Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מניפולציה לצוואר? זה בטוח! כלי הדם בעמוד השדרה הצווארי אינם ניזוקים מטיפול כירופרקטי המתבצע על ידי כירופרקט. נזק לכלי הדם בחלק הזה של עמוד השדרה עלול להתרחש בגלל סיבות רבות. הטענות העולות מגופים רפואיים שמניפולציה בחלק הזה של עמוד השדרה עלולה להזיק לכלי הדם מוזמות.

ליקויים תפקודיים של כלי הדם המוחיים הם הגורם העיקרי (מעל 90%) לשבץ מוחי (stroke), עם זאת, בקרב צעירים, קרע של כלי הדם הצוואריים מהווה גורם מרכזי (מעל 20%) לשבץ מוחי. טענות שהמניפולציה הצווארית עלולה לעיתים נדירות לגרום לפציעה של כלי הדם הצוואריים מוזמות לאחרונה לאור מחקרים חדשים (1,2). האבחון והטיפול בנזקים לכלי הדם הצוואריים חייבים להתבצע במהירות וזאת כדי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

מניפולציה לא פוגעת בכלי הדם - רקע אנטומי

העורקים הצווארים כוללים למעשה שני עורקים: (carotid and vertebral arteries). שני עורקי הקרוטיד (carotid artery) – מטפסים משני צדי עמוד השדרה הצווארי ונושאים דם מהלב אל המוח. שני העורקים הוורטברליים (vertebral artery) - כמו עורקי הקרוטיד נושאים גם הם דם מהלב אל המוח. גם העורקים הוורטברליים עולים אל המוח מבעד לפתחים ייעודיים המצויים משני צדי החוליות הצוואריות עד הגעתם אל החוליה הצווארית השנייה שם הם פונים חדות, נכנסים לגולגולת ומתחברים כדי ליצור את העורק הבסילארי (Basilar artery). העורקים בגופנו בנויים משלוש שכבות: שכבה חיצונית (tunica adventitia) שכבה אמצעית (tunica media) ושכבה פנימית (tunica intima).

כיצד ניזוקים העורקים

הקרע הראשוני בכלי הדם מתרחש לרוב בדופן הפנימית (intima) של כלי הדם. פציעה זו גורמת לחדירת דם בין השכבות של דופן כלי הדם ועלולה לגרום להיצרות (stenosis) פנימית ולפגיעה בזרימת הדם אל המוח. קרע בשכבה החיצונית יותר עלול להחליש את הדופן של כלי הדם ולגרום להתרחבות של כלי הדם ולמפרצת (aneurysm). נזק לכלי הדם יכול ליצור קריש דם מקומי שעלול להתנתק ולהוות סחיף דם. עורקי הקרוטיד חשופים לקרעים פי שלוש יותר מהעורק הוורטברלי. יותר נשים מגברים סובלים מהתופעה ביחס של 1:3 כאשר טווח הגילאים עם הסיכון הגבוה ביותר לסבול מקרע בכלי הדם הצוואריים הוא 35-50.

גורמים שכיחים לפגיעה בכלי דם בצוואר

גורמים לפגיעה בכלי הדם כוללים תנועה ספונטנית בגין תנועה זניחה (3, 4, 5, 6), טראומה, פעילות ספורט (גודו ,יוגה), ביצוע עבודה המחייבת מנח צווארי מעוות (צביעה של תקרה) ומניפולציה צווארית. מספר מחלות גנטיות של רקמת החיבור חושפות אותנו לחולשת הדפנות של כלי הדם ולפציעת כלי הדם הצוואריים. מחלות כגון מרפן (Marfan’s Disease), תסמונת אלר דנלוס (Ehler Danlos Syndrome) חלה פוליציסטית של הכליה (polycystic kidney disease), אוסטאוג'נסיס אימפרפקטה (osteogenesis imperfecta).

סימנים ותסמינים

מגוון הסימנים והסימפטומים בגלל קרע בעורקים הצוואריים הוא נרחב ומשתנה חדות בהתאם לעורק הנפגע, חומרת הנזק ומיקומו (3-13). סימפטומים ראשוניים שכיחים יכללו כאבי ראש, כאבי צוואר ופנים ותסמונת הורנר. תסמונת זו כוללת קבוצת תסמינים הנובעים משיבוש ההולכה של העצבים הסימפתטיים בצוואר וכוללים: אישונים מכווצים, צניחת עפעף והיעדר הזעה בצד הפגוע של הפנים.

