Skip to main content

למה חלק מהרצים נפצעים וחלק לא? מתברר שיש קשר בין חולשת השרירים מייצבי מפרק הירך לבין הסיכון לפציעות ריצה. מדובר בפציעות של הגפה התחתונה מהברכיים ומטה כולל פציעות ברכיים, שין ספלינט, דלקות בגיד אכילס ובכפות רגליים.

הממצאים הללו מחזקים את העובדה שהגוף אנושי מתפקד כשרשרת תנועתית שבה חלק אחד של הגוף יכול להשפיע על תפקודו של חלק אחר.

לעיתים סובלים הרצים do מפציעות חריפות כגון נקיעות קרסול אך לרוב סוג הפציעות שלהם הוא פציעות ממאמצים חוזרניים. בין יתר הפציעות ממאמצים ועומסים חוזרניים נמנה פגיעה בסחוס התת פיקתי בברך (Patellofemoral pain syndrome), תסמונת שביל הכסל והשוקה (Iliotibial band syndrome), קרע במיניסקוס (Meniscal injuries), שין ספלינט (Shin splints), דלקת בגיד אכילס (Achilles tendinitis), דורבן בכף הרגל (Plantar fasciitis) ועוד. ממחקרים אפידמיולוגיים מעריכים חוקרים ש70% מהרצים סובלים מפציעות מסוג זה מידי שנה כאשר 80% מהפציעות הללו ממוקמות בברך ומתחת לברך. השאלה ששאלו החוקרים היא האם יש מנגנון משותף לכלל הפציעות הללו?

ממצאי המחקר: על פי הממצאים מצאו החוקרים אישור לכך שחולשת שרירי הירך שתפקידם לייצב את מפרק הירך היא האחראית העיקרית לפציעות מתחת לברך בקרב רצים. החוקרים לא מצאו מספיק הוכחות לגבי הקשר שבין פרונציה לא תקינה של כף הרגל כתוצאה מקשת שטוחה או קשת גבוהה לבין סוג פציעות זה. בין השרירים שתפקידם לייצב את מפרק הירך מנו החוקרים את שריר העכוז האמצעי (Gluteus medius), את השריר האגסי (Piriformis) ואת שריר הירך המרובע (Quadratus femoris).

מסקנות החוקרים: ישנם שני גורמים לפציעות ריצה מתחת לברך העיקרית חולשה של השרירים שתפקידם לייצב את מפרק הירך ותפקוד לקוי של כפות הרגליים כמו במצבים של כף רגל שטוחה או קשת כף רגל גבוהה. הממצאים לגבי הקשר שבין חולשת שרירי הירך המייצבים, מפרק ירך לא יציב, התנהגות ביומכנית לקויה של הגפה ופציעות היו חד משמעיים. הממצאים לגבי הקשר שבין תפקוד לקוי של כפות הרגליים לפציעות הללו היה פחות חד משמעי. 

Sports Health. 2009 May; 1(3): 242–246

קרע בשריר התאומים

כאבים בחלק האחורי של השוק מתחת למפרק הברך שהחלו במהלך פעילות גופנית עלולים להגרם בגלל מתיחה או אפילו קרע ברמות חומרה שונות בשריר התאומים (סובך) או בשריר הסוליה. לפציעה זו יש נטייה לחזור שוב ושוב ולהפוך כרונית.

כאב שריר בשוק
שין ספלינט, גורמים ותסמינים

שין ספלינט? גורמים ותסמינים עשויים להועיל באבחון הבעיה. גורמים ותסמינים אופייניים עשויים להועיל לנו בבואנו לבצע אבחנה מבדלת של מקור הכאב בשוקיים. כאב בשוק בעקבות פעילות גופנית היא פציעת ספורט שכיחה, השנייה אחרי כאבים בברך לחיפוש עזרה רפואית. 

שין ספלינט, גורמים ותסמינים
שין ספלינט ופציעות גפיים אחרות

שין ספלינט ופציעות גפיים אחרות טורדות את מנוחת הספורטאים החובבים והמקצועיים כאחד. בין פציעות הגפיים נמנה פציעות קרסול, גיד אכילס, שוקיים, שחיקת סחוסים וקרע מיניסקוס בברכיים. מדוע ישנם ספורטאים שמרבים להיפצע ואילו ספורטאים אחרים שאינם נפצעים כלל?

