Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת בצוואר וסימנים ותסמינים שמקורם בחלק זה של עמוד השדרה מהווים תלונה שכיחה ביותר. הגורמים כוללים בעיקר עומס המוטל על חלק זה של עמוד השדרה בגלל נשיאת משקל הראש, תוך כדי שהייה במנחים שונים ומשונים וביצוע מגוון תנועות רחב.

דלקת בצוואר וסימנים ותסמינים יכולים להופיע גם בגלל נזקי חבלה כמו בצליפת שוט וגם בגלל חולי כגון דלקת פרקים ניוונית. מודעות למטלות הנדרשות ולעומסים המוטלים על עמוד השדרה הצווארי יוצרות הערכה לעצם העובדה שלמרות הכול הצוואר שלנו ממשיך לעמוד במשימותיו עם יחסית מעט פציעות וכאבים.

כאבים בצוואר יכולים להתפתח על רקע של נזקים לכול אחת מהרקמות בצוואר כולל נזק לשרירים, גידים ורצועות, נזק למפרקי החוליות בצוואר, נזק לדיסק הבין חולייתי שעלולים לגרום למיחושי צוואר ולמגבלות תנועה ובמידה והדיסק הניזוק יוצר לחץ על שורש עצב או על חוט השדרה יתכנו גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים כולל נימול, חולשה ופגיעה בהחזר גידי. אבחון וטפול בכאבים בצוואר בהקדם האפשרי עשוי למנוע התפתחות בעיות כרוניות בצוואר. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

דלקת בצוואר - רקע

כאבים בצוואר עלולים לבוא לידי ביטוי בעמוד השדרה הצווארי וברקמות השונות המתפקדות בסביבתו. הגורמים לכאבים הללו יהיו לרוב עומסים חוזרניים על הצוואר הנובעים מיציבה לקויה או מפעולות חוזרניות אחרות. גורמים נוספים כוללים חבלה (צליפת שוט) ומגוון רחב של מחלות שתוקפות גם את עמוד השדרה הצווארי. מגוון התסמינים והסימנים שנלווים למיחושים בצוואר משתנים בהתאם לסוג הנזק, מיקומו וחומרתו. תסמינים וסימנים הנגרמים בעקבות ספונדילוזיס צווארי ללא מעורבות של רקמה עצבית יכללו, מלבד כאבים בצוואר המחריפים עם ביצוע תנועות, גם נוקשות צווארית, מגבלות בטווחי התנועה ויתכן גם מיחושים בראש ובשכמות. 

כאשר הנזקים כוללים בלט דיסק, בקע דיסק או פריצת דיסק או זיזים גרמיים אשר לוחצים על חוט השדרה או על שורשי העצבים הבוקעים ממנו התסמינים והסימנים יכללו הקרנות כאב במורד היד או הידיים, מוגבלות תנועתית, נימול ושינויים תחושתיים אחרים לאורך המסלול של העצב המעורב, חולשה של השרירים שמקבלים את העצבוב שלהם מהעצב המעורב, ירידה בהחזר גידי (רפלקס), החזקת הראש באופן נטוי ועוד.  להלן תסמונות כאב שכיחות בצוואר:

דלקות שכיחות בצוואר

מתיחה של שריר בצוואר

צליפת שוט

מתיחה של שריר בצוואר (Cervical Strain) היא הגורם השכיח ביותר לכאבי צוואר. השרירים שנפצעים הם השרירים זוקפי עמוד השדרה הצווארי והשרירים האחרים הפועלים בסמיכות לו. הגורמים העיקריים למתיחת שריר בצוואר היא ביצוע "תנועה לא טובה" או צליפת שוט בתאונת דרכים. ברוב הכריע של המקרים הכאבים הנובעים ממתיחה קלה של שרירים בצוואר יחלפו תוך ימים אחדים עם מנוחה בלבד. המקרים הקשים יותר יחלפו בתוך 4-6 שבועות עם טיפול שמרני בלבד. 

אבחון וטיפול

בבדיקה רגישות וכאבים מקומיים בצוואר. פגיעה בטווחי התנועה של הצוואר. ללא סימנים ותסמינים נוירולוגיים. אבחון של מתיחה של שריר בצוואר מתבצע במרפאה. לא נדרשים אמצעים מיוחדים או בדיקות מיוחדות. הטיפול הוא שמרני. כירופרקטיקה יעילה בטיפול בבעיה זאת.

