מחקרים רפואיים

מחקרים

בחלק הזה של האתר אנו מפרסמים סיכומי מחקרים וחדשות שעוסקים בבריאות ובאיכות חיים. מטבע הדברים רוב המחקרים הללו ייסובו על מחלות ופגיעות במערכות עצב ושריר ובכלל זה כאבי גב, בעיות מפרקים, פציעות ספורט, תאונות ופציעות מעבודה, שיקום ועוד. מידי פעם נגלוש גם לתחומים שלכאורה אינם קשורים לתחום המקצוע שלי כמו השפעות המתח הנפשי, איכות שינה ותזונה. לכול תקציר אנו מוסיפים את המקורות כדי שתוכלו להמשיך ולקרוא על הנושא בהרחבה.

צוות מומחים בין לאומי פרסם הנחיות קליניות שעוסקות בשאלה מתי נכון לבצע ניתוח זעיר בברכיים. הנחיות אלו שפורסמו השנה בירחון הבריטי לרפואה (May 10, 2017, BMJ) הנחשב לירחון רפואי חשוב טוענות שברוב המכריע של המקרים הניתוחים הללו מיותרים.

פרגבלין או בשמה הידוע יותר ליריקה (Lyrica) מומלצת לעתים על ידי רופאי כאב ורופאים אחרים כדי לטפל בסיאטיקה - תופעה קלינית הכוללת בין היתר כאבי גב תחתון עם הקרנות כאב לרגל. המחקר הנוכחי מצא שתרופה זו אינה יעילה לטיפול בבעיה זאת. 

כאבי ברכיים על רקע דלקת פרקים מהווים בעיה שכיחה ביותר. לעתים קרובות מוצע לחולים אלה לקבל זריקות סטרואידים. המחקר שלפנינו מצא שזריקות סטרואידים לא הפחיתו את הכאב וחשוב יותר גרמו להיעלמות מהירה יותר של הסחוסים בברכיים.

תסמונת התעלה הקרפלית מתרחשת כאשר עצב התווך העובר בתעלה בשורש כף היד נלחץ ומגורה. הפתרון השכיח המוצע לבעיה הוא ניתוח. מחקר חדש מוצא שטיפול שמרני מפחית כאב, משפר את תפקוד היד ובסיכומו של דבר עובד לא פחות טוב מניתוח.

כאבי גב תחתון פוגעים בחלקים ניכרים מהאוכלוסייה בעולם. על פי קווים מנחים חדשים על האנשים הללו לחפש מזור לכאביהם תחילה עם טיפולים שמרניים כמו מניפולציה של עמוד השדרה המותני ולהמתין עם טיפול באמצעות תרופות מרשם או תרופות ללא מרשם.

פציעות גידים בפרט בספורט הן תופעה שכיחה. שיטות רבות מוצעות לצמצום הסיכון לפציעות גידים. שיטה שספורטאים רבים מקפידים לפעול על פיה היא ביצוע מתיחות. המחקר הנוכחי מצא שמתיחות אינן מונעות פציעות גידים ולעתים אפילו מעלות את הסיכון לפציעה.

כאבי גב תחתון מהווים בעיה עצומה עבור המין האנושי. רוב בני האדם סובלים או יסבלו מכאבי גב תחתון במהלך חייהם. המגה מחקר הנוכחי מצא שמניפולציות של עמוד השדרה המבוצעות לרוב על ידי כירופרקטים יעילה לכאבי גב תחתון לפחות כמו תרופות נוגדות דלקת.

כאבי גב תחתון פוגעים ברוב בני האדם. לחולים עם כאבי גב תחתון מוצע מגוון רחב של טיפולים ואמצעים על מנת להקל על כאבם. חלקם מנסה לפתור את הבעיה באמצעות זריקות קורטיקוסטרואידים. חוקרים טוענים שזריקות אלה מספקים הקלה זמנית בלבד ולא פתרון.

בעולם המתועש, כאבי גב תחתון הם אחת הסיבות העיקריות לביקור בחדרי מיון. בארצות הברית מגיעים לחדרי מיון בגלל כאבי גב תחתון, 2.7 מיליון בני אדם מידי שנה. במשך עשורים רופאים בחדרי מיון נתנו לחולים אלו את תרופת ההרגעה ווליום, באופן כמעט אוטומטי.

