Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי צוואר? גורמים מפתיעים לכך עלולים לכלול סגנון שחייה, מתח נפשי, תנוחת שינה ועוד. מדובר בבעיה שכיחה שעלולה להתפתח מסיבות שונות כולל נפילה, תאונה, דלקת פרקים, סרטן ועוד, אך לרוב הגורם לסימנים ותסמינים בצוואר הוא הצטברות נזקים איטית לרקמות.

אורח החיים המודרני חושף את גוף האדם לבלאי מואץ, חבלות ומחלות. הניסיונות של הגוף האנושי לספוג ולרפא את העומסים והנזקים שנוצרים כושלים לבסוף שכן גם ליכולות המדהימות של הגוף שלנו יש מגבלה שאותה אנו נוטים לעבור שוב ושוב. הצוואר שלנו אינו יוצא מן הכלל. מהרגע שאנו קמים מהמיטה ולרוב עד שאנו מניחים את הראש על כרית ונרדמים שוב הצוואר מצוי תחת עומס מצטבר ועל כן, כאבי צוואר, לא צריכים להפתיע אותנו.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כאבי צוואר גורמים מפתיעים - רקע

כאבי צוואר יכולים להופיע באופן פתאומי או הדרגתי, להיות חדים או קהים, קצרי חיים או כרוניים, מתמשכים או עם הפוגות, ממוקדים או מוקרנים. הכאב יכול להופיע בצוואר ויכול להקרין לראש או במורד היד, לגב האמצעי או לשכמה. תנועות מסוימות ומנחים מסוימים עשויים להפחית את עוצמת הכאבים ואילו מנחים ותנועות אחרות עלולים להחריף את הכאבים. אל הכאב בצוואר עלולים להתלוות גם מגבלת תנועה (טורטיקוליס), נוקשות וספזם שרירי, חולשה מוטורית של הגפיים ושינויים תחושתיים, כאבי ראש, סחרחורות, ורטיגו, בחילות ועוד.ובכן מה עלול לגרום לנזקים וכאבים בצוואר? תחילה אפרט את  הגורמים השכיחים לכאב צווארי:

עומסי יתר על רקמות הצוואר

ריבוי עומסים על עמוד השדרה הצווארי עלול לגרום להתפתחות הדרגתית של בלאי, נזקים לרקמות השונות והתפתחות מיחושים בצוואר. נזקים לרקמות הצוואר השונות יכולים להתפתח גם באופן מצטבר (Wear and tear). ארגונומיה ויציבה לקויים, ביצוע תנועות באופן לקוי מבחינה ביומכנית, ביצוע תנועות חוזרות ונשנות (פעולות של קו ייצור), שהייה במנחים סטאטיים באופן ממושך או באופן לקוי ועוד הם דוגמאות לפעולות שגורמות לעומסי יתר על רקמות הצוואר השונות, לנזקים, לדלקת וכאבים בצוואר.

כמובן שככול שפעולות אלו תתבצענה יותר זמן כך יגדל הנזק. לאור העובדה הזאת לא מפתיע שרוב מכריע של האנשים שעברו גיל 60 סובלים מנזקים ניווניים בצוואר. ככול שאנו מתבגרים כך עולה הסיכון לסבול מסימנים ותסמינים בצוואר. גורמים נוספים לכאבים בצוואר כוללים: הקרנת כאב ממקור אחר, שברים בגלל מחלת דלדול העצם, גידולים סרטניים, דלקת פרקים, עקמת ושאר בעיות מבניות של עמוד השדרה הצוואר, פיברומיאלגיה וכן גורמים נפשיים כגון דיכאון, חרדות ועוד.

טראומה, חבלה, צליפת שוט

צליפת שוטכאבים בצוואר עלולים להתפתח בעקבות נזקים טראומטיים לרקמות הצוואר השונות כגון חוליות, דיסקים בין חולייתיים, שרירים , גידים ורצועות. ההזדמנויות להיווצרות נזקים מסוג זה הם רבות כולל תאונת דרכים (צליפת שוט) חבלה, פציעות ספורט ועוד.  

