Skip to main content

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט? טיפול מהיר עשוי למנוע נזקים כרוניים. מעורבים בתאונת דרכים? סובלים מצליפת שוט? אבחון וטיפול מהירים צריכים להיות הצעדים הבאים שלכם. צליפת שוט היא תסמונת הנגרמת מתזוזה אלימה ומהירה של הראש לכיוונים שונים. לרוב בגלל תאונת דרכים.

צליפת שוט היא תסמונת שכיחה ביותר הכוללת מגוון רחב של סימנים ותסמינים. ברוב המקרים צליפת שוט מתרחשת כאשר רכב מתנגש מאחור ברכב עומד ברמזור או במקום אחר. לעתים קרובות הנזקים הנובעים מצליפת שוט אינם מטופלים כראוי בין היתר בגלל חוסר הבנה של התסמונת, אבחון וטיפול לקויים. במצבים כרוניים עלולים נפגעי צליפת שוט לסבול גם מבעיות פסיכולוגיות כולל דיכאון ועוד.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט טיפול - רקע

הסימנים והתסמינים של צליפת שוט יכולים להתפתח באופן מידי, תוך שעות או לאחר מספר ימים, תלוי במיקום הנזק וחומרתו. ברוב המקרים הסימנים והתסמינים שיופיעו בעקבות צליפת שוט יכללו כאבי צוואר ומגבלות תנועה. לפעמים כאשר הנזקים חמורים יותר יתכנו גם נזקים נוירולוגיים קשים ואפילו מוות. חשוב על כן, אם הייתם מעורבים בתאונה שגרמה לצווארכם להיזרק בעוצמה לאחד הכיוונים, לאבחן מה ניזוק ומהי חומרת הנזק. בניגוד למה שהיה מקובל אסור לקבע לחלוטין את הצוואר אלא אם יש נזק עצבי. חשוב לשמור על טווחי התנועה ובכך לזרז את ההחלמה.

אבחון

האבחון של תסמונת צליפת שוט כולל לקיחת היסטוריה רפואית שבמהלכה נלמד כול פרט על האופן שהצוואר נחבל, בדיקה גופנית זהירה ובדיקות הדמיה בעיקר כדי לשלול נזקים משמעותיים.

היסטוריה רפואית

בהיסטוריה הרפואית נלמד על מיקום הכאב, ננסה להבין את כיווני הכוחות ומנגנון הפציעה שפעלו על גופכם במהלך תאונת הדרכים, מהו סוג הכאב, מה מפחית ומה מחמיר אותו ועוד. ננסה ללמוד על קיומם של סימנים ותסמינים נוספים מלבד כאבים (מגבלות תנועה, נימול ביד, קושי לנשום, בעיות ראייה ועוד)

בדיקה גופנית

לאחר מכן נמשיך בבדיקה פיזית. במהלך הבדיקה הפיזית ננסה לשחזר את הכאבים שלכם, להצביע על הרקמה שנפגעה ולאמוד את חומרת הפגיעה. הבדיקות תכלולנה תצפית על אופי נשיאת הצוואר או חלקי גוף אחרים שנפגעו ומאפייני התנועה שלהם. נמשש את חלקי הגוף שנפגעו וונסה לאתר את האזורים הפצועים.  נערוך בדיקות טווח תנועה במצבים שונים, בדיקות מיוחדות, בדיקות נוירולוגיות ובדיקות כירופרקטיות.

בדיקות מתקדמות

לצורך שלילת נזקים משמעותיים ניעזר ברוב המקרים בצילומי רנטגן. במידה ואלו לא יועילו ניעזר גם ב CT או MRI.

השיטה הקנדית לסיווג רמת נזקים

בחלק מהעולם המערבי נהוגה השיטה הקנדית שמסווגת את הנזקים מצליפת שוט על פי חומרת הסימנים והסימפטומים.

דרגה 0 -  אין תלונות על כאבים, נוקשות או סימנים קליניים כלשהם.

דרגה 1 - תלונות על כאבים ונוקשות. אין סימנים קליניים כלשהם.

דרגה 2 - תלונות על כאבים ומגבלות תנועה. יש סימנים קליניים לנזקים.

דרגה 3 - תלונות על כאבים ומגבלות תנועה וכן על חסרים נוירולוגיים. יש סימנים קליניים לנזקים ולחסרים נוירולוגיים.

