Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פריצת דיסק צווארי? טיפול מהיר עשוי להפחית את הסיכוי לפגיעה בלתי הפיכה. סימנים ותסמינים המופיעים באזור זה של עמוד השדרה נובעים לרוב מנזקים מינוריים וחולפים תוך זמן קצר. אך לאחר שאובחן שבלט או פריצת דיסק בין החוליות הם מקור הבעיה יחל הטיפול. 

התעלמות מסימנים ותסמינים כאשר הם נגרמים על רקע נזקים משמעותיים עלולים לגרום להתפתחות כאבים ומגבלות תנועה כרוניים ולעתים אפילו לחסרים נוירולוגיים קשים וצורך בניתוח. עם זאת, חשוב לזכור שלא מומלץ לטפל בבלט, בקע או פריצה של הסחוס בין חוליות הצוואר אלא אם הם גורמים לסימנים ותסמינים כגון כאבים בצוואר עם הקרנות כאב לגפה העליונה, מגבלות תנועה וסימנים ותסמינים נוירולוגיים כגון נימול, הירדמות וחולשה בגפה העליונה. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

פריצת דיסק צווארי טיפול - רקע

פריצת דיסק צוואריכאבי על רקע של נזק לדיסק הבין חולייתי ולחץ על שורש עצב יופיעו לרוב בצד אחד. הקרנות הכאב, תחושות הנימול והירדמות וכן החולשה המוטורית יכולים להופיע בכול מקום לאורך היד, בכתף ובשכמה, בהתאם לשורש העצב המעורב ולחומרת הנזק. עם זאת, כאב שאינו מקרין לאורך היד אינו שולל את קיומו של לחץ על שורש עצב צווארי. כך גם לגבי שינויים תחושתיים ומוטוריים. פגיעה בשורש עצב צווארי יכולה להתרחש גם אם אין פגיעה בתחושה ו/או בכוח השרירים ביד. 

תנועות צוואר כולל מתיחה לאחור, כפיפה לצד וסיבוב יחמירו את הכאבים ויתר הסימנים והתסמינים הנובעים מנזק לסחוס בין החוליות. תנועות אלו יוצרות לחץ גדול יותר על שורש העצב ובכך מחמירות את הכאב ושאר התסמינים. הרמת היד מעל הראש (Bakody's Sign) עשויה להפחית את הלחץ מעל העצב ובכך גם להפחית את הכאבים. כיצד מטפלים בבעיה זאת?

טיפול עצמי 

יש היגיון בניסיון לטפל באופן עצמוני בכאבי צוואר כאשר מדובר בכאבים קלים וללא הקרנות לידיים. הקרנות וסימנים ותסמינים נוירולוגיים הנובעים מ"צביטה" של אחד משורשי העצבים כולל בין היתר הירדמות, נימול וחולשה של חלק כלשהו מהיד מחייבים פנייה לגורם מקצועי.

הימנעות מכאב

זכרו, התנהגות נכונה כאשר הצוואר מתחיל לכאוב היא קריטית לרפוי עצמי. התעלמות מהכאב הראשוני עלולה להחמיר את הבעיה, לגרום לגירוי העצב להתפתחות הסימנים והתסמינים ביד. הנחה שגויה טוענת שכאשר אתם סובלים מכאבים עליכם לנוח במיטה ולהימנע מכול פעילות עד שהם יחלפו. מדובר בשטות מוחלטת. מנוחה ממושכת במיטה אינה מומלצת שכן די מהר היא גורמת לניוון ונזקים אחרים ובסופו של דבר מאטה את הליך ההחלמה. הכלל שאתם צריכים להתנהל לפיו הוא הימנעות מכאב. כל פעילות גופנית או שגרתית שניתן לבצע ללא החמרת הכאב רצוי להמשיך ולבצע אותה.

במידת האפשר ניתן לשקול שימוש זמני בתומך ייעודי לצורך הענקת מנוחה לעמוד השדרה. יחד עם זאת חשוב לוודא שתומך זה מאפשר לכם זווית שאינה גורמת להחמרה בכאב. הקפידו על מנח שינה שאינו מחמיר את הכאב. כרית שגובהה כרוחב הכתף ושינה בתנוחה עוברית או עם כרית דקה יותר ושינה על הגב יאפשרו הקלה משמעותית בכאב. גם כאן חשוב לשים לב להתאמה אישית של תנוחת השינה. 

