Skip to main content

שין ספלינט ופציעות גפיים אחרות טורדות את מנוחת הספורטאים החובבים והמקצועיים. פציעות גפיים ובכללן פציעות קרסול, גיד אכילס, שוקיים, שחיקת סחוסים וקרע מיניסקוס בברכיים ממשיכים להטריד ספורטאים וקלינאים כאחד. מדוע ישנם ספורטאים שנפצעיםואחרים לא?

כאבים ברגליים על רקע פעילות גופנית ונזקי חבלה הם עניין שכיח ביותר. בין הפציעות השכיחות בקרב ספורטאים נמנה נקיעות קרסול, קרע מיניסקוס, שחיקת סחוסים, קרע בשריר, דלקות בגידים ועוד. הטיפולים הרגילים שכוללים אמצעים חשמליים, תומכים למיניהן חבישות ומדרסים נותנים מענה חלקי בלבד לפציעות מתסכלות אלו. הפתרון מצוי במניעה. בשנים האחרונות ישנם מחקרים המוצאים קשר בין התפקוד של האגן ומפרקי הירך ואיזון השרירים באזורים אלו לבין רמת הסיכון לפציעות רגליים בגין עומס יתר. 

שין ספלינט ופציעות גפיים אחרותכמובן שליקוי ו/או חולשה באגן ו/או במפרקי הירך לא מסבירים את כול הפציעות בגפיים התחתונות אך ליקויים אלו על פי מחקרים רבים עשויים להסביר חלק מהן. אחד מתפקידיו העיקריים של הקלינאי שבוחן פציעת ספורט הוא להבין מה גרם לה. הבנה מנגנון היווצרות הכאב עשויה להועיל בריפוי הכאב ובמניעת פציעה חוזרת. כול התהליך הזה מתבצע במסרת טיפול ושיקום יסודיים.

שרשרת קינמטית

הגוף האנושי מתפקד מבחינה ביומכנית על פי העיקרון של שרשרת קינמטית. תנועת מפרק אחת משפיעה על האופן שבו תנועת מפרק אחרת מתבצעת. כמובן שהשרשרת הקינמטית הזאת באה לידי ביטוי באופן חד ומובהק יותר במצב של קירבה אנטומית כמו זו הקיימת בין האגן מפרקי הירך ויתר חלקי הגפיים התחתונות. תפקוד לקוי של האגן ו/או מפרקי הירך בהכרח יגרמו בסבירות גבוהה לביצוע תנועה מפצה ביתר המפרקים בגפה התחתונה. תנועה מפצה עלולה בחלק ניכר מהמקרים להוביל לעומס יתר, בלאי ופציעות.

מחקרים כולל המחקר הנוכחי מצאו שכאשר משלבים תרגילים שמטרתם לתקן את ליקויים ביומכניים שנמצאו באגן ו/או במפרקי הירך מצליחים לצמצם ואף למנוע פציעות בברכיים וביתר המפרקים והרקמות בגפיים התחתונות. כך למשל מצאו החוקרים שחולשת השרירים המרחיקים (Hip abductors) והשרירים מסובבי הירך החוצה (Hip external rotators) גורמת להגדלת התנועה במפרק הירך לכיוון פנים כולל של התנועה הסיבובית פנימה (hip adduction and internal rotation). תנועה מפצה זאת גורמת כפי שאכן נצפה אצל נשים בשל מבנה ברכיהן, לפתולוגיה מוגברת במפרק שבין הפיקה הברך לעצם הירך (Patellofemoral joint) ובשביל הכסל והשוקה (Iliotibial band).

Journal Of Orthopedic and Sports Physical Therapy 2010; 40(2):39-41

קרע בשריר התאומים

כאבים בחלק האחורי של השוק מתחת למפרק הברך שהחלו במהלך פעילות גופנית עלולים להגרם בגלל מתיחה או אפילו קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה. לפציעה זו יש נטייה לחזור שוב ושוב ולהפוך כרונית.

כאב שריר בשוק
שין ספלינט ושרירי הירך

למה חלק מהרצים נפצעים וחלק לא? מתברר שיש קשר בין חולשת השרירים מייצבי מפרק הירך לבין הסיכון לפציעות ריצה. מדובר בפציעות של הגפה התחתונה מהברכיים ומטה כולל פציעות ברכיים, שין ספלינט, דלקות בגיד אכילס ובכפות רגליים.