דרגה 4 - תלונות על כאבים ונוקשות בצוואר, שברים (לרוב בחוליה השנייה C2) ופריקות של חוליות ומפרקים אחרים.

דגלים אדומים ודגלים צהובים

נוכחות של סימפטומים המעלים את הסבירות כי הגורם לכאבים אינו מכאני (חום או אובדן משקל בלתי מוסבר) או שהגורם הוא אמנם מכני אך הסימפטומים מצביעים על נזק אשר עלולות להיות לו השלכות בלתי הפיכות על איכות חייו או אפילו על חייו של החולה (אובדן שליטה על הסוגרים, חסרים נוירולוגיים פרוגרסיביים, אובדן שליטה על הגפיים) מהווים דגל אדום המחייב הפנייה ובירור רפואי עמוק. דגלים אדומים נחשבים גם הסימפטומים הבאים: סימפטומים (תנועות צוואר המלוות באובדן הכרה, נפילות פתאומיות, ראייה כפולה ועוד). סימפטומים אלו עלולים להעיד על פגיעה בזרימת הדם אל המוח.

דגלים צהובים הינם כול סימן או סימפטום למצוקה נפשית אשר עלולים לעכב את ההחלמה של הנפגע ולהפוך את פגיעתו לכרונית. בין אלו ניתן למנות מתח נפשי, דאגה, דיכאון, חוסר ריכוז, גישה שלילית לטיפול ולאפשרות של החלמה, הימנעות מפעילות חברתית ועוד.

אבחנה מבדלת

יש לשלול מספר גורמי כאב ונוקשות בצוואר ובכלל זה שברים, פריצות דיסק, דימומים תוך גולגולתיים, דלקת קרום המוח, דלקות זיהומיות, גידולים סרטניים, דלקות פרקים ועוד. במקרה של כאבים חדים בחזה בעקבות תאונת דרכים יש לשלול את האפשרות שמדובר באירוע לב בעיקר אם מדובר באדם מבוגר.

טיפול עצמי 

צליפת שוטזכרו התנהגות נכונה כאשר ישנם כאבים היא קריטית לרפוי עצמי. ההנחיה ולהימנע מכול פעילות של הצוואר עד שהכאב עובר, אינה נכונה ואפילו מזיקה. חוסר תנועה אינו מומלץ שכן די מהר הוא גורם לניוון ולנזקים אחרים אשר מאטים את ההחלמה. הכלל שצריך להנחות אתכם הוא הימנעות מכאב. כל תנועה או פעילות שניתן לבצע ללא כאב רצוי להמשיך ולבצע אותה. מסיבה זו רצוי במידת האפשר, לא להשתמש בתומך צוואר. 

בשינה מצאו ככרית מתאימה אשר מאפשרת תנוחה שאינה כואבת. אם תקשיבו, הגוף יספר לכם מהי תנוחת השינה הכי טובה עבורכם. השתמשו בתרופות להורדת כאב רק עם לא ניתן להימנע מכאב על ידי שינויי תנוחה. זכרו גם אם הכאב נעלם אתם עדין צריכים להיזהר לעוד פרק זמן של 4-8 שבועות וזאת כדי לאפשר לרקמות שנפגעו החלמה מלאה. 

כאשר אתם חוזרים לפעילות שגרתית של עבודה וספורט עשו זאת באופן הדרגתי. הקפידו על ישיבה נכונה והרבו בהפסקות. התחילו את הפעילות הגופנית שלכם עם הליכה אלא אם כן היא גורמת לכאב. לאחר מכן נסו לשחות לרכב על אופניים ולחזור לפעילות בחדר הכושר. פעילות גופנית שנעשית נכון מאיצה את תהליכי ההחלמה. במהלך ההתאוששות מתסמונת צליפת שוט נסו להימנע מפעילויות הכרוכות בזעזועים או תנועות חדות של האזור הפגוע.

טיפול כירופרקטי 

כאבי צליפת שוט שמוסיפים להחמיר או אינם מגיבים לטיפול עצמי מחייבים עזרה מקצועית. ברוב המכריע של המקרים כאבי צליפת שוט יכולים להיות מטופלים באופן שמרני על ידי כירופרקט. כלומר ללא ניתוחים ובמידת האפשר ללא תרופות. במיעוט המקרים הנזקים מצליפת שוט עלולים לסכן חיים בגלל פגיעה בכלי דם, במערכת הנוירולוגית או פגיעה באברים פנימיים. 