במהלך ההתאוששות מהמיחושים הימנעו מפעילויות שעלולות לגרום להחזרתם. כך למשל יש להעדיף תחילה פעילות גופנית מתונה כמו הליכה על פני פעילות כמו ריצה ומשחקי כדור שעלולים לגרום לזעזועים ותנועות לא רצויות. אין כותב שורות אלה ממליץ על שימוש בתרופות להורדת כאב אלא אם לא הצלחתם להפחית את הכאב על ידי שינוי תנוחה. גם קומפרסים של קרח המונחים על האזור עלולים לעכב ואף לפגוע בתהליך הריפוי ועל כן אינם מומלצים על ידי כותב שורות אלו. 

חזרה לשגרה

זכרו גם לאחר שהכאב נעלם אתם עדין צריכים להתנהל באופן זהיר לעוד פרק זמן של מספר שבועות וזאת כדי לאפשר החלמה מלאה לרקמה הפגועה. חזרו לשגרה באופן הדרגתי. נסו לאתר את הגורמים להתפתחות כאבי הצוואר מלכתחילה ובכך תוכלו להימנע מביצוע אותן שגיאות. בעבודה: הקפידו לשבת נכון והרבו בהפסקות ישיבה פעילות שבהן אתם הולכים. הקפידו על מנח ראש ניטראלי. לגבי פעילות גופנית: התחילו את הפעילות הגופנית שלכם עם הליכה ורק בשלב מתקדם יותר עברו או שלבו שחייה, רכיבה על אופניים ואימוני כוח בחדר הכושר. בחדר הכושר שמרו על עיקרון בידוד השרירים שאותם אתם מחזקים. כלומר, אם אתם מחזקים את השריר הדו ראשי הקפידו לא לאמץ את שרירי הצוואר. פעילות גופנית נכונה המבוצעת נכון יכולה לסייע בהחלמה. פעילות גופנית לקויה ו/או אופן ביצוע לקוי סופם להחמיר את הנזקים ואת הכאבים. 

מתי לפנות לקבלת עזרה מקצועית?

אם הבחנתם באחד או יותר מהסימנים והתסמינים המהווים דגל אדום גשו מיד לחדר מיון. בכול מקרה של כאבי צוואר חריפים עם הקרנות כאב ליד ושינויים תחושתיים שאינם מגיבים לטיפול עצמי יש לפנות ללא דיחוי לקבלת עזרה מקצועית. כמו כן פנו לקבלת עזרה דחופה אם הכאבים החלו לראשונה לפני גיל 20  או אחרי גיל 55. 

טיפול כירופרקטי

לפריצת דיסק צווארי יש לרוב רקע מכאני ועל כן יכולה להיות מטופלת תחילה באופן שמרני, כלומר ללא ניתוחים וללא תרופות. טיפול כירופרקטי עשוי לתת מענה מקיף לכלל הבעיות המכאניות בעמוד שדרה ובכללן בעיות על רקע זה. עם זאת חשוב לזכור ברוב המקרים הנזק לסחוס בין החוליות הוא בלתי הפיך. רק צעירים המתנהלים באופן נכון ומדויק עשויים ליהנות מספיגה חלקית שלו. תהליך ספיגה זה עשוי להקטין את גודל הפריצה ולהפחית את הלחץ על העצב.

בכול הנוגע לסימנים והתסמינים הנובעים מנזק לסחוס בין החוליות, אלה צפויים, ברוב המקרים, לחלוף. תהליך הריפוי עלול להימשך זמן רב אך כאמור שווה לחכות. חומרת הסימנים והתסמינים נגזרת ממידת הלחץ שמפעיל הדיסק על העצב. הסימנים והתסמינים ייעלמו רק לאחר שהלחץ מעל העצב הוסר והעצב מחלים. הלחץ שמופעל על העצב ניתן להפחתה על ידי טיפולים שמרניים כדוגמת כירופרקטיקה או על ידי ניתוח. 

