Skip to main content

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

עשן דיזל מסרטן! בעקבות הצטברות של עדויות ממחקרים שונים החליט ארגון הבריאות העולמי (WHO) לשנות את הגדרת השפעתו של עשן הדיזל ולקבוע באופן חד משמעי שהוא גורם וודאי לסרטן. על פי המלצת הארגון יש לצמצם את כמות עשן הדיזל שיוצרים ואת החשיפה אליו.

אחת לתקופה מפרסם ​משרד הבריאות עדכון לגבי רשימת החומרים המסרטנים. הרשימה של משרד הבריאות מבוססת על הרשימות העדכניות שמפרסם המרכז לחקר הסרטן של איגוד הבריאות העולמי. כך למשל עודכנה הרשימה של חומרים מסרטנים שהתפרסמה בשנת 2010 ונוספו לה בין היתר אזהרה לגבי חשיפה לקרינה אלקטרו מגנטית בלתי מייננת, חשיפה לקרינה על סגולה ממיטות שיזוף וחשיפה לזיהום אוויר בכלל וזיהום אוויר חלקיקי בפרט. 

עשן דיזל מסרטן - רקע

עשן אגזוזים מסרטן ושייך לקטגוריה הקטלנית שאליה שייכים גורמים מסרטנים וודאיים אחרים ובכללם אזבסט, גז חרדל, אַרְסֶן (Arsenic), הידוע גם בשם זַרְניך ועוד. ההכרזה הזאת יצאה מפנל של מומחים של ארגון הבריאות העולמי ששינו את דעתם וצירפו את עשן הדיזל לרשימה הזאת. קודם לכן עשן הדיזל הוגדר כחומר מסרטן בספק ועכשיו הצטברו ההוכחות לכך שעשן הדיזל גורם בוודאות לסרטן הריאות. עקב כך קורא ערגון הבריאות העולמי להימנע מייצור של עשן דיזל וכמובן להימנע מחשיפה אליו.

מה זה דיזל?

דיזל הוא תערובות של כימיקלים המופק מנפט גולמי אך יכול להיות מופק משמנים צמחיים (ביו-דיזל). אנו עושים שימוש בדיזל כדלק למנועים מתאימים. ברחבי העולם הדיזל מניע מכוניות ,שמאיות, רכבות, מטוסים, אניות, ומכונות תעשייתיות. אנשים מקצוע בתחום טוענים שדיזל יותר יעיל מדלק ועל כן הוא יכול לייצר את אותה עבודה עם פחות שריפה של דיזל. לטענת מומחים בתחום לדיזל ישנם מספר יתרונות על פני מנועי בנזין:

מנועי דיזל חסכוניים בכ-30% יותר ממנועי בנזין באותו סדר גודל, העברת כוח מנוע הדיזל  אל הכביש טובה יותר ונקודה חשובה נוספת מנועי דיזל נחשבים אמינים יותר ממנועי הבנזין. עם זאת, למרות השיפורים שהוכנו למנועי הדיזל כדי לצמצם את הזיהום הם עדיין פולטים חומרים מסרטנים. על פי ארגון הבריאות העולמי עקב שכיחות השימוש בדיזל אנשים רבים נחשפים אליו בבית, בעבודה ובמקומות נוספים.

סיווג חומרים מסרטנים

עשן דיזל מסרטןארגון הבריאות העולמי מסווג את חומרים מסרטנים לארבע קבוצות קבוצה 1, קבוצה 2A, קבוצה 2B, קבוצה 3, וקבוצה 4. על פי איכות ההוכחות הקיימות לגבי היכולת של החומר לגרום לסרטן. קבוצה אחת כוללת חומרים מסרטנים לאדם, קבוצה 2A כוללת חומרים שסביר שהם גורמים לסרטן, קבוצה 2B כוללת חומרים שסביר שהם גורמים לסרטן, קבוצה 3 כוללת חומרים שאין לגביהם הוכחות שהם גורמים לסרטן וקבוצה 4 כוללת חומרים שאינם גורמים לסרטן בקרב בני האדם. דיזל עבר על כן מקבוצה B2 הכוללת חומרים שסביר להניח שהם מסרטנים לקבוצה 1 - חומר מסרטן בוודאות. על פי ארגון הבריאות דיזל גורם לסרטן ריאות וגם נקשר לסוגי סרטן אחרים כולל סיכון לחלות בסרטן בשלפוחית השתן.

האם דיזל קטלני כמו גז חרדל?

ארגון הבריאות העולמי כולל בתוך קבוצה מספר 1 מעל מאה חומרים מסרטנים אך אינו מדרג את מידת הקטלניות היחסית של כול אחד מהחומרים הללו. כך שבאותה רשימה נוכל למצוא גם את קרני השמש, עישון פסיבי ואקטיבי, גז חרדל, פיח, ויניל כלוריד המשמש כמונומר ליצירת הפולימר פולי ויניל כלוריד(PVC) בתעשיית מוצרי פלסטיק, צינורות, חוטים, כבלים, אריזות ועוד, אבק עצים, דג סיני מומלח, ארסן, קדמיום קרינה מייננת, פלוטוניום, אבק סיליקה, בשר מעובד, הליקובקטר פילורי, וירוס הפטיטיס B, וירוס הפטיטיס C, נגיף האיידס ועוד כ120 חומרים ורכיבים. 

WHO, June 2012

כואב לך? השאר מספר טלפון ונחזור אליך בהקדם:

גם גברים סובלים מאוסטאופורוזיס

גם גברים סובלים מאוסטאופורוזיס! מחלת דלדול העצם נתפסת בטעות כבעיה נשית. גם גברים ובעיקר גברים מבוגרים מצויים בסיכון לסבול ממחלה זו וכתוצאה מכך לסבול מכאבי גב, כאבי ירך ואפילו מוות. מודעות למחלה וצעדי מניעה עשויים לצמצם את ממדי הבעיה.