בשלב הבא שיכול להתחיל כעבור שעות או ימים יופיעו התסמינים של איסכמיה מוחית ואלו עלולים לכלול: טינטון, סחרחורת (Dizziness), התקפי נפילה (Drop attacks) ללא אובדן זיכרון או הכרה ומיד לאחר שניות או דקות התאוששות. ראיה כפולה (Diplopia), בעיות בדיבור (Dysarthria), קושי בבליעה (Dysphagia), חוסר קואורדינציה בביצוע תנועות רצוניות (Ataxia), בחילות (Nausea), נימול (Numbness), פזילה (Nystagmus), שיתוק ואף מוות.

אבחון

האבחון של קרע עורקי בצוואר הינו מורכב בשל הצורך באבחון מהיר לצמצום נזקים. יש לערוך תשאול מהיר, בדיקה פיזית ובדיקה נוירולוגית יסודית. במידה ומתעורר חשד לקרע בעורק צווארי, יש בהקדם האפשרי, לעשות שימוש באמצעי הדמיה מתקדמים (CT, MRI עם angiography) לזיהוי הפתולוגיה. אמצעים נוספים כוללים בדיקת דופלר ובדיקת אולטרה-סאונד. במידת ואין אפשרות לזהות את הפתולוגיה בעורק הצווארי באמצעים הללו יתכן ויהיה צורך לבצע בדיקה פולשנית.

טיפול

מניפולציה לא פוגעת בכלי הדםמטרתו של הטיפול היא לעצור או לנטרל היווצרות תסחיף דם ולמנוע את ההפחתה או העצירה של זרימת הדם וזאת כדי לעצור התפתחות חסרים נוירולוגיים בלתי הפיכים ואף מוות. ראוי לציין שרק מיעוט (5%) מהאנשים שסבלו מקרעים בכלי הדם הצווארים צפויים למות בעוד שרוב האנשים (75%) שסבלו משבץ מוחי שמקורו קרע בכלי הדם הצוואריים צפויים להחלמה מלאה.

במקרה של קרע בעורקים הצוואריים ותסחיפים נהוג לתת טיפול תרופתי אנטיקואגולנטי (9) כגון warfarin, Coumadin, aspirin או תרופות נוגדות אנטי טסיות כגון abciximab ,ReoPro ,Plavix. כמובן שהשימוש בתרופות אלו כאשר יש קרעים בכלי הדם בתוך הגולגולת אסור שכן אלו עלולים להגביר את הדימום התוך מוחי. טיפולים כירורגיים לקרעים בכלי הדם הצוואריים כוללים החדרת תומכנים ואמבוליזציה של כלי הדם.

טיפול כירופרקטי בצוואר. האם יש סיכון?

בשנים האחרונות, הועלו טענות על ידי גורמים רפואיים לגבי סיכון אפשרי לפציעה של כלי הדם הצוואריים על ידי טיפול ידני בצוואר הכולל מניפולציה צווארית. לפי טענות אלו קיים קשר בין מניפולציה הצווארית וקרעים לכלי הדם הצוואריים והיחס בין מספר המניפולציות למספר הנפגעים הוא גבוה. על פי מחקרים שונים רמות הסיכון ממניפולציה של הצוואר משתנה ומקבלת הערכות שונות: (7) טען שרמת הסיכון היא מעט יותר ממניפולציה צווארית אחת לכול מאה אלף איש 1.3:100,000, לטענת הלדמן ושותפיו (11) הסיכון עומד על 1:5.850,000 , במחקר של לאורטי (8) הוערך הסיכון ב 1:4000.000 בעוד שבמחקרים של קסידי ושותפיו וצ'וי ושותפיו (1, 2) נמצא שאין סיכון כלל וכלל. 

