Skip to main content

תסמונת התעלה הקרפלית היא תסמונת שכיחה. בעשורים האחרונים הפכה תסמונת זו  לשכיחה יותר והתפתחה לכדי מגפה. תסמונת זו נוצרת בגלל לחץ על עצב המדיאן, בעוברו בשורש כף היד. הגורם העיקרי: שימוש יתר בכף היד והאצבעות.

שכיחותה של תסמונת התעלה הקרפלית (Carpal tunnel syndrome) או כפי שהיא קרוי בקיצור CTS בעידן המודרני נמצאת בעלייה. תסמונת זאת מתפתחת כאשר מסיבות שונות כולל ביצוע תנועות חוזרניות כמו התנועות המתבצעות בהקלדה נוצר לחץ על עצב המידיאן (Median) העובר בשורש כף היד. בין יתר הסימנים והתסמינים של תסמונת זו נמנה: נימול ו/או הירדמות של חלק מכף היד, חולשה מוטורית של השרירים בכף היד המעוצבבים על ידי עצב המדיאן ועוד. 

המחקר: המחקר הנוכחי מעדכן פרטים לגבי מספר המקרים של תסמונת התעלה הקרפלית, פרטים לגבי הניתוח שמטפל בבעיה ולגבי אובדן ימי העבודה עקב התסמונת הזאת. לצורך המחקר עקבו החוקרים אחר מספר החולים בתסמונת התעלה הקרפלית במחוז מסוים במדינת מינסוטה בארצות הברית. אובדן ימי עבודה עקב תסמונת התעלה הקרפלית תועדו בעזרת משרד העבודה והתעשייה של מדינת מינסוטה.

ממצאי המחקר: בין השנים 1981-2005 אובחנו בפעם הראשונה 10,069 חולים בתסמונת התעלה הקרפלית. יחסית לגודל האוכלוסייה מדובר ב491 נשים ו258 גברים עם תסמונת התעלה הקרפלית על כול 100,000תושבים. יחס של 2.2 נשים על כול גבר אחד. מספרי החולים בתסמונת זאת קפצו מ258 מקרים בין השנים 1981-1985 ל424 מקרים בשנים 2000-2005. והמספרים ממשיכים לטפס מידי שנה. כול שנה מתבצעים 109 ניתוחים לשחרור עצב המדיאן על כול 100,000. בכול שנה מבוצעים 11 ניתוחים לשחרור העצב המדיאן שנלכד בגלל עבודה על כול 100,000 עובדים

מסקנות המחקר: מספר החולים בתסמונת התעלה הקרפלית מטפס כבר מ1980. הגורם לכך אינו ברור אך המגמה הזאת חופפת למגפה שהחלה באמצע שנות השמונים ונמשכה עד אמצע שנות התשעים והובילה לאובדן ימי עבודה.

Neurology, January 6, 2009 72:33-41

תסמונת ראיית מחשב

המחשב מהווה כלי עבודה והנאה חשוב לרוב האוכלוסייה. מעטים האנשים שאינם משתמשים במחשב. שעות ארוכות מול מסך המחשב עלולות לגרום לבעיות עיניים ונזקים נוספים. התוצאה יותר אנשים סובלים מ"תסמונת ראיית המחשב".

מחשב ובריאות
מחשבים כמכשול

העובדה שמחשבים גורמים לפציעות בבית או במשרד אינה חדשה. עכשיו מתברר שהם מהווים גורם לפציעות אפילו חמורות ולא רק בגלל השימוש. מסכים או מחשבים שנופלים עלולים לגרום לפציעות, כך גם חיווט מתוח במעברים שעלול לגרום לנפילות.

פציעות ממחשב
עמדת מחשב ארגונומית

חוסר ההתאמה בין האדם למחשב גורם לפגיעות רבות. כאורך שעות העבודה מול המחשב כך גם עולה הסיכון לפגיעה. עיקר הנזקים מתרכזים בעמוד השדרה ובגפה העליונה. בין יתר הפגיעות השכיחות נמנה פריצת דיסק ותסמונת התעלה הקרפלית.