כול מי שעשה דיאטה במהלך חייו יודע שהאתגר האמתי מגיע לאחר מכן, לאחר שטרחתם והתמדתם והצלחתם להוריד את המשקל. האתגר של לשמור על המשקל החדש. רובם המכריע של האנשים שחפצים בכך מצליחים להפחית ממשקלם אבל לא מצליחים לשמור עליו.

מתברר שפעילות גופנית טובה גם למפרקים שלנו. למרות היתרונות המוכחים של פעילות גופנית לחולים עם דלקת פרקים בברכיים רק מעט מאוד מהחולים (10%) עומדים במינימום הפעילות הגופנית השבועי המומלץ של 150 דקות שמציע משרד הבריאות האמריקאי.

עד לא מזמן כאבי גב תחתון היו בעיה של בעיקר מבוגרים. מספר גורמים הפכו את הכאבי בגב התחתון לבעיה הולכת וגדלה גם של ילדים בגיל בית ספר. פציעות ספורט מהווים רק סיבה אחת להתפתחות כאבי הגב בקרב ילדים. הנתונים הם קשים למדי והתופעה שכיחה ביותר.

על הנזקים הנובעים מישיבה ממושכת שפכתי כבר הררי מילים במאמרים רבים באתר שלי. הטענה שישיבה מזיקה לבריאות שלנו הוכחה מעבר לכול ספק. אורח חיים יושבני עלול לגרום לנו לחלות במחלות קשות שפוגעות באיכות החיים ואפילו מקצרות אותם.

עוד בתקופת האמפרייה הרומאית טענו רבים שמזג האוויר הוא האחראי לכאבי המפרקים שלהם. גם היום ישנם אנשים שמאמינים ששינויים בלחות, טמפרטורה, לחץ אוויר ועוד הם האחראים לכאבי הגב והמפרקים. לנוכח הטענות העקשניות הנושא נחקר וממשיך להיחקר.

הרבה אנשים סבורים שריצה עלולה לגרום לנזקים בין היתר בברכיים וכתוצאה מזה גם לכאבים בברכיים. מחקר חדש שנערך בארצות הברית טוען שזה לא נכון. לטענת החוקרים מדובר במיתוס שיש להפריכו. למעשה טוען המחקר ריצה עושה פעולה הפוכה.

דלקת באחד מהגידים בכתף בין אם היא מסויידת או בין אם אינה מסויידת (Tendinopathy of the rotator cuff) היא גורם שכיח לכאבים בכתף. התסמין העיקרי של דלקת זאת כולל כאב מקומי בכתף שמחמיר עם הרמת הכתף או בשכיבה על הצד הבעיתי.

כאבים ומגבלות תנועה בכף היד עלולים להתפתח בגלל אצבע הדק (Trigger finger). אצבע הדק נגרמת כאשר שינויים בגיד של האצבע או בתעלה בה עובר הגיד גורמים לקושי של הגיד לנוע ואף להיתפס. ברבע מהמקרים אצבע הדק עשויה לחלוף גם ללא טיפול.

כאבים הממוקמים מתחת לפיקת הברך כתוצאה מפציעה של גיד השריר הארבע ראשי (Patella tendinopathy) היא תופעה שכיחה לרוב בקרב ספורטאים שפעילותם כוללת קפיצות כמו בכדור סל. פציעה זאת מכונה גם ברך קופצים (Jumper's knee).

כאבים באזור מפרק הירך נגרמים לרוב בגלל דלקת באמתחת תל הירך (Trochanteric Bursitis) הממוקמת בצד החיצוני של מפרק הירך מעל תל הירך הגדול. הכאבים הנובעים מבעיה זאת מטופלים במגוון אמצעים שמרניים או כירורגיים. הטיפול בגלי הלם הוכח כיעיל.

דורבן או דלקת בחיתולית הכפית (Plantar Fasciitis) היא מהבעיות הטורדניות ביותר לבני האדם. הצורך לנוע על כפות הרגליים גורמת לכך שהכאבים שנובעים מפציעה בעקב כף הרגל קשים מאוד לריפוי ובהרבה מקרים הופכים לכרוניים. טיפול בגלי הלם הוכח כיעיל.