כירופרקטיקה נותנת מענה מקיף לרוב המכריע של בעיות במערכות עצב, שריר ושלד ובכלל זה בעיות עמוד שדרה. כירופרקט מאומן לאתר ולתקן כול שינוי בתפקוד הביו-מכאני של מפרקים או חוליות פגועים והרקמות סביבם. לאחר שאבחן והגדיר את הבעיה כמכאנית והבהיר את מהותה לחולה יחל השלב הטיפולי. הטיפול ישלב שימוש באמצעים להורדת דלקות כגון אולטרה סאונד ולייזר רך וטכניקות ריפוי ידניות הכוללות איזון שרירים והנעות של המפרקים או החוליות שנפגעו. פעולות אלו משפרות את תפקוד המפרקים או החוליות, את טווח התנועה שלהם ומפחיתה את הכאבים. הטיפול ככלל אינו אמור לכאוב. עם זאת תיתכן לעיתים רחוקות תגובה של כאב קל לאחר הטיפולים הראשונים שימשכו מספר דקות או שעות.

מה הם סיכויי החלמה

איכות ההחלמה מתסמונת צליפת שוט תלויה לרוב בחומרת הנזק, מיקומו והאישיות של הנפגע. אנשים לחוצים ודיכאוניים נוטים למשוך פציעות לאורך זמן רב כך גם אנשים שסבלו מכאבים עוד בטרם נחשפו לצליפת השוט וכאלה שנוטים, כל חייהם, לבקר לעיתים קרובות, אצל רופא המשפחה. בסופו של דבר, על פי מחקרים שונים, הרוב המכריע של נפגעי צליפת שוט מחלימים לחלוטין תוך ימים עד שבועות ורק חלק זעיר מהם נותר מוגבל לחודשים ארוכים ואף שנים. 

נסו להימנע מנהיגה במהלך ההחלמה שכן נהיגה עלולה לדרוש תגובות מהירות וסיבובי ראש זריזים שיתכן ובמצבכם לא תוכלו לבצע. הקפידו, בעיקר במהלך ההחלמה, על כרית שינה נוחה ומתאימה. שמרו על יציבה תקינה. אנשים עם יציבה לקויה עלולים להאט את זמן ההחלמה. נסו לשמור על אופטימיות. גם לרוח יש השפעה.

מניעה 

על מנת להוריד את הסיכון להתרחשות צליפת שוט פעלו במספר מישורים במקביל:

צמצמו הסיכון לנזקים מתאונות דרכים

השתמשו בחגורת בטיחות, נהגו בדרכים בטוחות, הימנעו מאלכוהול לפני נהיגה, כוונו את התמיכה לראש במושב הנהג.

הימנעו מנפילות והתנגשויות

תסמונת צליפת שוט עלולה להיגרם גם בגלל  נפילה או התנגשות בין בני אדם או דחיפה של אדם. הקפידו על אימוני שיווי משקל ונסו לעלות את המודעות לסיכון שבנפילה. התנגשות ברחוב או במגרש הספורט עם אדם או ספורטאי אחר מהווה מנגנון ידוע לצליפת שוט (פציעת ספורט). חבשו קסדות והשתמשו בציוד מגן. הקפידו על הכללים במגרש המשחקים. 

גם פציעות ספורט עלולות לגרום לחבלת צליפת שוט. קראו אודות הגורמים לפציעות ספורט על האופן שבו אנו מאבחנים פציעות ספורט ואודות הטיפול בפציעות ספורט.

כואב לך? לתיאום בדיקה השאר מספר טלפון

צליפת שוט סימנים ותסמינים

צליפת שוט? סימנים ותסמינים עשויים להועיל בזיהוי הרקמה הניזוקה ואומדן חומרת הנזק. צליפת שוט היא תסמונת שכיחה הכוללת סימנים ותסמינים הנובעים מרקמות שניזוקו בגלל הטחת הראש באופן חד לטווחי תנועה קיצוניים בעקבות תאונה, ספורט, נפילה ועוד. 