מחלות ופתולוגיות בעמוד השדרה הצווארי

כאבים בעמוד השדרה הצווארי יכולים להתפתח כתוצאה מחולי בעמוד השדרה הצווארי הכולל דלקת פרקים ניוונית, דלקות פרקים אוטואימוניות, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים ראשוניים או גרורות בעמוד השדרה או בחוט השדרה (Spinal Cord Tumors) ועוד. הכאבים בצוואר יכולים להופיע בגלל פציעה או חולי בחלקי גוף רחוקים המשליכים כאב לכיוון הצוואר. דוגמאות לפגיעות בעלי יכולת השלכת כאב כוללות דלקת גרון זיהומית (Strep Throat), סרטן ריאות (Lung Cancer), דלקות שקדים (Acute Tonsillitis), שלבקת חוגרת (Shingles), מפרצת באב העורקים (Aortic Aneurysm) ועוד.

מחלות אורגניות מרוחקות 

כאבי צוואר עלולים להופיע גם בגלל נזקים ברקמות מרוחקות שגורמים בין היתר למיחושים המוקרנים לצוואר. בין המחלות האורגניות הללו נמנה מחלות לב וכלי דם, מחלות רקמות חיבור, שלבקת חוגרת, פיברומיאלגיה, פגיעה בוושט, לכידה של עצב היקפי במרפק או ביד, סרטן בחלק העליון של הריאה (Pancoast tumor) ועוד.  

מחלות תפקודיות 

יציבה לקויה ו/או ארגונומיה לקויה עלולים להגביר את העומסים על רקמות עמוד השדרה הצווארי ולגרום בכך להתפתחות נזקים ומיחושים בצוואר. ליקויים ארגונומיים אופייניים כוללים ישיבה לקויה, מנח עבודה לקוי, ביצוע מאמצים נשנים ועוד. כמו כן, מנח צווארי לקוי בישיבה, עמידה, או שכיבה. 

לחצים נפשיים 

הקשר שבין כאבי צוואר לבין לחצים נפשיים הוא מן המפורסמות שאינן צריכות כול ראיה נוספת. דיכאון, חרדות, מתחים נפשיים גורמים להתכווצות שרירים כרונית בלתי רצונית בצוואר ובגב העליון ומעלים את הסיכון להתפתחות מיחושים בצוואר וחמור יותר מפחיתים את הסיכוי להחלים מהם. 

גורמים נוספים לכאבי צוואר כוללים:

 • תנוחת שינה

תנוחת שינהתנוחת שינה המשמרת את הגוף על חלקיו השונים במנחים ניטרליים וחופשיים מלחצים תאפשר לנו שינה בריאה שבה הגוף יכול להתאושש מנזקי היום. השינה המומלצת ביותר היא זו המתקיימת כאשר אנו שוכבים על הגב או על הצד. בתנוחות אלו עמוד השדרה הצווארי נותר ניטראלי וללא נקודות עומס חריג. מאידך, שינה במנח של שכיבה על הבטן תגרום לצוואר לשהות שעות ארוכות במצב של רוטציה חריפה. מצב זה שהוא רחוק מהמנח הניטראלי הנדרש עלול ליצור עומסים חריגים על הצוואר והגב העליון לגרום לנזקים ולכאבי צוואר.

תיקון: הקפידו לישון על הצד או על הגב עם כרית בגובה מתאים. 

 • פעילות גופנית

פעילות גופנית הנעשית על פי עקרונות האימון הנכונים מונעת מחלות ומשפרת את התכונות והיכולות של הגוף. פעילות גופנית טובה תשפר גם את התפקודים של הצוואר בין היתר בהקשר של שיווי המשקל, וביצוע תנועות תוך שמירה על יציבות עמוד השדרה הצווארי ומיקומו. מאידך בגלל מיקומו האנטומי של הראש, נמצא הצוואר ברמת סיכון גבוהה יחסית לבצע "תנועה לא נכונה". פעילות גופנית שאינה מודעת לפגיעות של הצוואר ולצורך לבצע תנועות ומאמצים באופן שלא יחשוף את הצוואר לתנועות קיצוניות, מאמצי יתר או טונוס יתר, עלולים לגרום לנזקים בצוואר ולכאבי צוואר.

תיקון: הקפידו שהצוואר ינוע בטווחי תנועה נוחים ובטונוס שרירים מינימאלי לאורך כול הפעילות הגופנית.