גם גברים סובלים מאוסטאופורוזיס
אוסטאופורוזיס והרזיה

אוסטאופורוזיס והרזיה? מה הקשר? האדם המודרני משלם מחיר בריאותי יקר על השמנה. יחד עם זאת חשוב לזכור שכול נסיון להוריד משקל על ידי הפחתה קלורית בלבד וללא פעילות גופנית משמעותית מגבירים את הסיכון לפתח מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) ולהסתכן בשברים.

אוסטאופורוזיס והרזיה
נפש בריאה בגוף בריא

נפש בריאה בגוף בריא! מחצית מהתסמינים שבהם מטפל כול רופא ראשוני הם למעשה ביטוי גופני של בעיות מתחום הנפש. מומחים רבים העוסקים בתחום יכולים להצביע על עלייה מובהקת בתלונות על מחלות ועל מכאובי גוף שונים במהלך ולאחר אירועים נפשיים טראומטיים. 

נפש בריאה בגוף בריא
שינה טובה יותר

שינה טובה יותר אינה נגישה לכולם. עבור רבים מאיתנו שינה איכותית היא חלום שאינו מתגשם. בעוד שרמה מסוימת של הפרעות שינה היא נורמאלית הפרעות שינה רבות מידי או חריפות מידי עלולות לגרום לבעיות בריאות שונות שילקן עלולות לסכן את חיינו. להלן 11 כללים לשינה טובה.

שינה טובה יותר
אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול

אוסטאופורוזיס? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע נזקים כרוניים. מחלת דלדול העצם או אוסטאופורוזיס נקראת גם "המחלה השקטה" וזאת כיוון שתהליך איבוד העצם מתרחש לאט, ללא סימנים מוקדמים. שבר שהופיע ללא חבלה וכאבי גב עלולים להיות האות לקיומה של המחלה הזאת.

אוסטאופורוזיס, אבחון וטיפול
האם חולה חכם הוא גם טרדן

האם חולה חכם הוא גם טרדן? קשה להיות חולה ובעידן המודרני קשה גם להיות רופא. לדברי פרופ' אידלמן, הרופאים בארץ פועלים לפי מודל פטרנליסטי, לפיו "הרופא יודע הכול והמטופל אמור לקבל את דבריו". החולים, בעידן האינטרנט ובעזרת גוגל, חושבים אחרת.

האם חולה חכם הוא גם טרדן
טיפים לחיים ארוכים ובריאים

טיפים לחיים ארוכים ובריאים עשויים לשפר את איכות חייכם. הידע כיצד להאריך חיים ולשפר את איכותם קיים. צריך לקחת את ההחלטות המתבקשות ליישום הידע הזה ולהתחיל לחיות חיים נכונים ובריאים? להלן רשימה מרוכזת של טיפים לשיפור הבריאות ואריכות חיים.

טיפים לחיים ארוכים ובריאים
מחלת דלדול העצם

מחלת דלדול העצם (אוסטאופורוזיס) מתפתחת בעיקר בקרב אנשים מבוגרים. מחלה זו כרוכה בשבריריות של העצמות המתפתחת לאט ולכן גם נקראת "המחלה השקטה". שבר פתאומי, כאב גב או כאבים בירך או כאבים חריפים בצלעות עלולים לבשר על נזקי המחלה. 

מחלת דלדול העצם
השמנה גורמת למגבלות תפקודיות

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות! השמנה משפיעה על הבריאות שלנו באופנים רבים כולל מעלה הסיכון למוגבלות גופנית ללחולי כרוני כולל דלקת פרקים ניוונית, סוכרת, אוטם שריר הלב או שבץ מוחי ולמות מוות מוקדם. 

השמנה גורמת למגבלות תפקודיות
כשנוהגים לא מדברים בטלפון

כשנוהגים לא מדברים בטלפון! שיחה עם טלפון נייד תוך כדי נהיגה פוגעת בביצועים של הנהג מסכנת את חיי הנהג, את החיים של הנהגים האחרים ואת החיים של הולכי הרגל. ההקשבה בלבד, במהלך שיחת טלפון, פוגעת באיכות הנהיגה ועלולה לגרום לתאונת דרכים. 

כשנוהגים לא מדברים בטלפון

מחקרים רפואיים - חדשות

 • השמש מפחיתה את לחץ הדם

  השמש מפחיתה את לחץ הדם! כך קובע המחקר הנוכחי. לחץ דם גבוה רוצח בשקט. הוא יכול לטפס מבלי להזהיר או להשאיר סימנים או לפתח תסמינים עד לאותה רמה פתולוגית שבה הוא פוגע באופן חמור ואף עלול לקטול. קרני השמש יכולים להפחית את לחץ הדם. 

   
 • כאב כרוני, שכיחות ועלות

  כאב כרוני? שכיחות ועלות של מחלה זאת מהווים מקור לדאגה הולכת וגדלה. כאב כרוני גורם לעוגמת נפש ופגיעה קשה באיכות החיים של חולים רבים. כאבים כרוניים מהווים גם בעיה כלכלית אישית ולאומית כבדה יותר בהשוואה לסרטן, מחלות לב וסוכרת גם יחד. 

   
 • כאבי גב, כללי התנהגות

  כאבי גב? כללי התנהגות כוללים בין היתר הקפדה על ישיבה נכונה, צמצום זמן הישיבה, הרמה נכונה ועוד. כאבי גב היא אחת התלונות השכיחות ביותר של בני אדם. עם זאת הם לא בלתי נמנעים והקפדה על מספר כללים עשויה להקל ואף למנוע את התפתחותם. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)