכיחות העצומה של כאבי גב והנזקים הנלווים לה הופכים את בעיה רפואית זאת לאחת הבעיות המעיקות ביותר על האדם המודרני והיקרה ביותר בכול הנוגע לנזקים הכלכליים האישיים והלאומיים הנגרמים בגינה.