אמצעי עזר חשמליים לריפוי

הטיפול בסימנים והתסמינים הנובעים מפציעה של הדיסק יכללו שילוב של שימוש באמצעים חשמליים מרפאי דלקת כגון לייזר רך, אולטרה סאונד וגלי הלם עם טכניקות ריפוי ידניות שתפקידן שיפור התפקוד של חוליות עמוד השדרה. הכירופרקט מאומן לאתר ולתקן ידנית כל שינוי בתפקוד הביו-מכאני של עמוד השדרה שנגרם מניוון, חוסר תנועה ו/או מסטייה קלה של החוליות ואשר יכול לעמוד בבסיס הכאבים שלכם. 

הנעת חוליות

שיפור התפקוד של חוליות הצוואר נעשה באמצעות לחץ מדוד שמופעל על גוף החוליה לכיוון מוגדר ומדויק. פעולת כיוונון זו מלווה לעיתים בפיקוק משפרת את התפקוד ואת טווח התנועה של החוליה. שיפור תנועתי זה גורם להפחתת הלחץ שיוצר הדיסק על העצב. הפחתה ברמת הלחץ מעל העצב תוביל לאיטה להפחתת הדלקת בעצב ולהפחתת הכאב ויתר הסימנים והתסמינים. תהליך כיוונון החוליות אינו אמור לכאוב. עם זאת, יתכן שלאחר הטיפולים הראשונים, יהיה כאב קל שימשך מספר שעות. 

שיקום

עם היעלמות הסימנים והתסמינים נתחיל עם תהליך השיקום של עמוד השדרה. תכנית השיקום שאופן הביצוע שלה יותאם למצבו של החולה ולגילו תכלול חלק או את כול המרכיבים הבאים: שיפור טווחי תנועה, שיפור היחס שבין כוח וגמישות בקרב השרירים הפועלים על עמוד השדרה הצווארי והגב העליון או בסמיכות להם, שיפור שיווי המשקל וחוש החישה העצמית (פרופריוספציה).

טיפול תרופתי/כירורגי

במקרים עקשניים במיוחד או לחילופין במקרים שבהם קיימים סימנים ותסמינים נוירולוגיים פרוגרסיביים נפנה את המטופל לצורך קבלת טיפול תרופתי ו/או טיפול כירורגי.

מניעה

שיקום

על מנת להוריד את הסיכון להישנות הכאבה ויתר הסימנים והתסמינים הנובעים מנזק לסחוס בין חוליות עליכם להקפיד על מספר כללים:

שיפור היציבה

יציבה נכונה מסירה חלק גדול מהעומסים השליליים המוטלים על עמוד השדרה. הקפידו לשמר עמוד השדרה זקוף וניטראלי לאורך כול היום.

ההתנהגות הארגונומית

שבו נכון. אל תשבו, תעמדו ו/או תנהגו ממושכות. הרבו לקטוע את הישיבה לצורך ביצוע הליכות קצרות. התכופפו נכון. הרימו נכון. בדקו אם עמדת העבודה (עמדת מחשב, עיבוד מתכת, קו ייצור) מתוכננת ארגונומית עבורכם. הימנעו מתנוחת שינה על הבטן.

פעילות גופנית

פעילות גופנית נכונה המבוצעת נכון תשפר ותחזק את הרקמות שלכם כולל את הסחוסים הבין חולייתיים. פעילות גופנית לקויה המבוצעת באופן לקוי (מהר מידי, גבוה מידי וחזק מידי) סופה להזיק לגופכם ובכלל זה לגרום נזק לסחוסים בין החוליות.

הימנעו מנפילות ותאונות דרכים

חלק מהמקרים של פריצות דיסק מתרחשות בגלל נפילות, מעידות ותאונות דרכים. נהגו בזהירות ועלו את המודעות שלכם בכול הנוגע למניעת נפילות. הקפידו על פעילות גופנית כולל אימוני שיווי משקל וחוש החישה העצמית. מרכיבי כושר אלו עשויים להועיל במניעת נפילות ומעידות.

