Skip to main content

גאוט? המזונות שכדאי להימנע מהם כוללים בשר, פירות ים, שעועית, עדשים, אלכוהול ועוד. אכילת מזון עשיר בפורינים מעלה משמעותית את הסיכון להתקף חריף של גאוט. הגורם לחולי הזה הוא הצטברות גבישים של חומצת שתן במפרקים וברקמות הרכות הסמוכות.

חומצת השתן הוא התוצר המטבולי הנובע מחילוף החומרים של פורינים (חלבונים). הפורינים (Purines) המזיקים ביותר מקורם בבשר ופירות ים אך גם פורינים שמקורם מהצומח (שעועית, עדשים, אספרגוס, תרד, פטריות) ופורינים ממקור אחר כגון אלכוהול ושמרים עלולים להגביר את הסיכון לשיגדון.

גאוט? המזונות שכדאי להימנע מהם - רקע

גאוט היא מחלה דלקתית המשפיעה על המפרקים. בארצות הברית חולים במחלה זאת כ- 3 מיליון בני אדם. חולי זה מתרחש כאשר יותר מידי חומצה אורית מצטברת בגוף ובצורה של גבישים במפרקים וברקמות הסמוכות. חומצה אורית היא תוצר לוואי של פירוק פורינים שהם חומר המצוי ברקמות הגוף השונות ובמוצרי מזון שונים. מזון עשיר בפורינים הוגדר כבר מזמן כגורם סיכון להתפרצות דלקתית של גאוט. המחר המסוקר כאן היה הראשון שבדק את הנושא על קבוצת מחקר גדולה. גאוט פוגעת באופן שכיח במיוחד במפרק של הבוהן בכף הרגל. התוצאה הבוהן הופכת להיות אדומה, חמה, נפוחה וכואבת באופן קיצוני.

גורמי סיכון לגאוט

גורמי סיכון להתפתחות גאוט כוללים גנטיקה (חולה בקרבה ראשונה מעלה את הסיכון לחלות), גיל (שכיחות המחלה עולה עם הגיל), מגדר (שכיח פי 3 יותר בקרב גברים), מצב רפואי (חולה כליות), נטילת תרופות מסוימות, קבוצות סיכון נוספות כוללות אנשים הסובלים ממשקל עודף או השמנה, אנשים ששותים הרבה אלכוהול ואנשים שאוכלים יותר מידי מזונות המכילים פורינים. טיפול בגאוט מחייב טיפול תרופתי ונטרול גורמי הסיכון למחלה כולל מעבר לתזונה מופחתת פורינים, הפחתה במשקל ופעילות גופנית.

מזונות עשירים בפורינים

פורינים הם רכיבים בילוגיים חשובים המצויים ברקמות הגוף השונות כולל בגואנין ואדנין המהווים חלק מחומר התורשתי DNA ו- RNA. פירוק של אדנין וגואנין מעלה את רמת הפורינים בדם. אם אתם סובלים מגאוט אתם צריכים להיזהר מאכילת סוגי מזון מסוימים המכילים רמה גבוהה של פורינים.

רמה גבוהה של פורינים כתוצאה מאכילה של מזונות עשירים ברכיב הזה מעלים פי 5 את הסיכון להחמרה דלקתית בקרב חולים הסובלים מגאוט בהשוואה לחולים שנמנעים מסוגי מזון אלו. בין סוגי המזון העשירים במיוחד בפורינים נמנה: כבד, שקדי עגל וחלקים פנימיים אחרים של בעלי חיים, סרדינים, צדפות, אנשובי, הרינג, בירה. סוגי מזון עם רמה בינונית של פורינים כולל בשרים, עוף, דגים, אספרגוס, פטריות, חומוס, עדשים, שעועית, כרובית ותרד.

המחקר

גאוט? המזונות שכדאי להימנע מהם

מחקר: לצורך המחקר עקבו החוקרים לאורך שנה אחר 633 חולים שסבלו מגאוט. 75% מהחולים היו גברים ו25% נשים. הגיל הממוצע היה 54 שנים. לאורך המחקר כול חולה נדרש לדווח על כול התקף גאוט שהתרחש. הפרטים שמסרו החולים כללו פרטים אפשריים של גורמים להתקף ובכלל זה מזונות שנאכלו יומיים לפני ההתקף.

כמו כן נדרשו החולים לציין באלו תרופות נעזרו על מנת להפחית את הסימנים והתסמינים של המחלה. לצורך השוואה החולים דיווחו על התנהלותם המלאה כולל פרטים על המזון שאכלו במשך יומיים כול שלושה חודשים גם אם לא חוו התקף גאוט.

ממצאי המחקר: מזנות עשרים בפורינים יכולים לגרום להתלקחות דלקתית מהר יחסית, לעתים תוך יומיים מאכילת כמות גדולה של מזון עשיר בפורינים. הסיכוי להתלקחות דלקתית היה גבוה יותר לאחר אכילת מזון עשיר בפורינים מהחי מאשר אכילת מזון עשיר בפורינים מהצומח.

מסקנות החוקרים: הימנעות או צמצמום כמות המזון העשירה בפורינים ובעיקר כאשר מקורו בבעלי חיים יכול להועיל להפחית את הסיכון להתקפים חוזרים של גאוט.

Annals of the Rheumatic Diseases, May 2012

דלקת מפרקים פסוריאטית

דלקת מפרקים פסוריאטית נלוות למחלת עור וצפורניים הקרויה - פסוריאזיס. מחלה זאת הגורמת בין היתר לדלקות במפרקי העצה והכסל באגן וכאבי גב, פוגעת באיכות חייהם של מליוני אנשים בעולם ונכון להיום אין לה מזור רק הקלה.

