Skip to main content

תסמונת הצביטה היא פציעת ספורט שכיחה הגורמת לכאב בכתף. פציעה זאת מטופלת לעיתים על ידי ניתוח ארתרוסקופי לצורך דקומפרסיה של הרקמות הנצבטות כולל בורסה וגידי השרוול המסובב. אין יתרון לניתוח זה על פני טיפול שמרני.

כאבי כתפיים מהווים תלונה שכיחה. על פי מחקרים שונים רק כאבי גב שכיחים יותר. תסמונת הצביטה הם קרוב לוודאי הגורם השכיח ביותר לכאבים בכתפיים. על פי אחת התיאוריות בתסמונת הצביטה נלכדים ונצבטים הרקמות כולל הבורסה והגידים מתחת ל זיז שיא הכתף (Acromion). תסמונת זאת גורמת בהרבה מקרים לכאבים קשים ומוגבלות תנועתית מתמשכת. הטיפול המומלץ הראשוני הוא טיפול שמרני אך הולכת וגדלה גם הפופולאריות של הניתוח הזעיר לצורך תיקון הגורם לצביטה.

המחקר: ניתח את היעילות של ניתוחים זעירים אורתרוסקופיםשמבוצעים לצורך דקומפרסיה (Arthroscopic acromioplasty) של הרקמות הנצבטות בתסמונת הצביטה בכתף. לשם כך חולקו 140 חולים לשתי קבוצות: קבוצה אחת שעברה תרגולים גופניים של הכתף המנותחת תחת פיקוח וקבוצה שנייה שעברה את הניתוחים הללו ולאחריהם פעילות גופנית של הכתף המנותחת.  

ממצאי המחקר: לאחר 5 שנים נבדק מצבם של 109 חולים, 52 חולים מהקבוצה שבצעה פעילות גופנית בלבד ו59 חולים שביצעו את הניתוח האמור ולאחריו עברו תהליך שיקומי שכלל פעילות גופנית. שתי הקבוצות הראו שיפור דומה במדדי הכאב ובטווחי התנועה של מפרק הכתף. לא נמצאו הבדלים משמעותיים בין שתי הקבוצות בכול הנוגע למצב הכתפיים.

מסקנות החוקרים: המצב של הכתף של האנשים בשתי הקבוצות היה דומה. ההבדלים שנמצאו לא היו משמעותיים מבחינה סטטיסטית. מכאן מסיקים החוקרים שמבחינת עלות תועלת הניתוח המסוים הזה אינו יעיל ועל כן אינו מומלץ. על פי המחקר תסמונת הצביטה ניתנת לטיפול שמרני יעיל, ללא תרופות וללא כירורגיה בין היתר על ידי הפעלת הכתף באופן מפוקח על ידי תרגול מובנה. טיפולים שמרניים מסוג זה עשויים להפחית את הכאב ולהגדיל את טווח התנועה של הכתף הפגועה.

2013 The British Editorial Society of Bone & Joint Surgery

פציעת שרירי הכתף, אבחון וטיפול

פציעת שרירי הכתף? אבחון וטיפול מהירים ימנעו כאבים כרוניים ונזקים בלתי הפיכים במפרק הכתף. הסיבה העיקרית לשכיחות פציעת שרירי הכתף היא השילוב הייחודי המתקיים במפרק הזה של תנועתיות גדולה ויציבות לקויה. 

פציעת שרירי הכתף, אבחון וטיפול
כתף קפואה, אבחון וטיפול

כתף קפואה? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע פגיעה מתמשכת בטווחי התנועה של הכתף. מתלוננים על כאבים, מגבלות תנועה קשות וקושי לתפקד עם מפרק הכתף יתכן ואתם סובלים מדלקת במעטפת המפרק או בשמה העממי "כתף קפואה". 

כתף קפואה, אבחון וטיפול
כאבים בכתף, תסמונות שכיחות

כאבים בכתף? תסמונות שכיחות הכוללות בין היתר גם כאב במפרק הזה מהווים עניין שגרתי. היתרונות של מפרק הכתף בכול הנוגע לטווח תנועה גדול ומגוון תנועות נרחב גורמים לחסרונותיו בתחום היציבות והחוסן וחושפים את המפרק לפציעות שונות ומרובות. 