דלקת פרקים ניוונית בצוואר

דלקת פרקים ניוונית בצוואר (Cervical Spondylosis) היא מחלה שכיחה נוספת הפוגעת במפרקי עמוד השדרה הצווארי וגורמת לכאבים בצוואר ומגבלות תנועה. ברוב המקרים הפגיעה תתמקד בחוליות הצוואריות החמישית והשישית (C5-6) ובחוליות הצוואריות השישית והשביעית (C6-7). הסימנים והתסמינים יכללו לרוב כאבים בצוואר ומגבלות תנועה. סיבוכים אפשריים של מחלה זאת כוללים לחץ על שורש עצב צווארי ודלקת רדיקולארית צווארית (Cervical Radiculopathy) ולעתים לחץ על חוט השדרה הצווארי ומיאלופתיה צווארית (Cervical Myelopathy). במקרים הללו יהיו גם סימנים ותסמינים נוירולוגיים.

אבחון וטיפול

בבדיקה נזהה אזורים כואבים בצוואר, נקודות הדק והתכווצות שרירים, פגיעה בטווחי תנועה. צילום רנטגן ייתן לנו מידע על גובה הדיסק, על לורדוזיס הצווארי, תזוזה אפשרית של חוליות, נזקים חבלה, התפתחות זיזים גרמיים (Osteophyte) ועוד. דימות CT טוב יותר כדי לבחון את החלקים הגרמיים של עמוד השדרה כולל זיהוי הזיזים הגרמיים. הטיפול בבעיה זאת הוא שמרני. כירופרקטיקה יעילה בטיפול בבעיה זאת. 

דלקת בפרקי השטחה בצוואר

דלקת בפרקי שטחה צוואריים (Cervical facet syndrome) מהווה גורם שכיח לכאבים בצוואר. במקרה הזה מתפתחים שינויים ניווניים כולל פגיעה בסחוסים של מפרקי השטחה בצוואר. החולה מתלונן על כאבים בצוואר שעלולים להקרין לגב העליון ולצוואר ועל מגבלות תנועה. לעתים יתלוו לכאבים הללו גם כאבי ראש. הכאבים אינם תחומים לדרמטום מסוים שכן אינם נגרמים בגלל לחץ על שורש עצב מסוים. לעתים נגלה גם היסטוריה של צליפת שוט.

אבחון וטיפול

בבדיקה נגלה רגישות וכאב למגע ומישוש של מפרקי השטחה ושל השרירים בעמוד השדרה הצווארי. נזהה פגיעה בטווחי התנועה של הצוואר וכאבים במצב של פשיטה וביצוע תנועה סיבובית של הצוואר. ללא סימנים ותסמינים נוירולוגיים צילום רנטגן ידגים היצרות של הרווח בין החוליות ועקב כך גם היצרות של הנקב הבין חולייתי (Intervertebral foramina) זיזים גרמיים (Osteophytes) ושינויים ניווניים נוספים. הטיפול בבעיה זאת הוא שמרני. כירופרקטיקה יעילה בטיפול בבעיה זאת.

טורטיקוליס חריף

טורטיקוליס חריף (Spasmodic torticollis) הוא מצב שבו הצוואר מתעוות ומוטה בגלל כאב חריף. החלק העליון של הראש מוטה לצד אחד בעוד שהסנטר מוטה לצד השני. טורטיקוליס חריף עוויתי מתפתח בעקבות פציעה של שרירים או חוליות בצוואר וזאת בניגוד לטורטיקוליס מולד שעמו נולדים תינוקות הנובע מליקוי מולד בשריר בצוואר. התלונות של החולה יכללו כאבים חריפים מאוד וקושי רב בביצוע תנועות הנוגדות את הכיוון שבו הצוואר נמצא. יתכנו כאבי ראש.