המחקרים של קסידי ושותפיו וצ'וי ושותפיו (1, 2) שפורסמו ב2008 וב2011 בירחונים SPINE, Journal Manipulative Physiological Therapy התבססו על מאגר מידע שהצטבר ממעקב אחר כול המקרים של שבץ מוחי שהגיעו לבית חולים אונטריו בקנדה בין השנים 1993-2002 . על פי המחקרים הסיכון לשבץ מוחי ממניפולציה צווארית הוא זהה לסיכוי לקבל שבץ מוחי לאחר ביקור אצל כול רופא אחר. לטענת החוקרים בכול המקרים שבהם זוהה נזק בכלי הדם הצוואריים הוא היה שם טרם הטיפול ולא נגרם מהמניפולציה הצווארית. לסיכום ניתן לומר שמניפולציה של הצוואר הנעשית על ידי כירופרקט היא יעילה לטיפול במגוון בעיות ובעיקר בטוחה.

סיכום

לסיכום יש לציין שמקצוע הכירופרקטיקה נוסד באמריקה הצפונית ורוב הכירופרקטורים בעולם (מעל 70,000) פועלים בארצות הברית. עוד אלפי כירופרקטורים פועלים בכול רחבי אירופה, אוסטרליה וניו-זילנד. הווה ידוע שבקנדה, ואף חמור יותר, בארצות הברית התביעות לפיצויים בגין נזקים רפואיים לא היו מאפשרים לשום מקצוע רפואי הגורם לנזקים לשרוד. לאור עובדה זאת חשוב לדעת שכירופרקטורים בארצות הברית משלמים את הפרמיה הנמוכה ביותר עבור ביטוח האחריות המקצועית שלהם בהשוואה לכול מקצוע רפואי אחר.

מקורות

1) Cassidy et al. Risk of Vertebrobasilar Stroke and Chiropractic Care: Results of a Population-Based Case-Control and Case-Crossover Study. Spine. 2008 Feb 15;33(4S), S176-S183.

2) Choi et al. A population-based case-series of ontario patients who develop a vertebrobasilar artery stroke after seeing a chiropractor.J Manipulative Physiol Ther. 2011 Jan;34(1):15-22

3) Schievink et al. Recurrent spontaneous cervical-artery dissection. N Engl J Med. 1994 Feb 10;330(6):393-7.

4) Bogousslavsky and Pierre. Ischemic stroke in patients under age 45. Neurol Clin. 1992 Feb;10(1):113-24.

5) Thanvi et al. Carotid and vertebral artery dissection syndromes. Postgrad Med J. 2005 Jun;81(956):383-8.

6) Schievink WI. Spontaneous dissection of the carotid and vertebral arteries. N Engl J Med. 2001 Mar 22;344(12):898-906.

7) Rothwell D, Bondy S, Williams J (2001). "Chiropractic manipulation and stroke: a population-based case-control study.". Stroke 32 (5): 1054–60. PMID 11340209

8) Lauretti W "What are the risk of chiropractic neck treatments?" retrieved online 08 028 2006 from

9) Lyrer and Engelter. Antithrombotic drugs for carotid artery dissection. Cochrane Database Syst Rev. 2003;(3):CD000255.

10) Pratt-Thomas and Berger. Cerebellar and spinal injuries after chiropractic manipulation. JAMA 1947;133:600-3.

11) Haldeman et al. Arterial dissections following cervical manipulation: the chiropractic experience. CMAJ. 2001 Oct 2;165(7):905-6.

12) Haldeman et al. Risk factors and precipitating neck movements causing vertebrobasilar artery dissection after cervical trauma and spinal manipulation. Spine. 1999 Apr 15;24(8):785-94.

13) Saeed et al. Vertebral artery dissection: warning symptoms, clinical features and prognosis in 26 patients. Can J Neurol Sci. 2000 Nov;27(4):292-6. 

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

כירופרקט או אורתופד

כירופרקט או אורתופד, למי כדאי לפנות כאשר סובלים מכאבי גב תחתון? מגוון רחב של אנשים מתיימרים לעזור לכאבי הגב שלכם. רובם המכריע אינם מועילים ולפעמים אפילו מזיקים. הכירופרקט יעיל יותר וזול יותר מהטיפול הרפואי המקובל לסובלים מכאבי גב תחתון. 