פציעות ריצה
שין ספלינט, גורמים ותסמינים

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב בשוקיים. כאב בשוק בעקבות פעילות גופנית היא פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי כאבים בברך לחיפוש עזרה רפואית. 

שין ספלינט, גורמים ותסמינים
התכווצות שרירים, גורמים אפשריים

התכווצות (עווית) שרירים היא תופעה מוכרת וכואבת. התופעה מתרחשת לרוב בלילה במהלך שנת הלילה, אך התכווצויות שרירים יכולות להתרחש בכול זמן כולל בפעילות גופנית. פעילות גופנית מאומצת, מחלות ותרופות מסוימות עלולות לגרום לתופעה. 

התכווצות שרירים -גורמים אפשריים
תסמונת המדור, אבחון וטיפול

כאבי רגליים עלולים להתעורר בגלל תסמונת המדור. אבחון וטיפול מהירים קריטיים כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. 

תסמונת המדור, אבחון וטיפול
כאבים ברגל, גורמים ותסמינים

כאבים ברגל? גורמים ותסמינים שכיחים יצביעו על הרקמה שניזוקה. אנו נוטים ליצור עומסים קיצוניים על הגפה התחתונה במצבים רבים ולאורך זמן, אנו עומדים עליהן, הולכים, רצים, קופצים, משחקים או מרימים משקלות, הכול על הרגליים. 

כאבים ברגל, גורמים ותסמינים
שין ספלינט, אבחון וטיפול

שין ספלינט? אבחון וטיפול מהירים יקצרו את הסבל שלכם. הרופא קבע שאתם סובלים מהתופעה הזאת ואין לכם מושג מה זה אומר. ובכן, לא מדובר באבחון ספציפי אלא ציון העובדה שיש כאבים בחזית השוק מתחת לברך. תסמונת כאב זאת נגרמת לרוב בגלל ריצה. 

שין ספלינט, אבחון וטיפול
נזק לעצב השוקיתי

כאבים ברגל והופעת סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל חוסר יכולת להרים את כף הרגל מעידים לרוב על בעיה בגב התחתון. לפעמים סימנים ותסמינים אלו עלולים להעיד על נזק לעצב השוקיתי (Fibular nerve) ומחייבים טיפול שונה.

נזק לעצב השוקיתי
פציעות מנעלי עקב

אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות חטובות יותר ומרשימות יותר. אך האם נשים מודעות לכך שיתכן שתסמונות כאב שונות שמהן הן סובלות כולל כאבי ברכיים, כאבי כפות רגליים או כאבי הגב נגרמים בשל כך?  נעלי עקב משנות את היציבה וגורמות לנזקים גופניים. 

זהירות! נעלי עקב
כאב בשריר הירך האחורי, גורמי סיכון

כאב בשריר הירך האחורי? גורמי סיכון עשויים לספק מידע חשוב לצורך מניעת הכאבים. כאבים ברגל מאחור בגלל מתיחה או קרע בשריר מיתר הברך נחשבים לעניין שכיח בעיקר בקרב ספורטאים. סוגי ספורט מסוימים יוצרים עומסי יתר על שרירי המיתר וגורמים לפציעה.

כאב בשריר הירך האחורי, גורמי סיכון

חדשות - מחקרים רפואיים

 • טיפול מסוכן באקנה

  אקנה היא פתולוגיה דלקתית זיהומית עורית המופיעה בעיקר בגיל ההתבגרות. חיידק האקנה תוקף את בלוטות החלב וזקיקי השערות בפנים ובאזורים אחרים. בנזויל פרוקסיד היא תרופה שכיחה ביותר לטיפול חיצוני מקומי באקנה שיש ביכולתה לעכב צמיחת חיידקים. 

   
 • מתח מנטרל יתרונות הספורט

  לחצים נפשיים גורמים לנזקים בריאותיים הכוללים בין יתר מחלות אוטואימוניות, כאבי צוואר, כאבי ראש, כאבי לסתות, אוטם שריר הלב ועוד. לצעירים עם בעיות הסתגלות למתח נפשי יש סיכון גבוה יותר להתפתחות אוטם שריר הלב. פעילות גופנית עשויה להועיל.

   
 • קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח

  לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את המפרק. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. מחקר חדש ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני לא חודרני בקרע לברום בכתפיים של שחקני בייסבול מאפשר לעתים קרובות חזרה למגרש המשחקים.