שין ספלינט ופציעות גפיים אחרות
תסמונת המדור, אבחון וטיפול

כאבי רגליים עלולים להתעורר בגלל תסמונת המדור. אבחון וטיפול מהירים קריטיים כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים. המתלוננים על כאבים בקדמת הרגל מתחת לברך יוצאים כמעט תמיד מהרופא עם האבחון "שין ספלינט". לצערי, לא תמיד האבחון הזה נכון. 

תסמונת המדור, אבחון וטיפול
התכווצות שרירים, גורמים אפשריים

התכווצות (עווית) שרירים היא תופעה מוכרת וכואבת. התופעה מתרחשת לרוב בלילה במהלך שנת הלילה, אך התכווצויות שרירים יכולות להתרחש בכול זמן כולל בפעילות גופנית. פעילות גופנית מאומצת, מחלות ותרופות מסוימות עלולות לגרום לתופעה. 

התכווצות שרירים -גורמים אפשריים
כאבים ברגל, גורמים ותסמינים

כאבים ברגל? גורמים ותסמינים שכיחים יצביעו על הרקמה שניזוקה. אנו נוטים ליצור עומסים קיצוניים על הגפה התחתונה במצבים רבים ולאורך זמן, אנו עומדים עליהן, הולכים, רצים, קופצים, משחקים או מרימים משקלות, הכול על הרגליים. 

כאבים ברגל, גורמים ותסמינים
שין ספלינט, אבחון וטיפול

שין ספלינט? אבחון וטיפול מהירים יקצרו את הסבל שלכם. הרופא קבע שאתם סובלים מהתופעה הזאת ואין לכם מושג מה זה אומר. ובכן, לא מדובר באבחון ספציפי אלא ציון העובדה שיש כאבים בחזית השוק מתחת לברך. תסמונת כאב זאת נגרמת לרוב בגלל ריצה. 

שין ספלינט, אבחון וטיפול
נזק לעצב השוקיתי

כאבים ברגל והופעת סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל חוסר יכולת להרים את כף הרגל מעידים לרוב על בעיה בגב התחתון. לפעמים סימנים ותסמינים אלו עלולים להעיד על נזק לעצב השוקיתי (Fibular nerve) ומחייבים טיפול שונה.

נזק לעצב השוקיתי
נעלי עקב פוצעות

נעלי עקב פוצעות! אין חולק על כך שנשים עם נעלי עקב נראות חטובות יותר ומרשימות יותר. אך האם נשים מודעות לנזקים שנעלי עקב גורמות? כאבי ברכיים, כאבי כפות רגליים או כאבי הגב ועוד עלולים להיגרם בגלל נעלי עקב. נעלי עקב משנות את היציבה וגורמות לעומסים. 

נעלי עקב פוצעות
כאב בשריר הירך האחורי, גורמי סיכון

כאב בשריר הירך האחורי? גורמי סיכון עשויים לספק מידע חשוב לצורך מניעת הכאבים. כאבים ברגל מאחור בגלל מתיחה או קרע בשריר מיתר הברך נחשבים לעניין שכיח בעיקר בקרב ספורטאים. סוגי ספורט מסוימים יוצרים עומסי יתר על שרירי המיתר וגורמים לפציעה.

כאב בשריר הירך האחורי, גורמי סיכון

חדשות - מחקרים רפואיים

 • פייסבוק ודיאטת כאסח

  פייסבוק ודיאטת כאסח? מה הקשר? דימוי גוף של אדם נגזר בין היתר מחוויותיו, אישיותו, גורמים חברתיים ותרבותיים ועוד. בין הגורמים המשפיעים על דימוי גוף ניתן לכלול אופנות משתנות ורשתות חברתיות כמו פייסבוק, אינסטגרם,  Google+‎,‏ פינטרסט ועוד. 

   
 • קפה מוריד הסיכון לשבץ מוחי

  שבץ מוחי הוא אחד הבעיות הרפואיות הקטלניות ביותר לבני האדם. שתיית קפה מפחיתה את הסיכון של נשים לא מעשנות ללקות בשבץ מוחי. עם זאת אין לשכוח את תופעות הלוואי של שתיית קפה: שתיית קפה מוגזמת עלולה לגרום להפרעות שינה, עלייה בלחץ דם והשפעות שליליות על הלב.

   
 • קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח

  קרע לברום בכתף? חכו עם הניתוח! לברום היא טבעת סחוסית המקיפה את מפרק הכתף. קרע לברום בכתף (SLAP) היא פציעת ספורט שכיחה. המחקר הנוכחי ממליץ: לא לנתח. טיפול שמרני בקרע לברום בכתפיים של שחקני בייסבול מאפשר לעתים קרובות חזרה למגרש המשחקים. 

rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)