 • יציבה לקויה

ליציבה יש השפעה מכריעה על בריאות הגוף בכלל ועל בריאות עמוד השדרה בפרט. רוב המקרים של יציבה לקויה מתייחסים למעשה למנח לקוי של הצוואר. צוואר שאינו ממוקם נכון כמו שקורה למשל בליקוי יציבה שכיח שבו הראש מושט לפנים ("ראש צב"), גורם לשיבוש בקשת הצווארית ועקב כך לעומסים חריגים על עמוד השדרה הצווארי ועל חוליות הגב העליון. עומסים חריגים אללו, על הציר של הזמן גורמים לבלאי ולכאבי צוואר.

תיקון: נסו לבצע מקסימום מטלות החיים (עבודה, אכילה, שינה) כאשר הצוואר במנח ניטראלי. 

 • צפייה בטלוויזיה

גם מטלה ממושכת זו של צפייה בטלוויזיה מהווה עומס לא רצוי על הצוואר. עומסים אלו גדלים דרמטית כאשר הצפייה בטלוויזיה נעשית במצב שבו הצוואר מסובב או כפוף. צפייה בטלוויזיה בין אם זו מתבצעת במיטה או בעודנו ישובים על הכורסא בסלון חייבת לשמר את הצוואר במנח ניטראלי. הצוואר והראש צריכים להביט ישר קדימה. יש לוודא שעמוד השדרה הצווארי אינו כפוף או מסובב אלא מהווה המשך טבעי ליתר עמוד השדרה.

תיקון: נסו להימנע מצפייה ממושכת ורציפה בטלוויזיה. הפסקות שתייה עשויות להועיל. הקפידו לשמור על מנח ניטראלי של הצוואר לכול אורך הצפייה בטלוויזיה. אחת לכמה דקות שנו באופן מינורי את תנוחת הצוואר. 

 • כרית לא מתאימה

במהלך שנת הלילה הגוף משקם עצמו מנזקי היום. מזרן וכרית מותאמים אליכם יאפשרו לכם שינה משקמת, ללא עומסים חריגים על עמוד השדרה בכלל ועל עמוד השדרה הצווארי בפרט. כרית נמוכה מידי או כרית גבוהה מידי יגרמו בהכרח לעומסי יתר על אזורים מסוימים בעמוד השדרה הצווארי ובכך ישבשו את יכולת ההתאוששות של הגוף, יגרמו להצטברות נזקים וכאבי צוואר.

תיקון: התאימו את כרית השינה למידותכם. השליכו ללא רגשות אשם כרית שאינה עושה את העבודה.

 • קריאה

אנשים רבים קוראים עדיין ספרים. בשנים האחרונות החלו רבים לקרוא באמצעות מחשבי לוח, קינדל וכיוצא בזה. הסיכון לפתח כאבי צוואר עקב פעולת הקריאה הוא גבוה. הסיבות לכך הן אחזקת הספרים או מחשבי הלוח נמוך מידי דבר שגורם לכפיפת הראש והצוואר וכן השהייה במנח אחד לאורך שעות ארוכות. מנח צווארי זה יוצר עומס חריג על הרקמות השונות בצוואר כולל שרירים, גידים, רצועות, עצבים ודיסקים בין חולייתיים. התוצאה עלולה להיות כאבי צוואר.
תיקון: הנחו את הספר / מחשב לוח על מתקן שמאפשר קריאה תוך שמירה על מנח ניטראלי של הצוואר. הימנעו מקריאה ממושכת ורצופה. נסו לשנות את תנוחת הצוואר אחת למספר דקות. גם הפסקה בת 5 דקות אחת לחצי שעה שבה תתהלכו עשויה להועיל בהפחתת העומס.

 • מתח נפשי

השרירים בגוף תוכננו כך שלצורך ביצוע עבודה עליהם להתכווץ ולהרפות. במצבים של דחק הטונוס של השרירים, בעיקר שרירי הצוואר והעורף נותר גבוה. טונוס שרירים גבוה הוא אחד הגורמים השכיחים לכאבים. צוואר עם טונוס שרירי גבוה הוא צוואר כואב. כמו כן במצב של טונוס שרירי גבוה יש סיכוי גדול יותר לבצע "תנועה לא נכונה" עם הצוואר וכתוצאה מכך לגרום לנקיעת חוליות, מתיחת שרירים או נזק אחר וכאבי צוואר. קורטיזול - הורמון המופרש במצבים של דחק מאיץ את מנגנוני הדלקת בגוף ומגביר את הרגישות לכאב.