צליפת שוט סימנים ותסמינים
טורטיקוליס חריף

טורטיקוליס חריף? אבחון וטיפול מהירים עשויים לקצר את הסבל. טורטיקוליס חריף הוא מצב של מיחושים חדים ביותר המלווים במגבלות תנועה קשות ועיוות של הראש והצוואר. התופעה מתפתחת לרוב, באופן מהיר. כול שנדרש לעתים כדי להגיע למצב הזה הוא תנועה קטנה. 

טורטיקוליס חריף
טורטיקוליס מולד

טורטיקוליס מולד? אבחון וטיפול מהירים בסמיכות ללידה הם הצעדים הנדרשים כעת למניעת שינויים כרוניים. תופעה מולדת זאת היא בעיה שכיחה הכרוכה במגבלות תנועה, ראש מוטה לצד אחד בעוד שהסנטר מוטה לכיוון השני, עיוות הפנים ויציבה לקויה. 

טורטיקוליס מולד
כאבי צוואר גורמים

כאבי צוואר? גורמים ותסמינים עשויים לכוון אותנו לאבחון הנכון. גורמים ותסמינים אופייניים באים לעזרת הקלינאי בדרך לזיהוי מקור הבעיה. מלבד הפגיעה באיכות חיים מיחושים באזור הזה גורמים גם לעומס כלכלי אישי ולאומי. אבחון מהיר עשוי למנוע נזקים בלתי הפיכים.

כאב צוואר גורמים
צוואר תפוס גורמים

צוואר תפוס? גורמים אופייניים לקושי להניע את עמוד השדרה הצווארי יכללו לרוב נזקים מינוריים לאחת או יותר מהרקמות בחלק הזה של עמוד השדרה או בסביבתו. אם כדי להביט הצידה או לאחור אתם מעדיפים לסובב את הגוף ולא את הראש יתכן וגם אתם סובלים מהתופעה.

צוואר תפוס גורמים
מכתב: טורטיקוליס

טורטיקוליס

לד"ר יצחק בכר היקר!  

ברצוני להודות לך על הטיפול המסור והמוצלח עקב טורטיקוליס מולד שהענקת לתינוק שלנו מתן. הגענו אליך כשמתן היה בן שלושה חודשים. מתן לא יכול היה לסובב בכלל את ראשו לצד שמאל ולא הצליח להרים את ראשו בעודו על הבטן.

טורטיקוליס
מכתב: פריצת דיסק צווארי

פריצת דיסק צווארי

ד"ר יצחק בכר שלום רב,

מניסיון אישי, ד"ר יצחק בכר עזר לי. כל מי שיש לו בעיות בשריר בשלד, כאבים, נימול ועוד, אני ממליצה להיכנס לאתר ולבדוק אם ניתן לעזור או אפילו לפתור את בעיותיו. הכול כתוב באתר. אפשר גם להתייעץ באמייל בתוך האתר. מומלץ

פריצת דיסק צווארי
מכתב: בקע דיסק

בקע דיסק

חוות דעת לקוחה מהאתר רמקול:  

(לקוח מרמקול) חוות דעתי באופן כללי: הייתי בטיפול אצל ד"ר בכר עקב בקע דיסק. יצחק אבחן את הבעיה במהירות, טיפל בי במסירות ולאורך כל הטיפול היה נחמד, כייפי ומשתתף. רואים שהוא מבין את המקצוע ומבין ספורטאים ואת הרצון שלנו

בקע דיסק
כאבי צוואר? כירופרקט וספורט

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט נמצאו יעילים יותר מטיפול תרופתי בבעיה! מגוון אפשרויות הטיפול בכאב צווארי הוא גדול ומבלבל. המחקר הנוכחי קובע: "כוונון" (מניפולציה) חוליות הצוואר ותרגילי ספורט שנעשים בבית יעילים יותר מתרופות להקלת כאבי צוואר.

כאבי צוואר? כירופרקט וספורט
דלקת בצוואר

דלקת בצוואר וסימנים ותסמינים שמקורם בחלק זה של עמוד השדרה מהווים תלונה שכיחה ביותר. הגורמים כוללים בעיקר עומס המוטל על חלק זה של עמוד השדרה בגלל נשיאת משקל הראש, תוך כדי שהייה במנחים שונים ומשונים וביצוע מגוון תנועות רחב.

דלקת בצוואר
rambam
בולם רוגזו יפחית אוכלו ויגביר תנועתו

הבריאות על פי הרמב"ם (1138-1204)