פציעות ברכיים ורגליים ובכללן שין ספלינט, שחיקת סחוסים מתחת לפיקת הברך, דלקות בגיד אכילס וכאבים בכפות רגליים, ממשיכות להטריד ספורטאים וקלינאים כאחד. מדוע ישנם ספורטאים שאינם נפצעים בעוד שאחרים נפצעים ללא הרף?

הטיפולים הרגילים שכוללים אמצעים חשמליים, תומכים למיניהן חבישות ומדרסים נותנים מענה חלקי בלבד לפציעות מתסכלות אלו. הפתרון מצוי במניעה. בשנים האחרונות ישנם מחקרים המוצאים קשר בין התפקוד של האגן ומפרקי הירך ואיזון השרירים באזורים אלו לבין רמת הסיכון לפציעות רגליים בגין עומס יתר. 

כמובן שליקוי ו/או חולשה באגן ו/או במפרקי הירך לא מסבירים את כול הפציעות בגפיים התחתונות אך ליקויים אלו על פי מחקרים רבים עשויים להסביר חלק מהן. אחד מתפקידיו העיקריים של הקלינאי שבוחן פציעת ספורט הוא להבין מה גרם לה.

שרשרת קינמטית

הגוף האנושי מתפקד מבחינה ביומכנית על פי העיקרון של שרשרת קינמטית. תנועת מפרק אחת משפיעה על האופן שבו תנועת מפרק אחרת מתבצעת. כמובן שהשרשרת הקינמטית הזאת באה לידי ביטוי באופן חד ומובהק יותר במצב של קירבה אנטומית כמו זו הקיימת בין האגן מפרקי הירך ויתר חלקי הגפיים התחתונות. תפקוד לקוי של האגן ו/או מפרקי הירך בהכרח יגרמו בסבירות גבוהה לביצוע תנועה מפצה ביתר המפרקים בגפה התחתונה. תנועה מפצה עלולה בחלק ניכר מהמקרים להוביל לעומס יתר, בלאי ופציעות.

מחקרים כולל המחקר הנוכחי מצאו שכאשר משלבים תרגילים שמטרתם לתקן את ליקויים ביומכניים שנמצאו באגן ו/או במפרקי הירך מצליחים לצמצם ואף למנוע פציעות בברכיים וביתר המפרקים והרקמות בגפיים התחתונות. כך למשל מצאו החוקרים שחולשת השרירים המרחיקים (Hip abductors) והשרירים מסובבי הירך החוצה (Hip external rotators) גורמת להגדלת התנועה במפרק הירך לכיוון פנים כולל של התנועה הסיבובית פנימה (hip adduction and internal rotation). תנועה מפצה זאת גורמת כפי שאכן נצפה אצל נשים בשל מבנה ברכיהן, לפתולוגיה מוגברת במפרק שבין הפיקה הברך לעצם הירך (Patellofemoral joint) ובשביל הכסל והשוקה (Iliotibial band).

Journal Of Orthopedic and Sports Physical Therapy 2010; 40(2):39-41

תסמונת המדור

כאבי רגליים הם עניין שכיח. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון ולעיתים מדובר בבעיה מסוכנת יותר עם פוטנציאל לנזק בלתי הפיך. 

כאבים בשוק
קרע בשריר התאומים

כאבים בחלק האחורי של השוק מתחת למפרק הברך שהחלו במהלך פעילות גופנית עלולים להגרם בגלל מתיחה או אפילו קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה. לפציעה זו יש נטייה לחזור שוב ושוב ולהפוך כרונית.

כאב שריר בשוק
שין ספלינט ושרירי הירך

למה חלק מהרצים נפצעים וחלק לא? מתברר שיש קשר בין חולשת השרירים מייצבי מפרק הירך לבין הסיכון לפציעות ריצה. מדובר בפציעות של הגפה התחתונה מהברכיים ומטה כולל פציעות ברכיים, שין ספלינט, דלקות בגיד אכילס ובכפות רגליים.

פציעות ריצה
על שין ספלינט

כאבי שוקיים בעקבות פעילות גופנית היא פציעת ספורט נפוצה וסיבה שנייה אחרי פציעות ברכיים לחיפוש עזרה רפואית. האבחון "שין ספלינט" שניתן לאנשים עם כאבים מסוג זה הוא כוללני מידי ולכן עלול למנוע טיפול מתאים ונכון. 

כאב בשוק
התכווצות שרירים בלילה

התכווצות (עווית) שרירים היא תופעה מוכרת וכואבת. התופעה מתרחשת לרוב בלילה במהלך השינה, אך התכווצויות שרירים יכולות להתרחש בכול זמן כולל בפעילות גופנית. מחלות ותרופות מסוימות עלולות לגרום לתופעה. 

עווית שרירים
על כאב ברגליים

כאבי רגליים הינם תופעה שכיחה ביותר. הרגליים שלנו חשופות לעומסים חריגים עקב נשיאת משקל הגוף במגוון מצבים נרחב ולאורך זמן רב ולכן אין זה מפתיע. אנו עומדים עליהן, הולכים, רצים, קופצים, משחקים או מרימים משקלות, הכול על הרגליים. 

כאבים ברגליים
אבחון וטיפול בשין ספלינט

שין ספלינט אינו אבחון מדויק אלא ציון העובדה שיש כאבים בשוק. תסמונת כאב זאת נגרמת לרוב בגלל פציעת ספורט על רקע ריצה. ברוב המקרים הכאבים יופיעו בעקבות נזקים זניחים ויחלפו תוך ימים ספורים בחלק קטן מהמקרים הגורם עלול להיות משמעותי.

טיפול בשין ספלינט
נזק לעצב השוקיתי

כאבים ברגל והופעת סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל חוסר יכולת להרים את כף הרגל מעידים לרוב על בעיה בגב התחתון. לפעמים סימנים ותסמינים אלו עלולים להעיד על נזק לעצב השוקיתי (Fibular nerve) ומחייבים טיפול שונה.

נזק לעצב השוקיתי
פציעות מנעלי עקב

אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות חטובות יותר ומרשימות יותר. אך האם נשים מודעות לכך שיתכן שתסמונות כאב שונות שמהן הן סובלות כולל כאבי ברכיים, כאבי כפות רגליים או כאבי הגב נגרמים בשל כך?  נעלי עקב משנות את היציבה וגורמות לנזקים גופניים. 

זהירות! נעלי עקב
מתיחה או קרע בשרירי המיתר

מתיחה בשרירי מיתר הברך נחשבת לפציעת ספורט שכיחה ביותר. במהלך פעילות גופנית כמו כדורגל, טניס כדור סל ועוד הדורשים מהירות מתפרצת, שינויי כיוון מהירים, כוח וזריזות נוצרים עומסים אדירים על שרירי המיתר וחושפים אותם למתיחה וקרעים.

מתיחת שריר