תיקון: זהו את גורמי הלחץ ונסו לפתור אותם אחד אחד: לוחות זמנים צפופים, מערכות יחסים משובשים וכיוצא בזה. נסו לתרגל דמיון מודרך, מדיטציה, יוגה, טאי צ'י ונשימות עמוקות. נסו לפתח תחביב...

 • טלפון חכם

טלפונים חכמים הינם מקור ידוע לכייף ואכן רבים האנשים שמתמכרים להם. טלפון חכם מאפשר לכם לשמור על קשר עם החברים והמשפחה, לגלוש באינטרנט, לשמוע מוסיקה ולצפות בסרטים. אבל טלפון חכם יכול להיות גם מקור לכאבים בצוואר. אם לצורך השימוש בטלפון חכם אתם מרבים לכופף את הצוואר או נוטים להניח את הטלפון בין הצוואר לכתף אתם חשופים לעומסי יתר על עמוד השדרה הצווארי. עומסים אלו גורמים נזקים וכאבי צוואר.
תיקון: צמצמו את השימוש בטלפון חכם למינימום אפשרי ואת השימוש עשו באופן ארגונומי. שנו מנחים ועשו שימוש באוזניות.

 • עמדת מחשב

עמדת מחשבלעמדת העבודהשבה אנו עובדים ובכלל זה עמדת מחשב, יש השפעה מרובה על הבריאות שלנו. תכנון ארגונומי של עמדת עבודה יאפשרו נוחות, יעילות ותפוקה מרבית. מאידך עמדת עבודה לקויה תחשוף אותנו לעומסי יתר נזקים ופציעות. בכל הנוגע לצוואר יש חשיבות, בין היתר, למיקום ולגובה המדויקים של מסך המחשב וכן למיקום של המקלדת ולאיכות התמיכה במרפקים. תכנון נכון של גורמים אלו יותיר את הצוואר במנח, יחסי ניטראלי, וימנע נזקים וכאבי צוואר.

תיקון: שבו נכון על כיסא טוב. כוונו את מסך המחשב ואת המקלדת. וודאו שהכתפיים והצוואר רפויים ומשוחררים והמרפקים צמודים לגוף. הישארו מודעים ליציבת העבודה שלכם לכול אורך יום העבודה.

 • שחייה

אחת מפציעות השחייה השכיחות ביותר היא כאבי שחייה. זה לא אומר ששחייה זה פעילות גופנית. למעשה כול פעילות הכוללת מרכיב תנועתי החוזר על עצמו שוב ושוב עלולה לגרום לעומסי יתר, נזקים וכאבים. בכול סגנונות השחייה כולל שחיית חזה ושחיית חתירה ישנם תנועות צוואר חוזרניות שעלולות לגום לעומסים חריגים ונזקים. גם סגנון שחייה לקוי עלול להעצים את העומסים הללו. כך למשל בעת שחיית חתירה, הרמת הראש והצוואר, סטייה של הראש מציר האורך או רוטציית יתר של הראש יעצימו את העומסים על הצוואר.

תיקון: הקפידו לשחות נכון. הקפידו על עקרונות האימון הנכון המדברות בין היתר על הדרגתיות באימון.

 • אופניים

בכול הנוגע לצוואר, רכיבת אופניים יוצרת שתי בעיות מרכזיות, מנח צווארי לקוי ושהייה ממושכת באותו מנח. המנח הצווארי הבסיסי בעת רכיבה על אופניים כרוך בעומסים גדולים על הצוואר כאשר אנו ממשיכים לשהות באותו מנח הלקוי במשך שעות ארוכות העומסים גדלים עוד יותר. התוצאה מיקרו טראומה לרקמות. בלי מנוחה מספקת רוכב האופניים עלול להיכנס למצב של פציעה ממושכת.

תיקון: התאימו את האופניים אליכם. הקפידו ככול שניתן על כתפיים רפויות ומנח צווארי ניטראלי. במנח זה המפרקים והשרירים מצויים במצב רפוי יחסית.