הפחיתו מתחים וטפלו בדיכאון שלכם

גם הקשר שבין מתח נפשי ודיכאון לבין כאבי צוואר הוכח. נסו להשקיע זמן ומשאבים כדי לשפר את מצבכם הנפשי. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט סימנים ותסמינים

צליפת שוט? סימנים ותסמינים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה הניזוקה ואומדן חומרת הנזק. צליפת שוט היא תסמונת שכיחה הכוללת סימנים ותסמינים הנובעים מרקמות שניזוקו בגלל הטחת הראש באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים בעקבות תאונה, ספורט, נפילה ועוד. 

צליפת שוט סימנים ותסמינים
טורטיקוליס חריף

טורטיקוליס חריף? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל. טורטיקוליס חריף הוא מצב של מיחושים חדים ביותר המלווים במגבלות תנועה קשות ועיוות של הראש והצוואר. התופעה מתפתחת לרוב, באופן מהיר. כול שנדרש לעתים כדי להגיע למצב הזה הוא תנועה קטנה. 

טורטיקוליס חריף
טורטיקוליס מולד

טורטיקוליס מולד? אבחון וטיפול מהירים בסמיכות ללידה הם הצעדים הנדרשים כעת למניעת שינויים כרוניים. תופעה מולדת זאת היא בעיה שכיחה הכרוכה במגבלות תנועה, ראש מוטה לצד אחד בעוד שהסנטר מוטה לכיוון השני, עיוות הפנים ויציבה לקויה. 

טורטיקוליס מולד
כאבי צוואר גורמים

כאבי צוואר? גורמים ותסמינים עשויים לכוון אותנו לאבחון הנכון. גורמים ותסמינים אופייניים באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה. מלבד הפגיעה באיכות חיים מיחושים באזור הזה גורמים גם לעומס כלכלי אישי ולאומי. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

כאב צוואר גורמים
צוואר תפוס גורמים

צוואר תפוס? גורמים אופייניים לקושי להניע את עמוד השדרה הצווארי יכללו לרוב נזקים מינוריים לאחת או יותר מהרקמות בחלק הזה של עמוד השדרה או בסביבתו. אם כדי להביט הצידה או לאחור אתם מעדיפים לסובב את הגוף ולא את הראש יתכן וגם אתם סובלים מהתופעה.

צוואר תפוס גורמים
מכתב: טורטיקוליס

טורטיקוליס

לד"ר יצחק בכר היקר!  

ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמוצלח עקב טורטיקוליס מולד שהענקת לתינוק שלנו מתן. הגענו אליך כשמתן היה בן שלושה חודשים. מתן לא יכול היה לסובב בכלל את ראשו לצד שמאל ולא הצליח להרים את ראשו בעודו על הבטן.

טורטיקוליס
מכתב: פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק צווארי

ד"ר יצחק בכר שלום רב,

מניסיון אישי, ד"ר יצחק בכר עזר לי. כל מי שיש לו בעיות בשריר בשלד, כאבים, נימול ועוד, אני ממליצה להיכנס לאתר ולבדוק אם ניתן לעזור או אפילו לפתור את בעיותיו. הכול כתוב באתר. אפשר גם להתייעץ באמייל בתוך האתר. מומלץ

פריצת דיסק צווארי
מכתב: בקע דיסק

בקע דיסק

חוות דעת לקוחה מהאתר רמקול:  

(לקוח מרמקול) חוות דעתי באופן כללי: הייתי בטיפול אצל ד"ר בכר עקב בקע דיסק. יצחק אבחן את הבעיה במהירות, טיפל בי במסירות ולאורך כל הטיפול היה נחמד, כייפי ומשתתף. רואים שהוא מבין את המקצוע ומבין ספורטאים ואת הרצון שלנו

בקע דיסק
כאבי צוואר? כירופרקט וספורט

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי קובע: "כוונון" (מניפולציה) חוליות הצוואר ותרגילי ספורט שנעשים בבית יעילים יותר מתרופות להקלת כאבי צוואר.

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט
דלקת בצוואר

דלקת בצוואר וסימנים ותסמינים שמקורם בחלק זה של עמוד השדרה מהווים תלונה שכיחה ביותר. הגורמים כוללים בעיקר עומס המוטל על חלק זה של עמוד השדרה בגלל נשיאת משקל הראש, תוך כדי שהייה במנחים שונים ומשונים וביצוע מגוון תנועות רחב.

דלקת בצוואר
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)