כירופרקט או אורתופד
טיפול כירופרקטי

טיפול כירופרקטי הגיח לעולם בגרסה המודרנית שלו לפני מעט יותר מ- 100 שנים על ידי דניאל דוד פלמר. מאז התפתח תחום זה והפך להיות המקצוע הבריאותי הגדול ביותר בארצות הברית, באירופה אוסטרליה וניו זילנד לאחר הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים.

טיפול כירופרקטי
כירופרקטיקה לקט עובדות

כירופרקטיקה? לקט עובדות חשובות ומרתקות אשר עוסקות בנושאים הקשורים לבעיות גב ולמקצוע הזה מפורטים כאן. חלק מהעובדות הללו אתם קרוב לוודאי מכירים, חלק אחר אולי יפתיע אותכם ויתן לכם חומר למחשבה. בכול מקרה שווה לכם לעיין וללמוד.

כירופרקטיקה לקט עובדות
למי כירופרקט יכול לעזור

למי כירופרקט יכול לעזור? במרפאתנו, כירופרקטיקה, פציעות ספורט ושיקום ברמת אביב ג' אנו מטפלים ומשקמים במגוון רחב של פגיעות במערכות עצב, שריר ושלד בגין עומסי יתר, ניוון, תאונות בעבודה או בבית, תאונות דרכים, ניתוחים, טיפולים רפואיים ופציעות ספורט.

למי כירופרקט יכול לעזור
כירופרקטיקה יעילות ובטיחות

כירופרקטיקה? יעילות ובטיחות של המקצוע הזה נבדקו ונבחנו באופן יסודי ביותר והמסקנות ברורות. במעל 100 השנים האחרונות מטפלים קלינאים מהתחום הזה ביעילות ובבטיחות מרובה בחולים מכול שכבות הציבור ובכול טווחי הגילים הסובלים  ממגוון ליקויים בריאותיים במערכות שריר ושלד. 

כירופרקטיקה, יעילות ובטיחות
במה מטפל כירופרקט

במה מטפל כירופרקט? ההכשרה המסיבית והיסודית מעניקה לקלינאי בתחום יכולות אבחון, טיפול ושיקום ייחודיות במגווןן העצום של הפגיעות במערכות עצב שריר ושלד. מערכות אלה עלולות להינזק מחבלות, תאונות, פציעות ספורט או סתם בלאי מצטבר. 

במה מטפל כירופרקט?
עקרונות יסוד

כירופרקטיקה? עקרונות יסוד של מקצוע זה באים לדי ביטוי בשם שמשמעותו: כירו - ידיים, פרקטיקה - ביצוע. הדיסיפלינה הזאת בגרסתה המודרנית משתמשת אמנם, במכשור ובידע מתקדמים שהמדע והרפואה מספקים לה, אך עיקר עבודתה ומהותה עדיין נותרו ידניים.

כירופרקטיקה, עקרונות יסוד
כירופרקטיקה רקע היסטורי

כירופרקטיקה? רקע  היסטורי של המקצוע הזה מצביע על קיומו רב השנים. מדובר במקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם, אחרי הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. ייסוד המקצוע מיוחס לדניאל דוד פאלמר אך אומנות "סידור העצמות" קיימת בתרבויות רבות כבר אלפי שנים.

כירופרקטיקה רקע היסטורי
כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור

כירופרקטיקה? מי יכולה לעזור? מדובר בענף קליני המאבחן, מטפל ומשקם ליקויים תפקודיים וכאבים שנובעים ממערכות עצב, שריר ושלד אך גם יודע למנוע בעיות במערכות אלה על ידי טיפול מונע, שיפור יציבה, ארגונומיה ועוד. ביותר ממאה שנות קיומה צבר המקצוע אוהדים נלהבים. 

כירופרקטיקה? למי יכולה לעזור?
כירופרקטיקה שאלות ותשובות

כירופרקטיקה? שאלות ותשובות שכיחות בנושא המרוכזים כאן עשויים להשלים אצלכם את הידע הנדרש כדי להחליט לגבי הצעד הבא שלכם. במידה ולא מצאתם את התשובה לשאלתכם תוכלו לפנות אלי ישירות דרך האתר בעמוד "צור קשר" או להתקשר אלינו ישירות ונשמח לענות לכם.

כירופרקטיקה שאלות ותשובות
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)