המשיכו לקרוא אודות גורמים מפתיעים לכאבי ראש כמו גם אודות גורמים מפתיעים לכאבי גב.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט סימנים ותסמינים

צליפת שוט? סימנים ותסמינים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה הניזוקה ואומדן חומרת הנזק. צליפת שוט היא תסמונת שכיחה הכוללת סימנים ותסמינים הנובעים מרקמות שניזוקו בגלל הטחת הראש באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים בעקבות תאונה, ספורט, נפילה ועוד. 

צליפת שוט סימנים ותסמינים
טורטיקוליס חריף

טורטיקוליס חריף? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל. טורטיקוליס חריף הוא מצב של מיחושים חדים ביותר המלווים במגבלות תנועה קשות ועיוות של הראש והצוואר. התופעה מתפתחת לרוב, באופן מהיר. כול שנדרש לעתים כדי להגיע למצב הזה הוא תנועה קטנה. 

טורטיקוליס חריף
טורטיקוליס מולד

טורטיקוליס מולד? אבחון וטיפול מהירים בסמיכות ללידה הם הצעדים הנדרשים כעת למניעת שינויים כרוניים. תופעה מולדת זאת היא בעיה שכיחה הכרוכה במגבלות תנועה, ראש מוטה לצד אחד בעוד שהסנטר מוטה לכיוון השני, עיוות הפנים ויציבה לקויה. 

טורטיקוליס מולד
כאבי צוואר גורמים

כאבי צוואר? גורמים ותסמינים עשויים לכוון אותנו לאבחון הנכון. גורמים ותסמינים אופייניים באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה. מלבד הפגיעה באיכות חיים מיחושים באזור הזה גורמים גם לעומס כלכלי אישי ולאומי. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

כאב צוואר גורמים
צוואר תפוס גורמים

צוואר תפוס? גורמים אופייניים לקושי להניע את עמוד השדרה הצווארי יכללו לרוב נזקים מינוריים לאחת או יותר מהרקמות בחלק הזה של עמוד השדרה או בסביבתו. אם כדי להביט הצידה או לאחור אתם מעדיפים לסובב את הגוף ולא את הראש יתכן וגם אתם סובלים מהתופעה.

צוואר תפוס גורמים
מכתב: טורטיקוליס

טורטיקוליס

לד"ר יצחק בכר היקר!  

ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמוצלח עקב טורטיקוליס מולד שהענקת לתינוק שלנו מתן. הגענו אליך כשמתן היה בן שלושה חודשים. מתן לא יכול היה לסובב בכלל את ראשו לצד שמאל ולא הצליח להרים את ראשו בעודו על הבטן.

טורטיקוליס
מכתב: פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק צווארי

ד"ר יצחק בכר שלום רב,

מניסיון אישי, ד"ר יצחק בכר עזר לי. כל מי שיש לו בעיות בשריר בשלד, כאבים, נימול ועוד, אני ממליצה להיכנס לאתר ולבדוק אם ניתן לעזור או אפילו לפתור את בעיותיו. הכול כתוב באתר. אפשר גם להתייעץ באמייל בתוך האתר. מומלץ

פריצת דיסק צווארי
מכתב: בקע דיסק

בקע דיסק

חוות דעת לקוחה מהאתר רמקול:  

(לקוח מרמקול) חוות דעתי באופן כללי: הייתי בטיפול אצל ד"ר בכר עקב בקע דיסק. יצחק אבחן את הבעיה במהירות, טיפל בי במסירות ולאורך כל הטיפול היה נחמד, כייפי ומשתתף. רואים שהוא מבין את המקצוע ומבין ספורטאים ואת הרצון שלנו

בקע דיסק
כאבי צוואר? כירופרקט וספורט

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי קובע: "כוונון" (מניפולציה) חוליות הצוואר ותרגילי ספורט שנעשים בבית יעילים יותר מתרופות להקלת כאבי צוואר.

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט
דלקת בצוואר

דלקת בצוואר וסימנים ותסמינים שמקורם בחלק זה של עמוד השדרה מהווים תלונה שכיחה ביותר. הגורמים כוללים בעיקר עומס המוטל על חלק זה של עמוד השדרה בגלל נשיאת משקל הראש, תוך כדי שהייה במנחים שונים ומשונים וביצוע מגוון תנועות רחב.

דלקת בצוואר
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)