כאבים בכתף, תסמונות שכיחות
כאבים בכתף, גורמים ותסמינים

כאבים בכתף? גורמים ותסמינים יכולים לעזור לנו לאבחן את מקור הנזק. מפרק הכתף הוא מפרק מרכזי. מדובר בציר תנועה מורכב, בעל טווח תנועה גדול ומגוון תנועות עצום. התנועתיות הרבה שלו באה על חשבון יציבותו וחוסנו. התוצאה לעתים כאב במפרק הזה. 

כאבים בכתף, גורמים ותסמינים
קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. המחקר הנוכחי ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני בקרע לברום בכתפיים של שחקני בייסבול מאפשר לעתים קרובות חזרה למגרש המשחקים. 

קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח
תסמונת הצביטה בכתף

תסמונת הצביטה בכתף? תסמונת זאת נחשבת לאחד הגורמים השכיחים לכאבים בכתף. תסמונת הצביטה נגרמת כאשר נוצר לחץ מכאני חוזר ונשנה על הגידים בעוברם במרווח המצוי מתחת זיז שיא הכתף.

תסמונת הצביטה בכתף
כאבים בכתף, פציעות ריקוד

בריקוד נוצרים פחות עומסים על הגפה העליונה ולכן השכיחות הנמוכה יחסית של פציעות גפה זאת מריקוד. למרות זאת בעקבות עומסים חריגים הנובעים מנפילות, סיבובים, הרמות חוזרות ונשנות ועוד נגרמים נזקים וכאבים למפרק הכתף. 

כאבים בכתף, פציעות ריקוד
כאבים בכתף, אבחון

כאבים בכתף? אבחון מדויק של כאב זה יאפשר טיפול מהיר ויעיל יותר. כאב במפרק הכתף היא תלונה שכיחה. מקור הכאב יכול להיות רקמה פצועה במפרק עצמו או הקרנה מנזק או מחלה ברקמה מרוחקת כמו פריצת דיסק בצוואר ולחץ על שורש עצב צווארי. 

 כאבים בכתף, אבחון
קרע לברום בכתף, אבחון וטיפול

קרע לברום בכתף? אבחון וטיפול מהירים עשויים למנוע את החמרת הקרע. הלברום בכתף היא רקמה סחוסית התומכת בראש עצם הזרוע בשקע הגלנואידי. הגורם לקרע יכול להיות טראומה או עומס יתר על מפרק הכתף בגלל מאמצים חוזרניים.

קרע לברום בכתף, אבחון וטיפול
פריקת כתף, גורמים ותסמינים

פריקת כתף? גורמים ותסמינים עשויים לעזור לנו להבין אלו נזקים התרחשו במפרק. פריקה של מפרק הכתף מהווה את אחת הפציעות השכיחות ביותר. ברוב המקרים מדובר בפציעת ספורט המתרחשת בגלל חבלה ישירה לכתף, נפילה על יד מושטת לפנים או מתנועות חדות ופתאומיות של הכתף. 

פריקת כתף, גורמים ותסמינים

חדשות - מחקרים רפואיים

 • שינויים ניווניים בפרקים והשמנה

  דלקת פרקים ניוונית הפוגעת במפרקים היא תופעה שכיחה. משקל יתר והשמנה יוצרים עומסי יתר על המפרקים ומאיצים את תהליכי השחיקה והבלאי. הפחתת משקל מפחיתה גם את כאבי הברכיים ומשיבה את היכולת לנוע בקרב אנשים עם דלקת פרקים ניוונית בברכיים. 

   
 • ספורט מגוון לילד

  ספורט מגוון לילד הוא מפתח להתפתחותו בתחום הספורט. הורים רבים דוחפים את הילד שלהם להתמקצע ולהתמקד בענף ספורט אחד מסוים. התמקדות כזאת כך חושבים ההורים תעניק לילד את אפשרות להגיע להישגים גדולים יותר. 

   
 • רופאים, עודדו פעילות גופנית

  לפעילות גופנית יתרונות רבים. אין חולק שפעילות גופנית מתאימה יכולה להפחית בין היתר כאבי צוואר או כאבי גב תחתון. מחקר חדש מגלה שבעלי המקצועות הרפואיים שהיו אמורים להדריך, לכוון, לעודד ואף ללחוץ על ביצוע פעילות גופנית אינם עושים זאת מספיק.