דלקת מפרקים פסוריאטית
ויטמין K כגורם

מחלת פרקים ניוונית? ויטמין K עלול להיות קשור לכך. נימצא קשר בין רמה נמוכה של וויטמין K לבין הסיכון לחולי ניווני בפרקי הגוף (אוסטאוארטריטיס). מחלה זאת הפוגעת בעיקר באנשים מבוגרים גורמת לכאב, נוקשות, מוגבלות ואיכות חיים ירודה.

מחלת פרקים ניוונית, ויטמין K כגורם
ביומכניקה כגורם

דלקת פרקים ניוונית? ביומכניקה לקויה במפרק עלולה להיות הגורם לכך. ליקוי מבני במקום אחד בשלד עלול לגרום לשיבוש תפקודי ביומכני שיוביל לליקוי מבני אחר במקום אחר בשלד. מחקר שמצא שקרע במיניסקוס גורם למחלה ניוונית במפרק הוכיח זאת שוב. 

דלקת פרקים ניוונית, ביומכניקה כגורם
דלקת פרקים ועודף משקל

עודף משקל הוא רק אחד הסיבות לשחיקה ובלאי של המפרקים או בקיצור להתפתחות דלקת פרקים ניוונית. כדי למנוע דלקת פרקים ניוונית (אוסטיאוארטריטיס) בברך יש להקפיד על משקל מאוזן ולנקוט בצעדים נוספים כולל טיפולים, ארגונומיה ופעילות מותאמת.

השמנה ודלקת פרקים
השמנה כגורם

מחלת פרקים ניוונית?השמנה היא אחד הגורמים האפשריים לכך. ההשמנה היא המגפה של העת החדשה. היא גובה מחיר בריאותי קשה בגרימת מחלות, בנזק למפרקי הגוף ובמוות מוקדם. כשליש מהאמרקאים פוגעים בבריאותם בגלל משקל עודף. 

מחלת פרקים ניוונית, השמנה כגורם
אבחון וטיפול

דלקת פרקים ניוונית? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים בלתי הפיכים בפרקי הגוף. יש מספר רב של מחלות ובכללן כאלה הנגרמות בגלל ליקוי אוטואימוני, כאלה הנגרמות בגלל מחלות מטבוליות וכמובן על רקע ניווני שפוגעות בצירי התנועה של הגוף. 

דלקת פרקים ניוונית, אבחון וטיפול
שינויים ניווניים בפרקים והשמנה

דלקת פרקים ניוונית הפוגעת במפרקים היא תופעה שכיחה. משקל יתר והשמנה יוצרים עומסי יתר על המפרקים ומאיצים את תהליכי השחיקה והבלאי. הפחתת משקל מפחיתה גם את כאבי הברכיים ומשיבה את היכולת לנוע בקרב אנשים עם דלקת פרקים ניוונית בברכיים. 

שינויים ניווניים והשמנה
מחלות מפרקים, בדיקות ואבחון

מחלות מפרקים? בדיקות ואבחון יובילו אתכם לטיפול הנכון בבעיה. ישנם מעל 100 סוגים של דלקות שפוגעות במפרק. כול אחת מהן עלולה להיות האחראית לכאבים, נוקשות, מגבלות התנועה ותסמינים נוספים שמהם אתם סובלים בשלב כזה או אחר של חייכם. 

מחלות מפרקים, בדיקות ואבחון
כאב במפרק, תסמונות שכיחות

כאב במפרק? תסמונות שכיחות הכוללות מיחושים במפרק הם עניין שכיח. חולאים אלה מהווים גורם מרכזי לפגיעה באיכות החיים. בארצות הברית קרוב ל25% מהאוכלוסייה חיים עם סימנים ותסמינים הנובעים מפגיעה בבמפרק זה או אחר.

כאב במפרק, תסמונות שכיחות
מחלת מפרקים, אבחון

מחלת מפרקים? אבחון מהיר עשוי לאפשר טיפול יעיל בבעיה. מחלות הפוגעות בפרק זה או אחר מהווים את אחד הגורמים למיחושים מקומיים, למגבלות תנועה ולפגיעה באיכות חיים. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מאחת או יותר מהחולאים הפוגעים בצירים של הגוף. 

מחלת מפרקים, אבחון

חדשות - מחקרים רפואיים

 • בריאות לאחר גיל 50

  בריאות לאחר גיל 50 אינה נבנית לבד. הסיכוי של בני 50 + הפעילים גופנית לחיות ללא מחלות כרוניות גדול יותר מזה של בני גילם הלא פעילים. התובנה שפעילות גופנית שווה חיים ארוכים יותר ידועה מזה שנים המחקר הנוכחי קובע שלפעילות גופני השפעה גם על איכות החיים. 

   
 • צעידה למניעת דלקת פרקים

  צעידה למניעת דלקת פרקים? מחקרים רבים שחלקם מופיעים באתר אצלנו, מציינים את ההשפעות הברוכות שיש לפעילות גופנית על הבריאות שלנו. האם ההשפעות הללו חלות גם על המפרקים הנושאים בעומס? מתברר שהליכה אינה גורמת לשחיקת סחוסים בברכיים.

   
 • שיקום לאחר החלפת מפרק

  התזמון של תחילת תהליך השיקום של החולה לאחר ניתוח החלפת מפרק יכול להשפיע על תוצאותיו. מתברר שהעיתוי הנכון לכך שונה ממפרק למפרק. מחקר הנוכחי מצא שיש להתחיל שיקום תוך ימים אחדים לאחר ניתוח החלפת ברך. העיתוי להתחלת תהליך שיקום הירך שונה.