Skip to main content

כאב כרוני?, זה הכול בראש. האם כאב כרוני הוא למעשה תגובה רגשית? מתברר שהסיכוי להתפתחות כאבים כרוניים בעקבות פציעה תלוי בקשר שבין שני חלקים במוח הקשורים לרגשות ולמוטיבציה אשר מתקשרים באופן אינטנסיבי יותר בקרב אנשים עם כאבים כרוניים. 

שני אנשים עוברים תאונת דרכים ונפגעים פגיעה דומה בגופם. האחד יחלים תוך ימים או שבועות ואחר ימשיך לסבול מכאבים כרוניים כול חייו. למה אנשים מסוימים סובלים מכאב כרוני בגלל פציעה שאנשים אחרים מתאוששים ממנה בקלות? על פי מחקר שהתבצע בארצות הברית נמצא שככול שהקשר בין שני חלקי המוח שאחראים על הרגשות והמוטיבציה הוא טוב יותר כך גם גדל הסיכוי שהחולה יפתח כאבים כרוניים. האם ניתן לנבא כעת מי יסבול מכאב כרוני?

כאב גב כרוני, זה הכול בראש - רקע

כאבים כרוניים פוגעים באיכות החיים של מאות מיליוני בני אדם ברחבי העולם. אנשים אלה סובלים מפגיעה קשה באיכות החיים ומחולי משני כולל דיכאונות ועוד. כאבים כרוניים מהווים גם מעמסה אדירה על הכלכלה של המדינות בגין אובדן הכנסות הנגרם עקב היעדרות מהעבודה ופגיעה בכושר הייצור, בגלל אשפוזים, פיצויים טיפולים ועוד. נתונים סטטיסטיים המתפרסמים בארצות הברית אומדים את העלויות הכלליות הנובעות הנגרמות באופנים שונים בגלל חולים עם כאב כרוני ב- 600 ביליוני דולרים כול שנה. החולים עם כאבי גב כרוניים תופסים חלק נכבד מכלל הסובלים מכאבים כרוניים. למרות זאת אין עדיין דרכים יעילות לזהות את החולים הללו ולטפל בהם באופן יעיל

החוקרים במחקר הזה יכלו לחזות בתחילת המחקר ברמת דיוק של 85% מי מהחולים שנבדקו יפתח כאבים כרוניים בהתבסס על אינטנסיביות של הקשרים בין שני חלקי המוח האמורים שהודגמו בבדיקות המקדימות. ככול שחלקי מוח אלה תקשרו יותר כך גדל הסיכוי שהחולה הזה יפתח כאבי כרוניים. האם נמצאה הדרך לזהות מראש מי מבין החולים המתלוננים על כאבי גב (או כול כאב אחר) ימשיך לסבול מכאבים כרוניים גם לאחר שמקור הבעיה בגבו נרפא. האם יתכן שזיהוי קבוצה זאת מראש תאפשר לטפל בהם באופן שונה ובכך להפחית את מספר החולים שגולש ממצב של כאב חריף או תת חריף למצב של כאב כרוני.

המחקר

כאב גב כרוני, זה הכול בראשהמחקר: למרות העלויות העצומות של מחלת הכאב הכרוני אין עדיין טיפול יעיל בבעיה. במחקר שנמשך 10 שנים עקבו החוקרים אחר17 מתנדבים בקבוצת ביקורת ו39 משתתפים שסבלו מכאבים גב שנמשכו יותר מ16 שבועות. אך אחד מהם לא סבל קודם לכן מכאבי גב. כול החולים הללו נבדקו על ידי קלינאי. סריקה של המוח בוצעה בתחילת המחקר ובשלוש נקודות זמן אחרות לאורך השנה.

ממצאי המחקר: אלו בקרב החולים שסבלו מכאבי גב כרוניים אבדו חלק מהחומר האפור במוחם ועוד נמצא שעל סמך מצב התקשורת בין גרעין האקומבס לבן חלק מסוים מקליפת המוח הקדם-מצחית בסריקת המוח הראשונה ניתן היה לנחש ברמת דיוק גבוהה מי מקרב החולים הולך לסבול מכאבים כרוניים.

מסקנות החוקרים: לראשונה ניתן להבין למה חלק מהאנשים עם פציעה זה מחלים וחלק אחר עובר למצב של כאב כרוני. הפציעה עצמה אינה מספיקה כדי להסביר את ההבדלים הללו. זה חייב להיות השילוב של הפציעה עם תהליכים מוחיים. ככול שהמוח מגיב באופן יותר רגשי לפציעה כך גדל הסיכוי שהכאב ימשך גם לאחר שהפציעה הבריאה.

יתכן מוספים החוקרים שבקרב אנשים מסוימים אותם חלקים במוח יותר ערים מלכתחילה אצל סוג מסוים של אנשים או יתכן שמדובר בהשפעות גנטיות וסביבתיות שחושפות את החלקים הללו במוח לתקשורת אינטנסיבית יותר. גרעין האקומבנס (nucleus accumbens) הוא מרכז חשוב המלמד את יתר המוח כיצד להעריך ולהגיב לעולם החיצוני והגרעין הזה אחראי לדעת החוקרים לכך שאותות הכאב הופכים להיות כרוניים.

Nature Neuroscience volume15, pages1117–1119 (2012) July 2012

כאב במפרק העצה והכסל, גורמים ותסמינים

כאב במפרק העצה והכסל? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. אחת התופעות הרפואיות השכיחות לאדם היא כאבי גב תחתון. כשליש מהמקרים של כאבי הגב התחתון מקורם במפרקי האגן - מפרקי עצה וכסל. אבחון מדויק חשוב לטיפול נכון.