אבחון וטיפול

בבדיקה נזהה צוואר מוטה ומסובב קמעה לצד אחד. הצד שאליו הצוואר מכופף ו/או מסובב הוא הצד עם הכיווץ השרירי הקשה. מישוש של השרירים בצד המכווץ יגרמו לכאבים חריפים. נזהה כתף אחת גבוהה מהכתף השנייה. התנגדות להזיז את הצוואר. ללא סימנים ותסמינים עצביים. אין צורך בבדיקות מעבדה או בדיקות דימות כדי לאבחן את הבעיה. הטיפול הוא שמרני. כירופרקט יכול לעזור בריפוי מהיר של הבעיה.

לחץ על שורש עצב צווארי

לחץ על שורש עצב צווארי או דלקת רדיקולארית צווארית (Cervical Radiculopathy) עלולים להתפתח ממגוון סיבות כולל כפי שתואר בגלל שינויים ניווניים בחוליות עמוד השדרה הצווארי ובדיסקים הבין חולייתיים. הסימנים והתסמינים הקלסיים שנוצרים בגין לחץ על שורש עצב צווארי כוללים כאבי צוואר עם הקרנות כאב ליד, שינויים תחושתיים בדרמטום מסוים (Dermatomal pattern) וחולשה שרירים אפשרית בגפה העליונה במיוטום מסוים (Myotomal pattern). בדיקות חיוביות לזיהוי לחץ על שורש עצב צווארי.

שינויים ניווניים בחוליות גורמים להיצרות המרווחים הבין חולייתיים ושל הנקבים (Intervertebral Foramina) שדרכם עוברים שורשי העצבים ועלולים אף לגרם להיצרות תעלת השדרה ולחץ על חוט השדרה. שינויים ניווניים בדיסקים הבין חולייתיים גורמים לקריסה איטית של הדיסק ולהתפתחות מצב הקרוי בלט דיסק. על הציר של הזמן ועם ריבוי העומסים בלט הדיסק הופך באופן הדרגתי לבקע ולפריצת דיסק. הדיסק ששינה כעת את מיקומו האנטומי עלול להפעיל לחץ על אחד משורשי העצבים או אפילו על חוט השדרה.

אבחון וטיפול

יש לשלול מעורבות של הכתף ושל לכידה של עצבים פריפריים אחרים כולל תסמונת התעלה הקוביטלית, תסמונת התעלה הקרפלית. דימות MRI היא הבדיקה המועדפת. מדובר בבדיקה שאינה חודרנית או כרוכה בקרינה. זוהי בדיקה מדויקת המדגימה היטב את הנזקים לדיסק הבין חולייתי ואת הלחץ על חוט השדרה או על שורשי העצבים. גם צילומי רנטגן, CT ומיאלוגרפיה (Myelography) - הדמיה של עמוד וחוט השדרה שמתבצעת עם חומר ניגודי עשויים להועיל. הטיפול המועדף הוא שמרני. כירופרקטיקה יכולה לעזור.

מיאלופתיה צווארית

לחץ על חוט השדרה הצווארי או מיאלופתיה צווארית (Cervical Myelopathy) עלול לגרום לשיבושים בדפוסי ההליכה ובתפקודי הגפה העליונה כולל ביצוע פעולות עדינות עם השרירים הפנימיים של כף היד (Hand Intrinsics) כגון לכפתר כפתורים, כתיבה, אחיזה בחפצים. אובדן שיווי משקל, חולשה ושיבוש , נימול בגפה העליונה והתחתונה ובשלבים מתקדמים גם אובדן שליטה על הסוגרים. 

אבחון וטיפול 

בבדיקה נזהה שיבושים בהליכה, חולשה קלה בגפיים, טונוס מוגבר בשרירים, החזרים גידיים מוגברים (hyperreflexia) של הגפיים התחתונות עם לעתים סדרה של התכווצויות שרירים לא רצוניות הקרויה קלונוס (clonus) המתרחשת לרוב בגלל נזק לתאי עצב מוטוריים עליונים. החזר בבינסקי (Babinski reflex) חיובי (מתיחת הבוהן בכף הרגל כלפי מעלה בתגובה לליטוף). דימות מועדף הוא MRI של הצוואר שמדגים היטב את תעלת השדרה הצווארית ואת הגורמים הלוחצים על חוט השדרה. בדיקות מועילות נוספות כוללות צילום רנטגן, CT או מיאלוגרפיה (Myelography). הטיפול המועדף במצב הזה הוא כירורגי. 