ארגונומיה
ישיבה עלולה להרוג

אורח החיים המודרני מתאפיין בחוסר פעילות גופנית ובישיבה. הרבה מאוד ישיבה. אין סוף מחקרים, שחלקם מצוטט כאן, מוצאים קשר בין ישיבה לבעיות בריאות. אנשים שמרבים לשבת סובלים מבעיות בריאותיות רבות  כולל כאבי גב ואף מקצרים לעצמם את החיים. 

ישיבה קטלנית
זהירות משרד!

המשרד שלנו נראה מקום בטוח. אין בו את הסכנות שיש לפועל במפעל לעיבוד מתכות. אין בו פיגומים גבוהים, סולמות ושאר סיכונים אליהם נחשפים עובדי בניין. ובכול זאת המשרד הוא מקום עבודה מסוכן הגורם לפציעות וכאבים כרוניים. 

עבודה במשרד
מחשב. אויב או אוהב?

שימוש ממושך ולקוי במחשב עלול לגרום לנזקים בעיניים, עמוד השדרה, שרירים, עצבים ופרקים. מידי יום מגיעים למרפאתי קורבנות חוסר התיאום בין אדם למחשב. החיים המודרניים לא מאפשרים ויתור על המחשב אז לכול הפחות בואו נשתמש בו נכון.

מחשב ובריאות
שבו פחות

הנזקים מישיבה ובעיקר מישיבה לא נכונה ו/או ישיבה ממושכת כוללים כאבי גב, לחץ דם גבוה, השמנה, מחלות לב וכלי דם ואפילו מוות. לא נראה שפעילות גופנית יכולה לנטרל את הנזקים הללו. באחריותו של כול אדם לצמצם את זמן הישיבה.  

שבו פחות
עבודה מונוטונית ומאמץ נשנה

עבודה הכרוכה בביצוע חוזר ונשנה של מטלות עלולה לגרום לנזק עצבי, לדיכאון  ובסיכומו של דבר לתסמונת העובד החולה. תנועות חוזרות ונשנות מהוות מרכיב בעבודתם של אנשי מחשבים, עובדים במפעלים ונגנים. גיוון העומסים מונע את התסמונת.

מאמץ נשנה
פציעות מתנועות חוזרניות

הקלדה ופעולות חוזרניות נוספתו נושאות בחובן את הסיכון לפתח פציעות ממאמץ נשנה. דוגמא לפציעה כזאת תהיה דלקת בגידים בידיים או תסמונת התעלה הקרפלית בשורש כף היד. ריבוי המקצועות המחייבות תנועות חוזרניות גורם למגפה של פציעות ממאמץ נשנה.

מאמץ נשנה
לבחור מזרן

אנו ישנים במשך כשליש מחיינו. שינה נוחה ונטולת כאבים היא מפתח ליום טוב יותר ולגב טוב. מזרן איכותי המעניק לכם את התמיכה הרצויה עבור גופכם יאפשר זאת, מאידך מזרן שאינו מותאם עבורכם עלול להזיק. איך בוחרים  מזרן?

בחירת מזרן

חדשות - מחקרים רפואיים

 • מזג אוויר וכאבי מפרקים

  מזג אוויר וכאבי מפרקים? האם יש קשר? ישנן עדויות שעוד בתקופת האמפרייה הרומית טענו רבים שמזג האוויר הוא האחראי לכאבי המפרקים שלהם. גם היום ישנם אנשים שמאמינים ששינויים בלחות, טמפרטורה, לחץ אוויר ועוד הם האחראים לכאבי הגב והמפרקים. 

   
 • לרקדני בלט אין סחרחורת

  חוקרים הגיעו למסקנה שיתכן וניתן להתגבר על סחרחורת על ידי דיכוי האותות המדווחים עליו שמקורם במוח. מסקנתם מתבססת על כך שרקדנים שעיסוקם כולל סיבובים (פירואטים) סובלים פחות מסחרחורת בהשוואה ליתר. סובלים מסחרחורת? אז צאו במחול.

   
 • השמנה מקצרת חיים

  השמנה גורמת לנזקים בריאותיים כולל בין היתר למפרקים ומעלה את הסיכון להתפתחות מגוון ענק של מחלות, קטלניות בחלקן. מחקר חדש מצא שאפילו השמנה ממוצעת המאפיינת כיום כשליש מאמריקנים, גורמת למוות מוקדם ומפחיתה שנים מחיינו.