כאב במפרק העצה והכסל, גורמים ותסמינים
כאבי גב בקרב ילדים, אבחון וטיפול

כאבי גב בקרב ילדים הפכו בעידן המודרני לתופעה שכיחה. הגמישות ויכולת העמידות והסתגלות גבוהה האופיינית לילדים לא מצליחים לחפות על חוסר פעילות גופנית, העומסים מנשיאת ילקוטים כבדים ושעות ארוכות של ישיבה מרושלת.

כאבי גב בקרב ילדים - אבחון וטיפול
תסמונת זנב הסוס, אבחון וטיפול

תסמונת זנב הסוס? אבחון וטיפול כירורגי מהיר חשובים למניעת נזקים בלתי הפיכים. תסמונת זאת מתרחשת כאשר נוצר לחץ, לרוב על ידי הדיסק הבין חולייתי מותני, על צמת העצבים המצויה בחלקו התחתון של חוט השדרה. מדובר במצב חירום קליני. 

תסמונת זנב הסוס, אבחון וטיפול
סקס וכאבי גב

סקס וכאבי גב, האם זה אפשרי? כאבי הגב גורמים לנו מגבלות גופניות ובכללן מגבלות בקיום יחסי מין סדירים. ובכול זאת, אין לוותר על חיי המין. האם סקס עם כאבי גב אפשרי? מאמר זה נכתב עבור כל המטופלים שלי ששאלו וגם עבור אלו שלא מעיזים לשאול.

סקס וכאבי גב
שחייה לכאבי גב

שחייה לכאבי גב, לא בטוח. זה לא תמיד נכון ולפעמים זה עלול אפילו עלול להזיק. חשים כאבי גב? סביר להניח שנתקלתם בנותני העצות שכוונתם טובה אך לא כך הבנתם. בין יתר ההצעות שקיבלתם הייתה בוודאי גם ההמלצה לשחות: "אין כמו שחייה לכאבי גב"!  

שחייה לכאבי גב
לנהוג ברכב בלי כאבי גב

לנהוג ברכב בלי כאבי גב היא שאיפה של רבים וטובים. רוצים בכך או לא אנו חיים בעולם ממונע. מאות מיליוני בני אדם נוהגים מידי יום ומספר זה רק הולך וגדל. המיחושים בחלק התחתון של הגב הם אחת הבעיות שצצות בגין הנהיגה. כיצד מונעים את התופעה הזאת?

לנהוג ברכב בלי כאבי גב
צאו להליכה!

כאבי גב תחתון, צאו להליכה! פעילות גופנית היא קריטית לגב בריא, אך, במצב בו הגב כואב פעילות פיזית עלולה להחמיר את המצב. יש, לשקול מה מתאים לעשות כאשר הגב כואב. יש להעדיף פעילות כגון הליכה, שאינה מפעילה את הגב עצמו באופן ממוקד!

כאבי גב תחתון, צאו להליכה!
יוגה לכאבי גב תחתון

יוגה לכאבי גב תחתון? התשובה אינה חד משמעית. ליוגה יש דימוי של פעילות גופנית בריאה וטוב שכך. יוגה אכן מטיבה עם גופנו ונפשנו. יוגה גם מועילה לכאבי גב תחתון כרוניים אך אינה נטולת סיכונים. יש לפתח מודעות ולהימנע מכול תנועה או מנח הכרוכים בכאב.

יוגה לכאבי גב תחתון
מכתב: פריצת דיסק

פריצת דיסק

ד"ר בכר שלום, 

אני כותב לך היות ואני מעוניין להודות לך באופן הראוי עקב טיפולך המסור. כשהגעתי אל מרפאתך עמדתי על סף ההתייאשות מאמצעי הרפואה של ימינו בכל הנוגע לפגיעה שלי בגב. לא יכולתי לנהל אורח חיים תקין והייתי משועבד לישיבות ממושכות, הליכה צולעת וכאבים ממושכים.

פריצת דיסק
ניתוח זעיר פולשני או ניתוח רגיל

ניתוח זעיר פולשני או ניתוח רגיל, מה עדיף? חולה שסובל מכאבי גב תחתון עם הקרנות לרגל הנובעים מנזק לדיסק מותני צריך לדעת שהניתוחים המיקרו כירורגיים אינם יעילים  יותר מניתוחים רגילים לשיפור במצב. השאלה שחייבת להישאל היא האם צריך ניתוח בכלל.

ניתוח זעיר פולשני או ניתוח רגיל

חדשות - מחקרים רפואיים

 • לך למען הלב

  לך למען הלב! מה הסוג הנכון של פעילות גופנית עבור חולה שהנו בעל משקל יתר וצריך לעבור תהליך של שיקום הלב? ממחקר חדש מתברר שהקפדה על הליכה יומית ארוכה ובקצב רגיל עשויה לעזור בהפחתת משקל ובשיקום הלב יותר מאשר הליכות מהירות וקצרות.

   
 • בריאות לאחר גיל 50

  בריאות לאחר גיל 50 אינה נבנית לבד. הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר מזה של בני גילם הלא פעילים. התובנה שפעילות גופנית שווה חיים ארוכים יותר ידועה מזה שנים המחקר הנוכחי קובע שלפעילות גופני השפעה גם על איכות החיים. 

   
 • משקה אנרגיה מזיק לילדים

  משקה אנרגיה מזיק לילדים! משקאות אנרגיה הפכו בשנים האחרונות לטרנד עם הצלחה כלכלית ניכרת. בארצות הברית נמכרים משקאות אנרגיה בשווי של יותר מ40 ביליוני דולרים כול שנה והתחזית לשנת 2021 נאמדת ב61 ביוני דולרים לשנה. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)