מאמר הבא: אבחון וטיפול בכאבי צוואר

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט סימנים ותסמינים

צליפת שוט? סימנים ותסמינים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה הניזוקה ואומדן חומרת הנזק. צליפת שוט היא תסמונת שכיחה הכוללת סימנים ותסמינים הנובעים מרקמות שניזוקו בגלל הטחת הראש באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים בעקבות תאונה, ספורט, נפילה ועוד. 

צליפת שוט סימנים ותסמינים
טורטיקוליס חריף

טורטיקוליס חריף? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל. טורטיקוליס חריף הוא מצב של מיחושים חדים ביותר המלווים במגבלות תנועה קשות ועיוות של הראש והצוואר. התופעה מתפתחת לרוב, באופן מהיר. כול שנדרש לעתים כדי להגיע למצב הזה הוא תנועה קטנה. 

טורטיקוליס חריף
טורטיקוליס מולד

טורטיקוליס מולד? אבחון וטיפול מהירים בסמיכות ללידה הם הצעדים הנדרשים כעת למניעת שינויים כרוניים. תופעה מולדת זאת היא בעיה שכיחה הכרוכה במגבלות תנועה, ראש מוטה לצד אחד בעוד שהסנטר מוטה לכיוון השני, עיוות הפנים ויציבה לקויה. 

טורטיקוליס מולד
כאבי צוואר גורמים

כאבי צוואר? גורמים ותסמינים עשויים לכוון אותנו לאבחון הנכון. גורמים ותסמינים אופייניים באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה. מלבד הפגיעה באיכות חיים מיחושים באזור הזה גורמים גם לעומס כלכלי אישי ולאומי. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

כאב צוואר גורמים
צוואר תפוס גורמים

צוואר תפוס? גורמים אופייניים לקושי להניע את עמוד השדרה הצווארי יכללו לרוב נזקים מינוריים לאחת או יותר מהרקמות בחלק הזה של עמוד השדרה או בסביבתו. אם כדי להביט הצידה או לאחור אתם מעדיפים לסובב את הגוף ולא את הראש יתכן וגם אתם סובלים מהתופעה.

צוואר תפוס גורמים
מכתב: טורטיקוליס

טורטיקוליס

לד"ר יצחק בכר היקר!  

ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמוצלח עקב טורטיקוליס מולד שהענקת לתינוק שלנו מתן. הגענו אליך כשמתן היה בן שלושה חודשים. מתן לא יכול היה לסובב בכלל את ראשו לצד שמאל ולא הצליח להרים את ראשו בעודו על הבטן.

טורטיקוליס
מכתב: פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק צווארי

ד"ר יצחק בכר שלום רב,

מניסיון אישי, ד"ר יצחק בכר עזר לי. כל מי שיש לו בעיות בשריר בשלד, כאבים, נימול ועוד, אני ממליצה להיכנס לאתר ולבדוק אם ניתן לעזור או אפילו לפתור את בעיותיו. הכול כתוב באתר. אפשר גם להתייעץ באמייל בתוך האתר. מומלץ

פריצת דיסק צווארי
מכתב: בקע דיסק

בקע דיסק

חוות דעת לקוחה מהאתר רמקול:  

(לקוח מרמקול) חוות דעתי באופן כללי: הייתי בטיפול אצל ד"ר בכר עקב בקע דיסק. יצחק אבחן את הבעיה במהירות, טיפל בי במסירות ולאורך כל הטיפול היה נחמד, כייפי ומשתתף. רואים שהוא מבין את המקצוע ומבין ספורטאים ואת הרצון שלנו

בקע דיסק
כאבי צוואר? כירופרקט וספורט

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי קובע: "כוונון" (מניפולציה) חוליות הצוואר ותרגילי ספורט שנעשים בבית יעילים יותר מתרופות להקלת כאבי צוואר.

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט
עמוד שדרה צווארי בדיקה

עמוד שדרה צווארי? בדיקה נדרשת כדי לאתר את הגורם לסימנים ולתסמינים הנובעים מאזור זה ולטפל בהם בהקדם. בדיקה זאת תאפשר זיהוי הרקמה שניזוקה ותאפשר אומדן של חומרת הנזק. ללא אבחון אמין יעילות הטיפול בסימנים ובתסמינים נפגעת.

עמוד שדרה צווארי בדיקה
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)